Ako ľahko vytvoriť viacjazyčný web WordPress

Chcete prekladať svoje stránky WordPress do viacerých jazykov?


WordPress ovláda viac ako 35% všetkých webových stránok na internete. Mnohé z nich slúžia neanglickému alebo viacjazyčnému publiku.

V tomto článku vám ukážeme, ako ľahko vytvoriť viacjazyčný web WordPress. Pokrývame tri rôzne riešenia, takže si môžete vybrať riešenie, ktoré vám najviac vyhovuje.

S každým riešením budete môcť jednoducho prekladať svoje príspevky, stránky, značky, kategórie a témy WordPress do ľubovoľného počtu jazykov, ako sa vám páči..

Vytvorenie viacjazyčnej stránky WordPress

Čo je to viacjazyčná webová stránka WordPress?

Viacjazyčná webová stránka WordPress poskytuje rovnaký obsah vo viacerých jazykoch. Môže automaticky presmerovať používateľov do jazyka podľa ich regiónu alebo si používatelia môžu vybrať svoj preferovaný jazyk pomocou rozbaľovacieho odkazu.

Na vytvorenie viacjazyčnej webovej stránky sa používa niekoľko rôznych prístupov.

Prvý prístup vám umožňuje manuálne prekladať všetok obsah do jazykov podľa vášho výberu s pomocou ľudských prekladateľov.

Druhá metóda nevytvára viacjazyčné stránky, ale používa strojové preklady vášho existujúceho obsahu pomocou služieb automatického prekladu.

Prekladač Google však prestal podporovať nové účty na preklad webových stránok. Ostatné možnosti sú buď bezplatné alebo veľmi kvalitné.

Je samozrejmé, že manuálny preklad obsahu je omnoho lepší prístup. To vám umožní udržiavať kvalitu na celom vašom webe. Môžete preložiť obsah sami alebo najať odborníkov, aby to urobili.

Výber viacjazyčného doplnku WordPress

Existuje niekoľko doplnkov WordPress, ktoré môžete použiť na preklad svojich webových stránok do viacerých jazykov. Musíte si vybrať doplnok, ktorý vám pomôže ľahko spravovať preklady bez toho, aby to zbytočne sťažovalo vašim používateľom.

V tejto príručke vám ukážeme tri z najlepších viacjazyčných doplnkov WordPress s krok za krokom, ako ich nastaviť..

Ak viete, s ktorým doplnkom idete, môžete priamo prejsť na pokyny.

  Všetky tri z nich majú potrebné funkcie, ktoré potrebujete na vytvorenie robustného viacjazyčného webu.

  • Umožňujú vám prekladať príspevky, stránky, produkty a ďalšie typy príspevkov
  • Svoje kategórie, štítky, doplnky a motívy môžete ľahko preložiť
  • Umožňujú vám nastaviť adresy URL priateľské k SEO pre každý jazyk

  S tým povedané, poďme začať.

  1. Vytvorte viacjazyčnú webovú stránku WordPress pomocou TranslatePress

  TranslatePress je jedným z najlepších prekladateľských doplnkov WordPress na trhu. Je to trochu iné ako iné riešenia uvedené v tejto príručke.

  Viacjazyčné doplnky vás obyčajne požiadajú o vytvorenie viacerých verzií toho istého článku, aby ste ho preložili. TranslatePress umožňuje vytvárať súčasne preklady.

  Umožňuje vám tiež používať živý editor na preklad všetkých vizuálnych aspektov vašich webových stránok.

  Najdôležitejšie je, že môžete kombinovať strojové a ľudské preklady. To znamená, že môžete použiť prekladač Google alebo podobné nástroje využívajúce AI na generovanie strojového prekladu a vylepšovať iba tie časti, ktorým umelá inteligencia chýba.

  Najprv musíte nainštalovať a aktivovať doplnok TranslatePress. Ďalšie informácie nájdete v našej podrobnej príručke o tom, ako nainštalovať doplnok WordPress.

