Dlaczego WordPress jest bezpłatny? Jakie są koszty? Jaki jest haczyk?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez naszych użytkowników jest „Czy muszę płacić za korzystanie z WordPress?”. Mówimy im, że WordPress jest darmowym oprogramowaniem typu open source, po którym zwykle następuje „Dlaczego WordPress jest bezpłatny?”.


W tym artykule omówimy, dlaczego WordPress jest bezpłatny, jaki jest koszt prowadzenia strony WordPress i jaki jest haczyk?

WordPress jest bezpłatny

WordPress to oprogramowanie typu open source. Jest bezpłatny w sensie wolność nie w sensie darmowego piwa. Możesz zapytać, jaka jest różnica między tymi dwoma?

Oprogramowanie open source zapewnia swobodę użytkowania, modyfikowania, rozbudowywania i redystrybucji oprogramowania w dowolny sposób bez ponoszenia żadnych opłat.

Mogą jednak występować koszty w innych obszarach. W dalszej części tego artykułu omówimy koszty korzystania z oprogramowania WordPress typu open source.

Dlaczego nie sprzedają WordPress jako oprogramowania?

Często nas pytają, dlaczego ludzie i firmy stojące za WordPress nie sprzedają tego? Jeśli WordPress jest tak dobry, jak wszyscy mówią, to oczywiście zarobiliby o wiele więcej pieniędzy, sprzedając go.

To oświadczenie by ma sens, jeśli jedna firma lub osoba prywatna była właścicielem WordPress.

WordPress to projekt społecznościowy typu open source, w którym dziesiątki tysięcy utalentowanych osób przyczyniły się do stworzenia wspaniałego oprogramowania, jakim jest dzisiaj.

Istnieje zespół programistów, który kieruje opracowywaniem projektu, ale każdy może wnosić poprawki, naprawiać błędy, tworzyć funkcje, sugerować funkcje itp..

Ponadto liderzy projektu zmieniają się z jednej wersji na drugą. Jeśli głęboko zaangażujesz się w społeczność, możesz także stać się głównym uczestnikiem WordPress.

Filozofia stojąca za oprogramowaniem Open Source

Filozofia stojąca za ruchem oprogramowania Open Source jest taka, że ​​oprogramowanie nie jest podobne do innych materialnych produktów. Po utworzeniu oprogramowania można je skopiować wiele razy przy niewielkim koszcie.

Weźmy przykład fabryki zabawek. Każda wyprodukowana zabawka ma różne części, a każda część ma swój koszt. Koszt wytworzenia tych części może zostać obliczony przez fabrykę w celu ustalenia rozsądnej marży zysku dla produktu.

Z drugiej strony koszt tworzenia oprogramowania i wykonywania jego kopii nie jest taki sam. Niektóre grupy uważają, że z każdą sprzedaną kopią marża zysku oprogramowania staje się bardziej niesprawiedliwa.

Aby dowiedzieć się więcej o ideałach oprogramowania typu open source, sprawdź Filozofię GNU.

Jak ludzie zarabiają dzięki WordPress?

Dwie główne zyskowne części oprogramowania typu open source to produkty i usługi oparte na tym samym oprogramowaniu typu open source.

Ludzie często mylą WordPress z WordPress.com, ale w rzeczywistości są to dwie różne rzeczy. WordPress (często określany jako WordPress lub WordPress.org) to darmowa platforma blogowa i narzędzie do tworzenia stron internetowych.

Matt Mullenweg, współzałożyciel programu WordPress, założył firmę o nazwie Automattic, która zapewnia „ograniczoną” bezpłatną usługę hostingu blogów na WordPress.com. Możesz płacić / aktualizować, aby odblokować funkcje i usunąć reklamy.

Aby jednak uzyskać pełną moc WordPress na platformie WordPress.com, musisz zarejestrować się w usłudze WordPress VIP. Kosztuje to ponad 5000 USD miesięcznie za hosting + 5000 USD opłaty konfiguracyjnej.

Automattic zebrał w sumie 317,3 miliona dolarów w ciągu 7 rund. Ich najnowsze fundusze zostały zebrane 1 stycznia 2015 r. Z rundy Venture. (Źródło)

Inni programiści podjęli również działania, aby zbudować odnoszące sukcesy firmy o wartości wielu milionów dolarów wokół WordPress, tworząc komercyjne wtyczki, motywy komercyjne, a nawet oferując hosting WordPress.

Oto kilka przykładów odnoszących sukcesy firm WordPress o wartości wielu milionów dolarów:

 • WPEngine – zarządzana firma hostingowa WordPress, która zebrała ponad 290 milionów dolarów i teraz posiada własne motywy komercyjne StudioPress.
 • Awesome Motive – kierowany przez Syed Balkhi to kolejna wielomilionowa firma oparta na WordPress. Firma zarządza WPBeginner, OptinMonster, WPForms, MonsterInsights, SeedProd i innymi popularnymi wtyczkami WordPress.
 • Yoast – to firma, która stoi za popularną wtyczką SEO WordPress, z której korzysta ponad 5 milionów stron internetowych.
 • ElegantThemes – firma motywująca wiele milionów dolarów za popularnym dragiem & upuść narzędzie do tworzenia stron: Divi i kilka innych wtyczek.

Związane z: Zobacz naszą listę 20 najlepszych firm WordPress.

Dobrzy programiści i konsultanci WordPress zarabiają także w pełnym wymiarze godzin, tworząc własne strony internetowe, aplikacje i wtyczki wokół WordPress dla swoich klientów. Wielu z nich samodzielnie zarabia ponad sześciocyfrowe roczne zarobki.

