Čo je to súbor XML Sitemap? Ako vytvoriť súbor Sitemap vo WordPress?

Zaujíma vás, čo je to mapa stránok XML a ako ju pridať na svoju webovú stránku WordPress?


Mapa stránok XML pomáha vyhľadávacím nástrojom ľahko prechádzať obsahom vašej webovej stránky. Poskytuje im zoznam všetkého obsahu v strojom čitateľnom formáte.

Na rozdiel od bežného súboru Sitemap, ktorý je určený pre ľudí, sa súbor XML XML zvyčajne nezobrazuje návštevníkom vašich webových stránok.

V tomto článku si vysvetlíme, čo je súbor Sitemap XML a ako ľahko vytvoriť súbor Sitemap v programe WordPress.

Čo je súbor XML Sitemap a ako ho vytvoriť pre svoj web WordPress

Čo je to súbor Sitemap XML?

Súbor Sitemap XML je súbor, ktorý obsahuje zoznam všetkého obsahu vašich webových stránok vo formáte XML, takže vyhľadávacie nástroje, ako je Google, môžu ľahko vyhľadať a indexovať váš obsah..

Na začiatku 2000-tych rokov mali vládne webové stránky odkaz na svojich hlavných stránkach s názvom „Mapa stránok“. Táto stránka zvyčajne obsahovala zoznam všetkých stránok na tejto webovej stránke.

Zatiaľ čo niektoré webové stránky dnes majú súbory sitemap HTML, celkovo sa ich použitie používa.

Súbory Sitemap sa dnes publikujú vo formáte XML namiesto HTML a ich cieľovou skupinou sú vyhľadávacie nástroje a nie ľudia.

V zásade je súbor Sitemap XML spôsob, ako môžu vlastníci webových stránok povedať vyhľadávacím nástrojom všetky stránky, ktoré na ich webových stránkach existujú.

Tiež hovorí vyhľadávacím nástrojom, ktoré odkazy na vašich webových stránkach sú dôležitejšie ako iné a ako často aktualizujete svoje webové stránky.

Aj keď súbory Sitemap XML nezvýšia hodnotenie vašich vyhľadávacích nástrojov, umožňujú vyhľadávacím nástrojom lepšie prehľadávať vaše webové stránky. To znamená, že môžu nájsť viac obsahu a začať ho zobrazovať vo výsledkoch vyhľadávania, čo niekedy vedie k vyšším hodnotám.

Prečo potrebujete súbor XML Sitemap?

Súbory Sitemap sú mimoriadne dôležité z hľadiska optimalizácie vyhľadávacích nástrojov (SEO).

Stačí pridať súbor Sitemap nemá ovplyvniť poradie vyhľadávania. Ak však na vašom webe existuje stránka, ktorá nie je indexovaná, potom vám mapa stránky poskytne spôsob, ako dať vyhľadávacím nástrojom vedieť o tejto stránke..

Súbory Sitemap sú veľmi užitočné pri prvom spustení blogu alebo vytvorení nového webu, pretože väčšina nových webových stránok nemá žiadne spätné odkazy. Preto je pre vyhľadávače ťažšie objaviť všetok svoj obsah.

Preto vyhľadávacie nástroje, ako sú Google a Bing, umožňujú novým vlastníkom webových stránok odoslať súbor Sitemap vo svojich nástrojoch správcu webu. To umožňuje ich robotom vyhľadávača ľahko nájsť a indexovať váš obsah (viac o tom neskôr).

Súbory Sitemap sú rovnako dôležité aj pre zavedené populárne webové stránky. Umožňujú vám zdôrazniť, ktorá časť vašich webových stránok je dôležitejšia, ktoré časti sú častejšie aktualizované atď., Takže vyhľadávacie nástroje môžu zodpovedajúcim spôsobom navštíviť a indexovať váš obsah..

Pomáha to zlepšiť celkovú viditeľnosť vášho webu v rebríčku vyhľadávacích nástrojov.

Ako vytvoriť súbor Sitemap vo WordPress?

