Ako zmeniť veľkosť a zväčšiť obrázky bez straty kvality

Skúsili ste niekedy zmeniť veľkosť obrázka, aby sa zväčšil? To zvyčajne vedie k strate kvality, keď zväčšený obrázok vyzerá rozmazane a neprofesionálne. Jeden z našich používateľov sa nás nedávno pýtal, či je možné zmeniť veľkosť malého obrázka a zväčšiť ho bez straty kvality. V tomto článku vám ukážeme, ako zmeniť veľkosť obrázkov tak, aby sa zväčšili bez straty kvality.


Prečo obrázky pri zväčšovaní strácajú kvalitu?

Bitmap je najbežnejšie používaný formát obrázkov na webe. Všetky vaše súbory JPEG a PNG sú obrazové súbory Bitmap. Rastrový obrázok je tvorený tisíckami pixelov. Ak priblížite mapu, môžete tieto pixely skutočne vidieť ako štvorce.

Pixely v bitmapovom obrázku

Každý z týchto pixelov je mapovaný na pevné miesto na obrázku, odtiaľ názov Bitmap.

Väčšina softvéru na úpravu obrázkov zmenšuje alebo zväčšuje tieto pixely, aby sa veľkosť obrázka zmenila. Preto pri zmene veľkosti obrázka na menšiu veľkosť nedochádza k viditeľnej strate kvality. Hlavne preto, že tieto pixely sú ešte menej viditeľné.

Na druhej strane, keď zmeníte veľkosť obrázka tak, aby bol väčší, tieto zväčšené pixely sa stanú viditeľnejšími, takže bude vyzerať rozmazane a pixelovane. Páči sa ti to:

Rozmazaný zväčšený obrázok

Aké je riešenie?

Riešením je kompenzovať každý zväčšený pixel tak, aby zodpovedal vlastnostiam jeho najbližšieho pixla. Táto metóda sa nazýva fraktálna interpolácia alebo jednoducho fraktály. Pri použití tejto techniky sa dosiahne oveľa lepší výsledok.

Tu je návod, ako túto metódu použiť v najbežnejšom softvéri na úpravu obrázkov.

Metóda 1: Použitie Perfect Resize s Adobe Photoshop

Perfect Resize je softvér, ktorý vám umožňuje inteligentne meniť veľkosť obrázkov. Je k dispozícii ako samostatný softvér a ako doplnok pre aplikáciu Adobe Photoshop.

Bežná verzia stojí 50 dolárov a prémiová verzia, ktorá obsahuje doplnok pre Adobe Photoshop, stojí 150 dolárov. Obe verzie sú k dispozícii aj na 30-dňovú bezplatnú skúšobnú verziu. Ak pravidelne meníte veľkosť obrázkov, odporúčame vám, aby ste navštívili aplikáciu Perfect Resize. Je to drahé, ale je to najlepší spôsob, ako zväčšiť obrázky.

Poznámka: V žiadnom prípade nie sme prepojení s Perfect Resize. Sme skutočne spokojní používatelia tohto produktu.

Po inštalácii softvéru otvorte obrazový súbor, ktorého veľkosť chcete zmeniť, vo Photoshope. Jednoducho choďte na Súbor »Automatizovať a vyberte možnosť Perfect Resize.

Otvorenie obrázka v aplikácii Perfect Resize z aplikácie Adobe Photoshop

Týmto sa obrázok otvorí v aplikácii Perfect Size. Môžete si vybrať predvoľbu z ľavého menu alebo zadať svoju vlastnú veľkosť do Veľkosť dokumentu.

Zmena veľkosti obrázka na zväčšenie v režime Perfect Resize

Po zadaní veľkosti dokumentu musíte prejsť na Súbor »Použiť uložte zmeny a aplikujte ich do súboru vo Photoshope.

Teraz môžete tento súbor exportovať uložením ako webový obrázok.

To je všetko, váš obrázok so zmenenou veľkosťou bude teraz vyzerať oveľa lepšie ako normálna veľkosť.

Porovnanie normálnej veľkosti s perfektnou veľkosťou

Metóda 2: Používanie bezplatného softvéru Gimp

Gimp je bezplatná alternatíva k aplikácii Adobe Photoshop. Môže sa tiež použiť na zväčšenie obrázkov s minimálnou stratou kvality. Mali by sme vás však upozorniť, že výsledok nebude taký dobrý ako Perfect Resize.

Tu je návod, ako zväčšiť malé obrázky v službe Gimp bez straty kvality.

Otvorte obrázok, ktorý chcete zmeniť veľkosť v Gimp. Jednoducho choďte na Obrázok »Zmenšiť obrázok. Zadajte požadované rozmery. V časti Kvalita vyberte Sinc (Lanczos3) ako metóda interpolácie a kliknite na tlačidlo Zmenšiť obrázok.

Zmena veľkosti obrázka v Gimp

To je všetko, teraz môžete exportovať tento obrázok na web. Tu je príklad, ktorý môžete porovnať. Obrázok vľavo sa zmenil pomocou bicubického prevzorkovania vo Photoshope. Obrázok napravo bol zmenený pomocou intervalu Sinc (Lanczos3). Všimnite si, že medzi oboma obrázkami je veľmi malý rozdiel.

Porovnanie veľkosti Gimp a normálnej veľkosti

Metóda 3: Zväčšenie obrázkov pomocou Irfanview

Irfanview je kompaktný program na úpravu fotografií. Je k dispozícii iba pre operačné systémy Windows. Irfanview poskytuje inteligentnejší spôsob, ako zmeniť veľkosť a zväčšiť obrázky.

Jednoducho otvorte svoj obrázok v Irfanview a choďte na Obrázok »Zmena veľkosti / prevzorkovanie.

Zmena veľkosti obrázka v Irfanview

Zobrazí sa vyskakovacie okno s veľkosťou obrázka. Najprv musíte zadať požadovanú veľkosť obrázka do poľa Nastaviť veľkosť obrázka. Potom musíte vybrať zmenu mapy v rámci metódy Veľkosť. Z rozbaľovacej ponuky filtra vyberte Lanczos (najpomalší). Nakoniec začiarknite políčko vedľa položky „Použiť zaostrenie po prevzatí“..

Zmena veľkosti obrázkov v Irfanview umožňuje ich zväčšenie

Irfanview teraz zmení veľkosť obrázka, ktorý potom môžete uložiť do svojho počítača.

Porovnanie normálnej veľkosti s veľkosťou irfanview

Všimli ste si, že bezplatné nástroje pri zmene veľkosti obrázka nezvládajú veľmi dobrú prácu. Úpravou ostrosti a kontrastu obrazu však môžete obrázky zväčšiť a minimalizovať stratu kvality v procese.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me