Jak wybrać najlepszą platformę blogową w 2020 r. (W porównaniu)

Czy chcesz założyć własny blog, ale nie wiesz, jak wybrać najlepszą platformę blogową? To trudny wybór, ponieważ istnieje kilka różnych platform blogowych. Jak dowiedzieć się, który jest odpowiedni dla Ciebie?


W tym artykule pomożemy Ci wybrać najlepszą platformę blogową, omawiając zalety i wady najpopularniejszych witryn blogowych.

Jak wybrać najlepszą platformę blogową

Oto popularne platformy blogowe, które porównamy w tym artykule. Jeśli interesuje Cię konkretna platforma, możesz kliknąć link, aby przejść dalej w tym artykule.

  Wybór najlepszej platformy blogowej – na co zwrócić uwagę?

  Przed nurkowaniem na liście warto wiedzieć, czego szukasz na platformie blogowej.

  Jako początkujący potrzebujesz platformy do blogowania, która jest łatwa w konfiguracji, ma niską krzywą uczenia się i nie wymaga żadnych umiejętności kodowania.

  Musisz także pomyśleć o tym, jakiego rodzaju blog chcesz utworzyć, teraz iw przyszłości.

  W miarę rozwoju bloga możesz zmienić wygląd swojej witryny i dodać więcej funkcji dla rosnącej grupy odbiorców. Oznacza to, że ważne jest, aby wybrać platformę blogów, która jest elastyczna i ma miejsce na rozwój.

  Zaczynanie od niewłaściwej platformy może bardzo utrudnić późniejszą zmianę.

  Wreszcie, nawet jeśli nie masz planów zarabiania pieniędzy na blogach, warto upewnić się, że masz taką możliwość w przyszłości.

  Mając to na uwadze, porównajmy najlepsze platformy blogowe dla początkujących.

  1. WordPress.org

  WordPress.org Najlepsza platforma blogowa i internetowa

  WordPress.org to najpopularniejsze oprogramowanie do blogowania na świecie. Rozpoczęty w 2003 r. WordPress obsługuje teraz ponad 30% wszystkich stron internetowych.

  Uwaga: Łatwo pomylić WordPress.org z WordPress.com, która jest usługą hostingową blogów wymienioną w dalszej części tej listy. Zobacz nasz przewodnik na temat różnicy między WordPress.org i WordPress.com.

  WordPress.org jest darmową platformą blogową o otwartym kodzie źródłowym, która pozwala zbudować swoją stronę internetową lub blog w ciągu kilku minut.

  Jest to samoobsługowe rozwiązanie, co oznacza, że ​​musisz zarejestrować się u dostawcy hostingu WordPress. WordPress to świetna opcja, jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad przyszłością swojego bloga.

  Plusy

  • WordPress.org daje Ci kontrolę nad każdym aspektem twojej witryny.
  • Możesz rozwijać swojego bloga i dodawać dodatkowe funkcje, takie jak fora, sklep internetowy i płatne członkostwo. To sprawia, że ​​WordPress jest najlepszą platformą blogową do zarabiania pieniędzy.
  • Istnieją tysiące darmowych motywów dostępnych dla WordPress. Pozwala to stworzyć piękną stronę internetową, która wyróżnia się z tłumu.
  • Otrzymujesz również dostęp do ponad 54 000 darmowych wtyczek. Wtyczki te są jak aplikacje na blogu WordPress, które umożliwiają dodawanie funkcji, takich jak formularze kontaktowe, galerie itp.
  • WordPress jest przyjazny dla wyszukiwarek. Możesz łatwo tworzyć przyjazne dla SEO adresy URL, kategorie i tagi dla swoich postów. Ponadto istnieje wiele świetnych wtyczek SEO dla dodatkowych funkcji.

