Przewodnik dla początkujących na temat ról i uprawnień użytkowników WordPress

WordPress jest wyposażony w system zarządzania rolami użytkowników, który określa, co konkretny użytkownik może, a czego nie może zrobić w Twojej witrynie. Znajomość tych ról i uprawnień użytkowników jest niezbędna w miarę rozwoju witryny WordPress. W tym przewodniku dla początkujących na temat ról użytkowników WordPress porównamy role i uprawnienia użytkowników WordPress w łatwej do śledzenia infografice.


Po zainstalowaniu WordPress jest pięć domyślnych ról użytkownika:

 1. Administrator
 2. Redaktor
 3. Autor
 4. Współpracownik
 5. Abonent

Możesz zobaczyć pełne porównanie każdej roli użytkownika, przeglądając infografikę poniżej:

Przewodnik dla początkujących po infografice o rolach użytkowników WordPress [Miniatura]

Alternatywnie możesz przeczytać podsumowanie uprawnień każdej roli użytkownika poniżej. Omówimy również, jak tworzyć nowe role użytkowników i / lub dostosowywać istniejące role użytkowników WordPress.

Film instruktażowy

Subskrybuj WPBeginner

Jeśli film Ci się nie podoba lub potrzebujesz więcej instrukcji, czytaj dalej.

Zacznijmy od przyjrzenia się każdej domyślnej roli użytkownika i ich uprawnień.

1. Administrator

Podczas zwykłej instalacji WordPress Administrator jest najpotężniejszą rolą użytkownika. Użytkownicy z rolą administratora mogą dodawać nowe posty, edytować dowolne posty dowolnych użytkowników w witrynie, a nawet usuwać te posty.

Mogą instalować, edytować i usuwać wtyczki oraz motywy. Co najważniejsze, administrator może dodawać nowych użytkowników do witryny, zmieniać informacje o istniejących użytkownikach, w tym ich hasła, a także usuwać dowolnego użytkownika (tak, także inni administratorzy).

Ta rola jest zasadniczo zarezerwowana dla właścicieli witryn i daje pełną kontrolę nad witryną WordPress. Jeśli prowadzisz witrynę WordPress dla wielu użytkowników, musisz bardzo uważać, kto przypisuje rolę administratora.

Zalecamy również przeczytanie tego artykułu: Należy przyznać administratorowi dostęp do programistów wtyczek w celu naprawy błędów?

2. Redaktor

Użytkownicy z rolą edytora w WordPress mają pełną kontrolę nad sekcjami treści witryny. Mogą dodawać, edytować, publikować i usuwać dowolne posty w witrynie WordPress, w tym te napisane przez innych. Edytor może również moderować, edytować i usuwać komentarze.

Redaktorzy nie mają dostępu do zmiany ustawień witryny, instalowania wtyczek i motywów ani dodawania nowych użytkowników.

3. Autor

Jak sama nazwa wskazuje, użytkownicy z rolą autora mogą pisać, edytować i publikować własne posty. Mogą także usuwać własne posty, nawet jeśli są opublikowane.

Pisząc posty, autorzy nie mogą tworzyć kategorii, mogą jednak wybierać spośród istniejących kategorii. Z drugiej strony mogą dodawać tagi do swoich postów (patrz: Kategorie vs tagi – Który jest lepszy dla SEO?).

Autorzy mogą wyświetlać komentarze, nawet te oczekujące na sprawdzenie, ale nie mogą moderować, zatwierdzać ani usuwać żadnych komentarzy.

Nie mają dostępu do ustawień, wtyczek ani motywów, więc jest to dość niska rola użytkownika w witrynie, z wyjątkiem możliwości usuwania własnych postów po ich opublikowaniu.

4. Współtwórca

Współtwórcy mogą dodawać nowe posty i edytować własne posty, ale nie mogą publikować żadnych postów, nawet własnych. Podczas pisania postów nie mogą tworzyć nowych kategorii i będą musieli wybierać spośród istniejących kategorii. Mogą jednak dodawać tagi do swoich postów.

Największą wadą roli współtwórcy jest to, że nie mogą przesyłać plików (co oznacza, że ​​nie mogą dodawać zdjęć do własnego artykułu).

Współtwórcy mogą wyświetlać komentarze, nawet oczekujące na moderację. Ale nie mogą zatwierdzać ani usuwać komentarzy.

