4 pravidlá „musia vedieť“ o logu a ochrannej známke WordPress (vysvetlené)

Ako používateľ programu WordPress a bloggerov o platforme existuje niekoľko pravidiel týkajúcich sa loga a ochrannej známky WordPress, na ktoré musíte pamätať..


WordPress je softvér s otvoreným zdrojom, ale stále je chránený zákonmi o autorských právach a ochranných známkach. Mnoho začiatočníkov ich nepozná a môžu náhodne porušiť pokyny.

V tomto článku vám vysvetlíme pravidlá, ktoré musíte dodržiavať pri používaní loga a ochrannej známky WordPress. Budeme tiež diskutovať o tom, prečo je dôležité a aké práva máte na základe licencie WordPress.

Ako používať logo a ochrannú známku WordPress

Porozumenie GPL – licencia WordPress

Najprv začíname základmi.

Existujú dva typy webových stránok WordPress. Najprv je tu WordPress.com, ktoré je hosťovaným riešením, a potom je populárny WordPress.org nazývaný tiež WordPress s vlastným hosťovaním..

Keď väčšina ľudí hovorí WordPress, hovoria o WordPress.org. Viac informácií nájdete v našom sprievodcovi rozdielom medzi WordPress.com a WordPress.org.

WordPress sa vydáva na základe licencie GPL s otvoreným zdrojom. Vďaka tomu je WordPress bezplatným softvérom. Avšak, tu sa používa ako sloboda, nie ako vo voľnej káve.

Táto licencia poskytuje komukoľvek slobodu sťahovať, kopírovať, používať, študovať a upravovať kód WordPress.

Slobody a práva WordPress

Aj keď samotný softvér je voľne použiteľný, musíte si kúpiť doménové meno a účet webhostingu, aby ste nainštalovali WordPress a vytvorili web.

Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš článok s vysvetlením, prečo je WordPress zadarmo a aké sú náklady.

Medzi začiatočníkmi existuje mylná predstava o slobodnom softvéri a autorských právach. Aj keď môžete softvérový kód používať ľubovoľným spôsobom, samotný softvér je chránený zákonmi o autorských právach a ochranných známkach.

Čo to znamená?

V podstate môžete skopírovať kód WordPress, aby ste vytvorili nový softvér, ale nemôžete volať softvér WordPress.

Názov WordPress je registrovaná ochranná známka, ktorú vlastní nadácia WordPress. Je to nezisková organizácia, ktorá zaisťuje úspešné fungovanie programu WordPress ako projektu s otvoreným zdrojom.

Prečo potrebujete porozumieť logu WordPress a pravidlám ochranných známok?

WordPress ovláda takmer 33% všetkých webových stránok na internete. To je skutočne obrovské množstvo.

Milióny firiem sa spoliehajú na WordPress, aby mohli efektívne prevádzkovať svoje webové stránky, online komunity a blogy.

Aby sa zabezpečilo bezproblémové fungovanie všetkej značky, je potrebné chrániť značku a ochrannú známku WordPress. Na tento účel bola ochranná známka WordPress v roku 2010 prevedená na Nadáciu WordPress.

Teraz je problém, že nadácia WordPress nie je jediná, ktorá pracuje na systéme WordPress. Je to projekt s otvoreným zdrojom, v ktorom k jeho úspechu prispievajú tisíce ľudí.

Okrem týchto prispievateľov existuje mnoho spoločností, jednotlivcov a nezávislých pracovníkov, ktorí predávajú produkty a služby súvisiace s WordPress po celom svete..

Ak prevádzkujete webovú stránku WordPress, agentúru pre webový dizajn alebo poskytujete služby súvisiace s WordPress, musíte porozumieť týmto pravidlám, aby boli v súlade s pravidlami používania ochranných známok.

Ako už bolo povedané, pozrime sa na pravidlá a pokyny, ktoré musíte dodržiavať, aby ste vo svojich projektoch správne používali ochrannú známku a logo WordPress..

Pravidlo 1. WordPress vždy píšte veľkým písmenom P

Správny spôsob hláskovania WordPress je s veľkým písmenom P. Túto kapitalizáciu berie komunita WordPress veľmi vážne..

Ak sa chystáte spomenúť WordPress kdekoľvek, uistite sa, že používate správny pravopis. Použitie nesprávneho pravopisu je odsúdené a nepovažuje sa za neprofesionálne.

Tím WordPress to berie tak vážne, že v roku 2010 pridali v vydaní WordPress 3.0 vstavaný filter s názvom capital_P_dangit ()..

