Co to jest Akismet i dlaczego powinieneś zacząć go używać od razu

Każda instalacja WordPress zawiera dwie wstępnie zainstalowane wtyczki. Jednym z nich jest Akismet, który zdecydowanie znajduje się na naszej liście wtyczek WordPress. Mimo że Akismet jest fabrycznie zainstalowany, nie jest domyślnie aktywowany. Będziesz musiał podjąć dodatkowe kroki, aby go aktywować. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest Akismet i dlaczego powinieneś zacząć go używać od razu. Pokażemy Ci również, jak skonfigurować Akismet na swojej stronie WordPress.


Co to jest Akismet?

Akismet to usługa filtrowania spamu w komentarzach. Nazwa Akismet pochodzi od Automattic i Kismet. Auttomatic to firma stojąca za Akismet, a została założona przez współzałożyciela WordPressa Matta Mullenwega. Akismet wyłapuje komentarze na blogu i pinguje spam przy użyciu swoich algorytmów. Algorytm uczy się na podstawie swoich błędów i działań podejmowanych przez uczestniczące strony internetowe. Na przykład, gdy wiele witryn zacznie zgłaszać treści wyglądające podobnie jak spam, wówczas Akismet nauczy się rozpoznawać tego rodzaju treści jako SPAM. Na 14 czerwca 2013 r. Akismet złapał więcej niż 83 miliardy komentarze spamowe.

Dlaczego powinieneś używać Akismet?

W popularnych witrynach ilość komentarzy spamowych może wzrosnąć nawet do 85%. Oznacza to, że na każde 100 komentarzy tylko 15 jest uzasadnionych. Moderacja komentarzy jest czasochłonnym zadaniem, a Akismet może zaoszczędzić wiele godzin. Akismet wyłapie komentarze spamu, zanim wyląduje w kolejce moderacji jako oczekujące. Dzięki temu możesz skoncentrować się na moderowaniu komentarzy prawdziwych użytkowników.

Krytyka ze strony użytkowników

W przeszłości użytkownicy krytykowali Akismet za podawanie fałszywych trafień. Fałszywe alarmy to uzasadnione komentarze, które Akismet oznaczył jako spam. Może się to zdarzyć z różnych powodów. Jednym z najczęstszych powodów jest to, że jeśli komentarz użytkownika jest oznaczony jako spam przez wiele blogów, to Akismet nauczy się oznaczać wszystkie komentarze tego użytkownika jako spam. Jak każda inna zautomatyzowana platforma, Akismet nie jest idealny, ale jest najlepszy na rynku.

Jak się dowiedzieć, czy Twój komentarz został wykryty jako spam

Jeśli Twój komentarz został oznaczony przez Akismet jako spam, nie zobaczysz powiadomienia oczekującego na moderację, jak zwykle. Jeśli przesyłasz komentarz na stronie i nie widzisz tekstu komentarza wraz z powiadomieniem o oczekującej moderacji, powinieneś natychmiast skontaktować się z administratorem witryny. Mogą pomóc wyciągnąć twój komentarz ze skrzynki spamowej, a nadgodziny Akismet wyciągną wnioski z jego błędów.

Jak skonfigurować Akismet w WordPress

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to iść do Wtyczki i aktywuj Akismet.

Aktywuj Akismet w WordPress

Po aktywacji Akismet dodaje nowy element menu o Wtyczki »Konfiguracja Akismet. Kliknięcie Konfiguracja Akismet spowoduje przejście do ekranu Konfiguracja Akismet. Na tej stronie zostaniesz poproszony o podanie klucza API Akismet. Pozostaw tę stronę otwartą i otwórz nowe okno przeglądarki. Powrócimy do tej strony po utworzeniu klucza API dla Akismet.

Jak zdobyć klucz API dla Akismet

Aby skonfigurować Akismet na swojej stronie, potrzebujesz klucza API. Wejdź na stronę Akismet i kliknij przycisk Uzyskaj klucz WordPress.

Zdobądź klucz Akismet na swoją stronę WordPress

Spowoduje to przejście do strony z planami i cenami Akismet. Akismet jest bezpłatny dla stron prywatnych i firmowych. W przypadku witryn biznesowych dostępne są różne plany i pakiety. Wybierz opcję, która najbardziej Ci odpowiada. Ceny są ustawione na system honorowy, więc teoretycznie możesz uciec, korzystając z osobistego planu na stronie o małym natężeniu ruchu. Bez względu na wybrany plan pozostałe kroki będą podobne. Kliknij przycisk Zarejestruj się, aby kontynuować.

