Kto jest właścicielem WordPress i jak zarabia WordPress?

Zawsze było zamieszanie wśród początkujących, kto jest właścicielem WordPress? Myślenie, że coś może być w 100% darmowe, jest trochę nierealne. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, kto jest właścicielem WordPressa i jak WordPress zarabia, to dobrze trafiłeś. W tym przewodniku dla początkujących odpowiemy na te często zadawane pytania wraz z opisem, w jaki sposób wpływa to na prawa własności do witryny WordPress i treści blogu.


Zrozumienie różnic między WordPress.com a WordPress.org

Zanim odpowiemy na pytanie dotyczące własności WordPress, ważne jest, aby zrozumieć o którym WordPress mówisz.

Główną przyczyną zamieszania jest to, że często ludzie nie wiedzą, że WordPress.com i WordPress.org to dwa zasadniczo różne produkty z różnymi właścicielami.

Różnica między WordPress.com a WordPress.org

WordPress.org to popularny system zarządzania treścią (CMS), o którym zawsze słyszysz. To jest prawdziwy WordPress i jest w 100% darmowy. Jest często określany jako WordPress. Kiedy słyszysz, że możesz stworzyć dowolny rodzaj strony internetowej w WordPress z wtyczkami i niestandardowymi motywami, o tym ludzie mówią o WordPressie.

WordPress.com to usługa hostingowa, która oferuje uproszczoną wersję WordPress, aby ułatwić ci blogowanie. Nie dostajesz wszystkich dodatków WordPress, takich jak wtyczki, niestandardowe motywy itp.

Aby skupić się na tym artykule, nie przejdziemy do porównania obu tych funkcji. Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat w naszym WordPress.com vs WordPress.org.

Zrozumienie różnicy między tymi dwoma jest niezbędne do zrozumienia własności i modeli biznesowych stojących za tymi dwoma produktami.

Kto jest właścicielem WordPress.org i popularnego oprogramowania WordPress?

WordPress to oprogramowanie typu open source. Oznacza to, że każdy może zobaczyć kod i przyczynić się do rozwoju oprogramowania. To wkład tysięcy niezależnych ludzi z całego świata, który zbudował WordPress do dzisiejszego stanu.

WordPress jest licencjonowany na licencji GPL i ważne jest, aby zrozumieć korzyści wynikające z licencji GPL, ponieważ pomoże to lepiej zrozumieć własność.

Podsumujemy GPL w trzech głównych korzyściach:

 • Możesz używać WordPressa w dowolny sposób bez żadnych ograniczeń.
 • Możesz dostosowywać, dodawać lub usuwać dowolne elementy WordPress, których nie lubisz, bez żadnych ograniczeń.
 • Możesz przepakowywać, rebrandować, sprzedawać i dystrybuować WordPress bez żadnych ograniczeń, z wyjątkiem tego, że jest on również wydany na licencji GPL.

Ostatnia część zwykle odrywa ludzi od umysłu. Tak, rzeczywiście możesz wziąć WordPress, zmienić logo i nazwę i zacząć je sprzedawać (w 100% legalne).

Innymi słowy, podstawa kodu WordPress należy do społeczności (ciebie). Tysiące ludzi, którzy przyczynili się do tego projektu non-profit, zrobili to bez żadnej bezpośredniej rekompensaty. Wyjaśnimy to bardziej szczegółowo w części dotyczącej modelu biznesowego tego artykułu.

Podsumowanie: Każda witryna internetowa utworzona za pomocą samodzielnie zarządzanego oprogramowania WordPress jest w 100% własnością użytkownika. Treści przesyłane do tych witryn są również w 100% własnością użytkownika.

Znak towarowy WordPress i domena WordPress.org są własnością fundacji WordPress, organizacji non-profit 501 (c) (3), której jedynym celem jest zapewnienie, że WordPress jest swobodnie dostępny, utrzymywany i rozwijany.

Kto jest właścicielem WordPress.com

WordPress.com jest własnością prywatnej firmy Automattic.

