WordPress Kullanarak Online Pazar Oluşturma

WordPress kullanarak çevrimiçi bir pazar oluşturmak ister misiniz? Çevrimiçi pazar sitesi, kullanıcıların e-ticaret platformunuzda kendi mini mağazalarını kurarak ürün satın almalarına ve satmalarına olanak tanır.


Çevrimiçi pazar platformunuzu paylaşarak para kazanmanızı sağlar. Düşük genel masraflar nedeniyle, popüler bir çevrimiçi iş fikri haline geldi.

Bu makalede, binlerce dolar harcamadan WordPress kullanarak kolayca çevrimiçi bir pazar oluşturmayı göstereceğiz.

WordPress kullanarak çevrimiçi bir pazar oluşturmak

WordPress Kullanarak Çevrimiçi Pazar Açmak İçin Neye ihtiyacınız var??

İlk olarak, doğru web sitesi platformunu kullandığınızdan emin olmanız gerekir ve bu makaleyi okuduğunuz için doğru yerdesiniz..

İki tür WordPress vardır: WordPress.com ve WordPress.org. Biri sınırlı bir blog barındırma hizmetidir, diğeri ise tonlarca duyduğunuz kendi kendine barındırılan WordPress olarak bilinir. WordPress.com ve WordPress.org arasındaki tam karşılaştırmaya bakın.

WordPress.org’u kullanmanızı öneririz, çünkü size kutudan çıkan tüm WordPress özelliklerine özgürlük ve erişim sağlar.

Kendi kendine barındırılan WordPress’i kullanarak çevrimiçi bir pazar web sitesi oluşturmak için aşağıdaki öğelere ihtiyacınız olacak.

 • Bir alan adı (Örneğin, wpbeginner.com)
 • Web barındırma hesabı (Burası web sitenizin dosyalarının depolandığı yerdir)
 • SSL Sertifikası (Çevrimiçi ödemeleri güvenli bir şekilde kabul etmek için)
 • WooCommerce (en iyi WordPress e-ticaret eklentisi)
 • Çevrimiçi pazar yeri eklentisi

Tüm kurulum 40 dakika kadar sürebilir ve sizi her adımda birer birer yürütecağız.

Hazır? Başlayalım.

Adım 1. E-ticaret Platformunuzu Kurma

İlk adım, bir alan adı ve web barındırma hesabı satın almaktır. Sadece bir web barındırma gerekmez, ama WooCommerce barındırma konusunda uzmanlaşmış bir servise ihtiyacınız olacaktır, çünkü bu e-ticaret platformumuz olarak kullanacağımız yazılım.

Genellikle bir alan adı maliyeti $ 14.99 / yıl, web barındırma 7.99 / yıl ve SSL sertifikası 69.99 / yıl.

Eğer yeni başlıyorsanız, bu çok para gibi görünüyor.

Neyse ki, Bluehost resmi olarak önerilen bir WordPress ve WooCommerce barındırma sağlayıcısı kullanıcılarımıza ücretsiz alan adı + SSL ve bulut WordPress barındırmalarında indirim sunmayı kabul etti.

Temel olarak, 6,95 $ / ay için başlayabilirsiniz.

→ Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın ←

Hosting satın aldıktan sonra, eksiksiz kurulum talimatları için çevrimiçi mağazayı nasıl açacağınıza ilişkin adım adım eğiticimizi izleyin.

Şimdi üzerinde WooCommerce yüklü bir WordPress web siteniz olurdu.

Ancak, WooCommerce varsayılan olarak web sitenizin tek bir satıcı web sitesi olduğunu varsayar, bu nedenle diğer kullanıcıların kendi ürün ve hizmetlerini web sitenize eklemeleri mümkün değildir.

Bunu değiştirelim.

2. Adım. WooCommerce Sitenizi Çevrimiçi Pazara Dönüştürün

İlk olarak, WC Satıcıları eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

WC Satıcıları WooCommerce için bir pazar çözümüdür. WooCommerce’i çok satıcılı bir platforma dönüştürerek bir pazar sitesi web sitesi oluşturmayı basitleştirir.

Her satıcı, pazarın sahibi olarak web sitesinin tam kontrolünü elinde tutarken ürünlerini satabilir. Kendi iş modelinizi, ödeme yöntemlerinizi, ürün türlerinizi ve daha fazlasını seçebilirsiniz.

Etkinleştirildikten sonra şu adrese gidin: WC Satıcıları »Ayarlar sitesi ayarlarını yapılandırma sayfası.

