Jak zainstalować wtyczkę WordPress – krok po kroku dla początkujących

Po zainstalowaniu WordPress pierwszą rzeczą, którą każdy początkujący musi się nauczyć, jest instalacja wtyczki WordPress.


Krótko mówiąc, wtyczki WordPress są jak aplikacje dla Twojej witryny WordPress. Pozwalają one dodawać nowe funkcje do WordPress, takie jak formularz kontaktowy, pokaz slajdów, koszyk na zakupy i inne.

Istnieją tysiące darmowych i płatnych wtyczek dostępnych dla WordPress. W tym przewodniku krok po kroku pokażemy, jak zainstalować wtyczkę WordPress.

Instalowanie wtyczki WordPress - przewodnik dla początkujących

Zanim zaczniesz

Jeśli korzystasz z WordPress.com, nie możesz zainstalować wtyczek.

Często otrzymujemy skargi od użytkowników, którzy twierdzą, że nie widzą menu wtyczek w swoim panelu WordPress. To dlatego, że korzystasz z WordPress.com, który ma swoje ograniczenia.

Nie możesz zainstalować wtyczek na WordPress.com, chyba że uaktualnisz do ich biznesplanu. Z drugiej strony możesz zainstalować dowolną wtyczkę na własnej witrynie WordPress.org od razu po wyjęciu z pudełka (Zobacz różnice między WordPress.org a WordPress.com).

Jeśli chcesz przełączyć się z WordPress.com do WordPress.org, przeczytaj nasz samouczek, jak prawidłowo przejść z WordPress.com do WordPress.org.

To powiedziawszy, spójrzmy teraz, jak zainstalować wtyczkę WordPress na swojej stronie.

Jak zainstalować wtyczkę WordPress

Aby to ułatwić, stworzyliśmy samouczek wideo na temat instalacji wtyczki WordPress, którą możesz obejrzeć poniżej.

Subskrybuj WPBeginner

Jeśli jednak chcesz postępować zgodnie z instrukcjami tekstowymi, możesz postępować zgodnie z naszym samouczkiem krok po kroku, jak zainstalować wtyczkę WordPress.

Omówiliśmy wszystkie trzy metody: instalowanie wtyczki WordPress za pomocą wyszukiwania, przesyłanie wtyczki WordPress i ręczne instalowanie wtyczki WordPress za pomocą FTP.

Gotowy? Zacznijmy.

Zainstaluj wtyczkę za pomocą wyszukiwania wtyczek WordPress

Najłatwiejszym sposobem zainstalowania wtyczki WordPress jest skorzystanie z wyszukiwania wtyczek. Jedynym minusem tej opcji jest to, że wtyczka musi znajdować się w katalogu wtyczek WordPress, który jest ograniczony tylko do bezpłatnych wtyczek.

Pierwszą rzeczą, którą musisz odwiedzić Wtyczki »Dodaj nowe strona w obszarze administracyjnym WordPress.

Wyszukiwanie wtyczek do zainstalowania w obszarze administracyjnym WordPress

Zobaczysz ekran taki jak na powyższym zrzucie ekranu. Znajdź wtyczkę, wpisując jej nazwę lub szukaną funkcjonalność. Następnie zobaczysz kilka ofert takich jak poniższy przykład:

Wyniki wyszukiwania wtyczek

Możesz wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie wtyczkę. Ponieważ w naszych poszukiwaniach szukaliśmy WPForms, które są najlepszą wtyczką formularza kontaktowego WordPress, klikniemy przycisk „Zainstaluj teraz” obok niego.

WordPress teraz pobierze i zainstaluje wtyczkę. Następnie zauważysz, że przycisk „Zainstaluj teraz” zmieni się w przycisk „Aktywuj”.

Aktywacja wtyczki WordPress

Wtyczka WordPress może zostać zainstalowana w Twojej witrynie, ale nie będzie działać, dopóki jej nie aktywujesz. Więc idź dalej i kliknij przycisk aktywacji, aby zacząć korzystać z tej wtyczki na swojej stronie WordPress.

To wszystko, pomyślnie zainstalowałeś swoją pierwszą wtyczkę WordPress.

Następnym krokiem jest skonfigurowanie ustawień wtyczki. Te ustawienia będą się różnić dla każdej wtyczki, dlatego nie będziemy omawiać tego w tym poście.

Zainstaluj wtyczkę za pomocą WordPress Admin Plugin Upload

Płatne wtyczki WordPress nie są wymienione w katalogu wtyczek WordPress. Wtyczek tych nie można zainstalować przy użyciu pierwszej metody.

Właśnie dlatego WordPress jest wyposażony w metodę przesyłania, aby zainstalować takie wtyczki. Pokażemy Ci, jak zainstalować wtyczki WordPress za pomocą opcji przesyłania w obszarze administracyjnym.

Najpierw musisz pobrać wtyczkę ze źródła (będzie to plik zip). Następnie musisz przejść do obszaru administracyjnego WordPress i odwiedzić Wtyczki »Dodaj nowe strona.

Następnie kliknij przycisk „Prześlij wtyczkę” u góry strony.

Prześlij przycisk wtyczki

Ujawni to formularz przesyłania wtyczki. Tutaj musisz kliknąć przycisk „Wybierz plik” i wybrać plik wtyczki pobrany wcześniej na komputer.

Wybierz plik zip wtyczki, aby przesłać i zainstalować w WordPress

Po wybraniu pliku należy kliknąć przycisk „Zainstaluj teraz”.