  Cons

  • Zarządzanie własną witryną wiąże się z pewną krzywą uczenia się.
  • Będziesz musiał zarządzać własnymi kopiami zapasowymi i zabezpieczeniami.

  cennik

  Oprogramowanie WordPress jest bezpłatne, ale musisz mieć nazwę domeny (około 14,99 USD / rok) i hosting (zwykle od 7,99 USD / miesiąc).

  Potrzebujesz nazwy domeny i hostingu, aby założyć dowolną stronę internetową.

  Użytkownicy WPBeginner mogą zacząć za jedyne 2,75 USD miesięcznie z Bluehost, oficjalnym dostawcą hostingu rekomendowanym przez WordPress. Oferują one naszym użytkownikom 60% zniżki na hosting i BEZPŁATNĄ nazwę domeny.

  Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak założyć blog WordPress, aby uzyskać pełne instrukcje krok po kroku.

  2. Stały kontakt Kreator stron internetowych

  Stały kontakt Kreator stron internetowych

  Constant Contact Website Builder to inteligentny A.I. potężny kreator stron internetowych, który pozwala w kilka minut stworzyć bezpłatny blog, witrynę biznesową, a nawet sklep internetowy.

  Możesz zacząć od ich dużej kolekcji szablonów i dostosować projekt swojej witryny za pomocą łatwego w obsłudze interfejsu przeciągnij i upuść. Otrzymujesz również dostęp do innych pomocnych narzędzi, takich jak niestandardowe narzędzie do tworzenia logo, profesjonalna biblioteka zdjęć z ponad 550 000 zdjęć i wiele więcej.

  Plusy

  • Łatwy w użyciu kreator stron internetowych typu „przeciągnij i upuść” bez żadnych umiejętności technicznych.
  • Szybka i łatwa konfiguracja, ponieważ Constant Contact będzie hostował twoją stronę dla ciebie.
  • Bardzo hojny bezpłatny plan, który pozwala wypróbować usługę, a nawet zbudować sklep internetowy przed zakupem.
  • Darmowa domena i bezpłatny certyfikat SSL są dołączone do wszystkich płatnych planów.

  Cons

  • Ekosystem programisty jest niewielki, więc nie ma tylu wtyczek stron trzecich, jak WordPress.
  • Ograniczona integracja z platformami stron trzecich.
  • Eksportowanie witryny z narzędzia do tworzenia witryn Constant Contact na inną platformę jest trudne.

  cennik

  Kreator stron internetowych Constant Contact oferuje bardzo hojny bezpłatny plan, który pozwala na stworzenie bloga, strony internetowej firmy, a nawet sklepu internetowego eCommerce.

  Możesz przejść na plan Starter za 10 USD miesięcznie, który daje dostęp do bezpłatnej niestandardowej nazwy domeny, bezpłatnego certyfikatu SSL i innych zaawansowanych funkcji platformy oraz wsparcia przez telefon, co jest dużym plusem, biorąc pod uwagę, że większość innych twórców stron internetowych nie oferuje wsparcie telefoniczne.

  Biznesplan, który kosztuje 20 USD miesięcznie, zapewnia dostęp do zaawansowanych funkcji związanych z eCommerce.

  Jeśli jesteś małą firmą, która nie chce korzystać z WordPress, to Constant Contact to kolejny najlepszy wybór, biorąc pod uwagę wszystko, co otrzymasz za tę cenę.

  3. Gator przez HostGator

  Kreator stron internetowych Gator

  Gator to platforma do tworzenia witryn i blogów stworzona przez HostGator, popularną firmę hostingową, której używamy do hostowania strony WPBeginner. Gator oferuje opór & upuść narzędzie, którego możesz użyć do zbudowania dowolnego rodzaju strony internetowej, w tym blogów, witryn biznesowych, a nawet sklepu internetowego.

  Ważne jest, aby nie mylić konstruktora Gator z hostingiem witryn HostGator. Możesz użyć usługi hostingowej HostGator, aby założyć blog WordPress, tak jak zrobiliśmy to wcześniej.

