Jak prowadzić witrynę internetową (prosty przewodnik dla początkujących) w 2020 r

Czy chcesz nauczyć się hostować witrynę? Samodzielni twórcy stron internetowych, jak WordPress, oferują pełną swobodę tworzenia dowolnych witryn.


Wyzwanie polega na tym, że większość początkujących nie zna najlepszego sposobu na hosting witryny. Wielu uważa nawet, że do prowadzenia własnych stron internetowych potrzebne są specjalne umiejętności techniczne.

To po prostu nieprawda.

Jeśli wybierzesz właściwe podejście, możesz łatwo hostować własną stronę internetową w ciągu kilku minut. W większości przypadków jest to tak proste, jak utworzenie konta na Facebooku.

W tym przewodniku dla początkujących pokażemy dokładne kroki, jak hostować witrynę bez uczenia się umiejętności technicznych.

Wyjaśnimy również, jak to wszystko działa za kulisami. Pomoże to w zrozumieniu różnych sposobów hostingu witryny.

Gotowy? Zacznijmy.

Jak hostować stronę internetową

Oto, czego nauczysz się w tym przewodniku.

  Co to znaczy hostować stronę internetową?

  Hosting strony internetowej oznacza, że ​​umieszczasz pliki strony na specjalnym komputerze zwanym serwerem. Ten komputer sprawia, że ​​pliki witryny są publicznie dostępne w Internecie, dzięki czemu każdy może je odwiedzić.

  Aby inne osoby na całym świecie mogły zobaczyć witrynę, na tych specjalnych komputerach zainstalowano określony zestaw oprogramowania. To oprogramowanie nazywa się serwerem sieciowym.

  Podstawowym zadaniem serwera internetowego jest przyjmowanie przychodzących żądań i odpowiadanie poprzez wysyłanie żądanej strony do przeglądarki użytkownika.

  Hosting strony internetowej

  Wszystko to może brzmieć jak garść technicznego żargonu i tak jest.

  Nie musisz jednak nauczyć się robić te wszystkie rzeczy, aby hostować swoją witrynę. Na szczęście istnieją tysiące firm, które oferują to jako usługę (po bardzo niskich kosztach).

  Wszystkie strony internetowe używają firmy hostingowej do hostowania swoich stron internetowych. Nawet giganci technologiczni, tacy jak Netflix (hostowany na Amazon) i PayPal (hostowany przez Google Cloud hosting), używają zewnętrznych dostawców usług do hostingu.

  Istnieje tylko kilka firm, takich jak Google, Microsoft i Amazon, które całkowicie hostują wszystkie swoje usługi na własnych platformach.

  Mogą to zrobić, ponieważ mają zasoby techniczne i finansowe, aby podjąć się tak ogromnego zadania. Wszystkie inne firmy (w tym my) używają firmy hostingowej do hostowania swojej witryny.

  Czego potrzebujesz do hostowania strony internetowej

  Będziesz potrzebować następujących dwóch rzeczy do prowadzenia strony internetowej.

  • Dostawca usług hostingowych
  • Nazwa domeny

  Dostawcy usług hostingowych oferują gotowe serwery do obsługi witryny. Zajmują się wszystkimi sprawami technicznymi i zapewniają właścicielom witryn łatwe w użyciu narzędzia do zarządzania ich hostingiem.

  W jaki sposób użytkownicy docierają do Twojej witryny? To tutaj przychodzą nazwy domen.

  Nazwa domeny to adres witryny, który użytkownicy wpisują w przeglądarce, aby odwiedzić witrynę. Na przykład wpbeginner.com przeniesie Cię na tę stronę.

  Zasadniczo nazwa domeny to przyjazny dla człowieka sposób łączenia przeglądarek użytkownika z serwerem witryny powiązanym z tą nazwą domeny. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat nazwy domeny i sposobu działania domen.

  jak działają nazwy domen

  Możesz kupić nazwę domeny od jednego z tych najlepszych rejestratorów domen. Są to firmy licencjonowane do sprzedaży rejestracji nazw domen.

