Čo je to blog a ako sa líši od webovej stránky? (Vysvetlenie)

Čitatelia sa nás často pýtajú, čo je to blog a ako sa líši od webovej stránky? Ak uvažujete o spustení blogu alebo webovej stránky, porozumenie týmto podmienkam vám pomôže dosiahnuť vaše ciele.


V tejto príručke pre začiatočníkov vysvetlíme, čo je to blog a ako sa líši od tradičného webu. Budeme hovoriť aj o scenároch použitia s príkladmi z reálneho sveta a ich výhodách.

Čo je to blog a ako sa líši od webovej stránky?

Čo je to blog?

Blog je typ webovej stránky, na ktorej je obsah prezentovaný v obrátenom chronologickom poradí (novší obsah sa objaví ako prvý). Obsah blogu sa často označuje ako záznam alebo „príspevok do blogu“.

Blogy spravuje jednotlivec alebo malá skupina ľudí, aby prezentovali informácie konverzačným štýlom. Teraz však existuje veľa podnikových blogov, ktoré produkujú veľa obsahu v štýle informačného a vodcovského myslenia.

Stránka blogu s príspevkami

Typické príspevky na blogu majú aj sekciu komentárov, v ktorej môžu používatelia na článok odpovedať.

História blogov

Blogy sa vyvinuli z online denníkov a časopisov v polovici 90. rokov. V tom čase používatelia internetu už prevádzkovali osobné webové stránky, na ktorých pravidelne zverejňovali svoje osobné životy, myšlienky a spoločenské komentáre..

Termín webový denník sa prvýkrát použil na konci 90. rokov, neskôr sa stal „weblog“, potom „my blogujeme“ a nakoniec „blogom“..

Vzhľadom na rastúci počet takýchto webových stránok sa začalo objavovať niekoľko nástrojov, ktoré uľahčili používateľom vytváranie online časopisov a blogov. Tieto nástroje pomohli popularizovať blogovanie a sprístupnili technológiu netechnickým používateľom.

V roku 1999 bola spustená populárna webová stránka o blogovaní Blogger.com, ktorú spoločnosť Google získala vo februári 2003.

V tom istom roku vydala WordPress svoju prvú verziu ako platformu pre blogovanie v máji 2003.

Dnes je WordPress najobľúbenejšou platformou na blogovanie na svete, ktorá napája viac ako 30% všetkých webových stránok na internete.

Aký je rozdiel medzi blogom a webovými stránkami?

Blogy sú typom webovej stránky. Jediným skutočným rozdielom medzi blogom a inými typmi webových stránok je to, že blogy sa pravidelne aktualizujú o nový obsah, ktorý sa zobrazuje v obrátenom chronologickom poradí (novšie príspevky najskôr).

Typické webové stránky majú statický charakter, kde je obsah usporiadaný na stránkach a nie sú často aktualizované. Zatiaľ čo blog je dynamický a zvyčajne sa aktualizuje častejšie. Niektorí blogeri publikujú denne niekoľko nových článkov.

Blogy môžu byť súčasťou väčšej webovej stránky. Podniky majú často sekciu blogov, v ktorej pravidelne vytvárajú obsah na informovanie a vzdelávanie svojich zákazníkov.

Program WordPress môžete použiť na vytvorenie webových stránok aj blogu, preto veľa podnikateľov používa program WordPress na vytváranie svojich webových stránok pre malé firmy..

Jednoducho povedané, všetky blogy môžu byť webovou stránkou alebo jej časťou. Nie všetky webové stránky sa však dajú nazývať blogmi.

Napríklad WPBeginner je blog a webová stránka. Naša webová stránka obsahuje ďalší obsah, ktorý je publikovaný vo formáte, ktorý nie je blogom, ako je slovník, o nás a na kontaktných stránkach.

