WordPress Nasıl Kaldırılır ve Yeniden Yüklenir

Son zamanlarda, kullanıcılarımızdan biri bize WordPress’i nasıl kaldırabileceklerini ve yeniden ekleyebileceklerini sordu? WordPress’i yeniden yüklemek, diğer tüm sorun giderme ipuçları başarısız olduğunda sorunları çözebilir. Bu makalede, verilerinizi veya SEO’nuzu kaybetmeden WordPress’i güvenli bir şekilde nasıl kaldıracağınızı ve yeniden yükleyeceğinizi göstereceğiz.


WordPress'i Kaldırma ve Yeniden Yükleme

WordPress’i Ne Zaman Yeniden Kurmanız Gerekiyor??

WordPress’i yeniden yüklemek asla ilk seçenek olmamalıdır. En yaygın WordPress hataları kolayca düzeltilebilir ve bu sizi WordPress’i yeniden yükleme zahmetinden kurtaracaktır.

Bir sorunun nedenini bulamıyorsanız, WordPress sorun giderme kılavuzumuzdaki talimatları izleyin. Sorunu tespit etmenize ve bir çözüm bulmanıza yardımcı olacaktır..

Saldırıya uğramış bir WordPress sitesi olması durumunda, saldırıya uğramış bir WordPress sitesinin nasıl temizleneceğiyle ilgili kılavuzumuzdaki ipuçlarını deneyebilirsiniz.

Her şey başarısız olursa, WordPress’in yeni bir kopyasını kaldırıp yeniden yüklemek son çare olarak kullanılabilir.

Adım 0. Acil Durum Yedeklemesi Oluşturma

Herhangi bir şey yapmadan önce, mevcut WordPress sitenizin tam bir yedeğini oluşturmanız gerekir. Bunu yapmak için bir WordPress yedekleme eklentisi kullanabilirsiniz. Yedek dosyalarınızı bilgisayarınızda veya Google Drive veya Dropbox gibi bir bulut depolama hizmetinde sakladığınızdan emin olun.

WordPress’i yeniden yüklemek için bu yedeklemeyi kullanmayacağız, ancak bir şeylerin yanlış gitmesi durumunda iyi olur.

Adım 1. WordPress İçeriğinizi Dışa Aktarın

Yapmanız gereken ilk şey, bir WordPress dışa aktarma dosyası oluşturarak WordPress içeriğinizi dışa aktarmaktır. Bu dosya tüm yayınlarınızı, sayfalarınızı, kategorilerinizi, etiketlerinizi ve yorumlarınızı içerecektir.

Bu dışa aktarma dosyasını kullanarak bir WordPress sitesini geri yüklemek, WordPress eklentileri tarafından oluşturulan verileri dışarıda bırakmanıza olanak tanır.

WordPress dışa aktarma dosyasını nasıl oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır.

İlk olarak, WordPress yönetici alanınızda oturum açın ve ardından Araçlar »Dışa Aktar sayfa. Tüm içeriği seçin ve ardından ‘Dışa Aktarma Dosyasını İndir’ düğmesini tıklayın.

WordPress dışa aktarma dosyasını indir

Web sitenizde çok sayıda kayıtlı kullanıcınız varsa, bunları da dışa aktarmak isteyebilirsiniz. WordPress’te kullanıcıları kolayca içe / dışa aktarma hakkındaki kılavuzumuza bakın.

Adım 2. wp-içerik klasörünü indirin

Tüm WordPress temalarınız, eklentileriniz, resimleriniz ve yüklemeleriniz web sitenizdeki / wp-content / klasöründe saklanır.

WordPress’i yeniden yüklemek için daha sonra kullanabilmeniz için bu içeriği bilgisayarınıza indirelim.

CPanel’de bir FTP istemcisi veya Dosya Yöneticisi kullanarak WordPress sitenize bağlanın. Bağlandıktan sonra wp-content klasörünü seçin ve bilgisayarınıza indirin.

Wp-content klasörünü indir

Wp-content klasörünü indirdikten sonra WordPress’i kaldırmaya hazırsınız.

