Jak dodać menu nawigacyjne w WordPress (przewodnik dla początkujących)

Czy chcesz dodać menu nawigacyjne do swojej witryny WordPress??


WordPress jest wyposażony w interfejs menu przeciągnij i upuść, którego można użyć do tworzenia menu nagłówka, menu z opcjami rozwijania i innych.

W tym przewodniku krok po kroku pokażemy, jak łatwo dodać menu nawigacyjne w WordPress.

Jak dodać menu nawigacyjne w WordPress

Co to jest menu nawigacyjne?

Menu nawigacyjne to lista linków wskazujących ważne obszary witryny. Zazwyczaj są one przedstawiane jako poziomy pasek linków u góry każdej strony w witrynie.

Menu nawigacyjne nadają strukturę Twojej witrynie i pomagają odwiedzającym znaleźć to, czego szukają. Oto jak menu nawigacyjne wygląda na WPBeginner:

Menu nawigacyjne WPBeginner

WordPress bardzo ułatwia dodawanie menu i podmenu. Możesz dodawać linki do najważniejszych stron, kategorii lub tematów, postów na blogu, a nawet linki niestandardowe, takie jak profil w mediach społecznościowych.

Dokładna lokalizacja menu będzie zależeć od motywu WordPress. Większość motywów ma kilka opcji, dzięki czemu można tworzyć różne menu, które mogą być wyświetlane w różnych miejscach.

Na przykład większość motywów WordPress ma podstawowe menu, które pojawia się u góry. Niektóre motywy mogą również zawierać menu dodatkowe, menu stopki lub menu nawigacji mobilnej.

Tworzenie pierwszego niestandardowego menu nawigacyjnego

Aby utworzyć menu nawigacyjne, musisz odwiedzić Wygląd »Menu stronę w panelu administracyjnym WordPress.

Tworzenie menu w WordPress

Najpierw musisz podać nazwę swojego menu, na przykład „Górne menu nawigacyjne”, a następnie kliknij przycisk „Utwórz menu”. Spowoduje to rozwinięcie obszaru menu i będzie wyglądać następująco:

Nowo utworzone menu w WordPress

Następnie możesz wybrać strony, które chcesz dodać do menu. Możesz albo automatycznie dodać wszystkie nowe strony najwyższego poziomu, albo możesz wybrać określone strony z lewej kolumny.

Najpierw kliknij kartę „Wyświetl wszystko”, aby wyświetlić wszystkie strony witryny. Następnie kliknij pole obok każdej strony, którą chcesz dodać do menu, a następnie kliknij przycisk „Dodaj do menu”.

Dodawanie elementów do menu nawigacji

Po dodaniu stron możesz je przenosić, przeciągając i upuszczając.

Przeciąganie i upuszczanie elementu, aby przenieść go w menu

Uwaga: Wszystkie menu mają swoje pozycje na liście w pionie (od góry do dołu) w edytorze menu. Kiedy umieścisz menu na swojej stronie, wyświetli się ono pionowo lub poziomo (od lewej do prawej), w zależności od wybranej lokalizacji.

Większość motywów ma kilka różnych lokalizacji, w których można umieścić menu. W tym przykładzie używamy domyślnego motywu 2020, który ma 5 różnych lokalizacji.

Po dodaniu stron do menu wybierz lokalizację, w której chcesz wyświetlić menu, i kliknij przycisk „Zapisz menu”.

Wybór lokalizacji wyświetlania menu

Wskazówka: Jeśli nie masz pewności, gdzie jest każda lokalizacja, spróbuj zapisać menu w różnych miejscach, a następnie odwiedzić witrynę, aby zobaczyć, jak to wygląda. Prawdopodobnie nie będziesz chciał używać wszystkich lokalizacji, ale możesz chcieć użyć więcej niż jednej.

Oto nasze gotowe menu na stronie:

Zakończono menu nawigacji na żywo

Tworzenie menu rozwijanych w WordPress

Menu rozwijane, czasami nazywane menu zagnieżdżone, to menu nawigacyjne z elementami menu nadrzędnego i podrzędnego. Po najechaniu kursorem na element nadrzędny, wszystkie elementy podrzędne pojawią się pod nim w podmenu.

Aby utworzyć podmenu, przeciągnij element poniżej elementu nadrzędnego, a następnie przeciągnij go lekko w prawo. Zrobiliśmy to z 3 podelementami pod „Usługami” w naszym menu:

Dodaj pozycje menu jako podmenu

Oto podmenu na żywo w witrynie:

Rozwijane menu podrzędne w nawigacji witryny

Możesz nawet dodać wiele warstw menu rozwijanego, aby podmenu mogło mieć podmenu. Może to skończyć na trochę zaśmieconym, a wiele motywów nie obsługuje wielowarstwowych menu rozwijanych.

