Przewodnik dla początkujących po zarządzaniu bazą danych WordPress za pomocą phpMyAdmin

WordPress został napisany przy użyciu PHP jako języka skryptowego, a MySQL jako systemu zarządzania bazą danych. Aby korzystać z WordPress, tak naprawdę nie musisz uczyć się żadnego z nich.


Jednak bardzo podstawowe zrozumienie tych dwóch elementów może pomóc w rozwiązywaniu problemów, a także w lepszym zrozumieniu działania WordPressa (za kulisami).

W tym artykule wyjaśnimy, jak WordPress korzysta z bazy danych, w tym wprowadzenie do domyślnych tabel bazy danych WordPress.

Pokażemy Ci również, jak zarządzać bazą danych WordPress za pomocą phpMyAdmin, która obejmie tworzenie kopii zapasowych baz danych, optymalizację bazy danych WordPress i więcej.

Jak zarządzać bazą danych WordPress za pomocą phpMyAdmin

Jest to kompleksowy przewodnik na temat zarządzania bazą danych WordPress, dlatego dodaliśmy ułatwioną nawigację:

  Co to jest baza danych i jak korzysta z niej WordPress?

  Baza danych to system przechowywania i pobierania danych w zorganizowany sposób. Baza danych pozwala oprogramowaniu zarządzać danymi w programowalny sposób.

  Na przykład: WordPress używa PHP (język programowania) do przechowywania i pobierania danych z bazy danych.

  Informacje przechowywane w bazie danych WordPress obejmują posty, strony, komentarze, kategorie, tagi, pola niestandardowe, użytkowników i inne ustawienia WordPress. Omówimy to później w samouczku, gdy omówimy wszystkie tabele bazy danych WordPress.

  Podczas pierwszej instalacji WordPress prosi o podanie nazwy bazy danych, hosta, nazwy użytkownika i hasła. Informacje te są przechowywane w pliku konfiguracyjnym o nazwie wp-config.php.

  Informacje o bazie danych WordPress

  Podczas instalacji WordPress wykorzystuje podane informacje o bazie danych do tworzenia tabel i przechowywania domyślnych danych instalacyjnych w tych tabelach.

  Po instalacji WordPress uruchamia zapytania do tej bazy danych, aby dynamicznie generować strony HTML dla Twojej witryny lub bloga.

  To sprawia, że ​​WordPress jest niezwykle wydajny, ponieważ nie musisz tworzyć nowego pliku .html dla każdej strony, którą chcesz utworzyć. WordPress obsługuje wszystko dynamicznie.

  Gdzie jest przechowywana moja baza danych WordPress?

  WordPress używa MySQL jako systemu zarządzania bazą danych, który jest oprogramowaniem zainstalowanym na serwerze hostingowym WordPress. Twoja baza danych WordPress jest również przechowywana na tym samym serwerze.

  Ta lokalizacja nie jest jednak dostępna w większości współdzielonych środowisk hostingowych. Jeśli jednak korzystasz z planu hostingowego VPS lub serwera dedykowanego, możesz użyć narzędzi wiersza polecenia, aby zlokalizować bazę danych.

  Najczęściej znajduje się na następującej ścieżce:

  / var / lib / mysql / twoja_bazy_danych

  Może to jednak różnić się w zależności od dostawcy usług hostingowych.

  Należy pamiętać, że tak naprawdę nie trzeba uzyskiwać dostępu do samego pliku bazy danych. Do zarządzania bazą danych możesz użyć innych narzędzi, takich jak phpMyAdmin.

  Co to jest phpMyAdmin?

  PhpMyAdmin to oprogramowanie internetowe, które pozwala zarządzać bazami danych MySQL za pomocą przeglądarki internetowej. Oferuje łatwy w użyciu interfejs, który pozwala na uruchamianie poleceń MySQL i operacji na bazie danych.

  Można go również używać do przeglądania i edytowania tabel, wierszy i pól bazy danych. Umożliwia także importowanie, eksportowanie lub usuwanie wszystkich danych w bazie danych.

  Jak uzyskać dostęp do PhpMyAdmin?