Nie mają dostępu do ustawień, wtyczek ani motywów, więc nie mogą zmieniać żadnych ustawień w Twojej witrynie.

5. Subskrybent

Użytkownicy z rolą subskrybenta mogą zalogować się do Twojej witryny WordPress i zaktualizować swoje profile użytkowników. Mogą zmienić swoje hasło, jeśli chcą. Nie mogą pisać postów, wyświetlać komentarzy ani wykonywać żadnych innych czynności w obszarze administracyjnym WordPress.

Ta rola użytkownika jest szczególnie przydatna, jeśli musisz się zalogować, aby użytkownicy mogli przeczytać post lub dodać komentarz.

Bonus: superadministrator

Ta rola użytkownika jest dostępna tylko w sieci WordPress Multisite. Użytkownicy z rolą superadministratora mogą dodawać i usuwać witryny w sieci obejmującej wiele witryn. Mogą również instalować wtyczki i motywy, dodawać użytkowników i wykonywać działania w całej sieci w konfiguracji wielu witryn WordPress.

Dostosowywanie istniejących ról użytkowników

Domyślne role użytkowników WordPress zostały zaprojektowane w taki sposób, aby spełniały wymagania większości stron internetowych. Na przykład, jeśli prowadzisz witrynę czasopisma, możesz przypisać rolę użytkownika Edytor starszemu personelowi, a rolę użytkownika autor młodszemu personelowi. Możesz przypisać rolę użytkownika współautora autorom gościa i rolę użytkownika subskrybenta dla odwiedzających witrynę.

Ale co, jeśli chcesz zmodyfikować uprawnienia istniejącej roli użytkownika WordPress?

Jedną z rzeczy, których nie lubimy w roli autora, jest to, że nie tylko mogą publikować własne posty, ale mogą je również usuwać po opublikowaniu. Może to osłabić cały proces redakcyjny. Może być również katastrofalne, jeśli płatny autor odchodzi na złych warunkach i postanawia usunąć wszystkie napisane przez siebie posty (te, za które zapłaciłeś).

Załóżmy, że chcesz zmodyfikować rolę autora, aby autorzy nie mogli usuwać swoich postów po ich opublikowaniu.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zainstalować i aktywować wtyczkę Ulepszonego menedżera zdolności. Po aktywacji przejdź do Użytkownicy »Możliwości modyfikować role użytkowników.

Edycja możliwości użytkownika w WordPress

Następnie wybierz rolę użytkownika, którą chcesz edytować, z górnego pola w prawej kolumnie, a następnie kliknij przycisk ładowania. Spowoduje to załadowanie możliwości użytkowników w polach po lewej stronie.

Wszystko, co musisz zrobić, to odznaczyć możliwości, które chcesz usunąć z tej roli użytkownika. Na przykład w tym przypadku chcemy usunąć możliwość usuwania opublikowanych postów od autorów. Odznaczymy opcję „Usuń opublikowane”. Po zakończeniu przewiń w dół do dolnej części strony i kliknij przycisk Zapisz zmiany, aby zapisać ustawienia.

Tworzenie własnych niestandardowych ról użytkownika w WordPress

Możesz tworzyć własne niestandardowe role użytkowników w WordPress z własnym zestawem funkcji, używając tej samej wtyczki Ulepszonego menedżera zdolności. Po zainstalowaniu i aktywacji wtyczki przejdź do Użytkownicy »Możliwości i wprowadź nazwę roli użytkownika w „Utwórz nową rolę”.

Dodanie niestandardowej roli użytkownika w WordPress

Na przykład witryna czasopisma może potrzebować członka personelu, aby aktywnie moderować komentarze. W takim przypadku możesz utworzyć rolę użytkownika, która może moderować tylko komentarze. Wszystko, co musisz zrobić, to utworzyć nową rolę użytkownika, a następnie wybrać opcję komentarza moderatora w sekcji „Inne możliwości WordPress”.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje, zapoznaj się z naszym samouczkiem na temat dodawania / usuwania funkcji do ról użytkowników w WordPress.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci zrozumieć role i uprawnienia użytkowników WordPress. Możesz także zapoznać się z naszym przewodnikiem na temat 21 świetnych wtyczek, aby efektywnie zarządzać blogami z wieloma autorami w WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map