WordPress.com vs WordPress.org – Który lepszy? (Wykres porównania)

Czy wiesz, że WordPress.com i WordPress.org to tak naprawdę dwie bardzo różne platformy?


Często początkujący mylą WordPress.com i WordPress.org, co prowadzi ich do wyboru niewłaściwej platformy blogowej do swoich potrzeb. Nawet ci, którzy wiedzą, że są to dwie różne platformy, nie są świadomi różnic między nimi.

Nasi użytkownicy często pytają nas, która platforma jest lepsza: WordPress.com vs WordPress.org. Aby odpowiedzieć na to pytanie, stworzyliśmy najbardziej wszechstronne porównanie darmowego WordPress.com z WordPress.org (wersja hostowana).

Naszym celem jest podkreślenie kluczowych różnic między WordPress.com a WordPress.org, abyś mógł wybrać odpowiednią platformę dla swoich potrzeb.

Własny hosting WordPress.org a darmowy WordPress.com

Ponieważ wybór odpowiedniej platformy ma kluczowe znaczenie dla Twojego sukcesu w Internecie, stworzyliśmy najbardziej szczegółowe porównanie WordPress.com z WordPress.org (porównanie tekstu, porównanie na podstawie tabeli i pełna infografika).

Jeśli chcesz po prostu założyć blog lub zrobić stronę internetową w odpowiedni sposób, możesz pominąć ten artykuł i przejść do naszych przewodników tutaj:

 • Jak założyć blog za pomocą WordPress (krok po kroku)
 • Jak stworzyć stronę internetową za pomocą WordPress (krok po kroku)

Powiedziawszy to, rzućmy okiem na różnice między hostowanym WordPress.org a WordPress.com.

WordPress.com vs WordPress.org (Infografika)

WordPress.org na własnym serwerze a darmowy WordPress.com

Uwaga: ten infografika i artykuł porównują potężny, własny hosting WordPress.org z bezpłatną usługą hostingową WordPress.com. Możesz odblokować dodatkowe funkcje w WordPress.com poprzez uaktualnienie do ich płatnej usługi. Podkreśliliśmy również te funkcje.

WordPress.com vs WordPress.org Porównanie

Najlepszym sposobem na zrozumienie różnicy między WordPress.com a WordPress.org jest spojrzenie na każdą platformę indywidualnie.

WordPress.org

WordPress.org, czyli „prawdziwy WordPress”, jest popularną platformą internetową, o której słyszałeś o wszystkich wspaniałych rzeczach.

Jest to oprogramowanie typu open source i w 100% darmowe dla każdego. Wszystko czego potrzebujesz to nazwa domeny i hosting. Dlatego jest również określany jako WordPress na własnym serwerze.

Poniżej wymieniono zalety i wady korzystania z własnej witryny WordPress.org do budowy witryny lub bloga.

Korzyści WordPress.org

Dzięki WordPress.org masz pełną kontrolę nad swoją witryną. Możesz robić wszystko, co chcesz i dostosowywać je tak, jak potrzebujesz.

Oto niektóre z korzyści płynących z wyboru WordPress.org do budowy witryny oraz powód, dla którego jest to nasz wybór nr 1 dla najlepszego narzędzia do tworzenia witryn.

 • Oprogramowanie WordPress jest bezpłatne, otwarte i bardzo łatwe w użyciu. (Zobacz, dlaczego WordPress jest bezpłatny?)
 • Jesteś właścicielem swojej witryny i wszystkich jej danych. Twoja witryna NIE zostanie wyłączona, ponieważ ktoś zdecyduje, że jest to niezgodne z jej warunkami usługi (o ile nie robisz czegoś nielegalnego). Masz pełną kontrolę.
 • Możesz dodać bezpłatne, płatne i niestandardowe wtyczki / aplikacje WordPress do swojej witryny.
 • W razie potrzeby możesz użyć dostosowywania projektu witryny. Możesz dodać dowolny darmowy lub premium motyw WordPress, który chcesz. Możesz także tworzyć całkowicie niestandardowe projekty lub modyfikować wszystko, co chcesz.
 • Możesz faktycznie zarabiać na swojej witrynie WordPress, uruchamiając własne reklamy bez dzielenia się przychodami z nikim.
 • Możesz używać zaawansowanych narzędzi, takich jak Google Analytics, do niestandardowej analizy i śledzenia.
 • Możesz używać hostowanego WordPressa do tworzenia sklepu internetowego do sprzedaży produktów cyfrowych lub fizycznych, akceptowania płatności kartą kredytową oraz dostarczania / wysyłania towarów bezpośrednio z witryny.
 • Możesz także tworzyć witryny członkostwa i sprzedawać członkostwa dla treści premium, kursów itp. Oraz budować społeczność online wokół swojej witryny.