Obsah, ktorý nie je blogom, na webovej stránke blogu

Teraz sa pozrime na ďalší príklad. Tentoraz web s názvom Awesome Motive. Je to obchodná webová stránka a patrí do správcovskej spoločnosti WPBeginner.

Úžasný motív

Nemá blog ani žiadny obsah zverejňovaný v poradí. Používa stránky na organizovanie a prezentovanie informácií o firme a zhromažďuje spätnú väzbu od používateľov pridaním kontaktného formulára.

Môžete tiež povedať, že blogy obsahujú články, ktoré sú usporiadané podľa kategórií a značiek. Na druhej strane webové stránky používajú stránky na usporiadanie a zobrazenie obsahu.

Blog alebo web – ktorý je lepší?

Ako začiatočník sa možno pýtate, či by ste mali začať blog alebo web, ktorý z nich je lepší? Úprimne povedané, odpoveď na túto otázku skutočne závisí od toho, aké sú vaše ciele.

Mnoho malých podnikov na celom svete má tradičné webové stránky tvorené iba stránkami a bez blogu. Takéto malé webové stránky sa často vyrábajú na vytvorenie informačnej webovej prezentácie pre firmu, organizáciu alebo jednotlivca.

Na druhej strane čoraz viac podnikov si vo svojej marketingovej stratégii uvedomuje potenciál blogu. Na svoje tradičné webové stránky pridávajú samostatnú sekciu blogov a používajú ju na zvýšenie návštevnosti z vyhľadávacích nástrojov.

Vezmite OptinMonster, jedná sa o softvér olovenej generácie a ich webová stránka obsahuje tradičné predajné stránky predstavujúce svoj produkt a jeho vlastnosti.

Web a blog spoločnosti OptinMonster

Majú tiež informačný blog, kde učia používateľov, ako zlepšiť konverzie a získať viac potenciálnych zákazníkov. Pomáha im to pokryť kľúčové slová v tomto odvetví, aby získali bezplatnú návštevnosť z vyhľadávacích nástrojov a zvýšili predaj.

Aj keď ste podnik, nezisková organizácia alebo profesionál, pridaním blogu na svoj web môžete dosiahnuť svoje ciele..

Aký je rozdiel medzi blogovými príspevkami a stránkami?

WordPress je najobľúbenejšou platformou na blogovanie a výkonným systémom na správu obsahu. V predvolenom nastavení sa dodáva s dvoma typmi obsahu: príspevky a stránky. Začiatočníci sú medzi nimi často zmätení.

Príspevky na blogu sa na vašej stránke blogu zobrazujú v chronologickom poradí (od najnovších po najstaršie), pretože ide o aktuálny obsah, čo znamená, že vaši používatelia budú musieť hlbšie kopať, aby si mohli zobraziť staršie príspevky..

Stránky sú statický obsah typu „jednorazový“, napríklad stránka o stránke, stránka kontaktu, stránky produktov alebo služieb, domovská stránka a ďalšie..

Viac informácií nájdete v našej príručke pre začiatočníkov o rozdieloch medzi príspevkami a stránkami.

Stránky sa zvyčajne používajú na vytvorenie štruktúry a rozloženia webových stránok. Aj blogy môžu mať stránky vedľa nich (pozrite si náš zoznam dôležitých stránok, ktoré by mal mať každý blog).

Prečo ľudia blogujú? Aké sú výhody blogovania?

Každý jednotlivý blogger má svoju vlastnú motiváciu pre blogovanie. Mnoho z nich ho používa ako alternatívu k vedení denníka alebo denníka. Blogovanie im poskytuje priestor na zdieľanie svojej kreativity a nápadov so širším publikom.

Najlepšie značky a firmy vytvárajú blogy na vzdelávanie svojich zákazníkov, zdieľanie správ a oslovenie širšieho publika. Blogovanie je nevyhnutnou súčasťou stratégie online marketingu pre mnoho firiem.

Nasleduje niekoľko výhod blogovania.

