Przewodnik dla początkujących na temat moderowania komentarzy w WordPress

WordPress ma wbudowany system komentarzy, który umożliwia interakcję społeczności wokół twoich treści. W tym przewodniku dla początkujących pokażemy, jak moderować komentarze w WordPressie, radzić sobie ze spamem w komentarzach i wszystko, co związane z komentarzami.


Moderacja komentarzy

Film instruktażowy

Subskrybuj WPBeginner

Jeśli film Ci się nie podoba lub potrzebujesz więcej instrukcji, czytaj dalej.

Co to są komentarze?

Niedawno podczas nauczania zajęć WordPress odkryliśmy, że kilku użytkowników korzystających z WordPressa przez ponad 6 miesięcy nadal nie wiedziało, jaki jest cel komentarzy, skąd pochodzą i co powinni z nimi zrobić.

Komentarze pozwalają odwiedzającym Twoją witrynę komunikować się z Tobą i innymi czytelnikami. Mogą dodawać swoje uwagi do konkretnego artykułu, który napisałeś, zadawać pytania i przekazywać opinie.

W większości witryn WordPress każdy, kto ma prawidłową nazwę i adres e-mail, może zostawić komentarz bez weryfikacji swojej tożsamości. Domyślnie komentarze są włączone, więc w zależności od używanego motywu u dołu każdego postu i strony witryny pojawi się formularz komentarza.

Gdy ktoś prześle komentarz, zostanie on zatwierdzony lub usunięty w celu moderacji. To pozwala kontrolować, co pojawia się na twojej stronie.

Moderowanie komentarzy w WordPress

Możesz zobaczyć wszystkie komentarze na swojej stronie WordPress, klikając menu komentarzy w WordPress.

Moderowanie komentarzy oczekujących na zatwierdzenie w WordPress

Na stronie komentarzy zobaczysz cztery różne zakładki (wszystkie komentarze, oczekujące, zatwierdzone, spam i śmieci). Komentarze wymagające Twojej zgody pojawią się pod W oczekiwaniu patka.

Aby zatwierdzić komentarz, najedź myszką na komentarz, a zobaczysz linki do akcji wyświetlane pod komentarzem. Kliknij Zatwierdź, aby komentarz był publicznie widoczny w Twojej witrynie. Możesz także odpowiedzieć na komentarz, klikając link odpowiedzi. Odpowiedź na komentarz również automatycznie zatwierdza komentarz.

Jeśli zobaczysz komentarz, który wygląda lub czuje się spamem, możesz oznaczyć go jako spam. Prawdopodobnie zastanawiasz się, jak wygląda komentarz do spamu?

Cóż, istnieje kilka różnych wskaźników, za pomocą których można stwierdzić, czy komentarz jest spamem:

  • Komentarze z mnóstwem linków, słów kluczowych i dziwnych znaków – To najbardziej oczywisty rodzaj komentarza spamowego i nie powinieneś mieć trudności z odróżnieniem go od prawdziwego komentarza.
  • Komentarz z fałszywym imieniem – Jeśli zobaczysz komentarz pozostawiony przez osobę o nazwie „Najlepsze oprocentowanie kredytu hipotecznego” lub „Tani atrament do drukarek”, możesz wyraźnie powiedzieć, że sprzedawca próbuje spamować Twoją witrynę w celu uzyskania linku zwrotnego.
  • Ogólne uwagi – Często spamerzy polegają na ogólnych komentarzach, aby ominąć Twój filtr spamu. Te ogólne komentarze to „Dziękuję”, „Naprawdę fajny artykuł” lub wstaw tytuł swojego postu i zrób ogólną wypowiedź (przykład: Zgadzam się, że moderacja komentarzy dla początkujących jest niezbędna).

WordPress jest fabrycznie zainstalowany z Akismet, ale musisz aktywować wtyczkę i zarejestrować się w tej usłudze antyspamowej, aby pomóc Ci zredukować spam.

Gdy oznaczysz komentarz jako spam, Akismet nauczy się łapać podobne komentarze w przyszłości. Wszystkie komentarze oznaczone jako spam pojawią się w zakładce spam. Nie będziesz musiał tak często odwiedzać tej karty. Jeśli jednak użytkownik skarży się, że jego komentarze nie pojawiają się na Twojej stronie, to jest to pierwsze miejsce, w którym powinieneś szukać. Jeśli znajdziesz komentarz, który został błędnie uchwycony przez Akismet jako spam, po prostu kliknij link Not Spam, aby przenieść go ze spamu do oczekującego.

Komentarze spamu w WordPress

Jeśli z jakiegoś powodu przypadkowo pojawiły się setki komentarzy do spamu w Oczekującym, po prostu przejdź do zakładki Spam i kliknij przycisk Sprawdź spam. Spowoduje to sprawdzenie spamu na istniejących komentarzach w Twojej witrynie, a Akismet przeniesie komentarze spamu z Oczekujących na Spam.