  Ak chcete preložiť svoj web do viac ako jedného jazyka, musíte si tiež nainštalovať doplnok „Extra languages“. Môžete to urobiť pomocou tlačidla na stiahnutie doplnkov vo svojom účte na webových stránkach TranslatePress.

  Stiahnite si doplnky

  Po stiahnutí doplnku ho môžete nainštalovať a aktivovať ako akýkoľvek iný doplnok WordPress.

  Po aktivácii musíte navštíviť Nastavenia »PreložiťPress na konfiguráciu nastavení doplnku.

  Pridajte licenciu

  Najprv musíte prejsť na kartu licencie a zadať svoj licenčný kľúč. Tieto informácie nájdete vo svojom účte na webových stránkach TranslatePress.

  Potom musíte prejsť na kartu Všeobecné nastavenia a nastaviť ďalšie nastavenia.

  Nastavenia služby TranslatePress

  Prvou možnosťou na stránke je vybrať predvolený jazyk svojej webovej stránky a jazyky, do ktorých chcete svoju webovú stránku preložiť.

  Ďalej musíte zvoliť, či chcete zobrazovať názvy jazykov v rodnom jazyku. Predvolená možnosť je „Nie“, čo znamená, že názvy jazykov sa budú zobrazovať v predvolenom jazyku.

  Potom musíte zvoliť, či chcete v URL zobraziť predvolený názov jazyka ako podadresár. Napríklad http://example.com/sk/.

  Predvolená voľba nie je, čo znamená, že iba ostatné jazyky budú mať názov jazyka v URL ako podadresár. Odporúčame ponechať toto nastavenie tak, ako je pre najlepší SEO.

  Nastavenia služby TranslatePress

  Tým sa dostanete k nasledujúcemu nastaveniu „Vynútiť jazyk vo vlastných odkazoch“. Predvolená možnosť je „Áno“, pretože tým sa zmenia vlastné odkazy na preložené jazyky, vďaka čomu budú adresy URL prístupnejšie pre SEO.

  Ďalej si musíte vybrať, či chcete používať Prekladač Google na automatické preklady. Predvolená možnosť je „Nie“, môžete to však zmeniť, ak chcete používať Prekladač Google.

  V ďalšej možnosti budete musieť zadať kľúč rozhrania API Prekladača Google. Pod možnosťou nájdete odkaz, ktorý vám ukáže pokyny, ako ho získať.

  Nakoniec sa dostanete k možnostiam, ako chcete na svojom webe zobraziť prepínač jazyka. TranslatePress vám ponúka tri možnosti.

  Môžete použiť skratku, pridať prepínač do svojej navigačnej ponuky alebo zobraziť plávajúce menu. Ukážeme vám, ako pridať prepínač jazykov na svoju webovú stránku neskôr v tomto článku.

  Pokračujte a kliknutím na tlačidlo „Uložiť zmeny“ uložte svoje nastavenia.

  Preklad obsahu vašich webových stránok

  Ak chcete preložiť svoj web, stačí kliknúť na kartu „Preložiť lokalitu“ na stránke s nastaveniami doplnku alebo na tlačidlo na paneli správ WordPress..

  Tlačidlo preložiť stránku

  Tým sa otvorí editor aktívnych prekladov na novej karte prehľadávača.

  V tomto live editore môžete kliknúť na ľubovoľný text na vašom webe v pravom paneli a TranslatePress ho načíta do ľavého stĺpca a preložiť.

  Prekladá sa stránka v TranslatePress

  Teraz kliknite na jazyk, do ktorého chcete reťazec preložiť, a potom poskytnite preklad.

  Po zadaní prekladu kliknite na tlačidlo „Uložiť preklad“ v hornej časti a potom kliknite na ďalšie tlačidlo. TranslatePress automaticky načíta ďalší reťazec na stránke, ktorý chcete preložiť.

  Môžete tiež jednoducho kliknúť na rozbaľovaciu ponuku pod predvoleným jazykom a zobrazí sa vám zoznam prekladateľných textových reťazcov na stránke. Môžete vybrať reťazec a potom poskytnúť jeho preklad.