  PhpMyAdmin jest fabrycznie zainstalowany we wszystkich najlepszych firmach hostingowych WordPress. Można go znaleźć w sekcji Bazy danych pulpitu nawigacyjnego cPanel na koncie hostingowym. Poniżej znajduje się przykładowy zrzut ekranu z panelu sterowania Bluehost:

  phpMyAdmin w cPanel

  W zależności od dostawcy usług hostingowych interfejs cPanel może wyglądać inaczej niż na powyższym zrzucie ekranu. Nadal będziesz w stanie znaleźć ikonę phpMyAdmin w sekcji baz danych.

  Kliknięcie go otworzy interfejs phpMyAdmin, w którym możesz wybrać bazę danych WordPress z lewej kolumny. Po tym phpMyAdmin wyświetli wszystkie tabele w bazie danych WordPress.

  Pulpit nawigacyjny PhpMyAdmin

  Rzućmy okiem na tabele bazy danych WordPress.

  Zrozumienie tabel bazy danych WordPress

  Każda instalacja WordPress ma 12 domyślnych tabel w bazie danych. Każda tabela bazy danych zawiera dane dla różnych sekcji, funkcji i funkcjonalności WordPress.

  Patrząc na strukturę tych tabel, możesz łatwo zrozumieć, gdzie są przechowywane różne części witryny. Obecnie domyślna instalacja WordPress tworzy następujące tabele:

  Uwaga: wp_ przed nazwą każdej tabeli jest prefiksem bazy danych wybranym podczas instalacji. Może być inaczej, jeśli zmieniłeś go podczas instalacji.

  wp_commentmeta: Ta tabela zawiera meta informacje o komentarzach opublikowanych na stronie WordPress. Tabela ma cztery pola meta_id, comment_id, meta_key i meta_value. Każdy identyfikator meta_id jest powiązany z identyfikatorem komentarza. Jednym z przykładów przechowywanych meta informacji o komentarzach jest status komentarza (zatwierdzony, oczekujący, kosz itp.).

  wp_comments: Jak sama nazwa wskazuje, ta tabela zawiera komentarze WordPress. Zawiera nazwę autora komentarza, adres URL, adres e-mail, komentarz itp.

  wp_links: Aby zarządzać blogrollami, twórz we wcześniejszych wersjach WordPressa lub wtyczki Link Manager.

  wp_options: Ta tabela zawiera większość ustawień dla całej witryny WordPress, takich jak: adres strony, adres e-mail administratora, domyślna kategoria, posty na stronie, format czasu i wiele innych. Tabela opcji jest również używana przez wiele wtyczek WordPress do przechowywania ustawień wtyczek.

  wp_postmeta: Ta tabela zawiera meta informacje o twoich postach, stronach i niestandardowych typach postów WordPress. Przykładem meta informacji po byłby szablon, którego należy użyć do wyświetlenia strony, pól niestandardowych itp. Niektóre wtyczki wykorzystałyby również tę tabelę do przechowywania danych wtyczek, takich jak informacje SEO WordPress.

  wp_posts: Nazwa zawiera posty, ale w rzeczywistości ta tabela zawiera wszystkie typy postów, a raczej powinniśmy powiedzieć typy treści. Ta tabela zawiera wszystkie Twoje posty, strony, wersje i niestandardowe typy wpisów.

  wp_termmeta: Ta tabela umożliwia programistom przechowywanie niestandardowych metadanych dla terminów zgodnie z ich niestandardowymi taksonomiami. Na przykład WooCommerce używa go do przechowywania metadanych atrybutów i kategorii produktów.

  wp_terms: WordPress ma potężny system taksonomii, który pozwala organizować treści. Poszczególne pozycje taksonomii nazywane są warunkami i są przechowywane w tej tabeli. Na przykład kategorie i tagi WordPress to taksonomie, a każda kategoria / tag w nich to termin.

  wp_term_relationships: Ta tabela zarządza relacją typów postów WordPress z terminami w tabeli wp_terms. Na przykład jest to tabela, która pomaga WordPressowi ustalić, czy post X znajduje się w kategorii Y..

  wp_term_taxonomy: Ta tabela definiuje taksonomie dla terminów zdefiniowanych w tabeli wp_terms. Na przykład, jeśli masz termin „Samouczki WordPress”, wówczas ta tabela zawiera dane, które mówią, że jest on powiązany z taksonomią zwaną kategorią. W skrócie, ta tabela zawiera dane, które pomagają WordPressowi rozróżnić, który termin jest kategorią, który jest tagiem itp.

  wp_usermeta: Zawiera meta informacje o zarejestrowanych użytkownikach w Twojej witrynie.

  wp_users: Zawiera informacje o użytkowniku, takie jak nazwa użytkownika, hasło, adres e-mail użytkownika itp.

