Kto vlastní WordPress a ako zarába WordPress peniaze?

Začiatočníci sa vždy mýlili v tom, kto vlastní WordPress? Je trochu nereálne myslieť si, že niečo môže byť 100% zadarmo. Ak ste sa niekedy pýtali, kto vlastní WordPress a ako WordPress zarába peniaze, ste na správnom mieste. V tejto príručke pre začiatočníkov odpovieme na tieto bežné otázky spolu s tým, ako to ovplyvní vlastnícke práva k vášmu webu WordPress a obsahu blogu..


Pochopenie rozdielov medzi WordPress.com a WordPress.org

Predtým, ako odpovieme na otázku týkajúcu sa vlastníctva WordPress, je dôležité, aby ste pochopili o ktorom WordPress hovoríte.

Hlavnou príčinou zámeny číslo 1 je to, že ľudia často nevedia, že WordPress.com a WordPress.org sú dva zásadne odlišné produkty s rôznymi vlastníkmi..

Rozdiel medzi WordPress.com a WordPress.org

WordPress.org je obľúbený systém správy obsahu (CMS), o ktorom ste vždy počuli. Toto je skutočný WordPress a je 100% zadarmo. Často sa označuje ako WordPress s vlastným hosťovaním. Keď počujete veci, ako by ste mohli v službe WordPress vytvárať akýkoľvek typ webových stránok s doplnkami a vlastnými motívmi, hovoria o nich ľudia WordPress.

WordPress.com je webhostingová služba, ktorá ponúka stiahnutú verziu programu WordPress, ktorá vám uľahčí blogovanie. Nezískate všetky dobroty programu WordPress, ako sú doplnky, vlastné motívy atď.

Aby bol tento článok zameraný, nebudeme sa zaoberať porovnaním týchto dvoch prvkov. Viac sa o tom môžete dozvedieť v našom grafe WordPress.com vs WordPress.org.

Pochopenie rozdielu medzi týmito dvoma produktmi je nevyhnutné na pochopenie vlastníckych a obchodných modelov týchto produktov.

Kto vlastní WordPress.org a populárny softvér WordPress?

WordPress je softvér s otvoreným zdrojom. To znamená, že ktokoľvek môže vidieť kód a prispievať k jeho vylepšovaniu. Je to príspevok tisícov nezávislých ľudí z celého sveta, ktorý postavil WordPress na súčasný stav.

WordPress je licencovaný pod licenciou GPL a je dôležité, aby ste pochopili výhody licencie GPL, pretože to vám pomôže lepšie pochopiť vlastníctvo.

Zhrneme GPL v troch hlavných výhodách:

 • WordPress môžete používať ľubovoľným spôsobom bez akýchkoľvek obmedzení.
 • V aplikácii WordPress môžete bez akýchkoľvek obmedzení prispôsobiť, pridať alebo odstrániť všetko, čo sa vám nepáči.
 • Môžete prebaliť, rebranduovať, predávať a distribuovať WordPress bez akýchkoľvek obmedzení, s výnimkou toho, že sa vydáva aj na základe licencie GPL.

Posledná časť obyčajne odfúka myseľ ľudí. Áno, môžete si skutočne vziať WordPress, zmeniť logo a meno a začať ho predávať (100% legálne).

Inými slovami, kódová základňa WordPress patrí do komunity (vy). Tisíce ľudí, ktorí sa podieľali na tomto neziskovom projekte, to robili bez akejkoľvek priamej kompenzácie. Podrobnejšie to vysvetlíme v časti tohto obchodného modelu.

Zhrnutie: Akákoľvek webová stránka, ktorú vytvoríte pomocou samo hosteného softvéru WordPress, vlastníte 100%. Obsah, ktorý na tieto stránky odovzdáte, tiež vlastníte 100%.

Ochrannú známku WordPress a doménu WordPress.org vlastní nadácia WordPress, nezisková organizácia 501 (c) (3), ktorej jediným účelom je zabezpečiť, aby bol WordPress voľne dostupný, udržiavaný a vyvíjaný..