  Vyberte a prekladajte reťazce na stránke

  Môžete preložiť všetok obsah na ľubovoľnú stránku. Patria sem navigačné ponuky, tlačidlá, miniaplikácie na bočnom paneli, meta text a ďalšie.

  Môžete tiež navštíviť ktorúkoľvek stránku kliknutím na odkazy na obrazovke a začať ju prekladať.

  TranslatePress vám umožňuje okamžite začať prekladať ktorúkoľvek stránku alebo príspevok na vašom webe, keď ste prihlásený. Stačí kliknúť na tlačidlo „Preložiť stránku“ v hornej časti a vstúpiť do aktívneho editora.

  Začnite prekladať ktorúkoľvek stránku

  Po preložení reťazca ho plugin automaticky preloží na iné miesta. Napríklad, ak ste preložili názov príspevku, názov príspevku v miniaplikáciách na bočnom paneli sa automaticky preloží.

  Pridanie prepínača jazyka na váš web

  Prepínač jazykov umožňuje návštevníkom vašich webových stránok vybrať jazyk, keď navštívia váš web. Zvyčajne zobrazuje vlajku každej krajiny a označuje jazyky dostupné na vašom webe.

  TranslatePress vám umožňuje pridať prepínač jazyka pomocou skráteného kódu, ako položky navigačnej ponuky alebo ako pohyblivý banner. Prepínač jazykov sa môže zobraziť ako príznaky, názvy jazykov alebo oboje.

  Pridanie prepínača jazyka v WordPress pomocou krátkeho kódu

  Stačí pridať [Jazyk-prepínač] skrátený kód na príspevky, stránky alebo miniaplikáciu na bočnom paneli, kde chcete zobraziť prepínač jazyka.

  Prepínač krátkeho kódu

  Pridanie prepínača jazyka do navigačnej ponuky WordPress

  Jednoducho choďte na Vzhľad »Ponuky a kliknite na kartu „Prepínač jazykov“ v ľavom stĺpci. Teraz vyberte jazyky, ktoré chcete zobraziť, a potom kliknite na tlačidlo Pridať do ponuky.

  Pridanie prepínača jazyka do navigačných ponúk WordPress

  Teraz sa zobrazia jazyky pridané do navigačnej ponuky programu WordPress. Nezabudnite kliknúť na tlačidlo „Uložiť ponuku“ a uložiť zmeny.

  Takto to vyzeralo na našej testovacej stránke:

  Prepínač jazykov v navigačnej ponuke

  Pridanie plávajúceho prepínača jazykov

  Prejdite na stránku s nastaveniami doplnku a prejdite nadol do sekcie prepínania jazykov. Odtiaľ skontrolujte, či je začiarknuté políčko vedľa možnosti „Plávajúci jazyk“.

  Plávajúci prepínač jazyka

  Nezabudnite kliknúť na tlačidlo Uložiť zmeny a nastavenia sa uložia.

  Teraz môžete navštíviť svoju webovú stránku, aby ste si v spodnej časti každej stránky svojej webovej stránky všimli prepínač jazyka.

  Plávajúci prepínač jazyka

  2. Vytvorte viacjazyčnú webovú stránku WordPress pomocou WPML

  WPML (skratka pre viacjazyčný WordPress) je jedným z najstarších a najpopulárnejších viacjazyčných doplnkov WordPress..

  Najprv musíte nainštalovať a aktivovať doplnok WPML (WordPress Multi-language). Ďalšie informácie nájdete v našej podrobnej príručke o tom, ako nainštalovať doplnok WordPress.

  Po aktivácii doplnok pridá do vašej ponuky WordPress novú položku ponuky s názvom „WPML“. Po prvom kliknutí sa dostanete k sprievodcovi nastavením doplnku.

  Nastavenie WPML - Vyberte primárny jazyk

  WPML automaticky zistí jazyk vášho webu WordPress. Ak chcete, môžete to tu teraz zmeniť.

  Potom pokračujte kliknutím na ďalšie tlačidlo.

  Na nasledujúcej obrazovke budete vyzvaní, aby ste vybrali jazyky, ktoré chcete na svojich stránkach povoliť. Jednoducho vyberte jazyky zo zoznamu, ktorý chcete pridať na svoje stránky.