Wybierz abonament Akismet dla swojej witryny

Kliknięcie rejestracji spowoduje przejście do następnego ekranu, na którym zostaniesz poproszony o rejestrację w WordPress.com. WordPress.com to serwis hostingowy blogów firmy Automattic, tej samej firmy, która oferuje Ci Akismet. Jednak WordPress.com to nie to samo, co własna witryna WordPress.org. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z WordPress.org w wersji Self Hosted vs. Free WordPress.com [Infograph] oraz Jak powiązane są WordPress.com i WordPress.org. Możesz utworzyć konto WordPress.com bez tworzenia bloga. Kliknij przycisk Zarejestruj się za pomocą WordPress.com, aby kontynuować. Otworzy się wyskakujące okno z prostym formularzem rejestracji.

Rejestracja w Akismet za pomocą konta WordPress.com

Jeśli masz już konto WordPress.com, możesz kliknąć link Mam już konto WordPress.com. Jeśli nie masz konta WordPress.com, po prostu wypełnij dane i utwórz je.

Po zakończeniu uwierzytelniania za pomocą WordPress.com nastąpi powrót do strony internetowej Akismet. Tam zostaniesz poproszony o podanie niektórych danych użytkownika wraz z informacjami o płatności. Jeśli wybrałeś darmowy abonament, po prostu przeciągnij cenę do 0 USD.

Strona rejestracji i płatności w Akismet

Kliknij przycisk Kontynuuj, aby przejść do ekranu z kluczem API. Otrzymasz również wiadomość e-mail od Akismet zawierającą Twój klucz API.

Skopiuj klucz API Akismet

Pamiętaj, że klucz API jest jak hasło. Nie udostępniaj go nikomu. W przypadku zgubienia lub zapomnienia klucza API zawsze możesz odwiedzić witrynę Akismet.com i kliknąć przycisk logowania, aby uzyskać dostęp do strony konta. Po zalogowaniu zobaczysz swój klucz API Akismet ukryty. Kliknij link Reveal, aby wyświetlić klucz API.

Uzyskaj klucz API Akismet w dowolnym momencie ze strony konta Akismet

Korzystanie z klucza API Akismet w WordPress

Skopiuj klucz API Akismet i wróć do obszaru administracyjnego witryny WordPress. Iść do Wtyczki »Konfiguracja Akismet i wklej klucz API. Pozostałe opcje na tym ekranie są opcjonalne. Po kliknięciu przycisku Opcje aktualizacji Akismet zweryfikuje teraz Twój klucz i wyświetli komunikat o powodzeniu:

Akismet jest skonfigurowany i gotowy do przechwytywania spamu

Wyświetlanie statystyk Akismet na odwrocie i froncie witryny

Po zalogowaniu się na stronie WordPress zobaczysz przegląd statystyk Akismet. Wyświetli liczbę komentarzy Spam wychwyconych przez Akismet oraz ich liczbę w kolejce spamu. Zdecydowanie zaleca się od czasu do czasu sprawdzanie kolejki spamu, aby nie przegapić uzasadnionego komentarza, który został przypadkowo usunięty.

Omówienie statystyk Akismat na pulpicie administracyjnym WordPress

Szczegółowy widok statystyk Akismat dostępnych jest pod Pulpit nawigacyjny »Statystyki Akismat pozycja w menu. Kliknięcie tego przycisku spowoduje wyświetlenie szczegółowych statystyk dotyczących spamu i komentarzy do Twojej witryny. Możesz także zobaczyć liczbę komentarzy spamowych przechwyconych przez Akismet od momentu jego aktywacji.

Szczegółowe statystyki Akismet dla komentarzy Ham i Spam na twojej stronie

Jeśli chcesz wyświetlić liczbę komentarzy spamowych, które Akismet przechwycił na twojej stronie, możesz użyć Widżetu Akismet. Iść do Wygląd »Widżety, przeciągnij i upuść Akismet Widget na pasek boczny.

Widżet Akismet do wyświetlania liczby komentarzy spamowych przechwyconych przez wtyczkę

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci skonfigurować Akismet na swojej stronie, uzyskać klucz API Akismet i dowiedzieć się, dlaczego Akismet jest ważny. Komentarze do spamu to duży problem, z którym boryka się wiele witryn WordPress. W miarę rozwoju witryny zauważysz, że potrzebujesz innych opcji współpracy z Akismet w celu zmniejszenia ilości spamu. Na przykład możesz blokować boty komentarzy spamowych w WordPress za pomocą honeypot. Ponieważ większość spamerów chce pozostawić linki do spamu w Twojej witrynie, możesz usunąć pole adresu URL witryny z formularza komentarza WordPress, tak jak my. Przygotowaliśmy także listę wskazówek i narzędzi do zwalczania spamu w komentarzach w WordPress. W przypadku pytań i opinii zostaw komentarz poniżej.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me