  • Poskytuje cestu na usporiadanie vašich myšlienok a nápadov
  • Umožňuje vám predviesť svoje zručnosti, kreativitu a talent
  • Pomôžte jednotlivcom stať sa autoritou vo svojom odbore
  • Pomáha vám stýkať sa so zaujímavými podobne zmýšľajúcimi ľuďmi online
  • Mnoho blogerov zarába peniaze zo svojich blogov rôznymi spôsobmi speňaženia
  • Podniky používajú blogovanie, aby na svojich webových stránkach priviedli viac potenciálnych zákazníkov
  • Neziskové organizácie môžu pomocou blogov zvyšovať informovanosť, viesť kampane v sociálnych médiách a ovplyvňovať verejnú mienku

Aké sú príklady dobrých blogov??

Blogovanie je obrovské!

Milióny jednotlivcov a firiem z celého sveta majú blogy. To znamená, že existujú blogy na takmer akúkoľvek tému, na ktorú si dokážete myslieť.

Tu je niekoľko dobrých blogov, ktoré si môžete pozrieť ako príklad. Ručne sme vybrali najlepšie blogy v rôznych odvetviach, aby sme získali predstavu o tom, aké rozmanité sú blogy.

1. Štipka Yum

Špetka Yum

Pinch of Yum je jedným z najpopulárnejších blogov o jedle a receptoch online. Tento blog, ktorý založila Lindsay, stredoškolská učiteľka, jej umožnil opustiť dennú prácu a stať sa blogerom na plný úväzok..

2. WePheParents

WeTheParents

WeTheParents je populárny blog venovaný rodičovstvu, ktorý prevádzkujú Neve a Keane (rodičia). Zdieľajú tipy na rodičovstvo pre mamičky a oteckov a pritom zarábajú peniaze zarobením provízie za výrobky, ktoré odporúčajú.

3. Čo sme nosili

Nosili sme čo

Založil Danielle Bernstein, We Wore Čo je populárny módny blog. S viac ako 1,5 miliónom sledovateľov pokrýva všetko od módy po návrh interiéru až po pánske oblečenie.

4. Nerd Fitness

Nerd Fitness

Fitness blog, ktorý založil Steve Kamb, Nerd Fitness sa venuje pomoci ľuďom zostať fit. Poskytuje rady týkajúce sa fitnes, motivácie, podpory, stravovacích návykov a cvičebných tipov.

5. Stratené s účelom

Stratené s účelom

Populárny cestovateľský blog, ktorý vedie Alex, ktorý zdieľa svoje cesty a ponúka tipy na cestovanie, rady a príručky pre ostatných batohov.

6. Malý Budha

Malý Budha

Tiny Buddha je blog osobného rozvoja, ktorý vytvorila Lori Deschene. Blog publikuje obsah o šťastí, láske, vzťahoch, všímavosti, duchovnosti, jednoduchosti, minimalizme, pustení a ďalších.

Existuje mnoho ďalších vynikajúcich blogov o mnohých rôznych témach. Ďalšie nápady nájdete v našom zozname najobľúbenejších typov blogov.

Ako blogeri zarábajú peniaze?

Ľudia zvyčajne myslia na bloggerov ako na fandov. Niektoré z nich sú, ale veľké množstvo blogerov zarába zo svojich blogov peniaze. To im umožňuje zamerať sa viac na svoj blog, ukončiť svoje denné práce a budovať úspešné online obchody.

Úspešnejší blogeri môžu zo svojich blogov zarobiť šesťmiestne, sedemmiestne a dokonca osemmiestne príjmy.

Nižšie je uvedených niekoľko spôsobov, ktoré väčšina blogerov používa na zarábanie peňazí zo svojich blogov:

Najbežnejším a pravdepodobne najjednoduchším spôsobom zarobenia peňazí online je zobrazovanie reklám. Ako nový blogger však nebudete môcť priamo kontaktovať inzerentov ani ich spravovať sami.