  Vyberte jazyky WPML

  Jazyky môžete kedykoľvek pridať alebo odstrániť, ak ich potrebujete. Po výbere jazykov kliknite na tlačidlo Ďalej.

  Teraz budete požiadaní o pridanie prepínača jazyka na svoje stránky. Tento prepínač jazyka umožní vašim používateľom zvoliť si jazyk na zobrazenie obsahu v preferovanom jazyku.

  Prepínač jazyka WPML

  WPML vám umožňuje automaticky pridať prepínač obsahu ako miniaplikáciu na bočnom paneli, v navigačnej ponuke, v obyčajnom zozname alebo v oblasti päty..

  Ďalej sa zobrazí otázka, či chcete poslať správu o kompatibilite do WPML týkajúcu sa doplnku a tém, ktoré používate.

  Správa o kompatibilite s WPML

  Je na vás, aby ste sa rozhodli, či chcete alebo nechcete poslať tieto údaje do WPML.

  Ako posledný krok sa zobrazí výzva na zadanie kľúča vašej stránky. Ak ste ešte jednu nevygenerovali, môžete kliknúť na tlačidlo „Vygenerovať kľúč pre túto stránku“.

  Kľúč lokality WPML

  Tým sa dostanete na webovú stránku WPML, kde sa zobrazí výzva na pridanie stránky, z ktorej pochádzate, do svojho účtu WPML..

  Po pridaní lokality môžete na ňu kliknúť a dostať sa ku kľúču svojej stránky. Skopírujte a prilepte tento kľúč na svoju stránku WordPress.

  To je všetko, čo ste úspešne dokončili sprievodcu nastavením WPML. Teraz môžete kliknutím na tlačidlo Dokončiť ukončiť nastavenie.

  Pridanie viacjazyčného obsahu do WordPress s WPML

  WPML uľahčuje preklad každej oblasti vášho webu WordPress do viacerých jazykov.

  Budete môcť ľahko preložiť svoje príspevky, stránky, značky, kategórie a témy WordPress do ľubovoľného počtu jazykov, ako sa vám páči..

  Pridávanie viacjazyčných príspevkov a stránok

  Kliknutím na ponuku príspevkov zobrazíte svoje existujúce príspevky. Uvidíte stĺpec jazykov vedľa vašich príspevkov.

  WPML prekladá príspevky a stránky

  WPML predpokladá, že váš existujúci obsah je v primárnom jazyku vašej stránky. Vedľa vašich príspevkov sa zobrazia tlačidlá Pridať pre každý jazyk. Ak chcete príspevok preložiť, kliknite na tlačidlo Pridať pod jazykom.

  Preklady môžete spravovať aj úpravou príspevku.

  Na obrazovke úprav príspevku si všimnete nové meta políčko „Jazyk“ na správu prekladov.

  Správa prekladov pri úprave príspevku

  WPML tiež ponúka lepší spôsob správy používateľov, ktorí na vašom webe pracujú ako prekladatelia. Ak si zakúpite svoj viacjazyčný plán CMS, môžete použiť jeho modul na správu prekladov.

  Modul na správu prekladov umožňuje pridávať používateľov ako prekladateľov bez ohľadu na to, akú úlohu majú na vašom webe WordPress. Predplatiteľov môžete pridať aj ako prekladateľov.

  Pridávanie prekladateľov
  Namiesto úpravy príspevkov budú môcť títo prekladatelia pridávať preklady priamo do WPML.

  Pridanie prekladov pre kategórie a značky

  WPML vám umožňuje ľahko prekladať kategórie a značky alebo akékoľvek iné vlastné taxonómie, ktoré môžete používať.

  návšteva WPML »Preklad taxonómie a načítať vlastné taxonómie, ktoré chcete preložiť.

  Napríklad: v tomto snímke obrazovky sme vybrali kategórie a zobrazili všetky kategórie z našej vzorovej stránky.

