Aký je rozdiel medzi doménovým menom a webhostingom (vysvetlené)

Naši čitatelia sa nás často pýtajú, aby sme vysvetlili, aký je rozdiel medzi názvom domény a webhostingom? Mnoho začiatočníkov nevie, že ide o dve samostatné veci. V tejto príručke pre začiatočníkov vysvetlíme rozdiel medzi názvom domény a webhostingom.


Rozdiel medzi názvom domény a webhostingom

Čo je to doménové meno?

Názov domény je adresa vášho webu, ktorú ľudia zadajú do panela s adresou URL prehliadača, aby navštívili váš web.

Inými slovami, ak bola vaša webová stránka domom, bude jej názov domény.

Teraz sa dostaneme k podrobnému vysvetleniu.

Internet je v podstate obrovská sieť počítačov navzájom prepojených prostredníctvom káblov. Každému počítaču je priradená séria čísel s názvom IP adresa, ktorá ich ľahko identifikuje.

Táto adresa IP je kombináciou čísel oddelených bodkami. Adresy IP zvyčajne vyzerajú takto:

66.249.66.1

Počítače nemajú problém tieto čísla identifikovať a zapamätať. Je však nemožné, aby si ľudia pamätali a používali tieto čísla na pripojenie na webové stránky na internete.

Na vyriešenie tohto problému boli vynájdené doménové mená.

Názov domény môže obsahovať slová, ktoré uľahčujú zapamätanie adries webových stránok.

Ak ste teraz chceli navštíviť web na internete, nemusíte zadávať reťazec čísel. Namiesto toho môžete zadať ľahko zapamätateľný názov domény, napríklad wpbeginner.com.

Ak sa chcete dozvedieť viac o názvoch domén, prečítajte si príručku pre začiatočníkov o názvoch domén a o tom, ako fungujú.

Čo je to Web Hosting?

Čo je to webhosting?

Webhosting je miesto, kde žijú všetky súbory na vašom webe. Je to ako domov vašej webovej stránky, kde v skutočnosti žije.

Dobrým spôsobom, ako o tom premýšľať, je, ak názov domény bol adresa vášho domu, potom webhosting je skutočný dom, na ktorý adresa odkazuje. Všetky webové stránky na internete potrebujú webhosting.

Keď niekto zadá vaše doménové meno v prehliadači, doménové meno sa preloží na IP adresu počítača vašej webhostingovej spoločnosti. Tento počítač obsahuje súbory vašich webových stránok a odosiela ich späť do prehliadačov používateľov.

Webhostingové spoločnosti sa špecializujú na ukladanie a poskytovanie webových stránok. Svojim zákazníkom ponúkajú rôzne typy hostingových plánov. Viac informácií o výbere správneho hostingu pre váš web nájdete v našom článku o hostovaní WordPress.

Ako súvisia doménové mená a webhosting?

Názvy domén a webhosting sú dve rôzne služby. Spoločne však pracujú na tom, aby webové stránky boli možné.

Systém doménových mien je v podstate ako rozsiahly adresár, ktorý sa neustále aktualizuje. Za každým názvom domény sa nachádza adresa webhostingovej služby, ktorá ukladá súbory webovej stránky.

Bez doménových mien nebude možné nájsť váš web a bez webhostingu nemôžete vytvoriť web.

Čo potrebujem na vytvorenie webovej stránky? Doménové meno alebo webhosting?

Čo potrebujete na vytvorenie webovej stránky?

Na vytvorenie webovej stránky budete potrebovať doménové meno aj účet pre webhosting.

Samotný nákup názvu domény vám dáva právo používať tento konkrétny názov domény iba na určité obdobie (zvyčajne 1 rok)..

Na ukladanie súborov z vašich webových stránok potrebujete webhosting. Po prijatí hostingu je potrebné aktualizovať nastavenie názvu domény a nasmerovať ho na poskytovateľa služieb webhostingu.

