Prečo je WordPress zadarmo? Aké sú náklady? Čo je úlovok?

Jednou z najčastejších otázok našich používateľov je „Musím platiť za používanie programu WordPress?“. Hovoríme im, že WordPress je bezplatný softvér s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý zvyčajne nasleduje „Prečo je WordPress zadarmo?“.


V tomto článku budeme diskutovať o tom, prečo je služba WordPress bezplatná, aké sú náklady na prevádzkovanie webu WordPress a aký je úlovok?

WordPress je zadarmo

WordPress je softvér s otvoreným zdrojom. Je to zadarmo v zmysle sloboda nie v zmysle voľného piva. Môžete sa opýtať, aký je medzi nimi rozdiel?

Softvér s otvoreným zdrojom prichádza so slobodou používať, upravovať, stavať na ňom a distribuovať ho ľubovoľným spôsobom bez platenia poplatkov.

V iných oblastiach však môžu vzniknúť náklady. O nákladoch na používanie softvéru WordPress s otvoreným zdrojovým kódom sa budeme baviť neskôr v tomto článku.

Prečo nepredávajú WordPress ako softvér?

Často sa nás pýtame, prečo ich ľudia a spoločnosti za WordPress nepredávajú? Ak je WordPress rovnako dobrý, ako hovoria všetci, potom by jeho predajom samozrejme zarobili oveľa viac peňazí.

Toto vyhlásenie by bolo dáva zmysel, ak spoločnosť WordPress vlastní jedna spoločnosť alebo jednotlivec.

WordPress je komunitný projekt s otvoreným zdrojom, do ktorého prispeli desiatky tisíc talentovaných ľudí, aby sa z neho stal skvelý softvér, akým je dnes..

Existuje hlavný tím vývojárov, ktorí vedú vývoj projektu, ale ktokoľvek môže prispieť opravami, opraviť chyby, vytvárať funkcie, navrhovať funkcie atď..

Vedúci projektov sa navyše menia z jednej verzie na druhú. Ak sa hlboko zapojíte do komunity, môžete sa stať aj hlavným prispievateľom do WordPress.

Filozofia open source softvéru

Filozofiou pohybu softvéru s otvoreným zdrojom je to, že softvér nie je ako iné hmotné produkty. Akonáhle je softvér vytvorený, môže byť kopírovaný mnohokrát s malými nákladmi.

Zoberme si príklad továrne na hračky. Každá vyrobená hračka má odlišné časti a každá časť má svoje náklady. Výrobné náklady na tieto súčasti môžu byť vypočítané výrobcom, aby sa rozhodli pre primerané ziskové rozpätie produktu.

Na druhej strane náklady na vytváranie softvéru a jeho kopírovanie nie sú rovnaké. Niektoré skupiny sa domnievajú, že pri každej predanej kópii je ziskové rozpätie softvéru nespravodlivejšie.

Ak sa chcete dozvedieť viac o ideáloch otvoreného softvéru, pozrite si filozofiu GNU.

Ako ľudia zarábajú peniaze pomocou WordPress?

Dve hlavné ziskové časti akéhokoľvek softvéru s otvoreným zdrojovým kódom sú výrobky a služby založené na rovnakom softvéri s otvoreným zdrojom.

Ľudia často zamieňajú WordPress s WordPress.com, ale v skutočnosti sú to dve rôzne veci. WordPress (často označovaný ako WordPress s vlastným hosťovaním alebo WordPress.org) je bezplatná platforma na vytváranie blogov a tvorba webových stránok..

Matt Mullenweg, spoluzakladateľ vývojára WordPress, založil spoločnosť s názvom Automattic, ktorá poskytuje „obmedzenú“ bezplatnú službu hostovania blogov na WordPress.com a vy môžete platiť / upgradovať za odomknutie funkcií a odstránenie reklám..

Ak však chcete na platforme WordPress.com využiť všetky možnosti platformy WordPress, musíte sa zaregistrovať v službe WordPress VIP. To stojí viac ako 5 000 dolárov mesačne za hosťovanie + 5 000 USD za počiatočný poplatok.

Automattic zvýšil finančné prostriedky v celkovej hodnote 317,3 milióna dolárov v priebehu 7 kôl. Ich posledné financovanie sa získalo 1. januára 2015 v kole Venture. (Zdroj)

Iní vývojári tiež pokročili v budovaní úspešných firiem v hodnote niekoľkých miliónov dolárov okolo WordPress vytvorením komerčných doplnkov, komerčných tém a dokonca ponúknutím hostenia WordPress.

Niektoré príklady úspešných spoločností WordPress s mnohými miliónmi dolárov sú:

 • WPEngine – spravovaná hostingová spoločnosť WordPress, ktorá získala viac ako 290 miliónov dolárov a teraz vlastní aj komerčné témy StudioPress..
 • Awesome Motive – pod vedením Syeda Balkhiho je ďalšou spoločnosťou v hodnote niekoľkých miliónov dolárov so sídlom okolo WordPress. Spoločnosť spravuje WPBeginner, OptinMonster, WPForms, MonsterInsights, SeedProd a ďalšie populárne doplnky WordPress..
 • Yoast – je spoločnosť za populárnym SEO pluginom WordPress, ktorý používa vyše 5 miliónov webových stránok.
 • ElegantThemes – spoločnosť s motívom miliónov dolárov za populárnym ťahaním & staviteľ kvapiek: Divi a niekoľko ďalších doplnkov.

súvisiace: Pozrite si náš zoznam 20 najlepších spoločností WordPress.