WordPress.org Cons

Istnieje kilka wad korzystania z własnej witryny WordPress.org.

 • Podobnie jak wszystkie strony internetowe, będziesz potrzebować hostingu. To tutaj pliki Twojej witryny są przechowywane w Internecie. Początkowo koszt wynosi około 3–10 USD miesięcznie. Jednak w miarę wzrostu witryny i zwiększenia ruchu, koszty hostingu wzrosną zgodnie z oczekiwaniami, ale wtedy zarabiasz wystarczająco dużo pieniędzy, aby pokryć koszty.
 • Jesteś odpowiedzialny za aktualizacje. Możesz łatwo zaktualizować swoją witrynę WordPress, po prostu klikając przycisk aktualizacji (1 kliknięcie), więc nie jest to zbyt wiele pracy.
 • Jesteś odpowiedzialny za kopie zapasowe. Na szczęście istnieje mnóstwo wtyczek do tworzenia kopii zapasowych WordPress, które pozwalają skonfigurować automatyczne kopie zapasowe.

Rzeczywisty koszt witryny WordPress.org różni się w zależności od tego, co próbujesz zbudować (prosty blog, witryna portfolio, sklep eCommerce, witryna członkowska itp.). Istnieją również inne czynniki, takie jak darmowe szablony vs szablony premium, darmowe wtyczki vs wtyczki premium itp.

Przy niskim budżecie możesz zbudować witrynę za jedyne 46 USD rocznie. Zobacz nasz przewodnik na temat tego, ile naprawdę kosztuje zbudowanie strony internetowej WordPress, aby uzyskać szczegółowe informacje.

W przypadku 99% użytkowników zalecamy korzystanie z WordPress.org. Zobacz nasz przewodnik na temat zakładania strony internetowej.

WordPress.com

WordPress.com to usługa hostingowa stworzona przez współzałożyciela WordPress, Matta Mullenwega. Z powodu tego samego założyciela często użytkownicy mylą WordPress.com z popularnym oprogramowaniem WordPress.org.

Usługa hostingowa WordPress.com ma 5 planów:

 • Bezpłatny – bardzo ograniczony.
 • Osobiste – 48 USD rocznie
 • Premium – 96 USD rocznie
 • Biznes – 300 USD rocznie
 • E-commerce – 540 USD rocznie
 • VIP – od 5000 USD miesięcznie

Rzućmy okiem na zalety i wady WordPress.com.

Korzyści WordPress.com

Darmowa platforma WordPress.com to dobry wybór dla blogerów hobbystycznych i osób rozpoczynających blog dla swojej rodziny. Oto niektóre zalety korzystania z WordPress.com:

 • Jest bezpłatny do 3 GB miejsca. Następnie będziesz musiał przejść na płatny plan, aby uzyskać więcej miejsca. (Osobisty abonament 48 USD rocznie daje 6 GB, abonament Premium 96 USD rocznie daje 13 GB przestrzeni dyskowej, lub Biznesplan za 300 USD rocznie za 200 GB przestrzeni dyskowej).
 • Nie musisz się martwić o aktualizacje lub kopie zapasowe. WordPress.com zajmie się tym.

WordPress.com Cons

Istnieje kilka ograniczeń darmowego WordPress.com, które odróżniają go od WordPress.org. Oto niektóre z wad korzystania z WordPress.com:

