WordPress Üyelik Sitesi Oluşturma İçin Mükemmel Kılavuz

Bir üyelik web sitesi kurmak ister misiniz? Web sitesi sahipleri uzun bir süre boyunca içeriklerinden para kazanmak için yalnızca reklamcılık ve iştirak gelirine güveniyorlardı.


Üyelik web sitesi, kullanıcıların premium içerik, özellikler ve topluluğa erişim için ödeme yapmasına izin vererek çevrimiçi para kazanmanıza olanak tanır.

Kullanıcıları, üyelikleri, ödemeleri vb. Yönetmek için özelliklere sahip bir platforma ihtiyacınız olacak. Neyse ki, WordPress için süper kolaylaştıran gerçekten harika üyelik eklentileri var.

Bu adım adım kılavuzda, herhangi bir kodlama bilgisi olmadan nasıl kolayca bir WordPress üyelik sitesi oluşturacağınızı göstereceğiz.

WordPress üyelik web sitesi oluşturma

WordPress Üyelik Web Sitesini Başlatmak için Neye ihtiyacınız var??

10 yıl öncesinin aksine, bugünlerde bir web sitesi yapmak oldukça kolay. Tüm platformlardan ve web sitesi oluşturuculardan WordPress, herkesin kendi üyelik web sitesini oluşturmasını ve çok az teknik beceriyle veya hiç teknik beceriyle satmaya başlamasını en kolay hale getirir.

Başlamak için aşağıdaki üç şeye ihtiyacınız olacak:

 1. Bir alan adı. Bu, web sitenizin adresi olacaktır (Örnek, wpbeginner.com).
 2. Bir web barındırma hesabı. Web sitesi dosyalarınız burada saklanır.
 3. Üyelik eklentisi (Normal web sitenizi bir üyelik platformuna dönüştürür).

WordPress ile 30 dakikadan daha kısa bir sürede tamamen işlevsel bir üyelik web sitesi oluşturabilirsiniz; işlemin her adımında size yol göstereceğiz.

WordPress ile güçlü bir üyelik web sitesi oluşturmanıza yardımcı olmak için ele alacağımız adımlar aşağıdadır.

  Hazır? Başlayalım.

  Adım 1. WordPress Üyelik Sitesine Başlarken

  Bir üyelik sitesi oluşturmak için doğru WordPress platformunu kullandığınızdan emin olmalısınız. Evet, iki tür WordPress vardır.

  Kendinden barındırılan WordPress.org sürümünü kullanmanızı öneririz, çünkü ihtiyacınız olan tüm özelliklere ve araçlara sınırsız erişim sağlar (WordPress.com ile WordPress.org’un tam karşılaştırmasına bakın).

  Kendi kendine barındırılan bir WordPress sitesi için bir WordPress barındırma hesabına, alan adına ve bir SSL sertifikasına ihtiyacınız olacaktır.

  Genellikle, bir alan adı maliyeti yaklaşık 14,99 $ / yıl, web yaklaşık 7,99 $ / ay ve SSL sertifikası maliyeti yaklaşık 69,99 $ / yıl.

  Yeni başlıyorsanız, bu başlangıç ​​maliyetleri hızlı bir şekilde artabilir.

  Neyse ki, bunu düzeltmek için bir yolumuz var.

  WordPress tarafından önerilen resmi bir barındırma sağlayıcısı olan Bluehost, kullanıcılarımıza ücretsiz alan adı, ücretsiz SSL sertifikası ve web barındırmada indirim sunmayı kabul etti.

  Temel olarak, yukarıdakilerin tümünü aylık 2,75 $ karşılığında alabilirsiniz.

  Not: WPBeginner olarak tam şeffaflığa inanıyoruz. Tavsiye bağlantımızı kullanarak Bluehost’a kaydolursanız, size ekstra bir ücret ödemeden küçük bir komisyon kazanacağız (aslında, paradan tasarruf edersiniz ve ücretsiz bir alan adı + SSL sertifikası alırsınız). Bu komisyonu hemen hemen tüm WordPress barındırma hizmetlerini önermek için alacağız, ancak yalnızca kişisel olarak kullandığımız ve okuyucularımıza değer katacağına inandığımız ürünleri tavsiye ediyoruz.

  Hosting için kaydolduktan sonra, bir sonraki adım WordPress’i kurmaktır. Bir WordPress blogunu nasıl başlatacağınızla ilgili adım adım kılavuzumuzdaki talimatları izleyin; hemen çalışmaya başlayacaksınız..

