Ako používať FTP na nahrávanie súborov do WordPress pre začiatočníkov

Hľadáte spôsob, ako používať FTP na nahrávanie súborov na svoju webovú stránku WordPress? Protokol FTP alebo protokol prenosu súborov je rýchly a jednoduchý spôsob nahrávania súborov z počítača na webovú stránku. V tomto článku vám ukážeme, ako používať FTP na nahrávanie súborov do WordPress.


Použitie FTP na nahrávanie súborov do WordPress

Výukový program pre video

Prihláste sa na odber WPBeginner

Ak nemáte radi videonávody alebo ak sa nechcete pohybovať vlastným tempom, pokračujte v čítaní nižšie uvedených pokynov.

Čo je to FTP?

FTP je skratka pre Protokol prenosu súborov. Umožňuje vám prenášať súbory z počítača na váš účet hostenia webových stránok.

Teraz by ste si mohli myslieť, že v oblasti správcu WordPress už existuje program na odovzdávanie médií na nahrávanie súborov, ako sú obrázky, video, zvuk, PDF a ďalšie..

Prečo potrebujete FTP?

Aby ste mohli manuálne odovzdávať súbory do WordPress, musíte FTP, ktoré niekedy nefungujú kvôli chybe na vašom webe.

Na nahrávanie súborov zvyčajne nepotrebujete FTP. Môžete ľahko nahrávať obrázky z administračnej oblasti WordPress. Môžete dokonca nahrávať doplnky a motívy zo samotného programu WordPress.

Niekedy však budete musieť nahrať doplnok alebo súbor témy ručne, aby ste vyriešili problémy s WordPress a opravili najčastejšie chyby WordPress.

Použitie FTP na nahrávanie súborov WordPress

Najprv si musíte do počítača stiahnuť a nainštalovať klienta FTP. FTP klient je aplikácia, ktorá vám pomôže pripojiť sa na vaše webové stránky a prenášať súbory pomocou protokolu FTP.

Tu sú niektoré z najpopulárnejších FTP klientov, ktoré môžete nainštalovať.

 • FileZilla (Windows, Mac, Linux | Zadarmo)
 • WinSCP (Windows | zadarmo)
 • Cyberduck (Mac | zadarmo)

Kvôli tomuto tutoriálu budeme používať FileZilla. Môžete použiť ľubovoľného iného klienta FTP, ktorý sa vám páči. Základné pojmy sú rovnaké bez ohľadu na používaný softvér.

Pripojenie na vaše stránky WordPress pomocou FTP

Po otvorení vášho softvéru FTP sa zobrazí výzva na pripojenie k vášmu webu pomocou prihlasovacích údajov pre prihlásenie k serveru FTP.

Vaše prihlasovacie údaje pre FTP sa vám posielajú e-mailom, keď sa zaregistrujete pre svoj hostingový účet WordPress. Informácie o svojom FTP serveri nájdete aj na hlavnom paneli cPanel vo svojom hostiteľskom účte.

Správa FTP účtov v rámci cPanel

Ak nemôžete nájsť prihlasovacie údaje, môžete sa obrátiť na poskytovateľa hostingu a získať tieto informácie.

Akonáhle budete mať prihlasovacie informácie, musíte otvoriť FileZilla a potom ísť na Súbor »Správca stránok.

Správca lokality v FTP klientovi FileZilla

Zobrazí sa vyskakovacie okno, v ktorom môžete pridať informácie o svojich webových stránkach. Kliknite na tlačidlo „Nový web“ a zadajte názov svojho webu.

Pridanie novej webovej stránky v FileZilla

V nasledujúcom stĺpci sa zobrazí výzva na zadanie hostiteľa. Toto je zvyčajne názov vašej domény.

Poznámka: V časti protokolu by ste mali vybrať SFTP, ak to váš poskytovateľ hostingu podporuje.

