WordPress Perde Arkasında Nasıl Çalışır (İnfografik)

WordPress’in perde arkasında nasıl çalıştığını hiç merak ettiniz mi? Çoğu kullanıcı için, bir URL yazdığınız ve birkaç saniye içinde bir sayfa yüklediğiniz için basit görünüyor, ancak perde arkasında çok şey oluyor. Bu kılavuzda, WordPress’in aslında perde arkasında nasıl çalıştığını göstereceğiz ve takip etmesi kolay bir infografik oluşturduk.

WordPress Perde Arkasında Nasıl Çalışır

Neden WordPress’in Nasıl Çalıştığını Öğrenmelisiniz?

WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır, yani herhangi biri kodunu inceleyebilir ve kendi uygulamalarını (eklentileri) ve şablonlarını (temalarını) yazabilir.

WordPress’in nasıl çalıştığını ve sahne arkasında neler olduğunu öğrenmek, onunla neler yapabileceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir. WordPress performansını artırma hakkında bilgi edinebilir ve kendi projeleriniz için daha iyi kod yazabilirsiniz.

Bu kılavuz adım adım tüm süreç boyunca size yol gösterecektir. Bir kullanıcı bir sayfa istediğinde başlayacak ve bu sayfa tamamen yüklendiğinde sona ereceğiz.

Hazır? Başlayalım.

Sahne Arkası Görüntülemek İçin Tıklayın WordPress Infographic

Daha fazla bilgi için aşağıdaki yazılı eğiticimizi de takip edebilirsiniz..

1. wp-config.php Dosyasını Yükle

Wp-config.php, WordPress yapılandırma dosyasıdır. Bir WordPress sitesi için genel değişkenleri ayarlar ve WordPress veritabanı bilgilerinizi içerir. Bu, WordPress’in açık nedenlerle yüklediği ilk dosyadır. Wp-config.php dosyası ve nasıl düzenleneceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

2. Varsayılan Sabitleri Ayarla

Wp-config.php dosyasını yükledikten sonra, WordPress varsayılan sabitleri ayarlamak için hareket edecektir. Bu, varsayılan WordPress yükleme konumu, maksimum dosya boyutları ve wp-config.php dosyasında ayarlanan diğer varsayılan sabitler gibi bilgileri içerir.

3. advanced-cache.php Dosyasını Yükle

Sitenizde advanced-cache.php dosyası varsa, WordPress dosyayı daha sonra yükleyecektir. Bu dosya bir bırakma dosyası gibi davranır ve özellikle WordPress önbellek eklentileri olmak üzere birçok popüler eklenti tarafından kullanılır. Siteniz bu dosyayı kullanıyorsa, eklentiler ekranında Drop-in adlı yeni bir öğe göreceksiniz.

drop-in olarak görünen advanced-cache.php dosyası

4. wp-content / db.php Dosyasını Yükle

WordPress, geliştiricilerin kendi veritabanı soyutlama katmanlarını oluşturmalarına ve bunları wp-content klasörünün içine yerleştirilen bir db.php dosyasına yüklemelerine olanak tanır. Genellikle veritabanı performansını artırmak için WordPress önbellek eklentileri tarafından kullanılır. Web sitenizde bu dosya varsa, WordPress dosyayı yükleyecektir.

5. MySQL ve Veri Tabanı Seçin

WordPress artık daha fazla ilerlemek için yeterli bilgiye sahip. MySQL sunucusuna bağlanmak ve veritabanını seçmek için devam edecek.

WordPress veritabanına bağlanamıyorsa, “Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu” hatasını göreceksiniz ve WordPress buradan çıkacaktır.

Her şey yolunda giderse, sonraki adımlara geçecektir.

6. object-cache.php veya wp-include / cache.php dosyasını yükleyin

WordPress şimdi object-cache.php dosyasını arayacaktır. Yoksa, WordPress wp-include / cache.php dosyasını yüklemek için devam eder.