  Aby zrozumieć związek między hostingiem a domenami, zobacz nasz przewodnik na temat różnicy między hostingiem a domeną.

  Uwaga: w dalszej części tego artykułu pokażemy, jak uzyskać nazwę domeny za darmo.

  Najpierw spójrzmy na różne typy planów hostingowych i oceń, który z nich będzie odpowiedni do hostowania Twojej witryny.

  Rodzaje usług hostingu witryn internetowych

  Nie wszystkie strony internetowe są takie same. Niektóre są mniejsze i mają niewielki ruch, podczas gdy inne są większe z większą ilością treści i odwiedzających.

  Mniejsza witryna wymaga mniej zasobów. Z drugiej strony, większa i bardziej popularna strona internetowa będzie potrzebowała więcej zasobów, aby działać sprawnie.

  Firmy hostingowe oferują różne rodzaje ofert hostingowych zaprojektowanych w celu zaspokojenia określonych potrzeb witryn. Oto niektóre z najczęstszych usług hostingowych.

  1. Shared Hosting

  Wspólna usługa hostingowa jest odpowiednia dla małych stron internetowych, blogów i małych firm, które dopiero zaczynają działalność.

  Są w stanie obniżyć koszty, umożliwiając wielu stronom internetowym współużytkowanie tych samych zasobów serwera. To sprawia, że ​​hosting Twojej witryny jest niedrogi.

  Ceny: od 2,75 miesięcznie do 7,99 USD miesięcznie

  Nadaje się do: Zakładania nowego bloga, witryny dla małych firm

  Nasz rekomendowany dostawca hostingu dzielonego: Bluehost

  Aby dowiedzieć się więcej, zobacz nasz przewodnik na temat prawdy na temat najlepiej udostępnianego hostingu.

  2. Hosting VPS

  Hosting VPS (hosting Virtual Private Server) jest nadal wspólnym środowiskiem hostingowym. Jednak oferuje elastyczny zestaw zasobów do obsługi dużych skoków ruchu.

  Otrzymasz partycjonowany prywatny serwer dla swojej witryny, którym możesz zarządzać z panelu sterowania hostingu. Daje to to, co najlepsze z obu światów, niski koszt hostingu współdzielonego z elastycznością dedykowanych zasobów.

  Ceny: od 29,99 USD / miesiąc

  Odpowiedni dla: średnich firm, popularnych blogów i sklepów eCommerce.

  Nasza rekomendowana firma hostingowa VPS: HostGator

  Aby dowiedzieć się więcej, zobacz nasz artykuł o tym, kiedy potrzebujesz hostingu VPS dla swojej witryny.

  3. Zarządzany hosting WordPress

  Zarządzany hosting WordPress to wyspecjalizowana usługa hostingowa stworzona specjalnie dla WordPress. To jest jak usługa concierge dla Twojej witryny WordPress.

  Na zarządzanej platformie hostingowej firma hostingowa dba o aktualizacje, kopie zapasowe i buforowanie witryny. Pozwala to skupić się na tworzeniu treści i rozwoju firmy.

  Ceny: od 35,00 $ miesięcznie

  Odpowiednie dla: popularnych blogów, stron biznesowych, stron członkowskich

  Nasza zalecana zarządzana firma hostingowa WordPress: WP Engine

  Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz artykuł wyjaśniający, kiedy naprawdę potrzebujesz zarządzanego hostingu WordPress.

  4. Hosting dedykowany

  Dedykowany serwer hostingowy daje cały serwer dedykowany Twojej stronie internetowej. Otrzymasz wszystkie zasoby serwera, zaawansowane narzędzia do zarządzania serwerem, możliwość zainstalowania własnego oprogramowania, a nawet własnego systemu operacyjnego.

  Będziesz zarządzał własnym serwerem, który może wymagać pewnych umiejętności technicznych. Jest to zaawansowana opcja dla większych witryn internetowych, które wymagają wysokiej wydajności, aby poradzić sobie z większym natężeniem ruchu.