 • Umieszczają reklamy na wszystkich bezpłatnych stronach internetowych. Twoi użytkownicy widzą te reklamy i nie zarabiasz na nich pieniędzy. Jeśli nie chcesz, aby użytkownicy widzieli ich reklamy, możesz przejść na płatny abonament (od 48 USD rocznie).
 • NIE możesz sprzedawać reklam w swojej witrynie, co znacznie ogranicza sposoby zarabiania na witrynie. Jeśli prowadzisz witrynę o dużym ruchu, możesz ubiegać się o jej program reklamowy o nazwie WordAds, w którym dzielisz się z nimi przychodami. Użytkownicy Premium i Business planu mogą od razu korzystać z WordAds.
 • Nie możesz przesyłać wtyczek. Użytkownicy korzystający z bezpłatnego planu mają wstępnie aktywowane wbudowane funkcje Jetpack. Użytkownicy biznesplanu mogą instalować z szeregu zgodnych wtyczek (300 USD rocznie). Program VIP WordPress.com pozwala instalować wtyczki i zaczyna się od 5000 $ miesięcznie.
 • Nie można przesyłać niestandardowych motywów. Użytkownicy bezpłatnego abonamentu mogą instalować tylko z ograniczonej kolekcji darmowych motywów. Użytkownicy premium i biznesplanu mogą również wybierać motywy premium. Dostępne są ograniczone opcje dostosowywania dla wersji darmowej. Użytkownicy Premium i Business planu mogą korzystać z niestandardowego CSS.
 • Jesteś ograniczony do ich statystyk. Nie możesz dodać Google Analytics ani zainstalować żadnej innej potężnej platformy śledzenia. Użytkownicy biznesplanu mogą zainstalować Google Analytics.
 • Bezpłatne witryny WordPress.com są dostarczane z domeną WordPress.com (np. Https://twojastrona.wordpress.com). Aby uzyskać niestandardową nazwę domeny, potrzebujesz płatnego abonamentu (np. Https://www.yourwebsite.com).
 • Mogą usunąć Twoją witrynę w dowolnym momencie, jeśli uznają, że narusza to warunki świadczenia usług.
 • Twoja strona wyświetli link obsługiwany przez WordPress.com. Można go usunąć, uaktualniając do biznesplanu.
 • WordPress.com nie oferuje żadnych funkcji eCommerce ani zintegrowanych bramek płatniczych, chyba że przejdziesz na plan eCommerce.
 • Nie możesz budować stron członkowskich za pomocą WordPress.com.

Jak widać, platforma hostingowa WordPress.com jest dość ograniczona, jeśli korzystasz z bezpłatnego, osobistego, a nawet premium planu. Aby odblokować niektóre z bardziej zaawansowanych funkcji, musisz mieć abonament biznesowy (300 USD rocznie) lub abonament VIP (5000 USD miesięcznie).

WordPress.com vs WordPress.org (FAQ)

Ponieważ jest to popularny temat, a WPBeginner jest największą darmową witryną z zasobami WordPress dla początkujących, otrzymujemy mnóstwo pytań dotyczących WordPress.com vs WordPress.org.

Dokładamy wszelkich starań, aby odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania poniżej:

WordPress.com vs WordPress.org – Który lepszy?

Jeśli jesteś osobistym blogerem i nie zależy Ci na zarabianiu pieniędzy z witryny, skorzystaj z bezpłatnego WordPress.com.

Jeśli jesteś firmą lub blogerem, który chce zarabiać na swojej witrynie, zalecamy skorzystanie z hostowanego WordPress.org. Daje to swobodę i elastyczność w rozwijaniu witryny tak, jak chcesz.

Chociaż możesz uzyskać kilka zaawansowanych funkcji dzięki biznesplanowi WordPress.com (300 USD rocznie na każdą stronę internetową), możesz sprawić, że te pieniądze pójdą znacznie dalej na własnej witrynie WordPress, która kosztuje 46 USD rocznie.

W naszej opinii WordPress.org stanowi lepszą platformę. To platforma, z której korzysta każdy profesjonalny bloger, właściciel małej firmy, a nawet wielkie marki, takie jak Disney.

Czy mogę zarabiać na darmowej stronie WordPress.com??

WordPress.com nie pozwala na wyświetlanie reklam w bezpłatnych witrynach WordPress.com. Jeśli prowadzisz witrynę o dużym ruchu, możesz dołączyć do własnego programu WordAds i dzielić się przychodami z reklam w witrynie WordPress.com.

Możesz umieścić kilka linków partnerskich na swojej stronie, ale to wszystko.

Zasadniczo masz bardzo ograniczone opcje zarabiania na treści w witrynie WordPress.com.

WordPress.com vs WordPress.org – Który jest lepszy dla e-commerce?

WordPress.org oferuje najprostszy sposób na zbudowanie strony internetowej eCommerce. Możesz użyć WooCommerce do zbudowania swojego sklepu lub wybierać spośród wielu innych wtyczek WordPress eCommerce, członkostwa i LMS.