  Jeśli jednak szukasz platformy blogowej i rozwiązania hostingowego innego niż WordPress, Gator jest idealną opcją.

  Plusy

  • Łatwy kreator przeciągnij i upuść, aby dostosować bloga & projekt strony internetowej.
  • Szybka konfiguracja – bez problemów technicznych.
  • Kopie zapasowe, wydajność i bezpieczeństwo są obsługiwane przez HostGator (bez problemów).
  • Darmowa domena i certyfikat SSL są uwzględnione we wszystkich planach.
  • Można łatwo dodać sklep internetowy do swojego bloga za pomocą kilku kliknięć.

  Cons

  • Nie ma darmowego konta, ale mają oni 45-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.
  • Funkcje e-commerce są ograniczone tylko do wyższych planów.
  • Ograniczona liczba aplikacji i rozszerzeń.

  cennik

  Użytkownicy WPBeginner otrzymują 55% zniżki na wszystkie plany konstruktorów Gator. Plan startowy kosztuje 3,46 USD miesięcznie i zawiera wszystkie funkcje potrzebne do założenia udanego bloga, w tym bezpłatną domenę i certyfikat SSL.

  Musisz tylko użyć naszego kodu kuponu Gator Website Builder: wpbeginner uzyskać 55% zniżki.

  4. WordPress.com

  WordPress.com Najlepszy blog i platforma internetowa

  WordPress.com to usługa hostingowa blogów oferowana przez Automattic, firmę stworzoną przez współzałożyciela WordPress.org Matt Mullenweg.

  WordPress.com oferuje podstawową usługę hostingu blogów za darmo. Możesz kupić dodatkowe opcje, takie jak niestandardowa nazwa domeny, dodatkowe miejsce i inne usługi premium.

  Rozpoczęty w 2005 r., Aby zwiększyć możliwości WordPress dla szerszego grona odbiorców, WordPress.com to dobra witryna do blogowania dla użytkowników, którzy nie chcą zaawansowanych funkcji hostowanego WordPressa.

  Plusy

  • Nie wymaga konfiguracji.
  • Łatwy w użyciu i zarządzaniu.
  • Jest całkowicie darmowy, jeśli jesteś zadowolony z subdomeny WordPress.com. Twoja bezpłatna nazwa witryny wygląda następująco: https://example.wordpress.com.

  Cons

  • Ograniczone opcje rozszerzenia witryny. Nie możesz używać niestandardowych motywów i wtyczek do dostosowywania swojego bloga.
  • Nie możesz wyświetlać reklam na swoim blogu. Zamiast tego WordPress.com wyświetla swoje reklamy na Twojej bezpłatnej stronie.
  • Nie jesteś właścicielem swojego bloga, a WordPress.com może zawiesić Twoje konto, jeśli stwierdzi, że naruszasz jego warunki świadczenia usług.

  cennik

  Podstawowe konto WordPress.com jest bezpłatne, ale będzie zawierało reklamy i branding WordPress.com.

  Możesz uaktualnić do planu osobistego za 4 USD / miesiąc (rozliczane co roku), aby usunąć logo WordPress.com i reklamy z witryny. Otrzymujesz również domenę niestandardową (na przykład www.yoursite.com).

  Za 8 USD / miesiąc (rozliczane rocznie) możesz uzyskać dodatkowe narzędzia do projektowania i dodatkowe miejsce do przechowywania.

  Ze względu na podobieństwo nazw, początkujący często zaczynają od WordPress.com, myśląc, że otrzymują potężne oprogramowanie WordPress.org. Po zobaczeniu ograniczeń użytkownicy często przechodzą z WordPress.com na WordPress.org, aby mieć więcej funkcji i kontrolować swoją stronę internetową.

  5. Blogger

  Blogger Najlepsza platforma blogowa

  Blogger to darmowa usługa blogowa firmy Google. Oferuje szybki i łatwy sposób na utworzenie bloga dla użytkowników nie znających się na technologii.