Kto vlastní WordPress.com

WordPress.com je vo vlastníctve súkromnej spoločnosti s názvom Automattic.

Musíte pochopiť trochu histórie open-source projektu WordPress, aby ste pochopili príspevky spoločnosti Automattic a dôvody, prečo sa s nimi zaobchádza priaznivejšie, ako napríklad možnosť používať ochrannú známku WordPress a vytúženú doménu WordPress.com ako súčasť svojho plateného produktu..

Automattic založil spoluzakladateľ vývojára open source softvéru WordPress Matt Mullenweg.

Matt vytvoril Automattic v roku 2005, takmer dva roky po WordPress, s primárnym cieľom uľahčiť hosťovanie WordPress a umožniť ľuďom s malými technickými znalosťami začať blog s WordPress.

Keďže platforma WordPress.com bola poháňaná otvoreným softvérom WordPress, mal Automattic záujem o ďalší vývoj bezplatného softvéru WordPress..

Niekoľko prvých zamestnancov spoločnosti Automattic pred vývojom spoločnosti prispievalo k vývojárom programu WordPress, preto by malo byť samozrejmé, že finančný záujem nebol jediným dôvodom, prečo spoločnosť Automattic investovala do programu WordPress..

Pretože projekt s otvoreným zdrojovým kódom na začiatku nepriniesol žiadne peniaze, Matt prvýkrát zaregistroval ochrannú známku WordPress prostredníctvom Automattic.

S rastúcou popularitou programu WordPress spoločnosť Automattic v roku 2010 darovala nadácii WordPress Foundation ochrannú známku WordPress, aby sa zaistila dlhodobá udržateľnosť neziskového projektu..

Je dôležité si uvedomiť, že Matt Mullenweg je generálnym riaditeľom spoločnosti Automattic a tiež pôsobí v predstavenstve nadácie WordPress..

Keď už viete históriu, povedzme o vlastníctve obsahu na stránke WordPress.com.

Pri vytváraní stránok pomocou služby WordPress.com musíte dodržiavať ich pravidlá zmluvných podmienok. Aj keď sa v ňom jasne uvádza, že je navrhnutý tak, aby vám poskytoval čo najväčšiu kontrolu a vlastníctvo obsahu, niekto môže napriek tomu zastaviť vaše stránky, ak sa domnievajú, že porušujú.

Aj keď máte 100% kontrolu nad svojím webom, ste obmedzení na sadu funkcií, ktorá sa vám ponúka a ktorá neobsahuje doplnky, vlastné motívy atď..

Dúfajme, že teraz by ste mali mať odpoveď na svoju otázku o tom, kto vlastní WordPress.

Teraz sa pozrime, ako WordPress zarába peniaze.

Obchodný model Automatického vs Obchodný model WordPress

Obchodným modelom spoločnosti Automattic je predaj služieb súvisiacich s WordPress, ako sú hosťovanie, zálohovanie a iné, takže na to nebudeme tráviť príliš veľa času..

V krátkosti, Automattic zarába peniaze na WordPress.com predajom reklamy na vašich bezplatných stránkach. Ak sa rozhodnete platiť za svoje plány hostenia, získate ďalšie prémiové aktualizácie, ako napríklad možnosť skryť reklamy, zakúpiť domény, ďalší priestor na disku, komerčné témy atď..

Naším cieľom v tejto časti je vysvetliť obchodný model, ktorý stojí za otvoreným softvérom WordPress, a odpovedať na bežné otázky, ako vývojári programu WordPress zarábajú peniaze, ak dobrovoľne prispievajú k bezplatnému neziskovému projektu..

Začnime otázkou prečo vývojári prispievajú do programu WordPress, ak nedostávajú zaplatené?

Aj keď môžu existovať altruistické dôvody, zameriame sa na dva primárne menové dôvody:

 • Predávajú produkty alebo služby WordPress (vlastné doplnky, témy, vývoj webových aplikácií, poradenstvo atď.)
 • Pracujú pre spoločnosť, ktorá predáva produkty alebo služby WordPress.

Inými slovami, zarábajú peniaze, ale nedostávajú platby od nadácie WordPress.

