Co to jest mapa witryny XML? Jak utworzyć mapę witryny w WordPress?

Zastanawiasz się, co to jest mapa witryny XML i jak dodać ją do swojej witryny WordPress?


Mapa witryny XML ułatwia wyszukiwarkom nawigację w treści witryny. Daje im listę wszystkich treści w formacie do odczytu maszynowego.

W przeciwieństwie do zwykłej mapy witryny, która jest tworzona dla ludzi, mapa witryny XML nie jest zazwyczaj widoczna dla odwiedzających witrynę.

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest mapa witryny XML i jak łatwo utworzyć mapę witryny w WordPress.

Co to jest mapa witryny XML i jak ją utworzyć dla witryny WordPress

Co to jest mapa witryny XML?

Mapa witryny XML to plik z listą wszystkich treści witryny w formacie XML, dzięki czemu wyszukiwarki takie jak Google mogą łatwo wykryć i zindeksować treść.

Na początku XXI wieku strony rządowe miały na swoich stronach głównych link zatytułowany „Mapa witryny”. Ta strona zwykle zawierała listę wszystkich stron w tej witrynie.

Podczas gdy niektóre strony internetowe nadal mają mapy witryn HTML, ogólne wykorzystanie map witryn uległo zmianie.

Dzisiaj mapy witryn są publikowane w formacie XML zamiast HTML, a ich docelowymi odbiorcami są wyszukiwarki, a nie ludzie.

Zasadniczo mapa witryny XML jest sposobem dla właścicieli witryn na informowanie wyszukiwarek o wszystkich stronach istniejących w ich witrynach.

Informuje również wyszukiwarki, które linki w Twojej witrynie są ważniejsze niż inne i jak często aktualizujesz swoją witrynę.

Chociaż mapy witryn XML nie zwiększą pozycji w wyszukiwarkach, pozwalają wyszukiwarkom lepiej indeksować Twoją witrynę. Oznacza to, że mogą znaleźć więcej treści i zacząć wyświetlać je w wynikach wyszukiwania, co czasami powoduje wyższą pozycję w rankingu.

Dlaczego potrzebujesz mapy witryny XML?

Mapy witryn są niezwykle ważne z punktu widzenia optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO).

Po prostu dodaj mapę witryny nie wpływa na ranking wyszukiwania. Jeśli jednak w Twojej witrynie znajduje się strona, która nie jest zaindeksowana, mapa witryny umożliwia poinformowanie wyszukiwarek o tej stronie.

Mapy witryn są niezwykle przydatne, gdy zaczynasz blog lub tworzysz nową witrynę, ponieważ większość nowych witryn nie ma żadnych linków wstecznych. Utrudnia to wyszukiwarkom odkrycie całej ich zawartości.

Właśnie dlatego wyszukiwarki takie jak Google i Bing pozwalają nowym właścicielom witryn przesyłać mapę witryny w swoich narzędziach dla webmasterów. Dzięki temu boty wyszukiwarek mogą łatwo wykrywać i indeksować Twoje treści (więcej na ten temat później).

Mapy witryn są równie ważne dla popularnych witryn. Pozwalają podkreślić, która część witryny jest ważniejsza, które części są częściej aktualizowane itp., Dzięki czemu wyszukiwarki mogą odpowiednio odwiedzać i indeksować treść.

Pomaga to poprawić ogólną widoczność witryny w rankingach wyszukiwarek.

Jak utworzyć mapę witryny w WordPress?

Istnieje kilka sposobów tworzenia mapy witryny XML w WordPress. Pokażemy Ci dwie popularne metody tworzenia mapy witryny XML w WordPress, a ty możesz wybrać tę, która najlepiej Ci odpowiada.

Metoda 1. Tworzenie mapy witryny XML w WordPress przy użyciu Yoast SEO

Najłatwiejszym sposobem utworzenia mapy witryny XML w WordPress jest użycie wtyczki Yoast SEO.

Jest to najlepsza wtyczka SEO WordPress na rynku, oferująca kompleksowy zestaw narzędzi do optymalizacji postów na blogu pod kątem SEO.

Najpierw musisz zainstalować i aktywować wtyczkę Yoast SEO. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym przewodnikiem krok po kroku, w jaki sposób zainstalować wtyczkę WordPress.

Po aktywacji przejdź do SEO »Ogólne i przejdź do karty „Funkcje”. Następnie przewiń w dół do opcji „Mapa witryny XML” i upewnij się, że jest włączona.

Opcja mapy witryny Yoast SEO XML

Następnie kliknij przycisk Zapisz zmiany, aby zapisać zmiany.

Aby sprawdzić, czy Yoast SEO utworzył mapę witryny XML, możesz kliknąć ikonę znaku zapytania obok opcji Mapa witryny XML na stronie.

Zobacz mapę witryny XML utworzoną przez wtyczkę Yoast SEO

Następnie kliknij link „Zobacz mapę witryny XML”, aby wyświetlić mapę witryny XML na żywo wygenerowaną przez Yoast SEO.

