Przewodnik dla początkujących: jak bezpiecznie aktualizować WordPress (Infografika)

Chcesz zaktualizować WordPress, ale nie wiesz od czego zacząć? Często początkujący obawiają się, że aktualizacja może uszkodzić ich witrynę.


Ten strach jest zrozumiały, jednak ważne jest, aby używać najnowszej wersji WordPress w celu zapewnienia najlepszego bezpieczeństwa i wydajności witryny.

W tym przewodniku dla początkujących pokażemy, jak bezpiecznie aktualizować WordPress jak profesjonalista, nie uszkadzając Twojej witryny.

Ostateczny przewodnik po aktualizacji WordPress dla początkujących

Aktualizacja witryny WordPress jest regularnym zadaniem konserwacyjnym. Stworzyliśmy łatwą do śledzenia infografikę, którą możesz wykorzystać jako przewodnik informacyjny.

Kliknij na obrazek poniżej, aby zobaczyć pełną infografikę lub kontynuuj czytanie instrukcji tekstowych.

Ostateczny przewodnik po aktualizacji WordPress - Infografika

Dlaczego zawsze powinieneś aktualizować WordPress

Wiodące badania bezpieczeństwa WordPress pokazują, że większość witryn WordPress, które zostały zaatakowane przez hakerów, jest albo spowodowana przestarzałym rdzeniem, wtyczkami lub motywem WordPress.

WordPress jest aktywnie utrzymywany przez programistów z całego świata. Ci programiści znajdują i naprawiają błędy, dodają nowe funkcje i regularnie wyszukują luki w zabezpieczeniach. Zmiany te są następnie wydawane w nowej wersji WordPress.

Jeśli nie jest to duże wydanie, WordPress może automatycznie zaktualizować się do nowszej wersji. W przypadku głównych wersji, o ile nie korzystasz z zarządzanego hostingu WordPress, musisz samodzielnie zainicjować aktualizację.

Musisz zaktualizować, aby upewnić się, że witryna ma najnowsze poprawki bezpieczeństwa, najnowsze funkcje oraz najlepszą szybkość i wydajność.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym przewodniku, dlaczego zawsze należy używać najnowszej wersji WordPress.

To powiedziawszy, zobaczmy, jak bezpiecznie zaktualizować WordPress do najnowszej wersji.

Przygotuj przed aktualizacją WordPress

Najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić przed aktualizacją WordPress, jest utworzenie pełnej kopii zapasowej WordPress.

Nawet jeśli masz skonfigurowaną automatyczną wtyczkę do tworzenia kopii zapasowych WordPress. Nadal musisz się upewnić, że utworzyłeś nową kopię zapasową i bezpiecznie przechowałeś ją w zdalnej lokalizacji.

Pełna kopia zapasowa WordPress obejmuje wszystko.

  • Twoja baza danych WordPress
  • Wszystkie przesłane zdjęcia i multimedia
  • Twoje wtyczki i motywy WordPress
  • Podstawowe pliki WordPress

Ten krok jest kluczowy, ponieważ pozwoli ci przywrócić WordPress z kopii zapasowej na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.

Po utworzeniu pełnej kopii zapasowej i zapisaniu jej w innej lokalizacji (na komputerze lub w chmurze, np. Na Dysku Google), możesz przejść do następnego kroku.

Aktualizacja WordPress do najnowszej wersji

Istnieją dwa proste sposoby aktualizacji witryny WordPress do najnowszej wersji. Jeden jest automatyczny, a drugi manualny. Pokażemy oba.

Metoda 1: Aktualizacja WordPress za pomocą wbudowanego systemu (1-Click)

Ta metoda jest łatwiejsza i jest zalecana dla wszystkich użytkowników.

Najpierw zaloguj się w obszarze administracyjnym swojej witryny WordPress i przejdź do Pulpit nawigacyjny »Aktualizacje strona.

Zobaczysz informację, że dostępna jest nowa wersja WordPress. Teraz wystarczy kliknąć przycisk „Aktualizuj teraz”, aby rozpocząć aktualizację.