Tu prichádza služba Google AdSense. Postará sa o vyhľadávanie reklám, ich zobrazovanie, zhromažďovanie platieb od inzerentov a zasielanie týchto platieb za malé zníženie..

Mnoho blogerov tiež zarába peniaze prostredníctvom affiliate marketingu. V zásade odporúčajú produkty na svojich webových stránkach a zarábajú províziu, keď ich používatelia kupujú.

Medzi ďalšie bežné spôsoby speňažovania patrí členstvo, predaj online kurzov alebo pridanie online obchodu do blogu.

Pozrite si náš zoznam osvedčených spôsobov zarobenia peňazí online z vášho blogu, kde nájdete niekoľko ďalších príkladov.

Máme tiež zoznam „ľahko naštartovateľných“ podnikateľských nápadov online, ktoré si môžete vyskúšať.

Môže ktokoľvek začať blog?

Áno, každý, kto chce založiť blog, to môže ľahko urobiť.

V prvých dňoch blogovania používatelia potrebovali kódovacie schopnosti, aby mohli dokonca aktualizovať svoje blogy. Teraz existuje veľa nástrojov, ktoré vám umožňujú ľahko vytvoriť blog bez toho, aby ste museli písať kód. Ak môžete ukazovať a klikať, môžete si blog vytvoriť v priebehu niekoľkých minút.

Výber nesprávnej platformy blogov na spustenie blogu je najbežnejšou chybou, ktorú začiatočníci robia. Keďže ste tu, nebudete robiť túto chybu.

Odporúčame vám používať WordPress. Je to najpopulárnejšia platforma na vytváranie blogov a tvorca webových stránok na svete. Viac ako 30% všetkých webových stránok na internete je vytvorených pomocou programu WordPress. Len tak môžete získať predstavu o tom, ako je populárny.

Existujú dva typy WordPress: WordPress.com, ktoré je hosťovaným riešením, a WordPress.org tiež známy ako WordPress s vlastným hosťovaním. Ďalšie podrobnosti nájdete v našom sprievodcovi rozdielom medzi WordPress.com a WordPress.org.

Odporúčame vám používať WordPress.org, pretože vám poskytuje okamžitý prístup ku všetkým funkciám WordPress. Umožňuje vám tiež ľahko zarábať peniaze z vášho blogu bez akýchkoľvek obmedzení.

Chcete sa dozvedieť viac o WordPress? Podrobný rozpis jeho funkcií nájdete v našej úplnej kontrole WordPress.

Na spustenie vlastného blogu WordPress.org budete potrebovať nasledujúce veci.

  • Názov domény (Toto bude adresa vášho blogu a to, čo používatelia zadajú do svojho prehliadača, aby ho navštívili. Napríklad wpbeginner.com)
  • Účet hostenia webových stránok (tu budú uložené súbory vášho blogu)
  • 20 minút času

Zvyčajne vás bude názov domény stáť okolo 14,99 USD ročne a webová stránka, ktorá hosťuje 7,99 USD mesačne. Ak teraz začínate, zdá sa, že to je veľa peňazí.

Našťastie sa Bluehost zaviazal ponúknuť používateľom WPBeginner bezplatnú doménu a zľavu pri hostovaní. Sú jednou z najväčších hostingových spoločností na svete a WordPress ich oficiálne odporúča.

V podstate budete môcť začať za 2,75 dolárov mesačne.

Po zakúpení hostingu sa môžete obrátiť na nášho sprievodcu o tom, ako začať blog, kde nájdete úplné pokyny krok za krokom.

Dúfame, že tento článok pomohol odpovedať na vaše otázky týkajúce sa toho, čo je blog a aký je rozdiel medzi blogom a webom. Môžete tiež navštíviť náš zoznam najužitočnejších nástrojov na správu a rast vášho blogu WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me