  Bluehost önceden yüklenmiş WordPress ile geldiğinden, WordPress üyelik sitenizi ayarlamaya devam edebilirsiniz.

  Adım 2. WordPress Üyelik Eklentisi Seçme

  Kullanabileceğiniz çok sayıda ücretsiz ve ücretli WordPress üyelik eklentisi vardır. Ancak, her birinin kendi artıları ve eksileri vardır. En iyi WordPress üyelik eklentileriyle tam bir karşılaştırmamız var.

  Doğru WordPress üyelik eklentisini seçmek için ne tür bir üyelik web sitesi oluşturmak istediğinize ve hangi özelliklere ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz gerekir.?

  WordPress sitenize yalnızca kullanıcı kaydına izin vermek istiyorsanız, WPForms’u kullanabilirsiniz. Kullanıcı giriş ve kayıt formlarını kolayca oluşturmanızı sağlayan bir WordPress form oluşturucu eklentisidir. Kullanıcıların WordPress yönetici alanına erişmeden makale göndermesine bile izin verebilirsiniz.

  Öte yandan, abonelikler, ücretli içerik veya dijital indirmeler satmak istiyorsanız, MemberPress gibi daha sağlam bir WordPress üyelik eklentisine ihtiyacınız olacak.

  MemberPress, ödemeleri kabul etmenizi, üyelik seviyeleri oluşturmanızı, erişimi seviyelere göre kısıtlamanızı ve daha fazlasını sağlayan gelişmiş üyelik özellikleriyle birlikte gelir.

  Çevrimiçi kurs satma olası başka bir senaryo olabilir. Bu durumda, tüm öğrenme yönetimi özelliklerine sahip eksiksiz bir WordPress LMS eklentisi olan LearnDash’e ihtiyacınız olacak.

  Çevrimiçi kursların yanı sıra üyelik abonelikleriyle güçlü bir web sitesi oluşturmak için LearnDash’i MemberPress’e entegre edebilirsiniz..

  Bununla birlikte, WordPress üyelik web sitenizi oluşturmaya başlayalım.

  Adım 3. WordPress Üyelik Web Sitenizi Kurma

  MemberPress’i go-to eklentimiz olarak seçiyoruz çünkü yukarıda bahsettiğimiz tüm özelliklere sahip ve işinizin büyümesi için gerekli üçüncü taraf eklentileri ile mükemmel çalışıyor.

  Yapmanız gereken ilk şey MemberPress eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

  Etkinleştirildikten sonra, MemberPress »Seçenekler eklenti ayarlarını yapılandırma sayfası.

  MemberPress seçenekleri sayfası

  4. Adım. Bir Ödeme Yöntemi Ekleyin

  Seçenekler sayfası farklı sekmelere ayrılmıştır. Ayarlamanız gereken ilk şey, üyelik sitenizdeki ödemeleri kabul etmenize izin verdiği için bir ödeme ağ geçidi..

  Bunu, ‘Ödemeler’ sekmesine geçip ardından ödeme ağ geçidinizi seçerek yapabilirsiniz.

  MemberPress ödemeleri

  MemberPress, PayPal (Standard, Express ve Pro), Stripe ve Authorize.net’i kutudan çıkarır. Ayarlamak istediğiniz ödeme yöntemini seçmeniz ve gerekli kimlik bilgilerini sağlamanız gerekir.

  Başka bir ödeme yöntemi eklemek için ekle düğmesini tıklayarak birden fazla ödeme yöntemi ekleyebilirsiniz..

  Genellikle iki seçenek kullanırız: Bazı kullanıcılar kredi kartı bilgilerini vermekten ziyade PayPal’ı tercih ettiğinden kredi kartları için şerit ve ikincil seçenek olarak PayPal.

  Ayarlarınızı kaydetmek için sayfanın altındaki ‘Güncelleme Seçenekleri’ düğmesini tıklamayı unutmayın.

  Adım 5. Üyelik Düzeyleri Oluşturma

  Bir sonraki adım, kullanıcılarınızın satın alabileceği üyelik düzeyleri oluşturmaktır. Her üyelik seviyesinin farklı fiyatlandırma planları, avantajları ve erişimi olabilir. Ücretsiz bir üyelik planınız bile olabilir.

  Üyelik seviyesi oluşturmak için şu adrese gitmeniz gerekir: MemberPress »Üyelikler sayfasına gidin ve üstteki “Yeni Ekle” düğmesini tıklayın.

