Jak używać FTP do przesyłania plików do WordPress dla początkujących

Czy chcesz dowiedzieć się, jak używać FTP do przesyłania plików na swojej stronie WordPress? FTP lub protokół przesyłania plików to szybki i prosty sposób przesyłania plików z komputera na stronę internetową. W tym artykule pokażemy, jak używać FTP do przesyłania plików do WordPress.


Używanie FTP do przesyłania plików w WordPress

Film instruktażowy

Subskrybuj WPBeginner

Jeśli nie lubisz samouczków wideo lub chcesz poruszać się we własnym tempie, kontynuuj czytanie poniższych instrukcji.

Co to jest FTP?

FTP jest skrótem od protokołu przesyłania plików. Umożliwia przesyłanie plików z komputera na konto hostingowe witryny.

Teraz możesz myśleć, że w obszarze administracyjnym WordPress znajduje się już narzędzie do przesyłania multimediów do przesyłania plików, takich jak obrazy, wideo, audio, PDF i więcej.

Dlaczego potrzebujesz FTP??

Potrzebujesz FTP, aby móc ręcznie przesyłać pliki w WordPress, które czasami nie działają z powodu błędu w Twojej witrynie.

Zwykle wcale nie potrzebujesz FTP, aby przesyłać pliki. Możesz łatwo przesyłać zdjęcia z obszaru administracyjnego WordPress. Możesz nawet przesyłać wtyczki i motywy z samego WordPressa.

Czasami jednak konieczne będzie ręczne przesłanie wtyczki lub pliku motywu do celów rozwiązywania problemów z WordPress i naprawiania najczęstszych błędów WordPress.

Używanie FTP do przesyłania plików WordPress

Najpierw musisz pobrać i zainstalować klienta FTP na swoim komputerze. Klient FTP to aplikacja, która pomaga połączyć się z witryną i przesyłać pliki przy użyciu protokołu FTP.

Oto niektóre z najpopularniejszych klientów FTP, które możesz zainstalować.

  • FileZilla (Windows, Mac, Linux | Darmowy)
  • WinSCP (Windows | Darmowy)
  • Cyberduck (Mac | Darmowy)

Na potrzeby tego samouczka będziemy korzystać z FileZilla. Możesz użyć dowolnego innego klienta FTP, który ci się podoba. Podstawowe pojęcia są takie same, niezależnie od używanego oprogramowania.

Łączenie z witryną WordPress za pomocą FTP

Po otwarciu oprogramowania FTP pojawi się monit o połączenie z witryną przy użyciu poświadczeń logowania do FTP.

Dane logowania do FTP są wysyłane do Ciebie e-mailem podczas rejestracji konta hostingowego WordPress. Informacje o koncie FTP można również znaleźć w pulpicie nawigacyjnym cPanel konta hostingowego.

Zarządzanie kontami FTP w cPanel

Jeśli nie możesz znaleźć danych logowania, możesz skontaktować się z dostawcą usług hostingowych, aby uzyskać te informacje.

Po uzyskaniu informacji logowania należy otworzyć FileZilla, a następnie przejść do Plik »Site Manager.

Menedżer witryny w kliencie FTP FileZilla

Spowoduje to wyświetlenie wyskakującego okna, w którym możesz dodać informacje o swojej witrynie. Kliknij przycisk „Nowa witryna” i podaj tytuł swojej witryny.

Dodanie nowej strony internetowej w FileZilla

W następnej kolumnie zostaniesz poproszony o podanie swojego hosta. Jest to zazwyczaj nazwa Twojej domeny.

Uwaga: w sekcji protokołu powinieneś wybrać SFTP, jeśli twój dostawca hostingu go obsługuje.

W polu typu logowania wybierz „Normalny”, a następnie wprowadź swoją nazwę użytkownika FTP i hasło.

Uwierzytelnienie loginu

Teraz możesz kliknąć przycisk Połącz, aby kontynuować. FileZilla zapisze ustawienia twojej witryny dla przyszłych logowań i otworzy nowe połączenie FTP z twoją stroną.

Jeśli po raz pierwszy łączysz się z witryną z tego komputera, FileZilla może wyświetlić wyskakujące okno certyfikatu.

Certyfikat zaufania

Zaznacz pole obok „Zawsze ufaj certyfikatowi dla przyszłych sesji” i kliknij przycisk OK, aby kontynuować.

FileZilla będzie teraz próbował zalogować się do Twojej witryny przy użyciu wprowadzonych poświadczeń. Po połączeniu zobaczysz listę plików i folderów w swojej witrynie w kolumnie „Strona zdalna”.

Lokalne i zdalne kolumny plików w Filezilla

Kolumna witryny zdalnej wyświetla pliki i foldery w witrynie, a sekcja „Witryna lokalna” pokazuje pliki na komputerze.

Możesz przeglądać lokalną witrynę, aby znaleźć na komputerze pliki, które chcesz przesłać na swoją stronę internetową. Następnie musisz kliknąć plik prawym przyciskiem myszy i wybrać z menu przesyłanie.

Prześlij plik ze swojego komputera na swoją stronę internetową

FileZilla przeniesie teraz plik z twojego komputera na twoją stronę WordPress.

Jednak WordPress potrzebuje pewnych plików i folderów w określonych lokalizacjach, aby działać poprawnie. Oznacza to, że nie możesz po prostu przesłać pliku nigdzie. Musisz wiedzieć, gdzie przesłać plik na swojej stronie WordPress.

Na przykład, jeśli chcesz ręcznie przesłać wtyczkę do swojej witryny WordPress. Najpierw musisz pobrać wtyczkę na komputer.

Następnie musisz rozpakować plik wtyczki. W pliku zip znajdziesz folder wtyczek. WordPress szuka wtyczek w folderze / wp-content / plugins /.

Najpierw musisz przejść do folderu / wp-content / plugins / w kolumnie Witryna zdalna. Następnie możesz przesłać folder wtyczek z komputera na swoją stronę internetową.

Prześlij folder wtyczek

Po przesłaniu wtyczki musisz odwiedzić stronę wtyczek w obszarze administracyjnym WordPress, aby aktywować wtyczkę.

Zainstalowana wtyczka w obszarze administracyjnym WordPress

Podobnie, jeśli chcesz przesłać motyw premium na swoją stronę, najpierw pobierz i rozpakuj folder motywów na swoim komputerze. Następnie możesz przesłać go do folderu / wp-content / themes / na swojej stronie internetowej.

FTP nie służy tylko do przesyłania plików z komputera do witryny WordPress. Można go również używać do pobierania plików z witryny i ich edycji.

Po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy pliki lub foldery, które chcesz pobrać, w kolumnie „Witryna zdalna” i kliknij przycisk pobierania.

Pobierz plik ze swojej witryny na komputer

Możesz także użyć FTP do wykonania kopii zapasowej wszystkich plików WordPress. Po prostu wybierz wszystkie pliki i foldery i pobierz je na swój komputer.

Należy jednak pamiętać, że jest to tylko kopia zapasowa plików WordPress i nie obejmuje treści (bazy danych). Jeśli chcesz również wykonać kopię zapasową zawartości, możesz to zrobić, tworząc ręczną kopię zapasową bazy danych WordPress.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci nauczyć się, jak używać FTP do przesyłania plików do WordPress. Możesz także zapoznać się z naszym przewodnikiem bezpieczeństwa WordPress dla początkujących.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me