WordPress’te Üst Sayfa için Alt Sayfaların Listesi Nasıl Görüntülenir

Son zamanlarda kullanıcılarımızdan biri bize bir WordPress Sayfasının alt sayfalarının nasıl görüntüleneceğini sordu? Genellikle alt sayfaları olan sayfaları olan bir sitede çalışırken, bu alt sayfaları bir kenar çubuğu widget’ında veya şablonunuzdaki başka bir konumda üst sayfada göstermek isteyebilirsiniz. Bu makalede, WordPress’te bir üst sayfa için alt sayfa listesinin nasıl görüntüleneceğini göstereceğiz.


Üst sayfadaki alt sayfaların listesini görmek için, OptinMonster’ın Nasıl Çalışır sayfasından aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın. Bunu kullanımda WPBeginner’ın Blueprint sayfasında da görebilirsiniz.

Alt sayfaların listesini içeren bir üst sayfa

Başlamadan önce, Alt Sayfalara aşina olmayanlar için lütfen WordPress’deki Yayınlar ve Sayfalar arasındaki fark hakkındaki kılavuzumuza göz atın. Sayfaların önemli özelliklerinden biri hiyerarşik olmalarıdır. Bu, bir sayfanın üst sayfa olabileceği ve altında alt sayfalar (yani alt sayfalar) olabileceği anlamına gelir. Bu, farklı sayfaları tek bir ana sayfa altında gruplandırmanıza olanak tanır. Örneğin, bir web sitesinde bir Ürün Sayfanız varsa, alt sayfalar olarak Özellikler, Fiyatlandırma ve Destek gibi sayfalar ekleyebilirsiniz. Her alt sayfanın kendi alt sayfaları da olabilir.

Video öğretici

WPBeginner’a abone olun

Videoyu beğenmediyseniz veya daha fazla talimat gerekiyorsa, okumaya devam edin.

Bir alt sayfa oluşturmak için WordPress’te normalde yaptığınız gibi bir sayfa oluşturun veya düzenleyin. Sayfa Özellikleri meta kutusunun altında, açılır menüden bir üst sayfa seçin.

WordPress'te bir Üst sayfa atayarak alt sayfa oluşturma

Not: Sayfa Özellikleri menüsünü görmüyorsanız, lütfen ekranınızın sağ üst köşesindeki Ekran Seçenekleri düğmesine tıklayın. Sayfa Özellikleri’nin işaretli olduğundan emin olmanız gereken bir menü görüntüler..

WordPress’te Üst Sayfada Alt Sayfaları Görüntüleme

Bir üst sayfanın altındaki alt sayfaları listelemek için, siteye özgü bir eklentiye veya temanızın function.php dosyasına aşağıdaki kodu eklemeniz gerekir:

işlev wpb_list_child_pages () {

küresel $ post;

if (is_page () && $ sonrası->post_parent)

$ childpages = wp_list_pages (‘sort_column = menu_order&title_li =&child_of = ‘. $ sonrası->post_parent. ‘&eko = 0 ‘);
Başka
$ childpages = wp_list_pages (‘sort_column = menu_order&title_li =&child_of = ‘. $ sonrası->ID. ‘&echo = 0 ‘);

if ($ childpages) {

$ string = ‘

    ‘. $ childpages. ‘

‘;
}

return $ string;

}

add_shortcode (‘wpb_childpages’, ‘wpb_list_child_pages’);

Yukarıdaki kod ilk önce bir sayfanın üst öğesi veya sayfanın kendisinin üst öğesi olup olmadığını kontrol eder. Bir üst sayfa ise, kendisiyle ilişkilendirilmiş alt sayfaları görüntüler. Bir alt sayfa ise, üst sayfasının diğer tüm alt sayfalarını görüntüler. Son olarak, bu yalnızca alt veya üst sayfası olmayan bir sayfa ise, kod hiçbir şey yapmaz. Kodun son satırına bir kısa kod ekledik, böylece sayfa şablonlarınızı değiştirmeden alt sayfaları kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Alt sayfaları görüntülemek için kenar çubuğundaki bir sayfaya veya metin widget’ına aşağıdaki kısa kodu eklemeniz yeterlidir:

[Wpb_childpages]

Bazı durumlarda, temanız bir metin widget’ında kısa kod yürütmeye hazır olmayabilir. Çalışmıyorsa, WordPress kenar çubuğu widget’larında kısa kodların nasıl kullanılacağı ile ilgili bu eğiticiye bakın.

Kısa Sayfalar Olmadan Alt Sayfaları Dinamik Olarak Göster

Kısa kod kullanmak uygundur, ancak kısa kod kullanmayla ilgili sorun, üst veya alt sayfalara sahip tüm sayfalara kısa kod eklemeniz gerekmesidir. Çok sayıda sayfada kısa kodlara sahip olabilirsiniz ve bazen kısa kodu eklemeyi bile unutabilirsiniz.

Daha iyi bir yaklaşım, temanızdaki sayfa şablonu dosyasını düzenlemek, böylece alt sayfaları otomatik olarak görüntüleyebilir. Bunu yapmak için ana page.php şablonunu düzenlemeniz veya temanızda özel bir sayfa şablonu oluşturmanız gerekir.

Sayfa şablonu dosyanızda, bu kod satırını alt sayfaları görüntülemek istediğiniz yere eklemeniz gerekir.

<?php wpb_list_child_pages (); ?>

Bu kadar. Temanız artık alt sayfaları otomatik olarak algılar ve görüntüler.

Kendi alt sayfaları olan çok sayıda alt sayfa içeren üst sayfalar kullanıyorsanız, WordPress yönetici görünümü kafa karıştırıcı olabilir. Üst öğe ve sayfaları düzenlemenin daha iyi bir yolu için yönetici sütun görünümünü kullanmayı deneyin.

Bu makalenin WordPress’te alt sayfaları listelemenize yardımcı olmasını umuyoruz. Aşağıya bir yorum bırakarak herhangi bir sorunuz veya geri bildiriminiz varsa bize bildirin.

Kaynak: Thomas Griffin

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map