  Üyelik seviyesi ekle

  Bir sonraki sayfada, bu belirli üyelik planı için bir başlık girin ve plan ayrıntılarını yayın düzenleyicisine sağlayın.

  Üyelik şartları bölümünde bu planın fiyatlandırmasını ve sona erme tarihini ayarlamanız gerekecektir..

  Üyelik planı

  Yukarıdaki örnekte, yıllık bir üyelik planı oluşturduk.

  Bundan sonra, yayın düzenleyicinin altındaki üyelik seçenekleri meta kutusuna ilerlemeniz gerekir. Bu, bu belirli plan için izinleri ve üyelik seçeneklerini özelleştirebileceğiniz yerdir.

  Üyelik seçenekleri

  Üyelik planından memnun olduğunuzda, kullanılabilir hale getirmek için yayınla düğmesine tıklayabilirsiniz..

  İhtiyacınız olan sayıda üyelik planı oluşturmak için bu işlemi tekrarlayın.

  Adım 6. Üyelik Planlarına Erişimi Kısıtlayın

  Bir sonraki adım, web sitenizdeki farklı üyelik planları için hangi içeriğin kullanılabilir olacağını seçmektir. MemberPress, ‘Kurallar’ı kullanarak erişimi kontrol etmeyi çok kolaylaştırır.

  Kuralları ziyaret ederek MemberPress »Kurallar sayfasını tıklayın ve üst taraftaki Yeni Ekle düğmesini tıklayın.

  Yeni kurallar ekle

  Kural düzenleme sayfası farklı koşullar seçmenize ve bunları bir üyelik planıyla ilişkilendirmenize olanak tanır.

  Örneğin, yalnızca gümüş abonelik planına sahip üyeler tarafından kullanılabilecek belirli bir etiket veya kategoriyle eşleşen tüm içeriği seçebilirsiniz.

  MemberPress'e ayarlanmış bir kural ekleme

  Daha spesifik kurallar da oluşturabilirsiniz. Örneğin, tek bir yayın veya sayfa, alt sayfalar veya belirli bir URL.

  Kural düzenleyicisinin altında içerik damlama ve son kullanma tarihlerini göreceksiniz.

  Damla içeriği, içeriği bir kerede vermek yerine yavaş yavaş kullanıcılara yayınlamanızı sağlar. Sona erme seçeneği, içeriği belirli bir süre sonra kullanılamaz hale getirir.

  Emin değilseniz, onları işaretlemeden bırakmalısınız.

  Memnun kaldıktan sonra, kural ayarlarınızı kaydetmek için R Kuralı Kaydet ’düğmesini tıklayın.

  Üyelik siteniz için gerektiğinde daha fazla kural oluşturmak için işlemi tekrarlayın.

  Adım 7. Yalnızca Üye İçeriği Ekleme

  MemberPress, Kurallar’ı kullanarak yalnızca üyelere özel içerik oluşturmayı çok kolaylaştırır.

  Yukarıdaki örnekte, ücretli olarak etiketlenen tüm içeriğin kısıtlanmasını kısıtlayan bir kural oluşturduk. Şimdi tek yapmamız gereken ücretli içeriğimizi oluşturmak ve ücretli etiketi buna eklemek.

  Yalnızca üyelere içerik ekleme

  MemberPress ayrıca yazı düzenleyicisinin altına ‘MemberPress Yetkisiz Erişim’ meta kutusunu ekler. Bu, çıkış yapan kullanıcıların (üye olmayanların) bu içeriğe ulaştıklarında göreceklerini seçmenize olanak tanır.

  Kısıtlanmış içerik seçenekleri

  Genel varsayılan ayarları kullanabilir veya alıntılar, giriş formu veya özel bir mesaj gösterebilirsiniz.

  Yalnızca üyelere özel içerik ekledikten sonra devam edip yayınlayabilirsiniz. Sayfa yeniden yüklendikçe, bu içeriğin korunduğunu belirten bir başarı mesajı göreceksiniz..

  Korumalı içerik

  8. Adım. Fiyatlandırma Sayfası Oluşturma

  Bu, kullanıcılarınızın bir üyelik planına kaydolmak istediklerinde görecekleri sayfadır. Bu sayfada, kullanıcılar bir üyelik planı seçebilecek ve ardından ödeme sayfasına gidebilecekler.