Doménu a hosting môžete kúpiť aj od tej istej spoločnosti. Názov domény obyčajne stojí 14,99 USD ročne a webhosting zvyčajne stojí 7,99 USD mesačne.

Ak spúšťate svoju prvú webovú stránku, môže to znieť ako veľa.

Bluehost, oficiálny poskytovateľ hostenia odporúčaný spoločnosťou WordPress, sa našťastie rozhodol ponúknuť našim používateľom bezplatné doménové meno a viac ako 60% zľavu na webhostingu..

Po zakúpení hostingu a zaregistrovaní názvu vašej domény môžete začať s vytváraním svojich webových stránok. Úplné pokyny krok za krokom nájdete v našej príručke o tom, ako vytvoriť webovú stránku.

Musím ich kúpiť spolu? Alebo ich môžem kúpiť samostatne?

Môžete si kúpiť doménové meno a webhosting od dvoch rôznych spoločností. V takom prípade však budete musieť svoje doménové meno nasmerovať na svoju webhostingovú spoločnosť úpravou nastavení DNS.

Na druhej strane, ak si zakúpite svoje doménové meno a webhosting od tej istej spoločnosti, nebudete musieť meniť nastavenia doménového mena.

Je tiež omnoho jednoduchšie spravovať a obnovovať obe služby na rovnakom prístrojovom paneli.

Ak si chcete kúpiť doménové mená samostatne, môžete tak urobiť od najlepších poskytovateľov, ako sú: Godaddy a NameCheap.

Môžem svoje doménové meno presunúť do inej spoločnosti?

Presúvanie názvu domény

Áno môžeš. Spravidla pri registrácii názvu domény vlastníte právo používať ho a preniesť ho kamkoľvek budete chcieť.

Povedzme napríklad, že ste si zakúpili svoje doménové meno od Godaddy a zakúpili si hosting od spoločnosti Bluehost. Teraz chcete presunúť svoje doménové meno do služby Bluehost, aby sa ľahšie spravovala a obnovovala.

Môžete to ľahko urobiť. Obe spoločnosti majú podrobné pokyny krok za krokom, ktoré môžete vykonať pri prenose názvu vašej domény.

Poznámka: Odporúčame vám počkať najmenej 45 dní po registrácii alebo obnovení, aby ste mohli začať s prevodom. ICANN, medzinárodná organizácia, ktorá dohliada na názvy domén, vyžaduje obnovenie jeden rok pri každom začatí prenosu. Prenosom názvu domény pred týmto obdobím môžete prísť o poplatok za obnovenie tohto roku.

Môžem presunúť svoj web do inej webhostingovej spoločnosti bez zmeny domény?

Áno, môžete to urobiť tiež. Vlastníte názov domény a môžete zmeniť jeho nastavenia tak, aby smerovalo na akúkoľvek webhostingovú spoločnosť.

Napríklad ste si zakúpili svoje doménové meno a hosting od Godaddy a teraz chcete presunúť svoj webhosting do Bluehost. Svoju stránku môžete presunúť z jedného hostiteľa na druhého jednoduchým prenosom súborov a údajov. Potom musíte upraviť nastavenia názvu domény a nasmerovať ich na nového poskytovateľa webhostingu.

Ďalším príkladom je, že ste si kúpili svoje doménové meno na stránkach WordPress.com (pozrite si našu príručku o rozdieloch medzi WordPress.com a WordPress.org). Neskôr sa budete chcieť presunúť na webovú stránku WordPress.org, ktorú hostíte sami.

Najprv sa musíte zaregistrovať pre hostingový účet WordPress. Potom môžete presunúť svoje stránky z WordPress.com na WordPress.org. Nakoniec stačí upraviť nastavenia doménových mien na stránkach WordPress.com a nasmerovať ich na nového poskytovateľa hostingu WordPress.

Dúfame, že tento článok vám pomohol spoznať rozdiel medzi názvom domény a webhostingom. Možno budete tiež chcieť vidieť naše porovnanie populárnych tvorcov webových stránok pre začiatočníkov s kladmi a zápormi.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me