  Blogger jest jedną z najwcześniejszych istniejących platform blogowych. Po raz pierwszy został wydany w 1999 roku przez Pyra Labs. Później w 2003 roku Google nabył Bloggera i przeprojektował go jako produkt, który znamy dzisiaj.

  Wystarczy założyć konto Google, aby założyć bezpłatny blog na Bloggerze.

  Plusy

  • Blogger jest bezpłatny.
  • Jest łatwy w użyciu i zarządzaniu bez żadnych umiejętności technicznych.
  • Ma dodatkową zaletę solidnej bezpiecznej platformy i niezawodności Google.

  Cons

  • Jesteś ograniczony do podstawowych narzędzi do blogowania i nie możesz dodawać nowych funkcji, gdy Twój blog zyskuje na popularności.
  • Opcje projektowania są ograniczone i dostępnych jest mniej szablonów. Szablony innych firm do Bloggera są często niskiej jakości.
  • Blogger nie otrzymuje częstych aktualizacji ani nowych funkcji.
  • Google może zawiesić Twojego bloga w dowolnym momencie, a nawet całkowicie anulować usługę Blogger. (Mają historię porzucania projektów bez ostrzeżenia, takich jak Feedburner).

  Więcej zalet i wad Bloggera znajdziesz w naszym porównaniu WordPressa z Bloggerem (wady i zalety).

  Niektórzy użytkownicy zaczynają od Bloggera, ponieważ jest bezpłatny, ale w końcu wraz z rozwojem swojego bloga ostatecznie przechodzą z Bloggera do WordPressa, aby uzyskać więcej funkcji i kontrolować swoją witrynę.

  cennik

  Blogger jest bezpłatny z subdomeną Blogger, taką jak https://example.blogspot.com. Jeśli chcesz korzystać z niestandardowej domeny, musisz kupić u zewnętrznego rejestratora domen.

  6. Tumblr

  Platforma blogów i serwisów społecznościowych Tumblr

  Tumblr różni się nieco od innych platform blogowych. Jest to platforma do mikroblogowania z funkcjami sieci społecznościowych, w tym śledzeniem innych blogów, blogowaniem, wbudowanymi narzędziami do udostępniania i więcej.

  Plusy

  • Tumblr jest bezpłatny z subdomeną Tumblr, taką jak https://example.tumblr.com. Możesz także podłączyć niestandardową nazwę domeny premium.
  • Jest bardzo łatwy w konfiguracji i obsłudze.
  • Ma zintegrowany komponent mediów społecznościowych.
  • Jako narzędzie do mikroblogowania, Tumblr ułatwia szybkie blogowanie filmów, GIF-ów, obrazów i formatów audio.

  Cons

  • Tumblr ma ograniczony zestaw funkcji, których nie można rozszerzać w miarę rozwoju bloga.
  • Istnieje wiele motywów dostępnych dla Tumblr, ale nie mogą one oferować dodatkowych funkcji.
  • Tworzenie kopii zapasowej bloga Tumblr lub importowanie go na inne platformy jest trudne (zobacz nasz przewodnik na temat przejścia z Tumblr do WordPress).

  cennik

  Tumblr jest darmowy. Możesz używać niestandardowej domeny (zakupionej osobno) dla swojego bloga Tumblr, a także dostępne są motywy i aplikacje innych firm.

  7. Średni

  Średnia platforma blogowa

  Wprowadzony na rynek w 2012 roku Medium stał się społecznością pisarzy, blogerów, dziennikarzy i ekspertów. Jest to łatwa w obsłudze platforma blogowa z ograniczonymi funkcjami sieci społecznościowych.

  Medium działa podobnie jak serwis społecznościowy, w którym możesz założyć konto i rozpocząć publikowanie artykułów. Po rejestracji będziesz mieć adres profilu taki jak ten: https://medium.com/@yourname. Ale nie możesz używać własnej domeny.