Adım 3. WordPress’i Düzgün Kaldırma

WordPress’i kaldırmak için, bir FTP istemcisi veya cPanel’deki Dosya Yöneticisi’ni kullanarak WordPress sitenize bağlanmanız gerekir. Sonra tüm WordPress dosyalarını silmeniz gerekir.

WordPress veritabanınızı gerçekten silmenize gerek yoktur. Çoğu WordPress barındırma şirketi, ihtiyacınız olduğu kadar çok veritabanı ve kullanıcı adı oluşturmanıza izin verir.

Mevcut veritabanını silmek yerine, yeni bir kullanıcı adı ve şifre ile yeni bir tane oluşturabilirsiniz.

Yeni veritabanı oluşturmak için cPanel hesabınıza giriş yapmanız ve MySQL Veritabanları simgesini tıklamanız gerekir.

MySQL Veritabanları

Bu sizi yeni veritabanı ekle sayfasına getirecektir.

İlk olarak, yeni veritabanınız için bir ad girmeniz ve veritabanı oluştur düğmesini tıklamanız gerekir.

Yeni bir veritabanı oluşturun

Bundan sonra, ‘MySQL Kullanıcıları’ bölümünü eklemek için aşağı kaydırın ve yeni bir kullanıcı ekleyin. Bir kullanıcı adı ve şifre girmeniz ve ardından User Kullanıcı Oluştur ’düğmesini tıklamanız gerekir..

Yeni MySQL kullanıcısı ekle

Şimdi kullanıcıyı daha önce oluşturduğunuz veritabanına eklemeniz gerekiyor. Database Veritabanına kullanıcı ekle ’bölümüne gidin ve daha önce oluşturduğunuz kullanıcı adını ve veritabanını seçin.

Veritabanına kullanıcı ekle

Devam etmek için “Ekle” düğmesini tıklayın.

WordPress’i yeniden yüklediğinizde yeni veritabanınız kullanılmaya hazır.

WordPress’i başarıyla kaldırdığınıza göre, onu nasıl yeniden yükleyeceğinizi ve web sitenizi nasıl geri yükleyeceğinizi görelim.

4. Adım. WordPress’i taze yükleyin

WordPress’in yeni bir kopyasını WordPress.org web sitesinden indirmeniz gerekiyor.

WordPress'i indirin

WordPress’i indirdikten sonra, indirme dosyasını açmanız gerekir.

İçinde bir WordPress klasörü bulacaksınız. WordPress klasörünü açın, tüm WordPress dosyalarını göreceksiniz..

Şimdi, bu dosyaları bir FTP istemcisi kullanarak web sitenize yüklemeniz gerekiyor.

WordPress dosyalarını yükle

WordPress dosyalarını yükledikten sonra devam edin ve web sitenizi ziyaret edin. WordPress şimdi veritabanı bilgilerinizi girmenizi isteyecek.

Veritabanı bilgisi ekle

Daha önce oluşturduğunuz veritabanı adını, kullanıcı adını ve şifreyi girmeniz gerekir. Ana bilgisayar bilgileriniz büyük olasılıkla localhost olacaktır.

Bilgileri doldurmayı tamamladıktan sonra devam etmek için gönder düğmesine tıklayın.

WordPress şimdi veritabanınıza bağlanmaya çalışacaktır. Bağlantı başarıyla kurulduğunda, size bir başarı mesajı gösterir. Artık devam etmek için “Kurulumu Çalıştır” düğmesini tıklayabilirsiniz.

WordPress kurulumunu çalıştırın

Bir sonraki adımda, WordPress sizden site başlığı, açıklama, yönetici e-posta adresi ve şifre gibi site bilgilerinizi vermenizi isteyecektir..

Site bilgileri

Bilgileri doldurduktan sonra devam etmek için “WordPress’i Yükle” düğmesini tıklayın.

WordPress şimdi kurulumu tamamlayacak. Daha önce girdiğiniz kullanıcı adını ve şifreyi kullanarak WordPress yönetici alanına giriş yapın.

WordPress’e giriş yaptıktan sonra, varsayılan içeriği silmeniz gerekir.