Strona aktualizacji WordPress

WordPress pobierze teraz najnowszą wersję oprogramowania i zainstaluje ją dla Ciebie.

Na ekranie zobaczysz postęp aktualizacji. Podczas aktualizacji WordPress przełączy twoją stronę w tryb konserwacji.

Postęp aktualizacji WordPress

Twoja witryna będzie nadal widoczna dla użytkowników, ale podczas aktualizacji nie będzie można instalować wtyczek ani motywów.

Po zakończeniu aktualizacji nastąpi przekierowanie do ekranu powitalnego WordPress. W zależności od każdego wydania możesz zobaczyć stronę wyjaśniającą nowości w WordPress i funkcje, które powinieneś wypróbować.

To wszystko, zaktualizowałeś WordPress do najnowszej wersji.

Metoda 2: Ręcznie zaktualizuj WordPress za pomocą FTP

Ta metoda wymaga użycia FTP do ręcznego przesyłania plików WordPress. Możesz użyć tego, gdy pierwsza metoda nie działa z pewnych powodów.

Najpierw musisz pobrać najnowszą wersję WordPress. Przejdź do strony pobierania WordPress i kliknij przycisk Pobierz.

Pobierz WordPress

Twoja przeglądarka będzie teraz pobierać WordPress w pliku zip. Po pobraniu musisz rozpakować plik zip. Wewnątrz zobaczysz folder wordpress. Ten folder zawiera wszystkie pliki WordPress potrzebne do aktualizacji.

Następnie musisz otworzyć klienta FTP i połączyć się z witryną. Po połączeniu przejdź do folderu wordpress, który właśnie wyodrębniłeś z pliku zip w kolumnie plików lokalnych.

W kolumnie plików zdalnych przejdź do folderu głównego swojej witryny. Ten folder może mieć nazwę public_html lub być nazwany na cześć nazwy domeny Twojej witryny. W tym folderze zobaczysz swoje pliki i foldery WordPress.

Prześlij pliki WordPress

Wybierz wszystkie pliki w folderze wordpress na komputerze, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy, aby wybrać Prześlij.

Twój klient FTP zacznie teraz przesyłać pliki WordPress z komputera na twoją stronę.

Jednak Twoja witryna ma już starsze wersje plików o tej samej nazwie. Zostaniesz zapytany, co chcesz zrobić z tymi plikami. Musisz wybrać „Zastąp” i zaznaczyć pole „Zawsze używaj tej akcji”.

Zastąp pliki

Dzięki temu wszystkie pliki WordPress w Twojej witrynie zostaną zastąpione nowszymi wersjami plików.

Po zakończeniu przesyłania musisz przejść do obszaru administracyjnego witryny WordPress. Ten krok jest konieczny, ponieważ czasami nowsza wersja WordPress może wymagać aktualizacji bazy danych WordPress.

Wymagana aktualizacja bazy danych

W takim przypadku może zostać wyświetlona strona z informacją, że aktualizacja bazy danych jest wymagana. Kliknij przycisk „Aktualizuj bazę danych WordPress”, aby kontynuować.

To wszystko, pomyślnie zaktualizowałeś swoją witrynę WordPress. Aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje, zobacz nasz przewodnik na temat ręcznej aktualizacji WordPress przez FTP.

Rzeczy do zrobienia po aktualizacji

Po uaktualnieniu WordPress na swojej stronie musisz upewnić się, że wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami. Wystarczy odwiedzić witrynę w nowym oknie przeglądarki i przejrzeć Ustawienia w obszarze administracyjnym WordPress.

Jeśli napotkasz jakiś problem, zapoznaj się z naszą listą typowych błędów WordPress i jak je naprawić. Jeśli Twojego problemu nie ma na liście, wykonaj kroki opisane w naszym przewodniku rozwiązywania problemów z WordPress, aby znaleźć problem i zastosować rozwiązanie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci łatwo zaktualizować WordPress do najnowszej wersji. Możesz także zapoznać się z naszym przewodnikiem SEO dla WordPress dla początkujących.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me