W tym przykładzie widać, że „Projektowanie logo” (element potomny „Usług”) ma dwa własne elementy potomne.

Zagnieżdżone menu rozwijane

Dodawanie kategorii do menu WordPress

Jeśli używasz WordPress do prowadzenia bloga, możesz dodać swoje kategorie blogów jako menu rozwijane w menu WordPress. Robimy to na WPBeginner:

Menu WPBeginner pokazujące menu rozwijane kategorii

Możesz łatwo dodawać kategorie do menu, klikając kartę Kategorie po lewej stronie ekranu Menu. Może być również konieczne kliknięcie karty „Wyświetl wszystko”, aby wyświetlić wszystkie kategorie.

Po prostu wybierz kategorie, które chcesz dodać do menu, a następnie kliknij przycisk „Dodaj do menu”.

Dodawanie kategorii do menu

Kategorie pojawią się jako zwykłe pozycje menu u dołu menu. Możesz przeciągnąć i upuścić je na pozycję. Wszystkie te kategorie umieścimy pod pozycją menu Blog.

Umieszczanie kategorii w punkcie menu „Blog”

Czy chcesz mieć stronę blogu oddzieloną od strony głównej? Jeśli tak, zapoznaj się z naszym samouczkiem na temat tworzenia osobnej strony dla postów na blogu w WordPress.

Dodawanie niestandardowych łączy do menu nawigacji WordPress

Oprócz kategorii i stron WordPress ułatwia także dodawanie niestandardowych łączy do menu. Możesz go użyć do połączenia z profilami mediów społecznościowych, sklepem internetowym i / lub innymi witrynami, które posiadasz.

Musisz użyć karty „Niestandardowe linki” na ekranie menu. Po prostu dodaj link wraz z tekstem, którego chcesz użyć w menu.

Dodanie niestandardowego linku do Twittera do menu

Możesz nawet wykazać się kreatywnością i dodać ikony mediów społecznościowych do swojego menu.

Menu mediów społecznościowych

Edycja lub usuwanie pozycji menu w menu nawigacji WordPress

Kiedy dodajesz strony lub kategorie do niestandardowego menu nawigacji, WordPress używa tytułu strony lub nazwy kategorii jako tekstu linku. Możesz to zmienić, jeśli chcesz.

Dowolny element menu można edytować, klikając znajdującą się obok niego strzałkę w dół.

Rozwijanie elementu menu w celu edycji jego nazwy

Tutaj możesz zmienić nazwę pozycji menu. W tym miejscu możesz również kliknąć „Usuń”, aby całkowicie usunąć link z menu.

Jeśli masz problem z interfejsem przeciągnij i upuść, możesz także przenieść element menu, klikając odpowiedni link „Przenieś”.

Dodawanie menu WordPress w paskach bocznych i stopkach

Nie musisz po prostu trzymać się wyświetlanych lokalizacji swojego motywu. Możesz dodać menu nawigacyjne w dowolnym obszarze korzystającym z widżetów, takim jak pasek boczny lub stopka.

Po prostu idź do Wygląd »Widżety i dodaj widżet „Menu nawigacji” do paska bocznego. Następnie dodaj tytuł widżetu i wybierz właściwe menu z listy rozwijanej „Wybierz menu”.

Dodanie menu jako widżetu paska bocznego

Oto przykład niestandardowego menu stopki WordPress zbudowanego na stronie Syed Balkhi.

Przykład menu stopki WordPress - Syed Balkhi

Dalszy rozwój dzięki menu nawigacyjnym

Jeśli chcesz stworzyć naprawdę epickie menu z mnóstwem linków, przygotowaliśmy samouczek na temat tworzenia mega menu w WordPress. Pozwala to utworzyć menu z dużą ilością elementów, w tym obrazów.

Podgląd mega menu

Mega menu to świetna opcja, jeśli masz dużą witrynę, taką jak sklep internetowy lub serwis informacyjny. Tego typu menu jest używane przez strony takie jak Reuters, Buzzfeed, Starbucks itp.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci nauczyć się dodawać menu nawigacyjne w WordPress. Możesz także zapoznać się z naszymi przewodnikami na temat stylizacji menu nawigacyjnych w WordPress i tworzenia lepkiego, pływającego menu nawigacyjnego w WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me