Yayınlar’a gidin ve “Merhaba Dünya” yayınını silin. “Yorumlar” bölümünü ziyaret edin ve varsayılan yorumu silin. Son olarak, Sayfalar’a gidin ve örnek sayfayı silin.

WordPress’in yeni bir kopyasını başarıyla yeniden yüklediniz.

Şimdi içeriğinizi geri yüklemeye devam edelim.

5. Adım. Yüklemeleri, Görüntüleri ve Temayı Geri Yükleme

İlk olarak, daha önce indirdiğiniz wp-content klasöründe bulunan yüklemelerinizi, resimlerinizi ve temanızı geri yüklemeniz gerekir.

Bunu yapmak için, bir FTP istemcisi kullanarak web sitenize bağlanmanız ve / wp-content / klasörüne gitmeniz gerekir.

Ardından, bilgisayarınızdan / wp-content / uploads / klasörünü seçmeniz ve web sitenize yüklemeniz gerekir.

Yüklemeler klasörünü yükle

WordPress temanızda veya alt tema dosyalarınızda değişiklik yaptıysanız, şimdi yükleyebilirsiniz. Tema klasörleriniz / wp-content / themes / klasöründe bulunur.

6. Adım. İçeri Aktarma

Şimdi yazılarınızı, sayfalarınızı, kategorilerinizi, etiketlerinizi ve diğer içeriğinizi içe aktaralım.

İlk olarak, Araçlar »İçe Aktar sonra WordPress altındaki ress Şimdi Yükle ’bağlantısını tıklayın.

WordPress içe aktarıcısını yükle

WordPress şimdi WordPress içe aktarıcısını indirip kuracak. Bundan sonra ‘İthalatçı Çalıştır’ bağlantısını tıklamanız gerekiyor.

Bu, sizi “Dosya Seç” düğmesini tıklamanız ve ardından adımımız sırasında indirdiğiniz XML dosyasını seçmeniz gereken WordPress ithalatçı sayfasına getirecektir..

WordPress XML dosyasını içe aktarma

Devam etmek için “Dosya yükle ve içe aktar” düğmesini tıklayın.

WordPress size yeni yazarlar oluşturmak ve yayınları onlara atamak isteyip istemediğinizi veya tüm yayınları mevcut kullanıcı hesabınıza atamak isteyip istemediğinizi soracaktır..

Ayarları içe aktar

Tek bir yazar WordPress sitesi ise, tüm yayınları kendinize atayabilirsiniz. Aksi takdirde, hiçbir şey yapmazsanız WordPress yazarları içe aktarır.

Ayrıca, Atta Ekleri İçe Aktar ’altındaki kutuyu işaretlediğinizden emin olmanız gerekir. Bu, WordPress’in / wp-content / uploads / klasörünüzdeki görüntüleri WordPress medya kitaplığına düzgün bir şekilde almasını sağlar..

Devam edin ve devam etmek için Submit (Gönder) düğmesine tıklayın.

WordPress şimdi XML dosyasından yeni WordPress kurulumunuza içerik aktarmaya başlayacak.

İşiniz bittiğinde, web sitenizi ziyaret ederek içeriğinizi görebileceksiniz..

Adım 7. WordPress Eklentilerini (Birer Birer) Yükleme

Yeniden yüklenen WordPress sitenize başarıyla içerik aktardıktan sonra, eklentileri yüklemeye devam edebilirsiniz.

Tüm eklentileri tek tek yüklemeniz ve ardından etkinleştirmeniz gerekir. Eklentilerini ayarlarını yapmak için manuel olarak ayarlamanız gerekebilir.

Hepsi bu, WordPress’i başarıyla kaldırdınız ve yeniden yüklediniz. Artık web sitenizi inceleyebilir ve gezinme menüleriniz, kenar çubuğu widget’larınız, iletişim formunuz ve daha fazlası gibi şeyleri eskisi gibi kurabilirsiniz.

Bu makalenin WordPress’i nasıl kaldıracağınızı ve yeniden yükleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca nihai adım adım WordPress güvenlik kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me