  Ceny: od 79,99 USD miesięcznie

  Odpowiednie dla: firm na poziomie korporacyjnym, bardzo popularnych stron internetowych, sklepów eCommerce

  Nasza rekomendowana firma hostingowa dedykowana: SiteGround lub HostGator

  Uwaga: Używamy niestandardowych serwerów dedykowanych HostGator do hostowania witryny WPBeginner.

  Wybór odpowiedniego planu hostingu strony internetowej

  Jak widać, wszystkie różne plany hostingowe mają różną konfigurację i ceny serwerów. Musisz wybrać plan, który odpowiada Twoim potrzebom i budżetowi.

  W WPBeginner zalecamy użytkownikom rozpoczęcie od taniego wspólnego hostingu, a następnie aktualizację wraz z rozwojem firmy. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze i płacić tylko za usługi, których faktycznie potrzebujesz.

  Wspólne plany hostingowe zaczynają się od 7,99 USD miesięcznie (płatne rocznie) i 14,99 USD za nazwę domeny.

  Jeśli dopiero zaczynasz, to nadal jest to znacząca inwestycja.

  Na szczęście Bluehost zgodził się zaoferować naszym użytkownikom zniżkę na hosting i bezpłatną nazwę domeny. Zasadniczo możesz zacząć za 2,75 USD miesięcznie.

  Są jedną z największych firm hostingowych na świecie i oficjalnie rekomendowanym dostawcą hostingu WordPress.

  → Kliknij tutaj, aby skorzystać z tej wyjątkowej oferty Bluehost ←

  W przypadku innych planów wspólnego hostingu zobacz nasze porównanie najlepszych firm hostingowych.

  Po zarejestrowaniu konta hostingowego następnym krokiem jest utworzenie witryny. Szczegółowe instrukcje można znaleźć w naszym przewodniku na temat tworzenia witryny internetowej.

  Ile kosztuje hosting strony internetowej

  Do tej pory pokryliśmy koszty firm hostingowych. Jednak koszty hostingu strony internetowej mogą się różnić w zależności od kilku czynników.

  Pierwszą rzeczą jest wybrany plan hostingowy. Zalecamy rozpoczęcie od mniejszych wspólnych planów hostingowych, a następnie aktualizację w miarę rozwoju firmy i witryny.

  Po rozpoczęciu tworzenia witryny może być konieczne wydanie pieniędzy na inne rzeczy, takie jak szablony witryn, rozszerzenia oprogramowania i inne usługi.

  Twoim celem byłoby kupowanie tylko tego, czego naprawdę potrzebujesz i korzystanie z bezpłatnych narzędzi, kiedy tylko możesz.

  Mamy doskonały przewodnik na temat kosztów budowy strony internetowej WordPress i tego, jak uniknąć nadmiernych wydatków.

  Jak hostować witrynę na komputerze

  Nasi użytkownicy często pytają nas, czy mogą hostować witrynę na własnym komputerze.

  Tak, możesz.

  Jednak jedynym powodem, dla którego powinieneś hostować witrynę na swoim komputerze, jest to, że chcesz przetestować witrynę lokalnie przed umieszczeniem jej w Internecie.

  Wielu początkujących uważa, że ​​warto uczyć się programowania, WordPress i kodowania, instalując lokalny serwer na swoim komputerze.

  Zobacz nasze samouczki na temat konfigurowania lokalnego serwera w systemach Windows i Mac.

  Umożliwi to zainstalowanie lokalnego serwera bez publicznego udostępniania.

  Nie zalecamy używania lokalnego serwera do hostowania witryny i udostępniania jej publicznie. Jednak pokażemy Ci, jak to zrobić dla użytkowników, którzy mają ochotę na przygodę.

  Przełączanie lokalnego serwera hosta w tryb online

  Po hostowaniu witryny na lokalnym serwerze będzie ona dostępna tylko dla Ciebie. Musisz zmienić jego ustawienia, aby umieścić swoją witrynę w Internecie.

  Najpierw zlokalizuj plik konfiguracyjny oprogramowania serwera WWW o nazwie httpd.conf.

  Jeśli używasz WAMP w systemie Windows, znajdziesz go w folderze C: \ wamp \ bin \ apache \ apache [wersja #] \ conf].