  Zarządzanie bazą danych WordPress za pomocą phpMyAdmin

  Twoja baza danych WordPress zawiera ważne ustawienia WordPress, wszystkie posty na blogu, strony, komentarze i wiele innych. Musisz być bardzo ostrożny podczas korzystania z phpMyAdmin, w przeciwnym razie możesz przypadkowo usunąć ważne dane.

  Ze względów bezpieczeństwa należy zawsze utworzyć pełną kopię zapasową bazy danych. Pozwoliłoby to przywrócić bazę danych taką, jaka była wcześniej.

  Zobaczmy, jak łatwo utworzyć kopię zapasową bazy danych WordPress.

  Tworzenie kopii zapasowej bazy danych WordPress przy użyciu phpMyAdmin

  Aby utworzyć kopię zapasową bazy danych WordPress z phpMyAdmin, kliknij bazę danych WordPress. W górnym menu kliknij Eksport patka.

  Eksportuj bazę danych WordPress

  W nowszych wersjach phpMyAdmin poprosi cię o metodę eksportu. Szybka metoda wyeksportuje bazę danych do pliku .sql. W metodzie niestandardowej zapewni więcej opcji i możliwość pobierania kopii zapasowej w skompresowanym archiwum zip lub gzip.

  Zalecamy użycie metody niestandardowej i wybranie zip jako metody kompresji. Metoda niestandardowa pozwala również wykluczyć tabele z bazy danych.

  Powiedzmy, że jeśli użyłeś wtyczki, która utworzyła tabelę bazy danych i nie używasz już tej wtyczki, możesz wykluczyć tę tabelę z kopii zapasowej, jeśli chcesz.

  Metoda kompresji

  Wyeksportowany plik bazy danych można zaimportować z powrotem do innej lub tej samej bazy danych za pomocą karty importu phpMyAdmina.

  Tworzenie kopii zapasowej WordPress za pomocą wtyczki

  Regularne tworzenie kopii zapasowych witryny WordPress jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla bezpieczeństwa WordPress. Chociaż baza danych WordPress zawiera większość informacji o Twojej stronie, nadal brakuje jej kilku dość ważnych elementów, takich jak pliki szablonów, obrazy, przesłane itp..

  Wszystkie twoje obrazy są przechowywane w folderze uploads w twoim katalogu / wp-content /. Mimo że baza danych zawiera informacje o tym, który obraz jest dołączony do posta, nie ma sensu, jeśli folder obrazów nie zawiera tych plików.

  Często początkujący myślą, że wystarczy kopia zapasowa bazy danych. To nie prawda. Musisz mieć pełną kopię zapasową witryny zawierającą Twoje motywy, wtyczki i obrazy.

  Podczas gdy większość firm hostingowych twierdzi, że ma codzienne kopie zapasowe, zalecamy, aby na wszelki wypadek samodzielnie przechowywać kopie zapasowe.

  Uwaga: jeśli korzystasz z zarządzanego rozwiązania hostingowego WordPress, takiego jak WPEngine, to oni tworzą codzienne kopie zapasowe.

  W przypadku większości z nas, którzy nie korzystają z WPEngine, należy użyć wtyczki kopii zapasowej WordPress, aby skonfigurować automatyczne kopie zapasowe WordPress w swojej witrynie.

  Importowanie kopii zapasowej bazy danych WordPress przez phpMyAdmin

  PhpMyAdmin pozwala również na łatwy import bazy danych WordPress. Po prostu uruchom phpMyAdmin, a następnie wybierz bazę danych WordPress.

  Następnie kliknij link „Importuj” z górnego menu.

  Zaimportuj bazę danych przez phpMyAdmin

  Na następnym ekranie kliknij przycisk Wybierz plik, a następnie wybierz pobrany wcześniej plik kopii zapasowej bazy danych.

  PhpMyAdmin będzie teraz przetwarzał przesyłanie pliku kopii zapasowej i importował go do bazy danych WordPress. Po zakończeniu zobaczysz komunikat o powodzeniu.