Musisz zrozumieć trochę historii projektu WordPress o otwartym kodzie źródłowym, aby zrozumieć wkład Automattic i powody, dla których są traktowani pozytywnie, np. Możliwość korzystania ze znaku towarowego WordPress i pożądanej domeny WordPress.com jako części ich płatnego produktu.

Automattic został założony przez współzałożyciela oprogramowania open source WordPress, Matt Mullenweg.

Matt stworzył Automattic w 2005 r., Prawie dwa lata po WordPressie, głównie w celu ułatwienia hostingu WordPress i umożliwienia osobom o niewielkiej wiedzy technicznej założenia bloga za pomocą WordPress.

Ponieważ platforma WordPress.com była oparta na oprogramowaniu WordPress typu open source, Automattic był bardzo zainteresowany dalszym rozwojem bezpłatnego oprogramowania WordPress.

Kilku wczesnych pracowników Automattic współpracowało z programistami WordPress przed firmą, więc nie trzeba dodawać, że zainteresowanie finansowe nie było jedynym powodem, dla którego Automattic zainwestował w WordPress.

Ponieważ projekt open source na początku tak naprawdę nie zarabiał żadnych pieniędzy, Matt najpierw zarejestrował znak towarowy WordPress za pośrednictwem Automattic.

Gdy WordPress zyskał na popularności, Automattic podarował znak WordPress Fundacji WordPress w 2010 roku, aby zapewnić długoterminową stabilność projektu non-profit.

Ważne jest, aby pamiętać, że Matt Mullenweg jest dyrektorem generalnym Automattic, a także zasiada w zarządzie fundacji WordPress.

Teraz, gdy znasz już historię, porozmawiajmy o własności treści na WordPress.com.

Gdy tworzysz witrynę za pomocą WordPress.com, musisz przestrzegać jej warunków korzystania z usługi. Chociaż wyraźnie stwierdza, że ​​został zaprojektowany, aby dać ci taką samą kontrolę i własność twoich treści, ktoś nadal może zamknąć twoją stronę, jeśli uważa, że ​​narusza to prawo.

Chociaż masz 100% kontroli nad swoją witryną, jesteś ograniczony do zestawu funkcji, który jest oferowany, który nie obejmuje wtyczek, niestandardowych motywów itp..

Mam nadzieję, że do tej pory powinieneś mieć odpowiedź na swoje pytanie dotyczące tego, kto jest właścicielem WordPress.

Przyjrzyjmy się teraz, jak WordPress zarabia pieniądze.

Model biznesowy Automattic vs Model biznesowy WordPress

Model biznesowy Automattic polega na sprzedaży usług związanych z WordPress, takich jak hosting, tworzenie kopii zapasowych i inne, więc nie poświęcamy na to zbyt wiele czasu.

Krótko mówiąc, Automattic zarabia na WordPress.com, sprzedając reklamy na twoich bezpłatnych stronach. Jeśli zdecydujesz się zapłacić za plany hostingowe, otrzymasz dodatkowe aktualizacje premium, takie jak możliwość ukrywania reklam, zakupu domen, dodatkowe miejsce na dysku, motywy komercyjne itp..

Naszym celem w tej sekcji jest wyjaśnienie modelu biznesowego oprogramowania WordPress o otwartym kodzie źródłowym i udzielenie odpowiedzi na często zadawane pytania, w jaki sposób programiści WordPress zarabiają pieniądze, jeśli dobrowolnie wnoszą wkład w bezpłatny projekt non-profit.

Zacznijmy od pytania dlaczego programiści wnoszą wkład w WordPress, jeśli nie otrzymują zapłaty?

Chociaż mogą istnieć przyczyny altruistyczne, skupimy się na dwóch głównych przyczynach pieniężnych:

 • Sprzedają produkty lub usługi WordPress (niestandardowe wtyczki, motywy, tworzenie stron internetowych, doradztwo itp.)
 • Pracują dla firmy, która sprzedaje produkty lub usługi WordPress.

