Jak zmieniać rozmiar i powiększać obrazy bez utraty jakości

Czy próbowałeś kiedyś zmienić rozmiar obrazu, aby go powiększyć? Zwykle powoduje to utratę jakości, gdy powiększony obraz wygląda na rozmazany i nieprofesjonalny. Niedawno jeden z naszych użytkowników zapytał nas, czy można zmienić rozmiar małego obrazu i powiększyć go bez utraty jakości. W tym artykule pokażemy, jak zmienić rozmiar zdjęć, aby je powiększyć bez utraty jakości.


Dlaczego obrazy tracą jakość po powiększeniu?

Bitmapa jest najczęściej używanym formatem obrazu w Internecie. Wszystkie pliki JPEG i PNG są plikami obrazów bitmapowych. Obraz bitmapowy składa się z tysięcy pikseli. Jeśli powiększysz, zobaczysz te piksele jako kwadraty.

Piksele na obrazie bitmapowym

Każdy z tych pikseli jest odwzorowany na stałe miejsce na obrazie, stąd nazwa Bitmapa.

Większość programów do edycji obrazów zmniejsza lub powiększa te piksele, aby zmienić rozmiar obrazu. Dlatego po zmianie rozmiaru obrazu na mniejszy rozmiar nie ma widocznej utraty jakości. Głównie dlatego, że te piksele stają się jeszcze mniej widoczne.

Z drugiej strony, kiedy zmieniasz rozmiar obrazu, aby był duży, te powiększone piksele stają się bardziej widoczne, co sprawia, że ​​obraz wygląda na rozmazany i pikselowany. Lubię to:

Rozmazany powiększony obraz

Jakie jest rozwiązanie?

Rozwiązaniem jest kompensacja każdego powiększonego piksela, aby dopasował właściwości najbliższego piksela. Ta metoda nazywa się interpolacją fraktalną lub po prostu fraktalami. Daje to znacznie lepszy wynik, gdy obraz jest powiększany przy użyciu tej techniki.

Oto sposób użycia tej metody w większości popularnych programów do edycji obrazów.

Metoda 1: Korzystanie z funkcji Perfect Resize w programie Adobe Photoshop

Perfect Resize to oprogramowanie, które pozwala inteligentnie zmieniać rozmiar zdjęć. Jest dostępny jako samodzielne oprogramowanie, a także jako wtyczka do Adobe Photoshop.

Zwykła wersja kosztuje 50 USD, a wersja premium zawierająca wtyczkę do Adobe Photoshop kosztuje 150 USD. Obie wersje są również dostępne do bezpłatnego 30-dniowego okresu próbnego. Jeśli regularnie zmieniasz rozmiar zdjęć, zalecamy skorzystanie z funkcji Perfect Resize. Jest drogi, ale to najlepszy sposób na powiększanie zdjęć.

Uwaga: nie jesteśmy w żaden sposób powiązani z Perfect Resize. Jesteśmy bardzo zadowoleni z użytkowników produktu.

Po zainstalowaniu oprogramowania otwórz plik obrazu, którego rozmiar chcesz zmienić w Photoshopie. Po prostu idź do Plik »Automatyzacja i wybierz Perfect Resize.

Otwieranie obrazu w Perfect Resize z Adobe Photoshop

Spowoduje to otwarcie obrazu w aplikacji Perfect Size. Możesz wybrać ustawienie wstępne z menu po lewej stronie lub wprowadzić własny rozmiar w opcji Rozmiar dokumentu.

Zmiana rozmiaru obrazu w celu powiększenia w Perfect Resize

Po wprowadzeniu rozmiaru dokumentu musisz przejść do Plik »Zastosuj aby zapisać zmiany i zastosować je do pliku w Photoshopie.

Teraz możesz wyeksportować ten plik, zapisując go jako obraz internetowy.

To wszystko, Twój obraz o zmienionym rozmiarze będzie teraz wyglądał znacznie lepiej niż normalny rozmiar.

Porównywanie zwykłego rozmiaru i idealnego rozmiaru

Metoda 2: Korzystanie z wolnego oprogramowania Gimp

Gimp to darmowa alternatywa dla Adobe Photoshop. Można go również użyć do powiększania obrazów przy minimalnej utracie jakości. Powinniśmy jednak ostrzec, że wynik nie będzie tak dobry jak Perfect Resize.

Oto, jak powiększać małe obrazy w Gimp bez utraty jakości.

Otwórz obraz, którego rozmiar chcesz zmienić w Gimp. Po prostu idź do Obraz »Skaluj obraz. Wprowadź żądane wymiary. W sekcji Jakość wybierz Sinc (Lanczos3) jako metoda interpolacji i kliknij przycisk Skaluj obraz.

Zmiana rozmiaru obrazu w Gimp

To wszystko, możesz teraz wyeksportować ten obraz do Internetu. Oto przykład, który możesz porównać. Rozmiar obrazu po lewej stronie zmieniono za pomocą dwukubicowego próbkowania w Photoshopie. Obraz po prawej stronie został przeskalowany za pomocą Sinc (Lanczos3) jako metody interpolacji. Zauważysz, że na obu obrazach różnica jest niewielka.

Porównywanie rozmiaru Gimp i normalnego rozmiaru

Metoda 3: Powiększanie obrazów za pomocą Irfanview

Irfanview to kompaktowy program do edycji zdjęć. Jest dostępny tylko dla systemów operacyjnych Windows. Irfanview zapewnia mądrzejszy sposób zmiany rozmiaru zdjęć i powiększenia ich.

Wystarczy otworzyć zdjęcie w Irfanview i przejść do Obraz »Zmień rozmiar / Zmień próbkę.

Zmiana rozmiaru obrazu w Irfanview

Spowoduje to wyświetlenie wyskakującego okna zmiany rozmiaru obrazu. Najpierw musisz wprowadzić żądany rozmiar obrazu w Ustaw rozmiar obrazu. Następnie musisz wybrać resmaple w metodzie Size. Z rozwijanego menu filtra wybierz Lanczos (najwolniejszy). Na koniec zaznacz pole „Zastosuj wyostrzanie po ponownym próbkowaniu”.

Zmiana rozmiaru zdjęć w celu powiększenia ich w Irfanview

Irfanview zmieni teraz rozmiar obrazu, który możesz następnie zapisać na swoim komputerze.

Porównywanie normalnego rozmiaru i rozmiaru irfanview

Jak można zauważyć, bezpłatne narzędzia nie wykonują bardzo dobrej roboty przy zmianie rozmiaru obrazu, aby go powiększyć. Jednak regulując ostrość i kontrast obrazu, możesz powiększać obrazy i minimalizować utratę jakości w tym procesie.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map