WC Satıcıları ayarları

İlk olarak, genel eşyaları göreceksiniz. Kullanıcıların web sitenizde Satıcı olarak kaydolmasına izin vermek için “Satıcı Kaydı” kutusunun işaretlendiğinden emin olmanız gerekir.

Sayfadaki diğer öğeleri inceleyebilir ve ardından ayarlarınızı kaydetmek için Chan Değişiklikleri Kaydet ’düğmesini tıklayabilirsiniz..

Ardından, web sitenizdeki satıcılar için bir komisyon ücreti ayarlamak için “Komisyon” sekmesini tıklamanız gerekir. Bu, her satış için satıcıya ödeyeceğiniz tutardır.

WC Satıcıları komisyon ayarları

Not: Global komisyon oranı, bireysel satıcılar ve ürünler için geçersiz kılınabilir.

Ardından, satıcılar için site çapında kurallar belirlemek üzere “Yetenekler” sekmesini tıklamanız gerekir. Ayarların bu kısmı üç bölümle birlikte gelir.

Satıcılar için yetenekleri ayarlama

Genel yetenekler, satıcıların ürünleri ve siparişleri görüntülemesine ve düzenlemesine izin vermeyi içerir. Varsayılan seçenekler çoğu site için işe yarar.

Ardından, ‘Ürünler’ bölümüne geçin ve buradan satıcıların hangi tür ürünleri ekleyebileceğini seçebilirsiniz. Örneğin, satıcıları yalnızca dijital indirmeler veya fiziksel bir ürün eklemeyle sınırlayabilirsiniz.

Ayrıca, Products Ürün Ekle ’sayfasında hangi satıcıların görebileceğini ve kullanabileceğini seçebilirsiniz..

Ürün kurallarını belirleme

Son olarak, satıcıların siparişler hakkında hangi bilgileri görebileceğini seçmek için ‘Yetenekler’ altındaki ‘Siparişler’ bölümüne geçin.

Siparişler için satıcı izinlerini ayarlama

Yetenekleri ayarladıktan sonra, web sitenizde pazarla alakalı sayfalar oluşturma zamanı.

Sayfaları ayarlamak için eklenti ayarları altındaki ‘Görüntüle’ sekmesine geçin. Sadece Sayfalar »Yeni Ekle her bir öğe için yeni bir sayfa oluşturmak ve ayarlarda görüntülenen kısa kodu sayfanın içerik alanına eklemek için.

Marketplace sayfalarını ayarlama

Tüm sayfaları oluşturduktan ve bunlara kısa kodlar ekledikten sonra, buradan seçebilirsiniz.

Sayfaların altında, aynı sayfada ‘Mağaza ayarları’ seçeneğini de bulacaksınız. Satıcı mağaza URL’lerinde kullanmak için bir önek seçebileceğiniz, mağaza sayfaları için özel başlıklar ayarlamalarına izin verebileceğiniz ve mağaza açıklamasında HTML kullanmalarını sağlayabileceğiniz yer.

Satıcılar için mağaza ayarları

Bir sonraki adım, satıcılarınız için ödeme ayarlamaktır. Çoğu pazar yeri web sitesi, satıcıları için minimum bir eşik belirler ve bunları aylık veya haftalık olarak öder.

Müşterilere geri ödeme isteğinde bulunmak veya ürünler hakkında geri bildirimde bulunmak için yeterli zaman sağladığı için satıcılara manuel ödemeler kullanmanızı öneririz..

WC Satıcıları ödemeleri

Ancak, satıcılar için para çekme sistemi ödemek istiyorsanız, premium eklentiler satın alabilirsiniz. WC Satıcıları, Stripe, MangoPay, Emanet ve Manuel Ödemeler için eklentilere sahiptir.

Seçtiğiniz ödeme ağ geçidine bağlı olarak, API anahtarlarınızı girerek bir ödeme ağ geçidi ayarlamanız gerekir. Ayarlarınızı kaydetmek için Chan Değişiklikleri Kaydet ’düğmesini tıklamayı unutmayın.

WC Satıcıları artık hazır olduğuna göre, çok satıcılı bir ortam için WooCommerce’i ayarlayalım.

Adım 3. WooCommerce’de Hesap Yönetimini Etkinleştirin

Önce ziyaret etmelisin WooCommerce »Ayarlar sayfasına gidin ve “Hesaplar” sekmesini tıklayın. Buradan, müşteri kayıt seçeneğinin yanındaki kutuları işaretlemeniz gerekir.

Müşterilerin WooCommerce'de bir hesap oluşturmasına izin ver

Değişikliklerinizi kaydetmeyi unutmayın.