  Web sitenizin kısıtlı veya ücretli alanlarına erişmeye çalışan kullanıcılar da bu sayfaya yönlendirilecek.

  Bunu, MemberPress »Gruplar sayfasını tıklayın ve üst taraftaki Yeni Ekle düğmesini tıklayın.

  Grup oluşturma

  İlk olarak, grup planı sayfası için bir başlık girin. Bu aynı zamanda kullanıcıların göreceği planlar sayfasının başlığı olacaktır.

  Ardından, ‘Grup seçenekleri’ meta kutusuna gidin ve sayfada görüntülemek istediğiniz üyelikleri ekleyin.

  Fiyatlandırma grubu seçenekleri

  Fiyatlandırma tablosu için bir tema da seçebilirsiniz. MemberPress bunun için birkaç hazır şablonla birlikte gelir.

  Memnun kaldığınızda, planınızı herkese görünür hale getirmek için “Yayınla” düğmesini tıklayın.

  Fiyatlandırma sayfanızı önizlemek için, yayınladıktan sonra ‘Grubu Görüntüle’ bağlantısını tıklayın.

  Fiyatlandırma sayfası

  Kullanıcıları fiyatlandırma sayfasına yönlendirin

  Fiyatlandırma sayfasını hazırladığımıza göre, bir sonraki adım yetkisiz kullanıcıları fiyatlandırma sayfasına yönlendirmektir.

  Bunu yapmak için, önce ziyaret etmeniz gerekir MemberPress »Gruplar sayfasına gidin ve önceki adımda oluşturduğunuz grubun yanındaki URL’yi kopyalayın.

  Fiyatlandırma sayfası URL'si

  Bundan sonra, MemberPress »Seçenekler sayfasına gidin ve “Yetkisiz Erişim” bölümüne gidin.

  ‘Yetkisiz ziyaretçileri belirli bir URL’ye yönlendir’ seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretlemeniz ve daha sonra kopyaladığınız grup URL’sini yapıştırmanız gerekir.

  Yetkisiz kullanıcıları fiyatlandırma sayfasına yönlendirin

  Ayarlarınızı kaydetmek için “Güncelleme Seçenekleri” düğmesini tıklayın.

  Artık yetkisiz kullanıcılar yalnızca üyelere ait bir alana erişmeye çalıştıklarında fiyatlandırma planları sayfasına yönlendirilecek.

  9. Adım. Kaydolma ve Kullanıcı Oturum Açma Formlarını ekleyin

  Artık her şeyi ayarladığınıza göre, kullanıcılarınızın web sitenizde kolayca yol bulmalarını sağlama zamanı.

  İlk olarak, üyelerin hesaplarında oturum açabilmesi için bir kullanıcı giriş formu eklemeniz gerekir.

  Adresine git Görünüm »Widget’lar ve kenar çubuğuna “MemberPress giriş” widget’ını ekleyin.

  MemberPress giriş widget'ı

  Ardından, gezinme menüsüne fiyatlandırma sayfası bağlantısını ekleyeceğiz, böylece yeni kullanıcılar bir plan seçip kayıt olabilir.

  Bunu ziyaret ederek Görünüm »Menüler sayfanıza ekleyin. Sol sütundan, genişletmek için Gruplar sekmesini tıklamanız gerekir. Daha önce oluşturduğunuz fiyatlandırma planı grubunu gösterecektir.

  Menüye fiyatlandırma planları ekleyin

  Fiyatlandırma sayfanızın yanındaki kutuyu işaretleyin ve ardından menu Menüye ekle ’düğmesini tıklayın.

  Fiyatlandırma planı sayfası şimdi sağ sütunda görünecektir. Menüdeki konumunu yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakabilirsiniz. Ayrıca düzenleyebilir ve bağlantı metnini değiştirebilirsiniz.

  Menü öğesini düzenle

  Değişikliklerinizi saklamak için kaydet menüsü düğmesini tıklamayı unutmayın.

  Artık her şeyi çalışırken görmek için WordPress yönetici alanından çıkış yapabilir ve web sitenizi ziyaret edebilirsiniz..

  Üyelik web sitesi önizlemesi

  Adım 10. Üyelik E-posta Şablonlarını Özelleştirme

  WordPress üyelik eklentiniz üyelere birkaç e-posta bildirimi gönderir. MemberPress, bu e-postaları kolayca düzenlemenize ve kendi markanızı içerecek değişiklikler yapmanıza olanak tanır.