Innymi słowy, zarabiają pieniądze, ale nie zarabia ich fundacja WordPress.

Wraz ze wzrostem popularności WordPress, wzrosła liczba firm sprzedających produkty / usługi związane z WordPress. Zwiększyło to zainteresowanie komercyjne dalszym rozwojem oprogramowania WordPress typu open source.

Pomyśl o tym, co Automattic był w stanie zrobić na początku, tyle że teraz jest wiele firm zatrudniających oddanych pracowników, którzy uczestniczą w rozwoju WordPress, ponieważ rozumieją, że projekt WordPress rośnie, podobnie jak możliwości wzrostu dochodów.

Więc gdzie mieści się podstawa WordPress na zdjęciu?

Fundacja WordPress jest organizacją non-profit, więc jej głównym źródłem dochodów są darowizny.

Te darowizny są przekazywane przez osoby takie jak Ty, a także korporacje korzystające z WordPress do zarabiania pieniędzy.

Jak to wszystko odnosi się do ciebie jako użytkownika??

Chociaż nie płacisz bezpośrednio za WordPress, możesz za to płacić pośrednio.

Na przykład, jeśli hostujesz swoją witrynę na Bluehost, Siteground, WPEngine lub innej dużej firmie hostingowej WordPress, to pośrednio płacisz za WordPress. Ponieważ wszystkie te firmy regularnie wspierają WordPress.

Jeśli używasz Yoast SEO, BackupBuddy, Sucuri lub dowolnego z rodziny produktów WPBeginner (OptinMonster, WPForms, MonsterInsights itp.), To pośrednio płacisz za WordPress. Ponieważ wszystkie te firmy regularnie sponsorują WordCamps i / lub wspierają WordPress.

Mamy nadzieję, że pomoże to lepiej zrozumieć model biznesowy WordPress i wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące tej kwestii.

Co możemy zrobić, aby poprawić i usunąć część zamieszania?

Niewiele można zrobić z sytuacją w domenie z uwagi na zastosowane modele biznesowe.

Jedynym prawdziwym sposobem rozwiązania tego problemu jest edukacja, która musi składać się z dwóch części.

Przede wszystkim rola mediów.

Główne media medialne, takie jak TechCrunch, Recode, TheNextWeb itp., Muszą lepiej sprawdzać fakty, aby uniknąć artykułów, które twierdzą, że Automattic jest spółką nadrzędną WordPress. Może to być tak proste, jak powiedzenie firmy macierzystej za WordPress.com.

Możesz po prostu znaleźć w Google termin „firma macierzysta WordPress”, a znajdziesz mnóstwo artykułów z głównych mediów, które podają fałszywe informacje (przykład: tutaj, tutaj, tutaj, tutaj i tutaj).

Druga rola to egzekwowanie przez fundację WordPress oraz Automattic.

Te media są zwykle publikowane w tych komunikatach prasowych, więc jeśli nastąpiło pewne wzmocnienie ze strony najlepszych mediów, reszta nastąpi.

Często na blogach, gdy widzisz stoisko WordPress, zazwyczaj jest to stoisko Automattic (WordPress.com). Podczas gdy marketingowy język można poprawić, osobiście widząc pracowników odpowiadających na pytania na stoisku, są niezwykle pomocni i prawie zawsze wyjaśniają różnicę.

Podczas TBEX North America 2015, podczas gdy odwiedziliśmy ich stoisko, co najmniej dwie osoby zadały pytanie dotyczące własności WordPress, a pracownicy Automattic wykonali świetną robotę, wyraźnie wyjaśniając różnicę.

Wniosek

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci odpowiedzieć na pytanie, kto jest właścicielem WordPressa, w jaki sposób WordPress zarabia pieniądze i co to tak naprawdę oznacza dla kontroli i własności witryny. Możesz także przeczytać nasz artykuł na temat 15 najczęściej zadawanych pytań przez początkujących użytkowników WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map