XAMPP Kullanarak Yerel bir WordPress Sitesi Nasıl Oluşturulur

XAMPP kullanarak bilgisayarınızda yerel bir WordPress sitesi oluşturmak ister misiniz? WordPress’i bilgisayarınıza yüklemek, WordPress’i denemenize, temaları / eklentileri test etmenize ve WordPress geliştirmeyi öğrenmenize yardımcı olur. Bu makalede, XAMPP kullanarak yerel bir WordPress sitesi oluşturmayı göstereceğiz.


XAMPP kullanarak yerel bir WordPress sitesi oluşturma

Neden Yerel WordPress Sitesi Oluşturmalı??

Yerel WordPress siteleri oluşturmak, geliştiriciler ve site sahipleri arasında yaygın bir uygulamadır. İnternette gerçek bir web sitesi oluşturmadan WordPress’i test etmenizi sağlar.

Yerel web siteleri yalnızca bilgisayarınızda görünür. Farklı WordPress temalarını ve eklentilerini deneyebilir, özelliklerini test edebilir ve WordPress temellerini öğrenebilirsiniz.

Zaten bir WordPress web siteniz varsa, yeni eklenti güncellemelerini canlı web sitenize uygulamadan önce denemek için bilgisayarınızda web sitenizin yerel bir kopyasını oluşturabilirsiniz..

Önemli: Yerel web sitesi yalnızca bilgisayarınızda görünür. Canlı bir WordPress sitesi oluşturmak istiyorsanız, bir etki alanı adı ve WordPress barındırma gerekir. Canlı bir web sitesi oluşturmaya hazır olduğunuzda WordPress blog rehberini nasıl başlatacağımızdaki adım adım talimatları izleyin.

Bunu söyledikten sonra, XAMPP kullanarak WordPress’i Windows, Mac veya Linux’a yerel olarak nasıl yükleyeceğimize bakalım.

XAMPP nedir?

Yerel bir WordPress sitesi oluşturmak için, bilgisayarınızda bir web sunucusu yazılımı (Apache), PHP ve MySQL kurmanız gerekir.

PHP bir programlama dilidir ve MySQL bir veritabanı yönetim yazılımıdır. Her ikisi de WordPress’i çalıştırmak için gereklidir.

Bu yazılımların her birini ayrı ayrı kurmak yeni başlayanlar için oldukça zordur. XAMPP burada devreye giriyor.

XAMPP, WordPress web sitelerini yerel olarak oluşturmanızı kolaylaştırır. Windows, Mac ve Linux tabanlı bilgisayarlar için kullanılabilir.

Başlayalım.

Bilgisayarınıza XAMPP Yükleme

İlk olarak, XAMPP web sitesini ziyaret etmeniz ve işletim sisteminiz için indirme düğmesini tıklamanız gerekir..

XAMPP indir

İşletim sisteminize bağlı olarak, kurulum sihirbazınız ve uygulama arayüzü buradaki ekran görüntülerinden farklı olabilir. Bu makale uğruna size yazılımın Windows sürümünü göstereceğiz.

XAMPP’yi indirdikten sonra, yükleyiciyi tıklayıp çalıştırmanız gerekir..

XAMPP kurulum sihirbazı

XAMPP, yazılımı nereye yüklemek istediğinizi ve hangi paketleri yüklemek istediğinizi soracaktır. Varsayılan ayarlar çoğu kullanıcı için çalışır. Kurulum sihirbazını tamamlamak için ‘İleri’yi tıklamaya devam edin.

Sihirbazı tamamladıktan sonra “kontrol panelini şimdi başlat” seçeneğini işaretleyin ve ardından bitir düğmesini tıklayın.

Kurulum tamamlandı

Bu XAMPP kontrol panelini başlatacaktır. Devam edin ve Apache ve MySQL’in yanındaki başlat düğmesine tıklayın.

Apache ve MySQL'i başlatın

XAMPP şimdi Apache ve MySQL’i başlatacak. Bir Windows Güvenlik Duvarı bildirimi görebilirsiniz, her iki uygulamanın da bilgisayarınızda çalışması için Access Erişime İzin Ver ’düğmesini tıklamanız önemlidir..

Apache ve MySQL'e güvenlik duvarı erişimine izin ver

Her iki uygulama da başlatıldığında adları Yeşil ile vurgulanır.

XAMPP yazılımını bilgisayarınıza başarıyla yüklediniz.

Artık yerel bir web sitesi oluşturmaya ve XAMPP kullanarak WordPress’i yüklemeye hazırsınız.

XAMPP ile Yerel WordPress Sitesi Oluşturma

İlk olarak, WordPress’i indirmeniz gerekecek. WordPress.org web sitesini ziyaret edin ve “WordPress’i İndir” düğmesini tıklayın.

WordPress'i indirin

WordPress’i indirdikten sonra, zip dosyasını çıkarmanız gerekir ve bir wordpress klasörü göreceksiniz. Bu klasörü kopyalamanız gerekiyor.

WordPress klasörünü kopyala

Ardından, XAMPP kurulum klasörünüze gidin.