Możesz także kliknąć przycisk Opróżnij spam, aby usunąć wszystkie komentarze spamowe jednocześnie. Nawet jeśli tego nie zrobisz, komentarze spamu zostaną automatycznie usunięte przez WordPress po 15 dniach. Pamiętaj, że usunięcie tysięcy komentarzy spamowych jednocześnie może nieco spowolnić Twoją witrynę. Jeśli próbujesz usunąć tysiące komentarzy spamowych, lepiej wypróbować metodę opisaną w naszym przewodniku, jak szybko grupowo usuwać komentarze spamowe w WordPress.

Jeśli chcesz usunąć komentarz bez oznaczania go jako spam, po prostu kliknij link Kosz poniżej komentarza. Komentarze usunięte przez Ciebie zostaną wysłane do kosza i będą tam mieszkać przez następne 30 dni. Po tym czasie WordPress automatycznie usunie je na zawsze. Jeśli przypadkowo usunąłeś komentarz, po prostu przejdź do karty kosza i kliknij link Przywróć poniżej komentarza.

Przywracanie komentarza z kosza w WordPress

Obszar moderowania komentarzy zawiera komentarze do wszystkich postów i stron. Możesz jednak indywidualnie wyświetlić komentarze pozostawione w danym poście, odwiedzając ten post w swojej witrynie lub w obszarze administracyjnym.

Wyświetlanie komentarzy do pojedynczego wpisu w obszarze administracyjnym WordPress

Możesz wyświetlić wszystkie zatwierdzone i oczekujące komentarze do wpisu, otwierając go w edytorze postów. Po prostu idź do Posty »Wszystkie posty i kliknij link Edytuj pod postem, który chcesz otworzyć. Na ekranie edytora postów przewiń w dół, a zobaczysz wszystkie komentarze do posta.

Moderowanie komentarzy do posta w obszarze administracyjnym

Tutaj możesz edytować, usuwać, odpowiadać i moderować komentarze. Jeśli nie widzisz komentarzy pod edytorem postów, kliknij Opcje ekranu przycisk w prawym górnym rogu ekranu. Spowoduje to przeniesienie menu w dół, w którym musisz zaznaczyć pole obok Komentarze. Po prostu przewiń w dół, a zobaczysz komentarze do tego postu pod edytorem postów.

Wyświetlanie komentarzy na ekranie edycji postu

Włącz / wyłącz komentarze do określonych postów w WordPress

Czasami nie chcesz, aby komentarze były włączane w niektórych postach. WordPress pozwala wyłączyć komentarze dla pojedynczych postów lub stron. Po prostu edytuj wpis, a na ekranie edytora postów przewiń w dół do metaboksu dyskusji. Tam możesz odznaczyć pole obok opcji „Zezwalaj na komentarze”.

Wyłączanie / włączanie komentarzy do pojedynczego wpisu w WordPress

Jeśli nie możesz znaleźć metaboksu dyskusji na ekranie edycji postów, musisz kliknąć przycisk Opcje ekranu w prawym górnym rogu ekranu. Spowoduje to przejście do menu, w którym musisz zaznaczyć pole obok dyskusji. Następnie przewiń w dół, a pod edytorem postów zobaczysz metabox dyskusji.

Pokazuje Metabox dyskusji na ekranie edytora postów

Konfiguracja ustawień komentarzy

WordPress pozwala zmienić konfigurację komentarzy dla całej witryny. Strona ustawień komentarzy znajduje się pod Ustawienia »Dyskusja. Na stronie ustawień dyskusji znajdują się różne sekcje, a my poprowadzimy cię przez każdą opcję na stronie.

Ekran ustawień dyskusji

Górna sekcja na ekranie ustawień dyskusji kontroluje domyślne ustawienia artykułu. Pierwsza opcja w tej sekcji pozwala Twojemu blogowi powiadamiać inne blogi, gdy umieścisz do nich link w artykule. Druga opcja umożliwia akceptację podobnych powiadomień z innych blogów w Twojej witrynie. Są to tak zwane pingbacki i trackbacki i zalecamy odznaczenie obu tych opcji. Pierwsza opcja może spowolnić całą witrynę, a druga opcja przyniesie wiele komentarzy spamowych.

Trzecia opcja na ekranie ustawień artykułów to „Zezwalaj innym na publikowanie komentarzy na temat nowych artykułów”. Umożliwia komentarze do wszystkich nowych artykułów, które piszesz na swojej stronie WordPress. Ważne jest, aby pamiętać, że możesz włączać i wyłączać komentarze do poszczególnych artykułów, tak jak pokazaliśmy wcześniej w tym artykule.

Inne ustawienia komentarzy

W sekcji pozostałych ustawień komentarzy zauważysz pierwszą opcję, ponieważ „Autor komentarza musi wpisać imię i adres e-mail”. Ta opcja nakłada na autorów komentarzy obowiązek podawania imienia i adresu e-mail wraz z komentarzami. Musisz zaznaczyć tę opcję, chyba że chcesz zezwolić na anonimowe komentowanie w swojej witrynie.

Istnieje również opcja wymagająca od użytkowników zarejestrowania się w Twojej witrynie przed pozostawieniem komentarza, jednak naszym zdaniem nie jest to konieczne w przypadku większości witryn.