Możesz również znaleźć mapę witryny XML, po prostu dodając plik sitemap_index.xml na końcu adresu witryny. Na przykład:

https://www.example.com/sitemap_index.xml

Mapa witryny Yoast SEO

Yoast SEO tworzy wiele map witryn dla różnych rodzajów treści. Domyślnie generuje mapy witryn dla postów, stron, autorów i kategorii.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy za pomocą WooCommerce, wygeneruje on również mapę witryny dla Twoich produktów.

Jednak jeśli chodzi o przesyłanie mapy witryny do wyszukiwarek, wystarczy przesłać tylko główny plik indeksu map witryn. W dalszej części tego artykułu pokażemy, jak to zrobić.

Metoda 2. Tworzenie mapy witryny XML w WordPress przy użyciu wtyczki Google XML Sitemaps

Ta metoda jest zalecana dla użytkowników, którzy nie chcą korzystać z funkcji map witryn XML Yoast SEO.

Po pierwsze, musisz zainstalować i aktywować wtyczkę Google XML Sitemaps. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym przewodnikiem krok po kroku, w jaki sposób zainstalować wtyczkę WordPress.

Po aktywacji wtyczka automatycznie generuje mapę witryny XML dla Twojej witryny. Możesz go wyświetlić, po prostu dodając plik sitemap.xml do adresu swojej witryny. Na przykład:

https://www.example.com/sitemap.xml

Mapa strony generowana przez wtyczkę Google XML Sitemap

Wtyczka działa od razu po wyjęciu z pudełka większości blogów i witryn biznesowych. Jednak nadal musisz przejrzeć ustawienia wtyczek, aby upewnić się, że niczego nie brakuje.

Po prostu przejdź do Ustawienia »Mapa witryny XML strona, aby skonfigurować wtyczkę.

Ustawienia wtyczki Google XML Sitemap

U góry wtyczka poda informacje o stanie. Powiadomi Cię, jeśli wtyczka nie będzie mogła pingować żadnej wyszukiwarki.

Możesz przejrzeć podstawowe opcje, w których możesz wyłączyć powiadamianie wyszukiwarek przez wtyczkę, zwiększyć limit pamięci PHP i wiele więcej. Domyślne ustawienia działałyby w większości środowisk hostingowych WordPress.

Następnie zobaczysz sekcję dodatkowych stron. Stąd możesz ręcznie dodawać strony do mapy witryny XML. Jest to przydatne, jeśli Twoja witryna ma statyczne strony HTML, które nie zostały utworzone przez WordPress CMS.

Ręcznie dodaj strony

Następnie możesz dostosować sposób, w jaki wtyczka nadaje priorytet postom. Domyślnie używa liczby komentarzy do obliczenia priorytetu wpisu.

Opublikuj priorytet

Następne dwie sekcje strony ustawień wtyczki umożliwiają dołączanie i wykluczanie treści z mapy witryny WordPress. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep eCommerce, chcesz dołączyć do mapy witryny typ treści „Produkty”.

Uwzględnij lub wyklucz treść z mapy witryny

Następnie możesz dostosować częstotliwość i priorytet zawartości mapy witryny. Zmiana tych wartości jest traktowana jako wskazówka przez wyszukiwarki i mogą zdecydować się na śledzenie lub ignorowanie tych tagów na podstawie swoich kryteriów.

Ustaw częstotliwość i priorytet zawartości mapy witryny

Na koniec nie zapomnij kliknąć przycisku „Opcje aktualizacji”, aby zapisać zmiany.

Jak powiedzieć wyszukiwarkom o mapach witryn?

Wyszukiwarki są dość sprytne w znajdowaniu mapy witryny. Za każdym razem, gdy publikujesz nową treść, ping jest wysyłany do Google i Bing w celu poinformowania ich o zmianach w mapie witryny.

Zalecamy jednak ręczne przesłanie mapy witryny, aby wyszukiwarki mogły ją znaleźć.

Przesyłanie mapy witryny XML do Google

Google Search Console to bezpłatne narzędzie oferowane przez Google, które pomaga właścicielom witryn monitorować i utrzymywać obecność ich stron w wynikach wyszukiwania Google.

Dodanie mapy witryny do Google Search Console pozwala szybko odkryć treść, nawet jeśli witryna jest zupełnie nowa.

Najpierw musisz odwiedzić witrynę Google Search Console i założyć konto.

Następnie zostaniesz poproszony o wybranie typu nieruchomości. Możesz wybrać domenę lub prefiks adresu URL. Zalecamy wybranie prefiksu adresu URL, ponieważ łatwiej go skonfigurować.

Wybierz typ nieruchomości

Wpisz adres URL swojej witryny, a następnie kliknij przycisk Kontynuuj.

Następnie zostaniesz poproszony o zweryfikowanie własności witryny. Zobaczysz wiele metod, zalecamy użycie metody tagu HTML.