  Sadece MemberPress »Seçenekler sayfasına gidin ve “E-postalar” sekmesini tıklayın. Buradan MemberPress tarafından gönderilen e-posta bildirimlerini yönetebilirsiniz.

  MemberPress'te e-posta bildirimlerini düzenleme

  MemberPress tarafından üyelere ve Yöneticilere gönderilen tüm e-posta bildirimlerini göreceksiniz. Bu bildirimlerden herhangi birini özelleştirmek için düzenle düğmesini tıklayabilirsiniz.

  E-posta bildirimlerini düzenleme

  Adlar, kullanıcı adı, üyelik düzeyi ve daha fazlası gibi dinamik öğeler eklemek için e-posta iletisini temel biçimlendirme seçenekleriyle ve akıllı etiketlerle düzenlemek için basit bir metin düzenleyici kullanabilirsiniz..

  Kendinize birkaç test bildirimi göndermek için Test Test Gönder ’düğmesini tıkladığınızdan emin olun. Bu, MemberPress’in e-posta bildirimleri gönderebilmesini sağlar.

  E-posta bildirimleri alma konusunda sorun yaşıyorsanız, WordPress’in e-posta göndermeme sorununu nasıl çözeceğimize ilişkin kılavuzumuza bakın.

  Adım 11. Üyelik Web Sitenizi Büyütmek için Raporları Görüntüleme

  Herhangi bir işi büyütmek için bilinçli kararlar verebilmeniz için verilere ihtiyacınız var. MemberPress, üyelik web sitenizin nasıl çalıştığını görmek için yerleşik raporlarla birlikte gelir.

  Sadece MemberPress »Raporlar sayfa. Buradan raporları aylık, yıllık veya tüm zaman verilerine göre sıralayabilirsiniz.

  MemberPress raporları

  Size aktif, aktif olmayan, ücretsiz, ücretli ve toplam üye sayısını gösterir. Ayrıca, ortalama üye yaşam boyu değerini ve diğer verileri de gösterir. Daha fazla grafik görmek için aşağıya kaydırabilir ve işlemleri görüntülemek için bir tarihi tıklayabilirsiniz.

  Ancak, bir üyelik web sitesinin başarısını değerlendirmenin en önemli ölçütü kullanıcı katılımıdır.

  Google Analytics’e ihtiyacınız olacak yer burası. Kullanıcılarınızın nereden geldiğini ve web sitenizdeyken ne yaptıklarını görmenizi sağlar.

  WordPress için en popüler Google Analytics eklentisi MonsterInsights, MemberPress için Geliştirilmiş E-ticaret İzlemeyi etkinleştirmeyi kolaylaştıran eksiksiz bir MemberPress entegrasyonu sunar.

  Ayrıntılı talimatlar için WordPress’te Google Analytics’i kullanarak kullanıcı katılımını izleme hakkındaki kılavuzumuza bakın.

  Üyelik Web Sitenizi Bir Sonraki Düzeye Taşıyın

  MemberPress güçlü bir WordPress üyelik eklentisidir. Üyelik web sitenizi kolayca büyütmenizi sağlar.

  Kolayca kurs oluşturmanıza ve satış kısmını MemberPress’e bırakmanıza olanak tanıyan LearnDash ile güzel çalışır..

  BuddyPress ve bbPress ile birlikte de kullanabilirsiniz.

  WordPress üyelik sitenizi büyütmenize yardımcı olacak diğer bazı yararlı kaynaklar.

  • Temel WordPress eklentileri – Uzman seçimimiz, tüm işletme web siteleri için WordPress eklentilerine sahip olmalıdır.
  • WordPress Hızı ve Performansı – WordPress’i nasıl hızlandıracağınız ve performansı nasıl artıracağınız konusunda nihai rehber.
  • WordPress Güvenlik kılavuzu – Bu adım adım kılavuz, WordPress sitenizin güvenliğini artırmanıza yardımcı olacaktır.
  • Mükemmel Temayı Seçme – Web siteniz için mükemmel temayı nasıl seçeceğinize dair başlangıç ​​kılavuzu.
  • Sık karşılaşılan WordPress hataları – Sık karşılaşılan WordPress hatalarının tam listesi ve nasıl düzeltileceği.

  Hepsi bu, umarız bu makale WordPress üyelik web sitenizi kurmanıza yardımcı olmuştur. Ayrıca yeni başlayanlar için adım adım WordPress SEO kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map