Zobaczysz także opcję zamykania komentarzy do starszych artykułów. Niektórzy właściciele witryn używają tego do zapobiegania spamowi, ale jest to całkowicie osobista preferencja.

WordPress pozwala użytkownikom odpowiadać na komentarze. Odpowiedzi te pojawią się zagnieżdżone pod oryginalnym komentarzem tylko wtedy, gdy zaznaczysz pole „Włącz komentarze wątkowe (zagnieżdżone)”. Możesz określić, jak głęboko mogą sięgać te zagnieżdżone komentarze. Wygląd tych zagnieżdżonych komentarzy jest obsługiwany przez motyw WordPress. Posiadanie zbyt wielu poziomów może zakłócić czytelność komentarzy. Domyślne ustawienie 5 poziomów jest wystarczające dla większości motywów WordPress. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą zapoznać się z naszym przewodnikiem, jak stylizować układ komentarzy WordPress.

Jeśli jeden z Twoich artykułów stanie się popularny i zacznie otrzymywać zbyt wiele komentarzy, zauważysz, że sekcja komentarzy stanie się zbyt długa. Użytkownicy będą musieli dużo przewijać, aby przeczytać najnowsze komentarze do artykułu. Aby rozwiązać ten problem, możesz zaznaczyć opcję dzielenia komentarzy na strony. Domyślnie ta opcja pozwala na 50 komentarzy najwyższego poziomu, możesz to zwiększyć lub zmniejszyć. Wybranie tej opcji spowoduje także wyświetlenie ostatniej strony komentarzy.

Domyślnie WordPress wyświetla najnowszy komentarz na dole. Możesz to odwrócić, aby wyświetlać starsze komentarze na górze.

Adres e-mail z komentarzem i ustawienia ręcznego zatwierdzania

Następna sekcja umożliwia otrzymywanie wiadomości e-mail za każdym razem, gdy użytkownik pozostawia komentarze w witrynie lub za każdym razem, gdy komentarz jest moderowany. Ta opcja jest ekscytująca tylko przez kilka pierwszych dni Twojej witryny. Gdy otrzymujesz więcej komentarzy, te e-maile stają się denerwujące, dlatego zalecamy wyłączenie, jeśli jest wyłączone.

W sekcji „Przed pojawieniem się komentarza” pierwszą opcją jest ręczne zatwierdzenie każdego komentarza. Upewnij się, że to pole jest zaznaczone, aby w Twojej witrynie nie pojawił się żaden komentarz bez Twojej zgody.

Poniżej zobaczysz opcję „Autor komentarza musi mieć wcześniej zatwierdzony komentarz”. Jeśli ta opcja jest zaznaczona, komentarze autorów, którzy mają wcześniej zatwierdzony komentarz, pojawią się bez wyraźnej zgody. Odznacz tę opcję, aby upewnić się, że wszystkie komentarze są ręcznie zatwierdzane.

Ustawienia moderowania komentarzy

Bardzo częstą cechą automatycznych komentarzy do spamu jest to, że zawierają wiele linków. Ponieważ już skonfigurowałeś swoje komentarze do ręcznego zatwierdzania, wszystkie twoje komentarze trafią do kolejki moderacji bez względu na to, ile mają linków.

Zobaczysz większy obszar tekstowy, w którym możesz wpisać słowa, adresy IP i adresy e-mail lub adresy URL, na które chcesz uważać. Każdy komentarz pasujący do wpisanych tutaj elementów zostanie wysłany do kolejki moderacji. Nie musisz tutaj niczego wpisywać, ponieważ wszystkie komentarze zostały już ręcznie zatwierdzone, a one i tak przechodzą do kolejki moderacji.

Konfigurowanie awatarów na stronie WordPress

Ostatnia sekcja na ekranie ustawień komentarzy dotyczy Avatarów. Są to obrazy, które pojawiają się obok komentarza autora w Twojej witrynie. WordPress korzysta z Gravatar, która jest bezpłatną usługą, która pozwala użytkownikom mieć ten sam awatar na wszystkich blogach, które odwiedzają (zobacz nasz przewodnik na temat Gravatar). Gdy autor komentarza nie ma obrazu Gravatar powiązanego z jego adresem e-mail, WordPress używa Mystery Man jako domyślnego gravatara. Możesz to zmienić, wybierając domyślnego awatara z listy, a nawet dodając własny niestandardowy domyślny gravatar w WordPress.

To wszystko, skonfigurowałeś swoje ustawienia komentarzy. Nie zapomnij kliknąć przycisku Zapisz zmiany, aby zapisać ustawienia.

Komentarze stron trzecich

Z biegiem lat wprowadzono kilka platform do komentowania stron trzecich dla WordPress. Każda platforma ma własny interfejs moderacji i technologię. Na WPBeginner używamy systemu komentowania Disqus.

Dla tych, którzy zastanawiają się, dlaczego używamy Disqus, oto szczegółowy opis, dlaczego przeszliśmy na Disqus i jak możesz skonfigurować Disqus w swojej witrynie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci nauczyć się konfigurować i moderować komentarze w WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me