Windows’ta C: / Program Files / XAMPP / htdocs veya C: \ Xampp \ htdocs klasörü olurdu.

Mac’te / Applications / XAMPP / htdocs klasörü olacaktır.

Daha önce kopyaladığınız wordpress klasörünü htdocs içine yapıştırın.

WordPress klasörünü yeniden adlandırın

WordPress klasörünü website1 olarak yeniden adlandırmanızı öneririz. Bu, yerel sitenizi kolayca tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Ardından, favori web tarayıcınızı açmanız ve localhost / web sitesini1 ziyaret etmeniz gerekir. Bunun gibi bir sayfa göreceksiniz:

WordPress ön kurulumu

Bu sayfa WordPress’in bir veritabanı adı, veritabanı kullanıcı adı, şifre ve ana bilgisayar bilgisine ihtiyacı olduğunu söyleyecektir..

WordPress siteniz için bir veritabanı oluşturalım.

Yeni bir tarayıcı sekmesi açmanız ve localhost / phpmyadmin / adresini ziyaret etmeniz gerekir. Bu, XAMPP ile önceden yüklenmiş olarak gelen phpMyAdmin uygulamasını başlatır. Daha basit bir arayüz kullanarak veritabanlarınızı kolayca yönetmenizi sağlar.

Veritabanlarını tıklamanız, yeni veritabanınız için bir ad vermeniz ve ardından devam etmek için oluştur düğmesini tıklamanız gerekir..

Yerel WordPress siteniz için bir MySQL veritabanı oluşturma

Artık bir veritabanı oluşturduğunuza göre, WordPress siteniz için kullanabilirsiniz.

/ Localhost / website1 / tarayıcı sekmesine geri dönün ve ‘Gidelim’ düğmesini tıklayın.

Bir sonraki ekranda, WordPress veritabanı bilgilerinizi vermeniz istenecektir.

Daha önce oluşturduğunuz veritabanı adını girin. Kullanıcı adınız ‘root’ ve şifre alanını boş bırakmalısınız. Veritabanı ana bilgisayar alanı için localhost kullanmanız gerekir.

Aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın:

WordPress veritabanınızı bağlayın

İşiniz bittiğinde, devam etmek için “Gönder” düğmesini tıklayın.

Windows veya Linux’taysanız, WordPress artık bu ayarları wp-config.php adlı WordPress yapılandırma dosyanızda saklayacaktır..

Ancak, Mac kullanıyorsanız, dosyanın içeriğini gösterecek ve sizden oluşturmanızı isteyecektir..

Bu dosyayı web sitenizin kök klasöründe oluşturmanız gerekir.

Dosyayı oluşturduktan sonra, içine kopyaladığınız metni yapıştırın. Ardından, dosyayı kaydetmeniz ve devam etmek için WordPress yükleyicisine geri dönmeniz gerekiyor.

Bir sonraki adımda, WordPress web siteniz hakkında bilgi vermenizi isteyecektir. İlk olarak, bu site için kullanmak istediğiniz başlığı girin.

Bundan sonra yönetici hesabınız için bir kullanıcı adı, şifre ve e-posta adresi girmeniz gerekir.

WordPress web sitesi bilgilerinizi girin

Tüm bilgileri doldurduktan sonra devam etmek için ‘WordPress’i Yükle’ düğmesini tıklayın.

WordPress şimdi yüklemeyi çalıştıracak ve bittikten sonra giriş yapmanızı isteyecek.

/ Localhost / website1 / wp-admin sayfasına giderek web sitenize giriş yapabilir ve kurulum sırasında giriş yapmak için girdiğiniz kullanıcı adını / şifreyi kullanabilirsiniz..

WordPress giriş ekranı

Yerel bir WordPress Sitesi Oluşturduktan Sonra Denenmesi Gerekenler

Artık XAMPP kullanarak yerel WordPress sitenizi oluşturduğunuza göre, canlı bir WordPress sitesinde yaptığınız gibi üzerinde çalışabilirsiniz..

Başını aşmak Görünüm sitenizin görünümünü özelleştirmek veya yeni bir tema yüklemek için. İşte deneyebileceğiniz bazı harika ücretsiz temalar.

Denemek istediğiniz bir sonraki şey WordPress eklentileri. Eklentiler WordPress siteniz için uygulamalar gibidir ve iletişim formu, fotoğraf galerileri, e-Ticaret mağazası gibi harika özellikler eklemenize izin verir..

Eklentileri yüklemek için yardıma mı ihtiyacınız var? WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Yerel WordPress siteniz üzerinde çalıştıktan sonra siteyi canlı bir sunucuya taşımak isteyebilirsiniz. WordPress’i yerel sunucudan canlı siteye nasıl taşıyacağımızla ilgili adım adım kılavuzumuza gidin.

Bu makalenin, XAMPP kullanarak yerel bir WordPress sitesi oluşturmayı öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Wampserver kullanarak Windows’ta ve MAMP kullanarak Mac’te yerel WordPress siteleri oluşturmanın alternatif yollarına bakmak da isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me