Google Search Console weryfikuje własność witryny

Wystarczy skopiować kod na ekranie, a następnie przejść do obszaru administracyjnego witryny WordPress.

Stąd musisz zainstalować i aktywować wtyczkę Wstaw nagłówki i stopki. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym przewodnikiem krok po kroku, w jaki sposób zainstalować wtyczkę WordPress.

Po aktywacji musisz odwiedzić Ustawienia »Wstaw nagłówki i stopki i dodaj skopiowany wcześniej kod w polu „Skrypty w nagłówku”.

Dodaj swój kod weryfikacyjny w sekcji nagłówka

Nie zapomnij kliknąć przycisku Zapisz, aby zapisać zmiany.

Teraz wróć do karty Google Search Console i kliknij przycisk „Weryfikuj”.

Google sprawdzi kod weryfikacyjny w Twojej witrynie, a następnie doda go do konta Google Search Console.

Uwaga: jeśli weryfikacja się nie powiedzie, wyczyść pamięć podręczną, a następnie spróbuj ponownie.

Po dodaniu witryny dodajmy także mapę witryny XML.

W panelu konta musisz kliknąć mapy witryn z lewej kolumny.

Dodawanie adresu URL mapy witryny do Google Search Console

Następnie musisz dodać ostatnią część adresu URL mapy witryny w sekcji „Dodaj nową mapę witryny” i kliknąć przycisk Prześlij.

Google doda teraz adres URL mapy witryny do Twojej Search Console.

Przeszukanie Twojej witryny zajmie Google trochę czasu. Po chwili będziesz mógł zobaczyć podstawowe statystyki map witryn.

Informacje te obejmują liczbę linków znalezionych przez Google w mapie witryny, liczbę zindeksowanych, stosunek obrazów do stron internetowych i inne.

Statystyki map witryn w Google Search Console

Przesyłanie mapy witryny XML do Bing

Podobnie jak Google Search Console, Bing oferuje również Bing Webmaster Tools, aby pomóc właścicielom witryn w monitorowaniu ich witryn w wyszukiwarce Bing.

Aby dodać mapę witryny do Bing, musisz odwiedzić witrynę Bing Webmaster Tools i założyć konto. Po zarejestrowaniu się możesz dodać swoją witrynę w sekcji „Dodaj nową witrynę”.

Dodawanie witryny w narzędziach Bing Webmaster

Na następnym ekranie zostaniesz poproszony o podanie szczegółów swojej witryny, w tym adresu URL mapy witryny.

Dodanie mapy witryny w Bing

Kliknij przycisk Prześlij, aby kontynuować.

Bing poprosi Cię teraz o zweryfikowanie własności Twojej witryny i pokaże kilka metod.

Zalecamy użycie metody Meta Tag. Po prostu skopiuj metatag ze strony i wklej go do pustego pliku tekstowego na swoim komputerze.

Weryfikacja narzędzia Bing dla webmasterów

Teraz przejdź do swojej witryny WordPress i zainstaluj i aktywuj wtyczkę Wstaw nagłówki i stopki w swojej witrynie.

Po aktywacji musisz odwiedzić Ustawienia »Wstaw nagłówki i stopki i dodaj skopiowany wcześniej kod w polu „Skrypty w nagłówku”.

Dodaj kod weryfikacyjny Bing

Nie zapomnij kliknąć przycisku Zapisz, aby zapisać zmiany.

Jak korzystać z map witryn XML dla swojej witryny?

Po przesłaniu mapy witryny XML do Google przyjrzyjmy się, jak wykorzystać ją w swojej witrynie.

Po pierwsze, należy pamiętać, że mapa witryny XML nie poprawia pozycji w wynikach wyszukiwania. Pomaga jednak wyszukiwarkom znaleźć treść, dostosować szybkość indeksowania i poprawić widoczność witryny w wyszukiwarkach.

Musisz obserwować statystyki map witryn w Google Search Console. Może pokazywać błędy indeksowania i strony wykluczone z zakresu wyszukiwania.

Pokrycie mapy witryny

Poniżej wykresów możesz kliknąć tabele, aby wyświetlić rzeczywiste adresy URL wykluczone lub nieindeksowane przez Google.

Raporty adresów URL map witryn

Zwykle Google może zdecydować o pominięciu zduplikowanej treści, stron bez zawartości lub bardzo małej zawartości oraz stron wykluczonych przez plik robots.txt lub metatagi witryny.

Jeśli jednak masz wyjątkowo dużą liczbę wykluczonych stron, możesz sprawdzić ustawienia wtyczki SEO, aby upewnić się, że nie blokujesz żadnych treści.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące map witryn XML i sposobu tworzenia mapy witryny XML dla witryny WordPress. Warto również zapoznać się z naszym przewodnikiem na temat szybkiego zwiększania ruchu w witrynie dzięki tym praktycznym wskazówkom.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map