Táto funkcia automaticky opravuje nesprávne napísané prípady WordPress v názve, obsahu a výňatkoch.

function capital_P_dangit ($ text) {
// Jednoduchá náhrada za tituly
$ current_filter = current_filter ();
if (‘the_title’ === $ current_filter || ‘wp_title’ === $ current_filter) {
return str_replace (‘WordPress’, ‘WordPress’, $ text);
}
// Stále tu? Použite rozumnejšiu náhradu
statický $ dblq = false;
if (false === $ dblq) {
$ dblq = _x (‘“’, ‘úvodná dvojitá úvodzovka’);
}
návrat str_replace (
pole (‘WordPress’, ‘‘Wordpress’, $ dblq. ‘WordPress’, ‘>Wordpress ‘,’ (WordPress ‘),
pole (‘WordPress’, ‘‘WordPress’, $ dblq. ‘WordPress’, ‘>WordPress ‘,’ (WordPress ‘),
$ text
);
}

Pravidlo 2. Nepoužívajte WordPress vo vašom doménovom mene

Ako sme už uviedli, názov WordPress je registrovaná ochranná známka, ktorú vlastní nadácia WordPress. Chráni tak značku WordPress a zabezpečuje jej trvalý úspech.

Ako každá iná registrovaná ochranná známka, nadácia WordPress Foundation si vyhradzuje výhradné práva na používanie výrazu WordPress. To znamená, že nemôžete používať WordPress ako súčasť svojej obchodnej značky alebo webových stránok.

Toto obmedzenie zahŕňa aj názvy domén. Napríklad:

WordPressBeginner.com Nesprávne!
WPBeginner.com OK!

Môžete použiť WordPress v subdoméne, ako napríklad (wordpress.example.com), nadácia WordPress Foundation sa zaujíma hlavne o domény najvyššej úrovne.

Ak vidíte niekoho, kto používa WordPress vo svojom doménovom mene alebo značke, mali by ste sa obrátiť na Nadáciu WordPress a oznámiť im porušenie..

Pozri tiež: Ako zaregistrovať názov domény zadarmo pre vaše webové stránky WordPress.

Pravidlo 3. Logo WordPress

Logo WordPress sa skladá z písmena W v sivom alebo niekedy bielom kruhu so sivým krúžkom okolo.

Výška písmena W je vysoká a elegantná. Mnoho blogerov a vlastníkov webových stránok niekedy mylne používa faux logo, ktoré v ňom zvyčajne obsahuje kratšiu W.

WordPress faux vs skutočné logo

Uistite sa, že vo svojich projektoch používate správne logo WordPress. Logo WordPress je k dispozícii aj ako textová značka, textová značka s logom W a logo W.

Príklady loga WordPress

Všetky tieto logá si môžete stiahnuť z oficiálnej stránky loga WordPress.

Tieto obrázky môžete použiť vo svojich projektoch. Uistite sa však, že ich používate v súlade s pravidlami používania ochranných známok WordPress.

Pravidlo 4. Žiadne pridruženie alebo potvrdenie

Nadácia WordPress chce, aby ste použili logo a značku WordPress na propagáciu samotného projektu WordPress.

Nemáte však povolené používať ho spôsobom, ktorý navrhuje schválenie alebo pridruženie k projektu. Tu je niekoľko príkladov:

  • V reklamách vášho produktu nemôžete používať logo WordPress.
  • WordPress alebo jeho logo nemôžete používať ako súčasť svojho vlastného loga.
  • Na svoje webové stránky môžete umiestniť „Powered by WordPress.org“, ale nemôžete povedať „Odporúčané WordPress“.

Jednoduchšie povedané, akékoľvek pokusy o nespravodlivé výhody značky WordPress sú porušením pravidiel používania ochranných známok.

Čo sa stane, keď niekto nerešpektuje tieto pravidlá?

Nadácia WordPress berie tieto porušenia veľmi vážne. Môžete od nich dostať e-mail, ktorý je v súlade s ich pokynmi pre ochranné známky.

Nedodržanie môže viesť k ďalším krokom. Tieto akcie môžu zahŕňať niekoľko právnych postupov.

Ak napríklad používate názov domény WordPress, nadácia si môže nárokovať tento názov domény. Ich právnici vám tiež môžu poslať právne oznámenie.

Súdne konanie by vás stálo veľa peňazí a stratili by ste podporu samotnej komunity WordPress.

Komunita WordPress sa pri vykonávaní týchto akcií spolieha na nadáciu WordPress. Je prospešný pre všetkých v ekosystéme a pomáha nespočetným spoločnostiam súvisiacim s WordPressom rásť a uspieť.

Dúfame, že tento článok vám pomohol porozumieť pravidlám, ktoré musíte dodržiavať, aby ste vyhoveli pravidlám pre logo a ochranné známky WordPress. Môžete tiež navštíviť našu príručku o najlepších doplnkoch WordPress a najlepších službách e-mailového marketingu pre malé podniky.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me