7. wp-content / sunrise.php Dosyasını Yükle

Çok siteli bir ağsa, WordPress şimdi wp-content klasöründe varsa sunrise.php dosyasını arayacaktır..

8. Yük Yerelleştirme Kütüphanesi

WordPress şimdi wp-include klasörüne l10n.php kütüphanesini yükleyecek. Bu dosya WordPress yerelleştirme sistemini yükler, çevirileri yükler, yerel ayarları vb. Yükler. WordPress’i diğer dillerde kullanma hakkındaki kılavuzumuza bakın.

9. Çok Bölmeli Eklentileri Yükleyin

Çok siteli bir ağsa, WordPress şimdi çok siteli eklentileri yükleyecektir. WordPress çoklu site ağında eklentilerin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ağ ile etkinleştirilen eklentiler

10. Eylem ‘muplugins_loaded’ yapın

Muplugins_loaded eylemi artık WordPress tarafından yürütülüyor. Bu eylem yalnızca WordPress çoklu sitesinde ağda etkinleştirilen eklentiler için kullanılabilir.

11. Aktif Eklentileri Yükleyin

WordPress şimdi tüm etkin eklentileri siteye yükleyecek. Bunu, WordPress veritabanınızın seçenekler tablosundaki active_plugins girdisine bakarak yapar. Bu, WordPress’in sitenize yüklenmiş ancak etkinleştirilmemiş eklentileri yok saymasına izin verir.

12. pluggable.php Dosyasını Yükle

Pluggable.php dosyası, WordPress eklentileri tarafından yeniden tanımlanabilen işlevler içerir. WordPress şimdi bu dosyadaki işlevlerin başka bir eklenti tarafından önceden tanımlanıp tanımlanmadığını görecek. Aksi takdirde, bu işlevlerin kendisini tanımlayacaktır..

13. Eylem ‘plugins_loaded’ yapın

WordPress şimdi “plugins_loaded” işlemini çalıştıracak. Geliştiricilerin, tüm aktif eklentiler yüklendikten sonra işlevlerini çalıştırmak için kancalamalarını sağlar.

14. Yeniden Yazma Kurallarını Yükle

WordPress şimdi yeniden yazma kurallarını yükleyecek. Bu yeniden yazma kuralları WordPress’in SEO dostu URL’ler kullanmasına yardımcı olur.

15. $ wp_query, $ wp_rewrite, $ wp örnekleyin

Bu noktada WordPress aşağıdaki nesneleri yükler:

$ WP_Query: WP_Query sınıfını içeren genel örnek. WordPress’e hangi içeriğin tipik bir WordPress sorgu biçiminde istendiğini söyler.

$ Wp_rewrite: WP_Rewrite sınıfınızı tutan genel örnek. WordPress’e istenen içeriği görüntülemek için hangi URL’yi kullanacağını söyleyen yeniden yazma kurallarınızı ve işlevlerinizi içerir.

wp, $: İsteğinizi ayrıştıracak ve ana sorguyu gerçekleştirecek işlevler içeren WP sınıfının genel örneği.

16. Eylem ‘setup_theme’ yapın

WordPress şimdi “setup_theme” işlemini çalıştırmak için devam edecek. Bu eylem, WordPress temanız yüklenmeden önce çalışır.

17. Alt Temanın işlevlerini yükleyin. Php Dosyası

Function.php dosyası eklenti olarak çalışır ve web sitenize temaya özgü özellikler eklemek için WordPress temalarında kullanılır. Bir alt tema kullanıyorsanız, WordPress şimdi alt temanızın function.php dosyasını yükleyecektir.

Aksi takdirde, devam eder ve geçerli etkin temanızın function.php dosyasını yükler.

18. Ana Tema’nın function.php Dosyasını Yükle

Bir alt tema kullanıyorsanız, WordPress artık ana temanızın function.php dosyasını yükleyecektir.

19. Eylem ‘after_setup_theme’ yapın

Bu eylem, WordPress temayı ve yüklenen tema işlevlerini ayarladıktan sonra çalışır. Temaların kullanabileceği ilk eylemdir.

