WordPress’te Özel Arşivler Sayfası Nasıl Oluşturulur

Özel arşivler sayfası, tüm eski içeriğinizi tek bir sayfada bir araya getirmenin harika bir yoludur. Aylık arşivlerinizi, kategori arşivlerinizi, etiket arşivlerinizi, yazar arşivlerinizi ve eklemek isteyebileceğiniz her şeyi listeleyebileceğiniz özel bir sayfaya sahip olmanızı sağlar. WPBeginner için özel arşivler sayfamız var. Son zamanlarda kullanıcılarımızdan biri bu konuda bir eğitim yazmamızı önerdi. Bu makalede, WordPress’te nasıl özel arşiv sayfası oluşturulacağını göstereceğiz.


Sorun

Varsayılan olarak, kenar çubuğu widget’larını kullanarak yıllık arşivlerinizi görüntüleme olanağınız vardır. Bir yıldan uzun bir süredir blog yazdıktan sonra bu elinizden çıkabilir. Yaklaşık 4 yıldır aktif olan WPBeginner gibi siteleri hayal edin. Kenar çubuğunda 48 aylık arşiv bağlantısı olurdu. Ayrıca kenar çubuğunuza kategori arşivleri, yazar listesi vb. Ekleme olanağınız da vardır. Ancak hepsini listelemek için tek bir sayfa oluşturabildiğinizde kenar çubuğunu neden bu kadar çok bağlantıyla karıştırıyorsunuz? Bu, özel bir arşiv sayfası devreye girdiği zamandır. Sadece karmaşadan kaçınmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcılarınıza eski içeriğiniz üzerinden etkili bir tarayıcı yolu sağlar.

Ne yazık ki, çoğu WordPress teması özel arşivler sayfa şablonuyla birlikte gelmez. WordPress’te özel arşivler sayfa şablonu oluşturmak için neye ihtiyacınız olduğuna bakalım.

Not: Lütfen özel arşivleri çoğu WordPress temasıyla birlikte gelen archive.php şablonuyla karıştırmayın. Archive.php şablonu aylık, kategori, etiket, yazar ve diğer arşiv sayfalarını görüntülemek için kullanılır. Özel arşivler sayfamız, diğer tüm arşivlerinizi bir araya getirecek tek bir sayfa olacaktır.

Özel Arşivler Sayfası Şablonu Oluşturma

Yapmanız gereken ilk şey, özel arşivler sayfası için bir sayfa şablonu oluşturmaktır. Metin düzenleyicinizde yeni bir dosya açın (yani Not Defteri) ve adını verin sayfa için arşiv. Ardından, üste aşağıdaki kod satırlarını ekleyin:

<?php
/ *
Şablon Adı: Arşivler
* /
?>

Page-archive.php dosyasını WordPress temaları klasörünüze yükleyin ve bir Arşivler sayfa şablonu oluşturdunuz. Şimdi bu sayfa şablonunun sitenizin tasarımıyla eşleştiğinden emin olmalıyız. Temanızın klasöründe bulunan page.php dosyanızın içeriğini kopyalayın ve page-archive.php dosyasına yapıştırın.

Aşağıda page-archive.php dosyanızın nasıl görüneceğine bir örnek verilmiştir:

<?php
/ *
Şablon Adı: Arşivler
* /
get_header (); ?>

<?php while (have_posts ()): the_post (); ?>

<?php the_title (); ?>

<?php the_content (); ?>

/ * Özel Arşiv İşlevleri Bu çizginin altına git * /

/ * Özel Arşiv İşlevleri Bu çizginin üstüne git * /

<?php endwhile; // döngünün sonu. ?>


<?php get_sidebar (); ?>
<?php get_footer (); ?>

WordPress’te Özel Arşivler Sayfası Oluşturma

Artık temel sayfa şablonuna hazır olduğunuza göre, WordPress’de yeni bir özel arşiv sayfası oluşturmanız gerekir. WordPress yönetici panelinize gidin ve yeni bir sayfa ekleyin (Sayfalar »Yeni). Bu sayfayı Arşivler, Kütüphane veya istediğiniz herhangi bir şey olarak adlandırabilirsiniz. Şimdi ekranınızın sağ tarafındaki yayınla düğmesinin altındaki meta kutulara bakın. Sayfa Özellikleri adlı bir meta kutu görmelisiniz. Şablon’un altındaki açılır menüyü tıklayın ve sayfa şablonunuz olarak Arşivle’yi seçin. Sayfayı Kaydet ve Yayınla.

WordPress'te Arşiv Sayfası Şablonunu Seçin

Artık arşivler sayfa şablonunu kullanan bir sayfa oluşturdunuz, ancak herhangi bir içerik gösterilmeyecek. Şimdi devam edelim ve yıllık arşivler, kategoriler gibi özel arşiv sayfası öğeleri ekleyelim..