WordPress prześle teraz plik wtyczki z twojego komputera i zainstaluje go dla ciebie. Po zakończeniu instalacji zobaczysz taki komunikat o powodzeniu.

Aktywuj wtyczkę

Po zainstalowaniu musisz kliknąć link Aktywuj wtyczkę, aby rozpocząć korzystanie z wtyczki.

Będziesz musiał skonfigurować ustawienia zgodnie z własnymi potrzebami. Te ustawienia będą się różnić dla każdej wtyczki, dlatego nie będziemy omawiać tego w tym poście.

Ręcznie zainstaluj wtyczkę WordPress za pomocą FTP

W niektórych rzadkich przypadkach dostawca hostingu WordPress może mieć ograniczenia plików, które mogą ograniczać możliwość zainstalowania wtyczki z obszaru administracyjnego.

W tej sytuacji najlepiej jest zainstalować wtyczkę ręcznie za pomocą FTP.

Metoda menedżera FTP jest najmniej przyjazna dla początkujących.

Najpierw musisz pobrać plik źródłowy wtyczki (będzie to plik zip). Następnie musisz rozpakować plik zip na komputerze.

Rozpakowanie pliku zip wtyczki spowoduje utworzenie nowego folderu o tej samej nazwie. Jest to folder, który musisz ręcznie przesłać do swojej witryny za pomocą klienta FTP.

Będziesz musiał uzyskać dostęp do swojego hosta za pośrednictwem menedżera FTP. Jeśli nie masz nazwy użytkownika i hasła FTP, skontaktuj się z dostawcą usług hostingowych WordPress i poproś o nie.

Otwórz klienta FTP na swoim komputerze i połącz się z witryną za pomocą danych logowania podanych przez usługodawcę hostingowego. Po połączeniu musisz przejść do folderu / wp-content / plugins / na swojej stronie.

Następnie prześlij folder wyodrębniony z pliku zip do folderu / wp-content / plugins / na serwerze internetowym.

Przesyłanie wtyczki przez FTP

Po przesłaniu plików musisz odwiedzić obszar administracyjny WordPress i kliknąć Wtyczki link w menu administratora. Zobaczysz, że Twoja wtyczka została pomyślnie zainstalowana na stronie wtyczek.

Aktywuj zainstalowaną wtyczkę

Aby rozpocząć korzystanie z niego, kliknij link Aktywuj poniżej wtyczki.

Po aktywacji może być konieczne skonfigurowanie ustawień wtyczki. Wtyczki WordPress mają własne ustawienia, które różnią się w zależności od wtyczki, więc nie będziemy ich tutaj opisywać.

Często zadawane pytania dotyczące instalowania wtyczek WordPress

Początkujący mogą mieć kilka pytań dotyczących instalowania wtyczek WordPress. Jako największy serwis zasobów WordPress, słyszeliśmy je wszystkie.

Oto niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących instalowania wtyczek WordPress.

1. Jak znaleźć najlepsze wtyczki WordPress do zainstalowania na mojej stronie?

W samym darmowym katalogu wtyczek WordPress znajduje się ponad 55 000 wtyczek WordPress. Wiele innych jest dostępnych jako wtyczki premium. Utrudnia to początkującym znalezienie najlepszej wtyczki do potrzebnej funkcji.

Zebraliśmy listę wszystkich niezbędnych wtyczek WordPress, których potrzebuje większość witryn WordPress.

Mamy również szczegółowy samouczek na temat wyboru najlepszej wtyczki WordPress, w której pokazujemy, czego szukać, szukając wtyczki.

2. Jaka jest różnica między zainstalowanymi a aktywnymi wtyczkami?

WordPress pozwala zainstalować wtyczkę i nie używać jej wcale. Aby użyć wtyczki w swojej witrynie, musisz ją „Aktywować”.

Możesz zobaczyć aktywne wtyczki, odwiedzając stronę „Wtyczki” w obszarze administracyjnym WordPress. Zostaną podświetlone na niebieskim tle.

Zainstalowane i aktywne wtyczki

Wtyczki z białym tłem są zainstalowane w Twojej witrynie, ale nie są aktywne.

3. Czy powinienem usunąć nieaktywne wtyczki?

Jeśli nie korzystasz z wtyczki, zalecamy usunięcie jej z witryny. Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszym artykule na temat tego, dlaczego należy usuwać nieaktywne wtyczki w WordPress.

4. Ile wtyczek mogę zainstalować w WordPress?

Możesz zainstalować tyle wtyczek WordPress, ile potrzebujesz. To nie liczba wtyczek wpływa na szybkość Twojej witryny, ale jakość tych wtyczek. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz artykuł na temat liczby wtyczek WordPress, które należy zainstalować.

5. Jak odinstalować wtyczkę WordPress

Możesz odinstalować wtyczkę WordPress, odwiedzając stronę Wtyczki w obszarze administracyjnym WordPress. Jeśli wtyczka, którą chcesz usunąć, jest obecnie aktywna, najpierw musisz ją dezaktywować. Następnie możesz po prostu kliknąć link usuwania, aby usunąć go ze swojej witryny.

Odinstaluj wtyczkę WordPress

Aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje, zobacz nasz przewodnik na temat prawidłowego odinstalowania wtyczki WordPress.

Mamy nadzieję, że pomogło Ci to nauczyć się instalować wtyczki WordPress.

Możesz także zobaczyć naszą kategorię wtyczek, w której piszemy o najlepszych wtyczkach WordPress, których możesz użyć do osiągnięcia tego, co chcesz zrobić. Każdy z tych artykułów zawiera instrukcje krok po kroku dotyczące konfigurowania poszczególnych wtyczek.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me