WordPress.com oferuje również plan handlu elektronicznego zaczynający się od 540 USD rocznie, co jest ogromną kwotą, jeśli dopiero zaczynasz. Jest nadal ograniczony pod względem funkcji i będziesz musiał przestrzegać warunków usługi WordPress.com dla swojego sklepu eCommerce.

Zobacz nasz przewodnik, jak założyć sklep internetowy bez wysokiego budżetu.

Jak założyć stronę internetową WordPress.org?

Aby uruchomić własną witrynę WordPress, potrzebujesz nazwy domeny i hostingu WordPress.

Nazwa domeny to adres Twojej witryny w Internecie, taki jak google.com, wpbeginner.com itp. Hosting to miejsce, w którym przechowywane są pliki Twojej witryny w Internecie.

Zalecamy korzystanie z Bluehost do hostingu twojej witryny, ponieważ są one jedną z największych firm hostingowych na świecie. Są także oficjalnym dostawcą hostingu rekomendowanym przez WordPress.org. Wreszcie oferują naszym użytkownikom bezpłatną domenę + 60% zniżki na hosting.

Aby uzyskać instrukcje krok po kroku, możesz sprawdzić nasz bezpłatny przewodnik na temat tworzenia witryny internetowej.

Jeśli potrzebujesz pomocy, zespół WPBeginner może nawet zainstalować WordPress i zbudować witrynę za darmo. Dowiedz się więcej o tym, jak działa nasza darmowa konfiguracja blogów WordPress.

Czy mogę przejść z WordPress.com do WordPress.org?

Często nowi użytkownicy, którzy nie znają różnicy między WordPress.com a WordPress.org, zaczynają od bezpłatnej usługi WordPress.com. Gdy zobaczą ograniczenia platformy, chcą przejść do „Prawdziwego WordPressa”, czyli WordPress.org.

Tak, zdecydowanie możesz przełączyć się z WordPress.com na WordPress.org i dość łatwo przenieść wszystkie swoje treści.

Stworzyliśmy przewodnik krok po kroku, jak przenieść bloga z WordPress.com na WordPress.org, lub możesz skorzystać z naszej bezpłatnej usługi konfiguracji bloga, a my przeniesiemy bloga za darmo.

WordPress.com vs WordPress.org – Podsumowanie

Najlepszym sposobem na zastanowienie się nad różnicami między WordPress.com a WordPress.org jest analogia wynajmu domu vs. posiadania domu.

WordPress.com jest podobny do wynajmu domu. Masz ograniczoną moc i kontrolę nad tym, co możesz, a czego nie możesz zrobić.

WordPress.org jest jak posiadanie domu. Tam, gdzie masz pełną kontrolę, nikt cię nie wyrzuci i możesz zrobić wszystko, co chcesz.

Poniżej znajduje się podsumowanie wszystkiego, co omówiliśmy powyżej w naszym własnym hostingu WordPress.org w porównaniu do WordPress.com:

WP.org (platforma) WP.com (bezpłatny) WP.com (premium) WP.com (biznes)
Koszt46 USD – 100 USD rocznieWolny96 USD rocznie300 USD rocznie
Domena niestandardowatakNietaktak
Hosting Storagebez limitu3 GB13 GB200 GB
Wolność monetyzacjitakNieTak (z rev / share)Tak (z rev / share)
Wolność markitakNieNietak
Wszystkie funkcje SEOtakNieNietak
Potężne analitykatakNieNietak
Pełna obsługa motywówtakNieOgraniczonytak
Pełna obsługa wtyczektakNieNietak
Sklep e-commercetakNieNieNie
Witryna członkowskatakNieNieNie
KonserwacjatakNieNieNie
Pełna kontrolatakNieNieNie

Końcowe przemyślenia

Zamieszanie stworzone przez podobne domeny: WordPress.com i WordPress.org jest dość niefortunne dla początkujących. Za decyzjami kryje się wiele historii, o których więcej można przeczytać w naszym artykule na temat powiązania WordPress.com i WordPress.org.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był pomocny w zrozumieniu różnic między WordPress.org i WordPress.com.

Życzymy wszystkiego najlepszego z Twojej strony i mamy nadzieję, że wybrałeś właściwą platformę: WordPress.org.

Jeśli tak, możesz skorzystać z naszego przewodnika na temat nauki WordPressa w ciągu 7 dni lub krócej. Możesz także zapoznać się z naszym przewodnikiem na temat zwiększania ruchu na blogu (z 27 sprawdzonymi wskazówkami).

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map