WordPress jest chroniony prawem autorskim?

Nie, WordPress nie jest chroniony prawami autorskimi. Jest licencjonowany w sposób umożliwiający wszystkim korzystanie z niego, ale każdy wkład wniesiony do oprogramowania jest chroniony prawem autorskim.

Jest wydany na licencji GPL, więc możesz swobodnie używać, modyfikować i rozpowszechniać kod. Będziesz mieć prawa autorskie do modyfikacji dokonanych w oprogramowaniu, a nie do całego kodu.

GPL wymaga, aby wszelkie dzieła pochodne, które udostępniasz lub rozpowszechniałeś, były również licencjonowane na licencji GPL. Możesz mieć prawa autorskie do robienia czegokolwiek, co chcesz, twoja praca pochodna automatycznie dziedziczy licencję GPL, więc inni mogą swobodnie używać, modyfikować i redystrybuować twój kod w dowolny wybrany przez siebie sposób.

Czy to oznacza, że ​​wszystkie najlepsze motywy i wtyczki WordPress są licencjonowane na licencji GPL?

Według oficjalnego wpisu na blogu na WordPress.org, motywy również są na licencji GPL. Obrazy, CSS i JavaScript używane w motywach i wtyczkach można wykluczyć, ale wszystkie części motywów i wtyczek w PHP i HTML intensywnie korzystają z funkcji WordPress, dlatego są dziełem pochodnym, dlatego są licencjonowane na licencji GPL.

Chociaż niektórzy ludzie nie zgadzają się z tym, większość zaufanych firm WordPress postępuje zgodnie z wytycznymi społeczności.

Treść opublikowana w WordPress dziedziczy również GPL?

Nie, masz prawo do licencjonowania swoich treści w dowolny sposób. Chyba że publikowana przez Ciebie treść jest faktycznie dziełem pochodnym WordPressa lub innej pracy licencjonowanej przez GPL.

Na przykład, jeśli udostępniasz swoje artykuły, zdjęcia lub inne dzieła sztuki na swoim blogu, masz do nich pełne prawa autorskie.

Jeśli jednak piszesz post na blogu, pokazujący ludziom, jak korzystać z funkcji WordPress z przykładami, to ten konkretny post może być inaczej licencjonowany. Kod użyty w przykładach jest tak naprawdę dziełem pochodnym i automatycznie dziedziczy licencję GPL.

Znak towarowy WordPress

Kod WordPress jako oprogramowanie jest wydany na licencji GPL, ale słowa WordPress, WordCamp i logo WordPress są zastrzeżonymi znakami towarowymi należącymi do WordPress Foundation.

Aby rozróżnić witrynę lub zasób oficjalnie prowadzony przez społeczność, fundacja prosi ludzi, aby nie używali „WordPress” w nazwie domeny.

To jest powód, dla którego nasza strona nazywa się WPBeginner zamiast WordPressBeginner. Każda witryna, kurs szkoleniowy lub zasób, który widzisz, ma WordPress w nazwie domeny, prawdopodobnie jest prowadzony przez kogoś, kto nie wie wystarczająco dużo o WordPress. Oznacza to, że prawdopodobnie nie powinieneś płacić im żadnych pieniędzy :)

Większość legalnych firm opartych na WordPress jest świadoma zasad dotyczących znaków towarowych i przestrzega zasad.

Koszt korzystania z WordPress

WordPress jako oprogramowanie jest bezpłatne do pobrania i używania. Jednak, aby korzystać z WordPress w Internecie, potrzebujesz WordPress Hosting.

Możesz użyć WordPress.com, aby utworzyć bezpłatny blog, ale pamiętaj, że istnieją pewne różnice. Zobacz nasze porównanie WordPress.com i WordPress.org, aby uzyskać więcej informacji.

Koszt korzystania z WordPressa jest stosunkowo minimalny i obowiązuje również w przypadku prowadzenia każdego innego rodzaju strony internetowej. Jedyny rzeczywisty koszt to hosting (7,99 USD miesięcznie) i nazwa domeny (14 USD / rok).

Jednak użytkownicy WPBeginner mogą uzyskać bezpłatną nazwę domeny i 60% zniżki na hosting z Bluehost, co oznacza, że ​​możesz założyć stronę internetową już za 2,75 USD miesięcznie. Bluehost jest oficjalnie rekomendowanym dostawcą hostingu WordPress.

Związane z: Jak założyć blog WordPress (przewodnik Ultimate)

Dodatkowymi kosztami mogą być komercyjne motywy WordPress, znane również jako premium motywy WordPress. Jednak nie musisz ich używać, ponieważ istnieje ponad 6000 darmowych motywów WordPress, których możesz użyć.

Ludzie często używają wtyczek komercyjnych, ale nie musisz ich również używać, ponieważ dostępnych jest ponad 54 000 bezpłatnych wtyczek WordPress.

Stworzyliśmy szczegółowy przewodnik po tym, ile naprawdę kosztuje zbudowanie strony internetowej WordPress z instrukcjami, jak założyć stronę internetową z ograniczonym budżetem i zaoszczędzić pieniądze.

Mamy nadzieję, że ten artykuł zawierał odpowiedzi na pytania dotyczące licencjonowania WordPress, kosztów prowadzenia witryny WordPress i działalności związanej z WordPress. Możesz także zobaczyć naszą listę łatwych do rozpoczęcia pomysłów biznesowych online, które faktycznie zarabiają pieniądze.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map