  Plusy

  • Medium jest łatwe w użyciu, nie wymaga konfiguracji i nie wymaga umiejętności kodowania.
  • Pozwala dotrzeć do istniejącej społeczności online osób o podobnych zainteresowaniach.
  • Możesz skoncentrować się wyłącznie na pisaniu, zamiast projektować stronę internetową.

  Cons

  • Funkcje są bardzo ograniczone pod względem projektowania lub budowania marki.
  • Medium jest własnością odbiorców, więc utrata bloga oznacza utratę wszystkich obserwujących.
  • Nie możesz używać własnej nazwy domeny. Otrzymasz po prostu stronę profilu jak na Facebooku, np. https://medium.com/@yourname.
  • Nie możesz wyświetlać własnych reklam, aby zarabiać pieniądze.

  Aby uzyskać bardziej szczegółowe porównanie, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po WordPress vs Medium – który z nich jest lepszy?.

  cennik

  Medium jest darmowe.

  Chociaż platforma początkowo wygląda atrakcyjnie, brak monetyzacji i kontroli powoduje, że większość ludzi przechodzi z Medium na WordPress.

  8. Squarespace

  Kreator stron internetowych i platforma blogów Squarespace

  Squarespace to usługa do budowania stron internetowych, która pozwala tworzyć piękne strony internetowe za pomocą prostych narzędzi przeciągnij i upuść. Koncentruje się na właścicielach małych firm, którzy szukają łatwego sposobu na stworzenie obecności online.

  Rozpoczęty w 2003 r. Squarespace obsługuje obecnie miliony witryn internetowych.

  Plusy

  • Squarespace jest prosty i łatwy w użyciu dla początkujących, którzy nie są zbyt obeznani z technologią.
  • Ma piękne, profesjonalnie zaprojektowane szablony.
  • Osobno oferuje nazwę domeny z SSL / HTTPs i sklepy eCommerce.

  Cons

  • Squarespace jest ograniczony do funkcji wbudowanych w ich zastrzeżoną platformę.
  • Integracje są ograniczone do kilku wybranych usług i narzędzi.

  Zobacz nasz przewodnik po WordPress vs Squarespace, aby uzyskać bardziej szczegółowe porównanie.

  cennik

  Squarespace ma różne plany cenowe dla stron internetowych i sklepów internetowych.

  Ceny za osobisty abonament internetowy zaczynają się od 16 USD / miesiąc lub 12 USD / miesiąc, jeśli zapłacisz za rok z góry. W przypadku biznesplanu ceny zaczynają się od 26 USD miesięcznie lub 18 USD miesięcznie.

  Natomiast ceny w sklepach internetowych zaczynają się od 26 USD / miesiąc do 40 USD / miesiąc.

  Często użytkownicy ostatecznie przechodzą z Squarespace na WordPress, aby zminimalizować wydatki i dodać więcej funkcji na swoich stronach internetowych.

  9. Wix

  Najlepsza platforma blogowa i kreator stron internetowych Wix

  Wix to hostowana platforma do tworzenia stron internetowych. Stanowi rozwiązanie dla małych firm do stworzenia strony internetowej za pomocą narzędzi „przeciągnij i upuść”. Możesz także dodać blog do swojej witryny, dodając aplikację Wix Blog.

  Wix.com została założona w 2006 roku jako platforma, na której każdy mógł stworzyć własną oszałamiającą stronę internetową bez umiejętności kodowania. Obecnie ma ponad 110 milionów użytkowników na całym świecie.

  Plusy

  • Możesz dostosować swoją witrynę za pomocą dziesiątek szablonów i aplikacji innych firm.
  • Zbuduj swoją witrynę za pomocą prostych narzędzi przeciągnij i upuść; nie wymaga umiejętności kodowania.
  • Konfiguracja jest szybka i łatwa.