S rastúcou popularitou WordPressu vzrástol počet firiem, ktoré predávajú produkty / služby súvisiace s WordPress. Tým sa zvýšil komerčný záujem o ďalší vývoj softvéru WordPress s otvoreným zdrojovým kódom.

Zamyslite sa nad tým, čo bol schopný urobiť Automattic na začiatku, až na to, že existuje niekoľko spoločností, ktoré najímajú špecializovaných zamestnancov, ktorí sa podieľajú na rozvoji programu WordPress, pretože chápu, ako sa projekt WordPress rozrastá, a tak sa zvýšia aj príležitosti na príjmy.

Kam sa teda nadácia WordPress zmestí do obrázka?

Nadácia WordPress je nezisková organizácia, preto je primárnym zdrojom príjmu prostredníctvom darov.

Tieto dary poskytujú jednotlivci, ako ste vy, a tiež spoločnosti, ktoré používajú program WordPress na zarábanie peňazí.

Ako to všetko platí pre vás ako používateľa?

Aj keď za WordPress neplatíte priamo, môžete za to platiť nepriamo.

Napríklad, ak hosťujete svoje webové stránky na serveri Bluehost, Siteground, WPEngine alebo inej významnej hostiteľskej spoločnosti WordPress, potom platíte nepriamo za WordPress. Pretože všetky tieto spoločnosti pravidelne prispievajú do programu WordPress.

Ak používate Yoast SEO, BackupBuddy, Sucuri alebo niektorý z produktov WPBeginner (OptinMonster, WPForms, MonsterInsights, atď.), Potom nepriamo platíte za WordPress. Pretože všetky tieto spoločnosti pravidelne sponzorujú WordCamps a / alebo prispievajú do WordPress.

Dúfame, že vám to pomôže lepšie porozumieť obchodnému modelu WordPress a objasniť všetky obavy týkajúce sa tejto záležitosti.

Čo môžeme urobiť, aby sme zlepšili a objasnili niektoré nejasnosti?

V súvislosti so zainteresovanými obchodnými modelmi sa dá o situácii v oblasti domén urobiť len veľmi málo.

Jediným skutočným spôsobom, ako to vyriešiť, je vzdelávanie, ktoré musí byť dve časti.

V prvom rade je to úloha médií.

Hlavné technologické médiá ako TechCrunch, Recode, TheNextWeb atď. Musia urobiť lepšiu prácu pri kontrole faktov, aby sa vyhli článkom, ktoré tvrdia, že Automattic je materskou spoločnosťou WordPress. Mohlo by to byť také jednoduché, ako povedať materskú spoločnosť za WordPress.com.

Jednoducho môžete google označiť výraz „materská spoločnosť WordPress“ a nájdete veľa článkov z hlavných technologických médií, ktoré hlásia nepravdivé informácie (príklad: tu, tu, tu, tu a tu).

Druhou úlohou je presadzovanie nadácie WordPress a Automattic.

Tieto tlačové médiá sú zvyčajne rozmiestnené v týchto tlačových správach, takže ak dôjde k nejakému opätovnému presadzovaniu v najvyšších predajných miestach, zvyšok bude nasledovať.

Pri udalostiach blogov, keď vidíte stánok WordPress, sa jedná často o automatický (WordPress.com) stánok. Aj keď je možné vylepšiť marketingovú verbifikáciu, keď sme osobne videli zamestnancov, ktorí na stánku odpovedajú na otázky, sú veľmi nápomocní a takmer vždy vysvetlia rozdiel..

V spoločnosti TBEX North America 2015, keď sme navštívili ich stánok, sa najmenej dvaja ľudia pýtali na otázku vlastníctva WordPress a pracovníci Automatic odviedli vynikajúcu prácu, ktorá jasne vysvetlila rozdiel.

záver

Dúfame, že vám tento článok pomohol odpovedať na otázku, kto vlastní WordPress, ako zarába WordPress a čo to vlastne znamená pre kontrolu a vlastníctvo vášho webu. Môžete si tiež prečítať náš článok o 15 najčastejších otázkach od začiatočníkov WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map