Kvalitní vývojári a konzultanti WordPress tiež vytvárajú pohodlný príjem na plný úväzok vytváraním vlastných webových stránok, aplikácií a doplnkov okolo WordPress pre svojich klientov. Mnohé z nich zarábajú viac ako šesťmiestne ročné príjmy.

Je WordPress bez autorských práv?

Nie, WordPress nemá autorské práva. Je licencovaná spôsobom, ktorý každému umožňuje jeho použitie, ale na každý príspevok do softvéru sa vzťahujú autorské práva.

Uvoľňuje sa pod GPL, takže môžete slobodne tento kód používať, upravovať a distribuovať. Budete mať autorské práva na úpravy softvéru, nie celý kód.

Spoločnosť GPL vyžaduje, aby na všetky odvodené diela, ktoré vydáte alebo distribuujete, bola poskytnutá licencia aj na spoločnosť GPL. Môžete mať autorské právo robiť čokoľvek, čo sa vám páči, vaše odvodené dielo automaticky zdedí licenciu GPL, takže ostatní môžu slobodne používať, upravovať a distribuovať váš kód akýmkoľvek spôsobom, ktorý si zvolia.

Znamená to, že všetky prémiové témy a doplnky WordPress sú licencované GPL?

Podľa oficiálneho blogového príspevku na WordPress.org sú témy tiež GPL. Obrázky, CSS a Javascript použité v rámci tém a doplnkov je možné vylúčiť, ale všetky časti tém a doplnkov PHP a HTML vo veľkej miere využívajú funkčnosť WordPress, takže sú odvodenými prácami, preto sú licencované pod GPL.

Zatiaľ čo niektorí ľudia s tým nesúhlasia, väčšina dôveryhodných spoločností WordPress sa riadi pokynmi komunity a dodržiava ich.

Obsah zverejnený pomocou WordPress zdedí aj GPL?

Nie, máte oprávnenie na licencovanie vášho obsahu akýmkoľvek spôsobom. Pokiaľ obsah, ktorý publikujete, nie je vlastne odvodeným dielom WordPressu alebo iného diela s licenciou GPL.

Napríklad, ak na svojom blogu zdieľate svoje články, fotografie alebo akékoľvek iné umelecké diela, vlastníte ich plné autorské práva.

Ak však píšete blogový príspevok, v ktorom ľuďom ukážete, ako používať funkciu WordPress s príkladmi, na tento konkrétny blogový príspevok by sa mohla udeliť licencia odlišne. Kód použitý v príkladoch je vlastne odvodenou prácou a automaticky zdedí licenciu GPL.

Ochranná známka WordPress

Kód WordPress ako softvéru je vydávaný pod GPL, ale slová WordPress, WordCamp a logo WordPress sú registrované ochranné známky vlastnené nadáciou WordPress Foundation..

Aby bolo možné rozlíšiť medzi oficiálnymi alebo komunitnými stránkami alebo zdrojmi, nadácia žiada ľudí, aby v názve domény nepoužívali „WordPress“..

To je dôvod, prečo sa naša stránka nazýva WPBeginner namiesto WordPressBeginner. Akýkoľvek web, školiaci kurz alebo zdroj, ktorý vidíte, má vo svojom názve domény WordPress, pravdepodobne prevádzkuje niekto, kto o WordPress nevie dosť. To znamená, že by ste im pravdepodobne nemali platiť žiadne peniaze :)

Väčšina legitímnych firiem postavených okolo WordPress si je vedomá zásad týkajúcich sa ochranných známok a tieto pravidlá dodržiava.

Náklady na používanie WordPress

WordPress ako softvér si môžete zadarmo stiahnuť a používať. Na používanie WordPress na webe však budete potrebovať hosting WordPress.

Na vytvorenie bezplatného blogu môžete použiť WordPress.com, uvedomte si však, že existujú určité rozdiely. Viac informácií nájdete v našom porovnaní stránok WordPress.com vs WordPress.org.

Náklady na používanie WordPress sú relatívne minimálne a platia aj pre prevádzku akéhokoľvek iného typu webových stránok. Jedinou skutočnou cenou je webhosting (7,99 dolárov mesačne) a názov domény (14 dolárov ročne).

Používatelia WPBeginner však môžu získať zadarmo doménové meno a 60% zľavu z webhostingu od spoločnosti Bluehost, čo znamená, že môžete spustiť webovú stránku už za 2,75 dolárov mesačne. Bluehost je oficiálne odporúčaným poskytovateľom hostenia WordPress.

súvisiace: Ako začať blog WordPress (Ultimate Guide)

Dodatočné náklady môžu byť komerčné témy WordPress známe tiež ako prémiové témy WordPress. Tie však nemusíte používať, pretože existuje viac ako 6000+ bezplatných tém WordPress, ktoré môžete použiť.

Ľudia často používajú komerčné doplnky, ale nemusíte ich používať, pretože existuje viac ako 54 000+ bezplatných doplnkov WordPress..

Vytvorili sme podrobného sprievodcu o tom, koľko stojí zostavenie webovej stránky WordPress s inštrukciami o tom, ako spustiť web s rozpočtom a ušetriť peniaze..

Dúfame, že tento článok odpovedal na vaše otázky týkajúce sa licencovania WordPress, nákladov na prevádzkovanie webu WordPress a podnikania okolo WordPress. Môžete tiež navštíviť náš zoznam ľahkých začiatočných podnikateľských nápadov, ktoré skutočne zarábajú peniaze.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map