Jak dodawać kategorie i podkategorie do WordPress

WordPress oferuje możliwość sortowania treści na kategorie, tagi i taksonomie. Jedną z głównych różnic między kategoriami i tagami jest to, że kategorie mogą mieć podkategorie lub kategorie potomne. W tym artykule pokażemy, jak dodawać kategorie i podkategorie w WordPress i jak uzyskać jak najwięcej korzyści SEO z kategorii.


Zrozumienie kategorii Rodzic, Dziecko i Rodzeństwo w WordPress

Kategorie to potężne narzędzie, które można wykorzystać nie tylko do sortowania treści, ale także do opracowania odpowiedniej struktury witryny, która będzie znacząca i semantyczna.

Przed przejściem dalej zalecamy przeczytanie naszego przewodnika po kategoriach i tagach. Pomoże Ci zrozumieć, w jaki sposób kategorie różnią się od tagów, dlaczego nie powinny być pomylone ani pomieszane, a na koniec, jak prawidłowo używać kategorii. Po przeczytaniu wróć tutaj, a my będziemy kontynuować.

Załóżmy, że tworzysz witrynę podróżniczą dla różnych miejsc na całym świecie. Możesz chcieć, aby użytkownicy mogli znajdować artykuły według miasta i kraju.

Na przykład możesz dodać Stany Zjednoczone, a następnie opublikować artykuły do ​​Nowego Jorku, Los Angeles, Chicago itp. W tym miejscu możesz wykorzystać kategorie podrzędne. Stany Zjednoczone stałyby się kategorią nadrzędną, a miasta mogą stać się kategoriami podrzędnymi.

Kategorie podrzędne i nadrzędne w WordPress

Należy zauważyć, że post złożony w kategorii podrzędnej nie musi być zgłoszony w kategorii nadrzędnej. Na przykład, jeśli przypiszesz post Nowy Jork jako kategorię, która jest podrzędną kategorią w Stanach Zjednoczonych, możesz swobodnie wybrać, czy post ma być złożony w obu kategoriach, czy tylko w kategorii podrzędnej.

Jeśli zdecydujesz się złożyć post w kategorii podrzędnej, ale nie w kategorii nadrzędnej, Twój post pojawi się tylko na stronach archiwalnych kategorii podrzędnej. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcesz uniknąć powielania treści.

Załóżmy, że utworzyłeś kategorię nadrzędną w Stanach Zjednoczonych i ma ona tylko jedną kategorię podrzędną, Nowy Jork. Teraz, jeśli prześlesz post w obu kategoriach nadrzędnych i podrzędnych, strony archiwizacji obu kategorii będą całkowicie identyczne.

Powiedziawszy to, przyjrzyjmy się, jak dodawać kategorie i kategorie podrzędne w WordPress.

Dodawanie kategorii w WordPress

Możesz dodać nową kategorię do WordPressa podczas pisania postu. Na ekranie edycji postu przewiń w dół do meta pola kategorii i kliknij link Dodaj nową kategorię.

Dodanie nowej kategorii podczas pisania postu

Możesz także dodać nową kategorię bez edytowania postu. Po prostu odwiedź Posty »Kategorie i dodaj nową kategorię. Ta metoda jest szczególnie przydatna, jeśli chcesz utworzyć wszystkie kategorie przed dodaniem treści.

Bezpośrednie dodawanie nowej kategorii bez edytowania postu

Dodawanie kategorii podrzędnej w WordPress

Możesz edytować kategorie podrzędne w taki sam sposób, w jaki dodałeś kategorie nadrzędne. Na ekranie edycji postu przewiń w dół do sekcji kategorii i kliknij link Dodaj nową kategorię. Spowoduje to wyświetlenie pola tekstowego do dodania nowej nazwy kategorii oraz menu rozwijanego w celu wybrania kategorii nadrzędnej.

Dodawanie kategorii potomnej z ekranu edycji postu

Podobnie możesz także odwiedzić Strony »Kategorie strona. Dodaj nazwę swojej kategorii podrzędnej, a następnie wybierz kategorię nadrzędną z menu rozwijanego Nadrzędny.

Dodawanie kategorii potomnej ze strony kategorii

Zalety SEO wynikające ze struktury strony opartej na kategoriach

Jeśli używasz adresów URL przyjaznych SEO, adres URL kategorii podrzędnej będzie wyglądał następująco.

http://example.com/category/united-states/new-york-city/

Jest to o wiele bardziej znaczące i pomaga wyszukiwarkom i użytkownikom zrozumieć, o czym jest twoja strona. Otrzymasz również szansę na dodanie słów kluczowych do adresu URL. Słowa kluczowe pomagają ludziom znaleźć treść w wyszukiwarkach.

Aby pozbyć się przedrostka „kategoria” z adresów URL kategorii, zainstaluj wtyczkę FV najwyższego poziomu kategorii. Wystarczy zainstalować wtyczkę, aby usunąć bazę kategorii z adresów URL stron archiwum kategorii. Otrzymasz stronę z archiwum kategorii w następujący sposób:

http://example.com/united-states/new-york-city/

Wyświetl kategorie i kategorie potomne na pasku bocznym WordPress

Twój motyw WordPress automatycznie pokaże kategorie dla każdego postu. Aby wyświetlić wszystkie kategorie na pasku bocznym bloga, musisz odwiedzić Wygląd »Widżety strona. Przeciągnij i upuść widżet kategorii z listy dostępnych widżetów na pasek boczny.

Wyświetlanie kategorii podrzędnych i nadrzędnych na pasku bocznym WordPress

W ustawieniach widgetu kategorii zaznacz pole obok opcji „Pokaż hierarchię” i kliknij przycisk Zapisz. Wejdź na swoją stronę, a WordPress pokaże twoje kategorie z kategoriami podrzędnymi dopasowanymi do kategorii nadrzędnej.

Kategorie i kategorie potomne na pasku bocznym WordPress

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci nauczyć się dodawać kategorie i kategorie podrzędne w WordPress. Możesz także przejrzeć te najbardziej poszukiwane hacki kategorii i wtyczki do WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map