WordPress’te Ek Görüntü Boyutları Oluşturma

Geçen ay, TimThumb olarak bilinen ünlü bir resim yeniden boyutlandırma komut dosyasında büyük bir güvenlik açığı tespit edildi. O zamandan beri topluluk işbirliği yaptı ve sorunları çözdü. TimThumb uygulanabilir bir seçenek olsa da, WordPress tema geliştiricilerinin üçüncü taraf komut dosyalarına güvenmek yerine temel işlevleri kullanmaya odaklanması gerektiğine inanıyoruz. Bu makalede, WordPress’e nasıl ek görüntü boyutları ekleyeceğinizi göstereceğiz.


WordPress, Post Thumbnails (Öne Çıkan Küçük Resimler) olarak adlandırılan yerleşik bir özelliğe sahiptir. Görüntü boyutlarını belirtmenize ve kırpma seçeneği sunmanıza olanak tanıyan yerleşik bir add_image_size () işlevi de vardır. Temanızda bu temel işlevleri kullanmak, çoğu durumda TimThumb gibi bir üçüncü taraf komut dosyasının ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Temanıza Ek Görüntü Boyutlarını Kaydetme

Aşağıdaki kodu temanızın function.php dosyasına aşağıdaki kodu yerleştirerek küçük resimlerin desteğini ekleyerek başlamanız gerekir:

add_theme_support (‘küçük resimler sonrası’);

Küçük resimler sonrası desteğini etkinleştirdikten sonra, artık add_image_size () işleviyle ek görüntü boyutları kaydetme işlevini kullanabilirsiniz. Add_image_size işlevinin kullanımı şöyledir: add_image_size (“boyut adı”, genişlik, yükseklik, kırpma modu);

Örnek kod şöyle görünebilir:

add_image_size (‘kenar çubuğu-thumb’, 120, 120, doğru); // Sert Kırpma Modu
add_image_size (‘anasayfa-thumb’, 220, 180); // Yumuşak Kırpma Modu
add_image_size (‘tekli yazı karakteri’, 590, 9999); // Sınırsız Yükseklik Modu

Şimdi fark ederseniz, üç farklı resim boyutu belirledik. Her birinin sert kırpma, yumuşak kırpma ve sınırsız yükseklik gibi farklı modları vardır. Öyleyse her örneği ve bunları avantajlarınız için nasıl kullanabileceğinizi ele alalım.

Sert Kırpma Modu – Fark ettiğiniz gibi, yükseklikten sonra “true” eklenir. Bu gerçek değer, WordPress’e görüntüyü tanımladığımız boyuta kırpmasını söylüyor (bu durumda 120 x 120 piksel). Tema tasarımlarımızda her şeyin orantılı olduğundan ve tasarımımızın bozulmadığından emin olmak için çok kullandığımız yöntem budur. Bu işlev, boyuta bağlı olarak görüntüyü kenarlardan veya üstten ve alttan otomatik olarak kırpacaktır. Sert kırpmanın dezavantajı, görüntünün hangi bölümünün görüntüleneceğini kontrol edememenizdir.

Mike Little tarafından düzeltme – Bir resim yüklediğinizde ve gönderiye eklemeden önce, ‘resmi düzenle’yi tıklayabilir ve oradan küçük resmi veya resmin tamamını değiştirebilir, görüntüyü ölçekleyebilir, döndürebilir veya ters çevirebilirsiniz ve küçük resim için görüntünün tam olarak istediğiniz kısmını seçin.

Yumuşak Kırpma Modu – Varsayılan olarak yumuşak kırpma modu açıktır, bu nedenle yükseklikten sonra ek bir değer görmezsiniz. Bu yöntem, görüntüyü deforme etmeden orantılı olarak yeniden boyutlandırır. Böylece istediğiniz boyutları elde edemeyebilirsiniz. Genellikle genişlik boyutuyla eşleşir ve yükseklikler her görüntünün oranına göre farklıdır. Örnek bir ekran şöyle görünür:

Yumuşak Mahsul Örneği

Sınırsız Yükseklik Modu – Tasarımınızda kullanmak istediğiniz süper uzun görüntülere sahip olduğunuz zamanlar vardır, ancak genişliğin sınırlı olduğundan emin olmak istersiniz. Bu tür bir görüntü boyutu için bulduğumuz ana kullanım, Infographic yazılardadır. Infografikler çok uzun ve bilgi dolu olma eğilimindedir. Böyle bir görüntüyü tek bir yazı sayfasında kırpmak iyi bir fikir değildir. Ancak doğası gereği Infographics içerik genişliğinden daha geniştir. Yapabileceğiniz şey, yüksekliği sınırsız olarak bırakırken tasarımınızı kırmayacak bir genişlik belirtmektir, böylece tüm Infographic herhangi bir bozulma olmadan gösterilebilir. Örnek bir ekran şöyle görünür:

Sınırsız Yükseklik Modu Örneği

WordPress temanızda ek görüntü boyutları görüntüleme

İstediğiniz görüntü boyutları için işlevsellik eklediğinize göre, bunları WordPress temanızda görüntülemeye bir göz atalım. Görüntüyü görüntülemek istediğiniz tema dosyasını açın ve aşağıdaki kodu yapıştırın:

<?php the_post_thumbnail (‘belirttiğiniz resim boyutunda’); ?>

Not: Bu kod biti post döngüsünün içine yapıştırılmalıdır.

WordPress temanızdaki ek görüntü boyutlarını görüntülemek için yapmanız gereken tek şey bu. Muhtemelen ihtiyaçlarınıza uyan stil ile sarmalısınız..

Ek Görüntü Boyutlarını Yeniden Oluşturma

Bunu yepyeni bir sitede yapmıyorsanız, muhtemelen küçük resimleri yeniden oluşturmanız gerekecektir. Add_image_size () işlevinin çalışma şekli, yalnızca temaya eklendiği noktadan boyutları oluşturmasıdır. Bu nedenle, bu işlevin dahil edilmesinden önce eklenen herhangi bir gönderi görüntüsü yeni boyuta sahip olmayacaktır. Yapmamız gereken eski yazı görüntüleri için yeni görüntü boyutunu yeniden oluşturmak. Bu, Küçük Resimleri Yeniden Oluştur adlı eklenti tarafından kolaylaştırılmıştır. Bu eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra, menünün altına yeni bir seçenek eklenir: Araçlar »Regen. Küçük resimler

Küçük Resim Eklentisi Ekranını Yenile

Küçük Resmi Yeniden Oluştur simgesini tıklayın ve eklentinin işini yapmasına izin verin.

Bu işi yapabilen başka bir eklenti Basit Görüntü Boyutları.

Kayıt İçeriğiniz için Ek Görüntü Boyutlarını Etkinleştirme

Temanızda resim boyutlarını etkinleştirmiş olsanız bile, kullanım yalnızca mantıklı olmayan temanızla sınırlıdır. Tüm resim boyutları ne olursa olsun oluşturuluyor, neden yazı yazarının onu yazı içeriğinde kullanmasını sağlayamıyorsunuz? Bunu Basit Görüntü Boyutları adlı bir eklenti kullanarak yapabilirsiniz.

Bu eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra Ayarlar »Medya sayfanıza yeni seçenekler eklenir. Temanızda tanımladığınız boyutların bir listesini göreceksiniz. Yapmanız gereken tek şey, “Yazı ekleme işleminde göster” kutusunu işaretlemek.

Ek Görüntü Boyutları için Ekleme Sonrası

Bu kutuyu işaretlediğinizde, yazarınızın gönderi içeriğinde kullanması için ek boyutlar kullanılabilir.

Yayınlar için Ek Resim Boyutları

Yukarıdaki görüntüden haberdar olarak, temalarımızda tanımladığımız tüm görüntü boyutlarına yazarlarımızın istedikleri takdirde yazı içeriğinde kullanmaları için elimizde.

Basit Görüntü Boyutları eklentisi, doğrudan WordPress kontrol panelinden özel görüntü boyutları oluşturmanıza da olanak tanır.

Bu yöntemin, tüm WordPress tema geliştiricileri için en iyi uygulamalar altında eklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Düşünceleriniz nelerdir?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map