  Preložiť kategórie a značky

  Kliknutím na tlačidlo Pridať vedľa termínu taxonómie pridajte preklad.

  Preklad navigačných ponúk

  WordPress prichádza s robustným systémom navigačného menu. WPML vám umožňuje prekladať presne tak, ako by ste prekladali príspevky alebo taxonómie.

  návšteva Vzhľad »Ponuky stránku na vašom webe. Ak máte viac ako jedno menu, vyberte ponuku, ktorú chcete preložiť.

  V pravom stĺpci sa zobrazí ponuka s odkazmi na preklad do iných jazykov povolených na vašich stránkach.

  Preložiť ponuky vo viacjazyčnom WordPress

  Kliknutím na jazyk sa vytvorí nová ponuka pre tento jazyk. Budete musieť pridať rovnaké položky ponuky ako v ponuke primárneho jazyka.

  Ak máte svoje príspevky a stránky v navigačných ponukách, musíte ich najprv preložiť. Potom ich môžete pridať z kariet vľavo na obrazovkách ponuky úprav.

  Nezabudnite kliknúť na tlačidlo Uložiť, čím uložíte svoju ponuku.

  Preklady tém, Pluginy, & Iný text s WPML

  Viacjazyčný redakčný systém WPML vám umožňuje vybrať si medzi úradnými prekladmi tém a doplnkov alebo použiť jeho vlastný prekladač reťazcov.

  Ísť do WPML »Lokalizácia tém a doplnkov strana.

  Témy WPML a preklady doplnkov

  WPML predvolene vyhľadá prekladové súbory doplnku, ak sú dostupné, a použije ich.

  Ak sa však téma WordPress alebo doplnky WordPress nepreložia do jazykov, ktoré používate, môžete ich preložiť pomocou funkcie prekladu reťazcov WPML..

  Preklady reťazcov WPML

  Jednoducho naskenujte tému alebo doplnok, aby ste načítali reťazce, a potom začnite prekladať tieto reťazce.

  Tento modul vám tiež umožní prekladať vlastné polia, widgety a ďalšie preložiteľné reťazce generované programom WordPress.

  3. Vytvorte viacjazyčný web WordPress pomocou systému Polylang

  Polylang je bezplatný viacjazyčný doplnok WordPress s viac ako 500 000 aktívnymi inštaláciami. To vám umožní ľahko vytvoriť viacjazyčnú webovú stránku bez zakúpenia prémiovej verzie.

  Poznámka: Ak prevádzkujete WooCommerce alebo potrebujete podporu, možno budete chcieť upgradovať na Polylang Pro alebo si kúpiť doplnok WooCommerce..

  V tomto návode budeme používať bezplatnú verziu doplnku.

  Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je nainštalovať a aktivovať zásuvný modul Polylang. Ďalšie informácie nájdete v našej podrobnej príručke o tom, ako nainštalovať doplnok WordPress.

  Po aktivácii musíte navštíviť Jazyky »Jazyky na konfiguráciu doplnku.

  Pridávanie jazykov

  Stránka nastavení jazyka je rozdelená na tri karty. Prvá karta je označená ako „Jazyky“. Tu pridáte jazyky, ktoré chcete na svojich stránkach používať.

  Budete musieť pridať predvolený jazyk a vybrať všetky ostatné jazyky, ktoré si používatelia môžu zvoliť na vašich stránkach.

  Po pridaní jazykov prejdite na kartu Preklady reťazcov. Tu musíte preložiť názov stránky, popis a potom zvoliť formát dátumu a času.

  Preložiť názov, popis a formát dátumu webovej stránky

  Ďalej musíte navštíviť Jazyky »Nastavenia str. Odtiaľto môžete nastaviť nastavenia adries URL pre jazyky a nastaviť adresy URL priateľské k SEO.

  Polylangové nastavenia

  Po dokončení uložte nastavenia kliknutím na tlačidlo Uložiť zmeny.

  Preklad obsahu pomocou WordPress s polylangom

  Polylang uľahčuje pridávanie obsahu v rôznych jazykoch. Jednoducho vytvorte nový príspevok alebo stránku alebo upravte existujúci príspevok. Na obrazovke úprav príspevku si všimnete meta box jazyka.