  Użytkownicy MAMP na Macu znajdą go w folderze / Applications / MAMP / conf / apache /.

  Możesz otworzyć ten plik za pomocą zwykłego edytora tekstu, takiego jak Notatnik lub TextEdit. Następnie musisz znaleźć linię, która zaczyna się od

  Posłuchaj 80

  Musisz zastąpić go adresem IP i numerem portu. Możesz znaleźć swój adres IP, po prostu przeglądając „jaki jest mój adres IP”, wyświetli ci się ciąg liczbowy oddzielony kropkami. Oto przykład tego, jak powinien wyglądać ten kod z Twoim adresem IP:

  Słuchaj 64.233.160.1:80

  Następnie musisz znaleźć następujący wiersz:

  Nazwa serwera localhost: 80

  Śmiało i zmień to, zastępując localhost: 80 swoim adresem IP.

  Nazwa serwera 64.233.160.1

  Następnie musisz znaleźć następujący wiersz dla WAMP:

  Jeśli używasz MAMP, poszukaj następującego wiersza:

  Poniżej tego wiersza zobaczysz uprawnienia dostępu, które musisz zastąpić następującymi:

  Zamów Pozwól, Odmów
  Pozwól od wszystkich

  Możesz teraz zapisać plik konfiguracyjny i zrestartować lokalny serwer z nowymi uprawnieniami.

  Teraz każdy może użyć twojego adresu IP, aby uzyskać dostęp do twojej witryny zamiast localhost. Nie jest to idealna sytuacja, ponieważ użytkownikom trudno byłoby zapamiętać adres IP.

  Tutaj przydają się nazwy domen.

  Wskazanie nazwy domeny na lokalnie hostowaną stronę internetową

  Wskazanie nazwy domeny na stronę internetową, którą hostujesz na własnym komputerze, pozwoli użytkownikom uzyskać do niej dostęp, tak jak w przypadku każdej innej witryny.

  Najpierw musisz edytować ustawienia DNS swojej domeny. Z poniższych zrzutów ekranu korzystamy z Domain.com:

  Edycja ustawień DNS dla nazwy domeny

  Następnie musisz edytować rekord nazwy A ze znakiem @ jako nazwą. Jeśli go nie masz, kliknij przycisk Dodaj nowy rekord, aby kontynuować.

  Dodawanie rekordu dla swojej domeny

  W polu wartości musisz wprowadzić adres IP komputera i kliknąć przycisk Aktualizuj DNS, aby zapisać zmiany.

  Jeśli komputer z lokalnym serwerem jest podłączony bezpośrednio do Internetu, wszystko jest gotowe.

  Jeśli jednak komputer jest podłączony do Internetu za pośrednictwem routera, musisz przekierować porty. Aby to zrobić, musisz zalogować się do interfejsu administratora routera, wprowadzając adres IP routera w pasku adresu przeglądarki.

  W zależności od producenta interfejs routera może wyglądać nieco inaczej. Musisz znaleźć opcję oznaczoną przekierowaniem portów, serwerem wirtualnym lub NAT.

  Przekierowanie portów

  Następnie musisz przekierować ruch internetowy lub HTTP na port 80. W polu adresu IP musisz wprowadzić adres IP komputera w sieci lokalnej. Ten adres IP to adres wewnętrzny identyfikujący komputer w sieci lokalnej.

  Następnie musisz zastosować zmiany i ponownie uruchomić router.

  Wady samodzielnego prowadzenia strony internetowej

  Hostowanie witryny na komputerze lokalnym to zły pomysł. Dlatego nawet giganci technologiczni z wystarczającą ilością zasobów, umiejętności i know-how wolą iść z dostawcą usług hostingowych.

  Oto tylko kilka wad hostingu witryny na komputerze lokalnym.