Existuje niekoľko spôsobov, ako vytvoriť súbor XML sitemap vo WordPress. Ukážeme vám dve populárne metódy na vytvorenie súboru Sitemap XML v programe WordPress a môžete si vybrať ten, ktorý vám najviac vyhovuje.

Metóda 1. Vytvorenie súboru XML Sitemap vo WordPress pomocou SEO SEO

Najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť súbor XML sitemap vo WordPress, je pomocou doplnku Yoast SEO.

Je to najlepší doplnok SEO pre WordPress na trhu, ktorý vám ponúka komplexnú sadu nástrojov na optimalizáciu blogových príspevkov pre SEO.

Najprv musíte nainštalovať a aktivovať doplnok Yoast SEO. Ďalšie informácie nájdete v našej podrobnej príručke o tom, ako nainštalovať doplnok WordPress.

Po aktivácii prejdite na stránku SEO »Všeobecne a prejdite na kartu Funkcie. Od tejto chvíle musíte prejsť nadol na možnosť „XML Sitemap“ a uistiť sa, že je zapnutá.

Vaša možnosť súboru Sitemap pre SEO XML

Potom kliknutím na tlačidlo Uložiť zmeny uložte zmeny.

Ak chcete overiť, či váš SEO vytvoril súbor XML Sitemap, kliknite na ikonu otáznika vedľa možnosti XML Sitemap na stránke.

Prezrite si súbor XML Sitemap vytvorený pomocou doplnku Yoast SEO

Potom kliknutím na odkaz „Zobraziť súbor XML Sitemap“ zobrazte svoj živý súbor Sitemap XML vygenerovaný službou SEO..

Môžete tiež nájsť svoj súbor Sitemap XML jednoduchým pridaním súboru sitemap_index.xml na koniec adresy svojho webu. Napríklad:

https://www.example.com/sitemap_index.xml

Váš SEO sitemap

Váš SEO vytvára viacero súborov Sitemap pre rôzne typy obsahu. V predvolenom nastavení vygeneruje súbory Sitemap pre príspevky, stránky, autora a kategórie.

Ak prevádzkujete internetový obchod pomocou služby WooCommerce, vygeneruje tiež súbor Sitemap pre vaše produkty.

Pokiaľ však ide o odosielanie súboru Sitemap do vyhľadávacích nástrojov, musíte odoslať iba hlavný indexový súbor Sitemap. Ukážeme vám, ako to urobiť ďalej v tomto článku.

Metóda 2. Vytvorenie súboru XML Sitemap vo WordPress pomocou doplnku Google XML Sitemaps

Táto metóda je odporúčaná pre používateľov, ktorí nechcú používať funkciu XML súborov Sitemap vašej spoločnosti SEO.

Najprv musíte nainštalovať a aktivovať doplnok Google XML Sitemaps. Ďalšie informácie nájdete v našej podrobnej príručke o tom, ako nainštalovať doplnok WordPress.

Po aktivácii doplnok automaticky vygeneruje súbor XML Sitemap pre vaše webové stránky. Môžete si to pozrieť jednoducho pridaním sitemap.xml na adresu svojho webu. Napríklad:

https://www.example.com/sitemap.xml

Mapa stránky vytvorená doplnkom Google XML Sitemap

Doplnok funguje hneď po vybalení pre väčšinu blogov a firemných webových stránok. Stále však musíte skontrolovať nastavenia doplnkov, aby ste sa uistili, že vám nič nechýba.

Jednoducho choďte na Nastavenia »XML-mapa stránok stránku na konfiguráciu doplnku.

Nastavenia doplnku Google XML Sitemap

Doplnok v hornej časti vám poskytne informácie o stave. Ak doplnok nedokáže pingovať žiadny vyhľadávací nástroj, upozorní vás na to.

Môžete si prezrieť základné možnosti, v ktorých môžete doplnku zakázať oznamovanie vyhľadávacích nástrojov, zvýšiť limit pamäte PHP a ďalšie. Predvolené nastavenia by fungovali pre väčšinu hostingových prostredí WordPress.

Ďalej sa zobrazí sekcia ďalších stránok. Odtiaľto môžete ručne pridať stránky do svojho XML súboru Sitemap. Toto sa hodí, ak váš web obsahuje statické stránky HTML, ktoré nevytvoril redakčný systém WordPress.