  Baza danych została zaimportowana pomyślnie

  Optymalizacja bazy danych WordPress w phpMyAdmin

  Po dłuższym korzystaniu z WordPress baza danych ulega fragmentacji. Narzuty pamięci zwiększają ogólny rozmiar bazy danych i czas wykonywania zapytania.

  MySQL zawiera proste polecenie, które pozwala zoptymalizować bazę danych. Po prostu przejdź do phpMyAdmin i kliknij bazę danych WordPress. Spowoduje to wyświetlenie listy tabel WordPress.

  Kliknij link Wszystkie pod tabelami. Obok niego znajduje się menu rozwijane „Z wybranym”, kliknij je i wybierz Optymalizuj tabelę.

  Zoptymalizuj tabele bazy danych WordPress

  To zoptymalizuje bazę danych WordPress poprzez defragmentację wybranych tabel. Sprawi, że twoje zapytania WordPress będą działały nieco szybciej i nieznacznie zmniejszą rozmiar bazy danych.

  Naprawianie problemów z WordPress za pomocą PhpMyAdmin

  Jak wspomnieliśmy wcześniej, phpMyAdmin jest przydatnym narzędziem do rozwiązywania problemów i rozwiązywania niektórych typowych błędów i problemów związanych z WordPress.

  Sprawdźmy niektóre typowe problemy z WordPress, które można łatwo naprawić za pomocą phpMyAdmin.

  Zresetuj hasło WordPress za pomocą PhpMyAdmin

  Jeśli zapomniałeś hasła administratora WordPress i nie możesz go odzyskać za pomocą e-maila z zapomnianym hasłem, ta metoda umożliwia szybkie zresetowanie hasła WordPress.

  Najpierw uruchom phpMyAdmin i wybierz bazę danych WordPress. Spowoduje to wyświetlenie tabel bazy danych WordPress, w których należy przeglądać obok wp_users stół.

  Przeglądaj tabelę użytkowników

  Uwaga: Nazwy tabel w bazie danych WordPress mogą mieć inny prefiks niż ten, który pokazujemy na naszym zrzucie ekranu.

  Zobaczysz teraz wiersze w tabeli użytkowników WordPress. Śmiało i kliknij przycisk edycji obok nazwy użytkownika, w którym chcesz zmienić hasło.

  Edytuj użytkownika

  PhpMyAdmin wyświetli formularz ze wszystkimi polami informacji o użytkowniku.

  Musisz usunąć wartość z user_pass pole i zastąp je nowym hasłem. W kolumnie funkcji wybierz MD5 z menu rozwijanego i kliknij Udać się przycisk.

  Zmień hasło użytkownika

  Twoje hasło zostanie zaszyfrowane przy użyciu skrótu MD5, a następnie zostanie zapisane w bazie danych.

  Gratulacje! Pomyślnie zmieniłeś hasło do WordPressa za pomocą phpMyAdmin.

  Teraz niektórzy z was mogą się zastanawiać, dlaczego wybraliśmy skrót MD5 do szyfrowania hasła.

  W starszej wersji WordPress używał skrótu MD5 do szyfrowania haseł. Od czasu WordPress 2.5 zaczął używać silniejszych technologii szyfrowania. Jednak WordPress nadal rozpoznaje MD5, aby zapewnić kompatybilność wsteczną.

  Po zalogowaniu się przy użyciu ciągu hasła zapisanego jako skrót MD5 WordPress rozpoznaje go i zmienia przy użyciu nowszych algorytmów szyfrowania.

  Dodanie nowego użytkownika administracyjnego do WordPress przy użyciu PhpMyAdmin

  Załóżmy, że masz dostęp do bazy danych WordPress, ale nie do obszaru administracyjnego WordPress. Chociaż możesz zmienić hasło administratora, uniemożliwi to drugiemu administratorowi korzystanie z jego konta.

  Łatwiejszym rozwiązaniem byłoby dodanie nowego użytkownika administratora za pośrednictwem phpMyAdmin.

  Najpierw musisz uruchomić phpMyAdmin, a następnie wybrać bazę danych WordPress. Spowoduje to wyświetlenie tabel bazy danych WordPress, w których należy kliknąć link „Przeglądaj” obok tabeli wp_users.