  Cons

  • Darmowe konto jest ograniczone i wyświetla markę Wix oraz reklamy w Twojej witrynie.
  • Bezpłatne aplikacje innych firm są ograniczone.
  • Po wybraniu szablonu nie można go zmienić.
  • Funkcje e-commerce są ograniczone do planów płatnych, a nawet te funkcje są ograniczone.
  • Funkcje bloga nie pasują do innych platform na liście.

  Zobacz nasz artykuł na temat Wix vs WordPress, aby uzyskać szczegółowe porównanie dwóch platform.

  cennik

  Podstawowy kreator stron Wix jest bezpłatny. Z darmowym kontem Wix otrzymasz subdomenę Wix, która wygląda następująco: https://username.wixsite.com/example.

  Możesz jednak dodać domenę niestandardową za 4,50 USD / miesiąc. Ich plany premium zaczynają się od 8,50 USD / miesiąc i rosną do 24,50 USD / miesiąc.

  10. Ghost

  Ghost Simple Blogging Platform

  Ghost to minimalistyczna platforma blogowa z funkcjami całkowicie skoncentrowanymi na pisaniu postów na blogu. Rozpoczęty w 2013 r. Ghost jest dostępny jako platforma hostowana oraz jako oprogramowanie, które możesz samodzielnie zainstalować / hostować. Przyjrzymy się obu opcjom.

  Plusy

  • Koncentruje się na blogowaniu i pisaniu.
  • Czysty, pozbawiony bałaganu i intuicyjny interfejs użytkownika.
  • Napisane w JavaScript, więc jest super szybkie.
  • Wersja hostowana nie wymaga konfiguracji.

  Cons

  • Niełatwe do dostosowania za pomocą aplikacji.
  • Uproszczony interfejs użytkownika oznacza, że ​​opcje są bardzo ograniczone.
  • Za mało motywów, aby zmienić wygląd witryny.
  • Skomplikowana konfiguracja, jeśli zainstalujesz ją samodzielnie.

  Spójrz na nasze porównanie WordPress vs Ghost, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.

  cennik

  Wersja hostowana samodzielnie wymaga domeny niestandardowej (około 14,99 USD / rok) i hostingu (od około 7,99 USD / miesiąc).

  Ceny hostowanej wersji zaczynają się od 29 USD miesięcznie dla 2 pracowników z limitem wyświetleń strony wynoszącym 100 tys. O ile nie kupisz niestandardowej domeny od zewnętrznego rejestratora domen, Twój blog będzie subdomeną Ghost kończącą się ghost.io.

  Nasz wybór najlepszej platformy blogowej

  Uważamy, że WordPress.org przewyższa wszystkie inne strony blogowe. Jest potężny, łatwy w użyciu, niedrogi i najbardziej elastyczny ze wszystkich dostępnych platform blogowych. Oto wszystkie powody, dla których warto korzystać z WordPress.

  Aby pomóc Ci założyć własną stronę WordPress, przygotowaliśmy kompletny przewodnik na temat tworzenia bloga w 7 łatwych krokach.

  Jeśli potrzebujesz pomocy, zespół ekspertów WPBeginner może nawet pomóc w skonfigurowaniu Twojego bloga za darmo. Dowiedz się więcej o naszej bezpłatnej usłudze konfiguracji blogów WordPress.

  Jeśli szukasz alternatywy dla WordPress, naszym drugim wyborem dla najlepszej platformy blogowej będzie narzędzie do tworzenia witryn Constant Contact.

  Ich bezpłatny hamulec zasilany A.I. & Konstruktor witryn upuszcza ułatwia tworzenie dowolnego typu witryn, od bloga przez witrynę firmową do sklepu internetowego.

  Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci wybrać najlepszą platformę blogową na następny blog. Możesz także zapoznać się z naszym przewodnikiem zawierającym 27 sprawdzonych wskazówek, które pomogą zwiększyć ruch na blogu.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me