  • Aby uruchomić serwer sieciowy, musisz umieścić go na komputerze podłączonym do szybkiego łącza internetowego 24 godziny na dobę.
  • Musisz także zainstalować aktualizacje oprogramowania serwera WWW, przechowywać kopie zapasowe, planować na serwerze kopii zapasowych i więcej.
  • Komputer obsługujący Twoją witrynę będzie również otwarty na próby włamania, wstrzyknięcia złośliwego oprogramowania i ataków DDOS. Może to również wpłynąć na bezpieczeństwo wszystkich innych komputerów w sieci.
  • Konieczne będzie wykupienie statycznego adresu IP od usługodawcy internetowego, który będzie cię dodatkowo kosztował.

  Wykonanie tego wszystkiego będzie wymagało dużo czasu, wysiłku i umiejętności technicznych. Właśnie dlatego samodzielnym hostowaniem witryny na komputerze lokalnym jest zły pomysł.

  Często zadawane pytania dotyczące hostingu witryn internetowych

  Pomagając tysiącom początkujących założyć własne strony internetowe, słyszeliśmy każde możliwe pytanie. Poniżej znajdują się niektóre z najczęściej zadawanych pytań od osób, które chcą prowadzić witrynę internetową.

  1. Dlaczego potrzebuję dostawcy hostingu do hostowania strony internetowej?

  Dostawcy usług hostingowych specjalizują się w utrzymywaniu platformy do obsługi stron internetowych. Mają inżynierów i administratorów systemu w swoich pracownikach, którzy monitorują swoje serwery 24/7.

  Pozwala to skupić się na budowaniu witryny i rozwoju firmy zamiast zarządzania oprogramowaniem serwera.

  2. Czy mogę kupić nazwę domeny i hosting od dwóch firm?

  Tak, możesz. Jednak kupując je od tej samej firmy, możesz zarządzać nimi oboma w ramach tego samego pulpitu. Również niektórzy dostawcy, tacy jak Bluehost, oferują nawet bezpłatną domenę jako zachętę do korzystania z ich usług.

  3. Czy mogę kupić nazwę domeny i hostować moją witrynę później?

  Tak, możesz kupić samą nazwę domeny. Nie będzie jednak wskazywał Twojej witryny, dopóki nie wybierzesz dostawcy hostingu.

  Polecamy Domain.com do rejestracji nazwy domeny. Oferują przyjazne dla początkujących narzędzia do zarządzania domenami, które ułatwią późniejsze połączenie domeny z dowolnym dostawcą hostingu.

  4. Czy mogę hostować swoją witrynę na komputerze lokalnym, a następnie przenieść ją do dostawcy usług hostingowych?

  Tak, możesz to zrobić. Jeśli jednak poważnie myślisz o stworzeniu strony internetowej, lepiej zacząć od dostawcy hostingu.

  5. Czy mogę hostować witrynę internetową u jednego dostawcy, a następnie zmienić go na innego dostawcę??

  Tak, możesz przenieść swoją stronę internetową do dowolnej innej firmy hostingowej w dowolnym momencie. Szczegółowe instrukcje można znaleźć w naszym artykule na temat przenoszenia witryny do nowego hosta.

  6. Gdzie mogę hostować moją stronę internetową??

  Istnieje tak wiele firm hostingowych, że początkującym trudno jest dokonać właściwego wyboru.

  Przez lata współpracowaliśmy ze wszystkimi najlepszymi firmami hostingowymi na rynku. To dało nam wgląd w to, co stanowi dobrą platformę hostingową.

  W przypadku stron startowych zalecamy Bluehost. Automatycznie instalują WordPress i oferują przyjazny dla początkujących pulpit nawigacyjny, wbudowane buforowanie, zabezpieczenia i wiele innych. Ponadto oferują zniżkę dla czytelników WPBeginner na hosting + bezpłatną nazwę domeny.

  Aby uzyskać więcej rekomendacji, zobacz naszą pełną listę najlepszych firm hostingowych wraz z ich zaletami i wadami.

  Istnieje kilka firm oferujących bezpłatny hosting, ale zalecamy bardzo ostrożność.

  Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci nauczyć się, jak hostować swoją witrynę. Możesz także zapoznać się z naszym przewodnikiem, jak uzyskać bezpłatny firmowy adres e-mail dla swojej witryny.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map