Adım 4. Gezinme Menülerini Ayarlama

Artık çok satıcılı pazar yeri kurulumunuz tamamlandı. Kullanıcılarınızın web sitenizde yollarını bulmalarını kolay hale getirmenin zamanı geldi.

Bunu yapmak için şu adrese gidin: Görünüm »Menüler sayfa. Buradan kullanıcı hesabınızı ve ödeme sayfalarınızı gezinme menüsüne eklemeniz gerekir.

Menüye ekle

Değişikliklerinizi kaydetmek için ‘Kaydet Menüsü’ düğmesini tıklamayı unutmayın. Daha ayrıntılı talimatlar için WordPress’te gezinme menüleri ekleme hakkındaki kılavuzumuza bakın.

Hesabım sayfanız yoksa WordPress’te yeni bir sayfa oluşturun ve yayın düzenleyicisine aşağıdaki kısa kodu ekleyin
.
[Woocommerce_my_account]

Adım 5. Pazar Yeri Web Sitenizi Test Etme

Çevrimiçi pazar web siteniz artık test için hazır. Web sitenizi yeni bir tarayıcı penceresinde ziyaret edebilir ve üst taraftaki Hesabım bağlantısını tıklayarak yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.

Pazar web sitenizi test etme

Buradan hem müşteriler hem de satıcılar hesaplarına giriş yapabilir ve yeni bir hesap oluşturabilir.

Satıcı olarak kaydolun

Kullanıcılar yeni bir hesap oluşturduktan sonra bir e-posta bildirimi alırsınız. E-posta bildirimleri alamıyorsanız, WordPress’in e-posta göndermeme sorununu nasıl çözeceğimize ilişkin kılavuzumuza göz atın.

Yeni satıcı uygulamalarını şu adresi ziyaret ederek de görüntüleyebilirsiniz: Kullanıcılar »Tüm Kullanıcılar sayfa. Tüm yeni satıcı isteklerini “bekleyen satıcı” olarak görürsünüz ve kullanıcı adlarının altındaki bağlantıyı tıklayarak uygulamaları onaylayabilir veya reddedebilirsiniz.

Otomat satıcılarını onaylayın

Onaylandıktan sonra, bu satıcılar kendi hesap panellerini ziyaret ederek hesaplarına giriş yapabilir ve ürünlerini ekleyebilir. Ayrıca siparişlerini ve satış raporlarını görüntüleyebilirler.

Tedarikçi gösterge tablosu

Satıcılarınızın yapması gereken ilk şey, “Mağaza Ayarları” bağlantısını tıklayarak mağaza ayarlarını yapmaktır.

Satıcı mağaza ayarları

Ayarladığınız ödeme yöntemlerine bağlı olarak, ödemeleri almak için PayPal veya Stripe e-posta adreslerini sağlamaları gerekir. Doğrudan manuel ödemeler için banka hesabı bilgileri de sunabilecekler.

Bir satıcı yeni bir ürün eklediğinde, bir bildirim e-postası alacak ve ürünler menüsünün yanında bir simge göreceksiniz. Daha sonra bir ürünü düzenleyebilir, onaylayabilir veya silebilirsiniz.

Bekleyen ürünler

Mağaza sayfanız, satıcının mağaza adına göre satılan ürünleri açıkça gösterir.

Satıcı tarafından satılır

6. Adım. Çevrimiçi Pazar Web Sitenizi Geliştirme

İlk olarak, pazar web siteniz için bir tasarım seçmek isteyebilirsiniz. WordPress binlerce ücretsiz ve ücretli tema ile geliyor, ancak hepsi e-ticaret için hazır değil.

Pazar platformunuz için uygun bir tema bulmak için en iyi WooCommerce tema seçimlerimize bakın.

Bundan sonra, web sitenize yeni özellikler eklemek istersiniz. Örneğin, onu çok satıcılı bir açık artırma sitesi veya üyelik topluluğu yapma.

Hangi ürünlerin daha fazla trafik çektiğini ve hangi satıcıların daha fazla kullanıcı getirdiğini izlemek istersiniz. Bunun için web sitenizde WooCommerce’de müşteri izlemeyi etkinleştirmeniz gerekecek.

Herhangi bir e-Ticaret web sitesi büyümede en büyük engel terk satış sepeti olduğunu. Kârınızı artırmak için terk edilmiş alışveriş sepeti satışlarını bir profesyonel gibi nasıl kurtaracağınızı öğrenin.

Bu makalenin, WordPress kullanarak çevrimiçi bir pazar oluşturmayı öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Ayrıca web sitenize arama trafiği almak için nihai WooCommerce SEO kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map