20. Geçerli Kullanıcı Nesnesini Ayarla

Bu noktada, WordPress geçerli kullanıcı nesnesini yükler. WordPress’in isteği kullanıcının rolü ve yeteneklerine göre yönetmesine izin verir.

21. Eylem ‘init’ yapın

WordPress şu ana kadar ihtiyaç duyduğu tüm önemli bilgileri yükledi. Şimdi ‘init’ eylemini ateşliyor.

Bu eylem, geliştiricilerin WordPress daha önce bahsedilen tüm bilgileri yükledikten sonra yürütülmesi gereken kod eklemelerine izin verir.

22. Eylem ‘widget_init’ yapın

Widget_init eylemi, geliştiricilerin widget’ları kaydetmesine ve şu anda çalışması için gereken kodu çalıştırmasına olanak tanır.

23. wp () çalıştırın

WordPress şimdi wp-include / function.php dosyasında bulunan wp () işlevini çağırır. WordPress sorgusu globals $ wp, $ wp_query, $ wp_the_query kurar ve sonra $ wp’yi çağırır.->ana.

24. Ayrıştırma Talebi

Artık WordPress, kullanıcı isteğini ayrıştırmak için gereken tüm bilgilere sahip. Kullanıcının isteğiyle eşleşen yeniden yazma kurallarını kontrol ederek başlar.

Ve sonra sorgu değişkeni filtrelerini çalıştırır, eylem kancası isteğinde bulunur ve başlık isteği gönderir.

25. Sorgu Çalıştır

Sorgu ile eşleşen içerik yoksa, WordPress is_404 değişkenini ayarlayacaktır.

Aksi takdirde, WordPress sorgu değişkenlerini yüklemek için devam eder.

Daha sonra WP_Query çalışacak->get_posts ().

Ardından, WP_Query nesnesiyle DO_ACTION_REF_ARRAY “pre_get_posts” işlemini başlatır.

WordPress şimdi sorguyu temizlemek ve bazı son kontrolleri çalıştırmak için Apply_filters çalıştıracak.

Artık veritabanından yayınlar alıyor ve posts_results ve the_posts filtrelerini uyguluyor.

Sorgu bölümü, WordPress’in gönderileri döndürmesiyle bitiyor.

26. Eylem Yap ‘template_redirect’

WordPress şimdi template_redirect eylemini çalıştıracaktır. Bu kanca, WordPress’in yüklenecek şablon sayfasını belirlemeden hemen önce çalışır.

27. Yük Besleme Şablonu

İstenen içerik bir RSS feediyse, WordPress feed şablonunu yükler.

28. Şablonu Yükle

WordPress şimdi WordPress şablon hiyerarşisine dayanan şablon dosyasını arayacaktır. Daha sonra genellikle bir WordPress döngüsü içeren şablonu yükler.

29. Eylem ‘kapatma’ yapın

Tüm PHP yürütmelerini sonlandırmadan hemen önce, WordPress kapatma adı verilen son eylemi başlatır.

WordPress burada çalışmayı durduruyor. Kodu çalıştırdı ve kullanıcının istediği web sayfasını oluşturdu.

Artık web barındırma sunucunuz, WordPress tarafından oluşturulan web sayfasını göndererek kullanıcının isteğine yanıt veriyor. Bu sayfa, kullanıcının tarayıcısına ekranda nasıl görüntüleneceğini söyleyen HTML, CSS ve Javascript kodunu içerir.

Şaşırtıcı değil mi? Bütün bunlar milisaniye içinde gerçekleşir. Bu en iyi WordPress barındırma hizmetlerinden birini kullanıyorsanız, ideal olarak sayfanız birkaç saniye içinde yüklenir.

Bu makalenin WordPress’in perde arkasında nasıl çalıştığını öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Yeni başlayanlar için WordPress hızını ve performansını artırma konusunda adım adım kılavuzumuzu görmek de isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me