Ručné pridávanie stránok

Potom môžete upraviť spôsob, akým doplnok priradí prioritu príspevkom. V predvolenom nastavení používa na výpočet priority príspevku počet komentárov.

Uverejniť prioritu

Nasledujúce dve časti stránky s nastaveniami doplnku vám umožňujú zahrnúť a vylúčiť obsah zo súboru Sitemap pre WordPress. Ak napríklad prevádzkujete obchod s elektronickým obchodom, mali by ste do svojho súboru Sitemap zahrnúť typ obsahu „Produkty“..

Zahrnúť alebo vylúčiť obsah zo súboru Sitemap

Potom môžete upraviť frekvenciu a prioritu obsahu vášho súboru Sitemap. Vyhľadávacie nástroje považujú tieto hodnoty za pomôcku a podľa svojich kritérií sa môžu rozhodnúť nasledovať alebo ignorovať tieto značky..

Nastavte frekvenciu a prioritu obsahu súboru Sitemap

Nakoniec nezabudnite kliknúť na tlačidlo „Možnosti aktualizácie“ a uložiť zmeny.

Ako povedať vyhľadávačom o súboroch Sitemap?

Vyhľadávacie nástroje sú dosť inteligentné pri hľadaní súboru Sitemap. Kedykoľvek zverejníte nový obsah, spoločnosť Google a Bing odošle ping s cieľom informovať ich o zmenách vo vašom súbore Sitemap.

Odporúčame vám však súbor Sitemap odoslať ručne, aby ste ho mohli vyhľadať vyhľadávacie nástroje.

Odoslanie súboru XML Sitemap spoločnosti Google

Konzola Google Search Console je bezplatný nástroj, ktorý ponúka spoločnosť Google a ktorý pomáha vlastníkom webových stránok monitorovať a udržiavať prítomnosť svojich stránok vo výsledkoch vyhľadávania Google.

Pridanie súboru Sitemap do služby Google Search Console mu pomôže rýchlo objaviť váš obsah, aj keď je váš web úplne nový.

Najprv musíte navštíviť webovú stránku služby Google Search Console a zaregistrovať si účet.

Potom sa zobrazí výzva na výber typu vlastníctva. Môžete si vybrať doménu alebo predponu URL. Odporúčame zvoliť predponu adresy URL, pretože je jednoduchšie ju nastaviť.

Vyberte typ vlastnosti

Zadajte adresu URL svojich webových stránok a potom kliknite na tlačidlo Pokračovať.

Ďalej budete požiadaní o overenie vlastníctva webových stránok. Uvidíte na to niekoľko metód, odporúčame vám použiť metódu značky HTML.

Google Search Console overuje vlastníctvo stránok

Jednoducho skopírujte kód na obrazovku a potom prejdite do oblasti administrácie vášho webu WordPress.

Odtiaľ budete musieť nainštalovať a aktivovať doplnok Insert Headers and Footers. Ďalšie informácie nájdete v našej podrobnej príručke o tom, ako nainštalovať doplnok WordPress.

Po aktivácii musíte navštíviť Nastavenia »Vložte hlavičky a päty a do poľa „Skripty v záhlaví“ pridajte kód, ktorý ste skopírovali skôr.

Pridajte verifikačný kód do časti hlavičky

Nezabudnite kliknúť na tlačidlo Uložiť a uložiť zmeny.

Teraz prejdite späť na kartu Search Console a kliknite na tlačidlo Overiť.

Spoločnosť Google skontroluje, či na vašom webe nie je verifikačný kód, a potom ho pridá do účtu Konzoly Google Search Console.

Poznámka: Ak je overenie neúspešné, vyčistite vyrovnávaciu pamäť a skúste to znova.

Teraz, keď ste pridali svoj web, pridajte tiež svoj súbor XML.

Na hlavnom paneli účtu musíte kliknúť na súbory Sitemap v ľavom stĺpci.

Pridanie adresy URL súboru Sitemap do Konzoly vyhľadávania Google

Potom musíte do sekcie „Pridať nový súbor sitemap“ pridať poslednú časť adresy URL súboru sitemap a kliknúť na tlačidlo Odoslať.