  Pridanie viacjazyčného obsahu do jazyka Polylang

  Váš predvolený jazyk sa automaticky vyberie, takže môžete najskôr pridať obsah v predvolenom jazyku a potom ho preložiť do iných jazykov.

  Ak chcete preložiť, musíte kliknúť na tlačidlo + vedľa jazyka a potom pridať obsah pre daný jazyk.

  Preklady polylangov

  Zopakujte postup pre všetky jazyky. Po dokončení môžete zverejňovať svoje príspevky a stránky.

  Preklad kategórií, značiek a vlastných taxonómií

  Môžete tiež preložiť kategórie a značky alebo akékoľvek vlastné taxonómie, ktoré môžete používať.

  Ak chcete preložiť kategórie, choďte na Príspevky »Kategórie.

  Preklady kategórií

  Pridajte kategóriu do svojho predvoleného jazyka a potom kliknutím na ikonu plus pre každý jazyk začnite pridávať preklady.

  Zobrazenie prepínača jazykov na vašom webe WordPress

  Pridanie prepínača jazyka umožňuje používateľom vybrať si jazyk pri prezeraní vašich stránok. Polylang je super jednoduchý. Stačí ísť na Vzhľad »Widgety a pridajte miniaplikáciu na prepínanie jazykov na svoj bočný panel alebo inú oblasť pripravenú na miniaplikáciu.

  Miniaplikácia prepínača jazyka Polylang

  Môžete si vybrať rozbaľovaciu ponuku alebo použiť názvy jazykov s príznakmi. Po dokončení uložte nastavenia miniaplikácie kliknutím na tlačidlo Uložiť.

  Teraz môžete zobraziť ukážku svojej stránky a zobraziť prepínač jazykov v akcii.

  Náhľad prepínača jazykov

  Časté otázky o vytvorení viacjazyčnej stránky WordPress

  Keďže sme pomohli tisícom začiatočníkov založiť ich webové stránky, vieme niečo o vytvorení viacjazyčnej webovej stránky. Nasledujú niektoré z najdôležitejších otázok, ktoré sme dostali o viacjazyčných webových stránkach WordPress.

  1. Ktorý viacjazyčný doplnok WordPress je najlepší?

  Všetky tri doplnky uvedené v tejto príručke sú tie najlepšie. V niektorých aspektoch sa však mierne líšia.

  Ak ste začiatočník, ktorý hľadá ľahšie riešenie, odporúčame vám použiť TranslatePress. Jeho live editor uľahčuje preklady.

  Pokročilí používatelia a webové stránky elektronického obchodu môžu nájsť WPML komplexnejšie pre svoje potreby. A nakoniec, ak hľadáte riešenie zadarmo, potom je pre vás Polylang tou najlepšou voľbou.

  2. Ako preložiť moju administratívnu oblasť WordPress pre používateľov?

  WordPress umožňuje každému užívateľovi na vašom webe zvoliť jazyk správcovského rozhrania. Jednoducho musia upraviť svoj užívateľský profil a tam nájdu možnosť výberu jazyka.

  Užívateľský jazyk

  3. Ako preložiť svoju tému WordPress?

  Všetky tri doplnky vám umožnia automaticky načítať preklady tém. Môžete tiež nájsť a preložiť tému WordPress sami a potom nahrať prekladové súbory na svoj web.

  4. Ako preložím doplnok WordPress

  Mnohé z najlepších doplnkov WordPress sú pripravené na preklad. Nemôžu však byť preložené do všetkých jazykov. TranslatePress a WPML vám umožňujú ľahko prekladať reťazce v rozhraní doplnku.

  Doplnky WordPress môžete tiež prekladať samostatne a preklady vkladať na svoje webové stránky ručne.

  Dúfame, že tento článok vám pomohol naučiť, ako vytvoriť viacjazyčný web WordPress ako profesionál. Môžete tiež navštíviť nášho sprievodcu o tom, ako ľahko získať väčšiu návštevnosť svojich webových stránok.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map