Kompakt Arşivlerle Aylık Arşiv Ekleme

Özel arşivler sayfamıza bakarsanız, WordPress ile gelen varsayılan aylık arşiv listesini kullanmadığımızı göreceksiniz. Bunun yerine, Compact Archives adlı bir eklenti kullanıyoruz. Bu eklentiyi benimsediğimizi ve şu anda koruduğumuzu unutmayın.

Bu eklentiyi Compact Archives eklentisini yükleyin ve etkinleştirin. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, özel arşivler sayfa şablonunuza (page-archive.php) aşağıdaki kodu ekleyin:

Tarihe göre

    <?php compact_archive ($ stil = ‘blok’); ?>

Aylık arşivlerinizi şu şekilde görüntüler:

Kompakt Arşivler kullanarak her ay için bir yıl aylık arşiv görüntüleme

Tüm Kategoriler Listesi Ekleme

Kategoriler, web sitenizin ana konularını özetler ve içeriğinizi sıralamanın en iyi yoludur. Neden Kategoriler ve Etiketler’i nasıl kullandığımızı görün. Kategorileri içeriğimizi düzenlemenin ana yolu olarak kullandığımızdan, kategori arşivlerimizi listelemenin kesinlikle çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Yerden tasarruf etmek için satır içi bir liste görüntüleyeceğiz.

Önce bu kodu arşivler sayfa şablonu dosyanıza ekleyin:

Kategoriler:

    <?php wp_list_categories (‘title_li =’); ?>

Şimdi bu listeyi şekillendirmemiz, satır içinde görünmesini ve görünümlerini iyileştirmemiz gerekiyor. Bunu temanızın style.css dosyasına ekleyin:

ul.bycategories {
kenar boşluğu: 0;
dolgu: 0;
}
ul.bycategories li {
liste stili: yok;
liste stili tipi: yok;
kenar boşluğu: 0;
dolgu: 0;
}
ul.bycategories li a {
liste stili: yok;
liste stili tipi: yok;
kenar boşluğu: 0 20 piksel 15 piksel 0;
şamandıra: sol;
arka plan: #eee;
renk: # 464646;
dolgu: 5 piksel 10 piksel;
sınır yarıçapı: 5 piksel;
-moz-sınır yarıçapı: 5 piksel;
-webkit-sınır yarıçapı: 5 piksel;
}
ul.bycategories li a: vurgulu {
metin dekorasyonu: yok;
arka plan: # ff6200;
renk: #fff;
}
.açık {açık: her ikisi de;}

Kategorileriniz şöyle görünecek:

WordPress'te arşiv sayfasında satır kategorilerinde görüntüleme

Keşfetmek? Kullanıcıları Rastgele Bir Gönderiye Yönlendirme

Arşivler sayfamızda WPBeginner’ı Keşfet düğmesi var. Bu düğme kullanıcıları rastgele bir gönderiye yönlendirir. Amaç, kullanıcıların makaleler arasında rastgele rastlanmasına izin vermektir. WordPress’te kullanıcıları rastgele bir gönderiye nasıl yönlendireceğinizi öğrenin.

Özel arşivler sayfamızdaki tüm bilgiler bu olsa da, kesinlikle daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Ekleyebileceğiniz diğer şeylere bakalım.

Etiket Bulutu Ekleme

Sitede kullanılan en popüler etiketlerinizin etiket bulutunu görüntülemek istiyorsanız, custom-archive.php dosyasına aşağıdaki kodu eklemeniz yeterlidir:

Etiketler Bulutu:

<?php wp_tag_cloud (); ?>

Wp_tag_cloud () işlevi, etiket sayısını, maksimum ve minimum etiket boyutlarını vb. Ayarlamak için birçok parametre ile birlikte gelir..

Sayfa Listesi Ekleme

Sitenizdeki tüm sayfaların bir listesini görüntülemek istiyorsanız, aşağıdaki kodu eklemeniz yeterlidir:

<?php wp_list_pages (‘title_li =’); ?>

Yazarlar Listesi Ekleme

Sitede yazarların listesini görüntülemek için aşağıdaki kodu eklemeniz yeterlidir:

<?php wp_list_authors (‘exclude_admin = 0&optioncount = 1 ‘); ?>

Son Gönderilenler Ekleme

En son gönderilerinizin bir listesini görüntülemek istiyorsanız, bu kodu ekleyin:

<?php wp_get_archives (‘type = postbypost&sınırı = 10’ ); ?>

Kapsamlı bir arşiv sayfası, kullanıcılarınızın eski içeriğinizde verimli bir şekilde gezinmesine olanak tanır. Bu makalenin WordPress’te özel arşivler sayfası oluşturmanıza yardımcı olmasını umuyoruz. Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa, lütfen aşağıya bir yorum bırakarak bize bildirin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me