Spoločnosť Google teraz pridá vašu webovú adresu súboru Sitemap do vašej Konzoly vyhľadávania Google.

Google bude nejaký čas trvať, kým indexovo prehľadáte svoje webové stránky. Po chvíli by ste mohli vidieť základné štatistiky súborov Sitemap.

Tieto informácie zahŕňajú počet odkazov, ktoré Google našiel vo vašom súbore Sitemap, koľko z nich sa indexovalo, pomer obrázkov k webovým stránkam a ďalšie.

Štatistiky súborov Sitemap v službe Google Search Console

Odovzdanie súboru XML Sitemap spoločnosti Bing

Podobne ako Konzola Google Search Console, aj Bing ponúka nástroje Bing Webmaster Tools, ktoré majiteľom webových stránok pomáhajú monitorovať ich webové stránky vo vyhľadávacom nástroji Bing..

Ak chcete svoj súbor Sitemap pridať do služby Bing, musíte navštíviť webovú stránku Nástrojov správcu webu Bing a zaregistrovať si účet. Po registrácii môžete svoj web pridať do sekcie „Pridať nový web“.

Pridanie stránky do nástrojov Bing Webmaster

Na nasledujúcej obrazovke budete požiadaní o zadanie podrobností o vašom webe vrátane adresy URL súboru sitemap.

Pridanie súboru Sitemap do služby Bing

Pokračujte kliknutím na tlačidlo Odoslať.

Bing vás teraz požiada o overenie vlastníctva svojich webových stránok a ukáže vám niekoľko spôsobov, ako to urobiť.

Odporúčame použiť metódu metaznačky. Jednoducho skopírujte riadok metaznačky zo stránky a vložte ho do prázdneho textového súboru v počítači.

Overenie nástroja správcu webu Bing

Teraz prejdite na svoju webovú stránku WordPress a nainštalujte a aktivujte doplnok Insert Headers and Footers na svoje webové stránky.

Po aktivácii musíte navštíviť Nastavenia »Vložte hlavičky a päty a do poľa „Skripty v hlavičke“ pridajte kód, ktorý ste skopírovali skôr.

Pridajte verifikačný kód Bing

Nezabudnite kliknúť na tlačidlo Uložiť a uložiť zmeny.

Ako využiť súbory XML pre vaše webové stránky?

Teraz, keď ste spoločnosti Google odoslali súbor XML, pozrime sa, ako ho môžete použiť pre svoj web.

Najprv musíte mať na pamäti, že súbor XML Sitemap nezlepší vaše hodnotenie vo vyhľadávaní. Vyhľadávacie nástroje však pomáhajú nájsť obsah, upraviť rýchlosť indexového prehľadávania a zlepšiť viditeľnosť vášho webu vo vyhľadávacích nástrojoch.

V službe Search Console Google musíte dávať pozor na štatistiku svojich súborov Sitemap. Môže vám ukázať chyby indexového prehľadávania a stránky vylúčené z rozsahu vyhľadávania.

Pokrytie súboru Sitemap

Pod grafmi môžete kliknutím na tabuľky zobraziť skutočné adresy URL vylúčené alebo neindexované spoločnosťou Google.

Prehľady adries URL súborov Sitemap

Spoločnosť Google sa za normálnych okolností môže rozhodnúť preskočiť duplicitný obsah, stránky bez obsahu alebo s veľmi malým obsahom a stránky vylúčené pomocou súboru robots.txt alebo metaznačiek na vašom webe..

Ak však máte neobvykle vysoký počet vylúčených stránok, môžete skontrolovať nastavenia doplnku SEO, aby ste sa uistili, že neblokujete žiadny obsah..

Dúfame, že tento článok pomohol odpovedať na všetky vaše otázky týkajúce sa súborov Sitemap XML a spôsobu vytvorenia súboru Sitemap XML pre vaše stránky WordPress. Možno budete chcieť navštíviť nášho sprievodcu o tom, ako rýchlo zvýšiť návštevnosť svojich webových stránok pomocou týchto tipov, ktoré je možné uplatniť.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map