V poli Typ prihlásenia vyberte možnosť „Normálne“ a potom zadajte svoje používateľské meno a heslo pre FTP.

Prihlasovacie údaje

Teraz môžete pokračovať kliknutím na tlačidlo pripojenia. FileZilla uloží vaše nastavenia webových stránok pre budúce prihlásenia a otvorí nové FTP pripojenie na vaše webové stránky.

Ak sa prvýkrát pripájate na svoj web z tohto počítača, FileZilla vám môže zobraziť kontextové okno s certifikátom.

Certifikát dôveryhodnosti

Začiarknite políčko „Vždy dôverovať certifikátu pre budúce relácie“ a pokračujte kliknutím na tlačidlo OK.

FileZilla sa teraz pokúsi prihlásiť na vaše webové stránky pomocou zadaných poverení. Po pripojení sa zobrazí zoznam súborov a priečinkov na vašom webe v stĺpci Vzdialená stránka.

Lokálne a vzdialené stĺpce súborov vo Filezille

Stĺpec vzdialenej lokality zobrazuje súbory a priečinky na vašom webe a časť „Lokálna lokalita“ zobrazuje súbory na vašom počítači.

Môžete prehliadať lokálne stránky a vyhľadať v počítači súbory, ktoré chcete nahrať na svoje webové stránky. Ďalej musíte kliknúť pravým tlačidlom myši na súbor a v ponuke vyberte možnosť Nahrať.

Odovzdajte súbor z počítača na svoj web

FileZilla teraz prenesie súbor z vášho počítača na vaše stránky WordPress.

Program WordPress však potrebuje určité súbory a priečinky na konkrétnych miestach, aby správne fungoval. To znamená, že nemôžete iba nahrať súbor nikde. Musíte vedieť, kam nahrať súbor na svoju stránku WordPress.

Napríklad, ak chcete ručne nahrať doplnok na svoju webovú stránku WordPress. Najprv budete musieť stiahnuť doplnok do svojho počítača.

Potom budete musieť rozbaliť súbor doplnku. Vo vnútri zip súboru nájdete priečinok s pluginmi. WordPress hľadá doplnky v priečinku / wp-content / plugins /.

Najprv musíte prejsť do priečinka / wp-content / plugins / v stĺpci Vzdialená lokalita. Potom môžete nahrať priečinok doplnkov z počítača na svoj web.

Odovzdajte priečinok doplnku

Po odovzdaní doplnku musíte aktivovať doplnok na stránke s doplnkami vo vašej administratívnej oblasti WordPress.

Nainštalovaný doplnok v oblasti správy WordPress

Podobne, ak ste chceli na svoj web nahrať prémiovú tému, najprv si stiahnite a rozbaľte priečinok s témou na počítači. Potom ho môžete nahrať do / wp-content / themes / folder na svojom webe.

FTP sa nepoužíva len na nahrávanie súborov z počítača na webovú stránku WordPress. Môže sa tiež použiť na sťahovanie súborov z vašich webových stránok a ich úpravu.

Jednoducho kliknite pravým tlačidlom myši na súbory alebo priečinky, ktoré chcete stiahnuť, v stĺpci Vzdialený web a kliknite na tlačidlo sťahovania.

Stiahnite si súbor zo svojho webu do svojho počítača

Môžete tiež použiť FTP na zálohovanie všetkých súborov WordPress. Jednoducho vyberte všetky súbory a priečinky a stiahnite ich do svojho počítača.

Nezabúdajte však, že ide iba o zálohu vašich súborov WordPress a nezahŕňa váš obsah (databázu). Ak chcete zálohovať aj obsah, môžete tak urobiť vytvorením manuálnej zálohy databázy WordPress.

Dúfame, že tento článok vám pomohol naučiť sa používať FTP na nahrávanie súborov do WordPress. Možno by ste si mali tiež pozrieť našu podrobnú príručku zabezpečenia WordPress pre začiatočníkov.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map