  Przeglądaj tabelę użytkowników

  phpMyAdmin wyświetli teraz wiersze w tabeli wp_users. Śmiało i kliknij link „Wstaw” w menu u góry.

  Wstaw nowy wiersz do tabeli użytkowników WordPress

  Spowoduje to wyświetlenie formularza, który musisz wypełnić, aby dodać nowego użytkownika do witryny WordPress.

  Wypełnij formularz użytkownika

  Oto jak musisz wypełnić każde pole w tym formularzu.

  • ID – Możesz zignorować ten, ponieważ jest on generowany automatycznie.
  • login użytkownika – Będzie to Twoja nazwa użytkownika WordPress, której będziesz używać do logowania.
  • user_pass – To jest twoje hasło WordPress, musisz wprowadzić hasło i wybrać MD5 w kolumnie funkcji.
  • nazwa_użytkownika – To jest przyjazna dla użytkownika nazwa URL, której możesz użyć jako loginu.
  • email_użytkownika – Wprowadź prawidłowy adres e-mail, ponieważ może być potrzebny do otrzymania resetowania hasła i e-maili z powiadomieniem WordPress.
  • użytkownik_url – Dodaj adres URL swojej witryny lub możesz pozostawić puste.
  • użytkownik_rejestrowany – Musisz wybrać CURRENT_TIME w kolumnie funkcji, aby automatycznie wstawić tutaj aktualny czas.
  • klucz_aktywacyjny_użytkownika – Możesz pozostawić to pole puste, a także służy ono do zatwierdzenia rejestracji użytkownika.
  • status użytkownika – Możesz również pozostawić to pole puste.
  • wyświetlana nazwa – Możesz wpisać pełną nazwę użytkownika, która ma być wyświetlana w artykułach. Możesz także pozostawić to pole puste.

  Po wypełnieniu formularza kliknij przycisk Go, aby wstawić go do bazy danych WordPress. PhpMyAdmin uruchomi teraz zapytanie MySQL w celu wstawienia danych.

  Dodaliśmy użytkownika, ale ten użytkownik nie ma roli administratora w Twojej witrynie WordPress. Ta wartość jest zapisywana w innej tabeli o nazwie wp_usermeta.

  Zanim będziemy mogli uczynić tego użytkownika administratorem, musimy znaleźć identyfikator użytkownika. Po prostu kliknij link „Przeglądaj” obok wp_users tabeli, a zobaczysz wiersz zawierający nowo dodanego użytkownika z jego identyfikatorem.

  Znajdź identyfikator użytkownika

  Zanotuj identyfikator użytkownika, ponieważ będzie on potrzebny w następnym kroku.

  Teraz otwórzmy tabelę wp_usermeta, klikając link Przeglądaj obok niej.

  Przeglądanie tabeli wp_usermeta

  Następnie kliknij link Wstaw u góry, aby dodać nowy wiersz do tabeli.

  Wstaw nowy wiersz do tabeli usermeta

  Zobaczysz teraz formularz do wprowadzenia nowego wiersza. W tym miejscu poinformujesz WordPress, że utworzony wcześniej użytkownik ma rolę administratora.

  Dodawanie roli użytkownika administratora za pośrednictwem usermeta

  Oto jak wypełnisz ten formularz.

  • umeta_id – Musisz pozostawić puste, ponieważ jest automatycznie wypełniane.
  • identyfikator użytkownika – Wprowadź identyfikator użytkownika, który wcześniej skopiowałeś.
  • meta_key – Musisz wejść wp_capabilities w tej dziedzinie. Może być jednak konieczna wymiana wp_ jeśli nazwy tabel WordPress używają innego prefiksu.
  • meta_value – Musisz wprowadzić następującą wartość zserializowaną:
   a: 1: {s: 13:"administrator"; s: 1:"1";}

  Na koniec kliknij przycisk Go, aby zapisać zmiany.

  Następnie musimy dodać kolejny wiersz, aby zdefiniować poziom użytkownika. Kliknij link Wstaw w górnym menu, aby dodać kolejny wiersz do tabeli usermeta.

  Dodanie pola meta na poziomie użytkownika

  Oto jak wypełnisz ten formularz.

  • umeta_id – Musisz pozostawić puste, ponieważ jest automatycznie wypełniane.
  • identyfikator użytkownika – Wprowadź identyfikator użytkownika dla nowo dodanego użytkownika.
  • meta_key – Musisz wejść wp_user_level w tej dziedzinie. Może być jednak konieczna wymiana wp_ jeśli nazwy tabel WordPress używają innego prefiksu.
  • meta_value – Tutaj musisz wejść 10 jako wartość na poziomie użytkownika.

  Nie zapomnij kliknąć Udać się przycisk, aby wstawić dane.

  To wszystko, możesz teraz odwiedzić obszar administracyjny WordPress i zalogować się z nowo dodanym użytkownikiem administracyjnym.

  Zmień nazwę użytkownika WordPress przez PhpMyAdmin

  Być może zauważyłeś, że chociaż WordPress pozwala na zmianę imienia i nazwiska lub pseudonimu użytkownika, nie pozwala na zmianę nazwy użytkownika.

  Teraz wielu użytkowników wybiera nazwy użytkowników podczas instalacji, których później mogą chcieć zmienić. Oto, jak możesz to zrobić za pomocą phpMyAdmin.

  Uwaga: istnieje łatwiejszy sposób zmiany nazwy użytkownika WordPress za pomocą wtyczki.

  Najpierw musisz uruchomić phpMyAdmin z pulpitu nawigacyjnego cPanel swojego konta hostingowego. Następnie musisz wybrać bazę danych WordPress.

  PhpMyAdmin wyświetli tabele bazy danych WordPress. Musisz kliknąć link „Przeglądaj” obok wp_users stół.

  Przeglądaj tabelę użytkowników

  Ta tabela będzie teraz zawierać listę wszystkich zarejestrowanych użytkowników w Twojej witrynie. Kliknij link edycji obok nazwy użytkownika, którą chcesz zmienić.

  Edytuj dane użytkownika za pomocą phpMyadmin

  PhpMyAdmin wyświetli teraz dane użytkownika. Musisz zlokalizować pole user_login i zmienić wartość na nazwę użytkownika, której chcesz użyć.

  Zmień nazwę użytkownika WordPress w phpMyAdmin

  Nie zapomnij kliknąć przycisku Go, aby zapisać zmiany. Możesz teraz odwiedzić swoją stronę internetową i zalogować się przy użyciu nowej nazwy użytkownika.

  Inne przydatne sztuczki PhpMyAdmin

  Twoja baza danych WordPress jest motorem Twojej witryny. Z phpMyAdmin możesz modyfikować ustawienia, aby poprawić wydajność, naprawić problemy lub po prostu zmienić rzeczy, których nie można zmienić z poziomu obszaru administracyjnego WordPress.

  Oto kilka innych sztuczek, których możesz użyć w phpMyAdmin.

  • Dezaktywuj wszystkie wtyczki WordPress
  • Zmień motyw WordPress za pomocą phpMyAdmin
  • Zduplikowana baza danych WordPress przez phpMyAdmin
  • Znajdź i zamień tekst w bazie danych WordPress

  Zabezpieczanie bazy danych WordPress

  Zanim się tym zajmiemy, chcemy podkreślić, że każdą witrynę można zhakować. Istnieją jednak pewne środki, które można podjąć, aby uczynić to nieco trudniejszym.

  Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, to zmienić prefiks bazy danych WordPress. Może to znacznie zmniejszyć szanse na ataki typu SQL injection na bazę danych WordPress, ponieważ często hakerzy atakują strony masowo, w których atakują domyślny prefiks tabeli wp_.

  Zawsze powinieneś wybierać silną nazwę użytkownika i hasło dla swojego użytkownika MySQL. Utrudni to komuś dostęp do bazy danych WordPress.

  Dla bezpieczeństwa WordPress zdecydowanie zalecamy używanie Sucuri. Jest to najlepsza wtyczka bezpieczeństwa WordPress, która przechwytuje wszelkie próby wstrzyknięcia MySQL, zanim dotrze do Twojej witryny.

  Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomógł Ci nauczyć się zarządzania bazą danych WordPress i jak korzystać z phpMyAdmin.

  Jeśli jesteś osobą, która lubi uczyć się, jak działają rzeczy za kulisami, pokochasz nasze przewodniki na temat tego, jak naprawdę działa WordPress i jak działają wtyczki WordPress.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me