Príručka pre začiatočníkov: Čo je to doménové meno a ako fungujú domény?

Začiatočníci sa nás často pýtajú: čo je názov domény a ako fungujú domény? Ak ste začiatočník, možno ste už počuli, že na vytvorenie webovej stránky potrebujete doménu.


Mnoho začiatočníkov si však zamieňa doménové meno s webovou stránkou alebo webhostingovou službou. Ak práve začínate, všetky tieto rôzne podmienky môžu znieť príliš technicky.

V tejto príručke pre začiatočníkov odpovieme, čo je názov domény a ako domény fungujú. Cieľom je pomôcť vám porozumieť a zvoliť správny názov domény pre vaše webové stránky.

Názvy domén a ako fungujú?

Tu je rýchly prehľad tém, ktorými sa budeme zaoberať v tejto príručke.

  Čo je to doménové meno?

  Názov domény je adresa vášho webu, ktorú ľudia zadajú do panela s adresou URL prehliadača, aby navštívili váš web.

  Zjednodušene povedané, ak bol váš web domom, bude jeho doménou jeho adresa.

  Podrobnejšie vysvetlenie:

  Internet je obrovská sieť počítačov navzájom prepojených prostredníctvom globálnej siete káblov. Každý počítač v tejto sieti môže komunikovať s ostatnými počítačmi.

  Na ich identifikáciu je každému počítaču pridelená IP adresa. Je to séria čísel, ktoré identifikujú konkrétny počítač na internete. Typická adresa IP vyzerá takto:

  66.249.66.1

  Teraz si možno veľmi ťažko zapamätať IP adresu, ako je táto. Predstavte si, že by ste tieto čísla museli používať na návštevu svojich obľúbených webových stránok.

  Na vyriešenie tohto problému boli vynaložené doménové mená.

  Ak teraz chcete navštíviť web, nemusíte zadávať dlhý reťazec čísel. Namiesto toho ho môžete navštíviť zadaním ľahko zapamätateľného názvu domény do panela s adresou v prehliadači. Napríklad wpbeginner.com.

  Ako vlastne fungujú doménové mená?

  Aby sme pochopili, ako názvy domén skutočne fungujú, preskúmame, čo sa stane, keď ich zadáte do svojho prehliadača.

  Ako fungujú domény

  Keď vo webovom prehľadávači zadáte názov domény, najskôr odošle žiadosť globálnej sieti serverov, ktoré tvoria systém názvov domén (DNS)..

  Tieto servery potom vyhľadajú názvy serverov priradených k doméne a postúpia žiadosť týmto menným serverom.

  Napríklad, ak je vaša webová stránka hostená na serveri Bluehost, informácie o jej serveri s názvami budú takéto:

  ns1.bluehost.com
  ns2.bluehost.com

  Tieto menné servery sú počítače spravované vašou hostiteľskou spoločnosťou. Vaša hostiteľská spoločnosť pošle vašu žiadosť do počítača, v ktorom sú uložené vaše webové stránky.

  Tento počítač sa nazýva webový server. Má nainštalovaný špeciálny softvér (Apache, Nginx sú dva populárne softvér webového servera). Webový server teraz načíta webovú stránku as ňou spojené informácie.

  Nakoniec pošle tieto údaje späť do prehliadača.

  Ako sa doménové meno líši od webových stránok a webhostingu?

  web hosting

  Web sa skladá zo súborov, ako sú HTML stránky, softvér na tvorbu webových stránok, obrázky a ďalšie.

  Ak je doménové meno webová adresa vášho webu, potom webhosting je domovom vášho webu.

  Toto je skutočný počítač, v ktorom sú uložené vaše webové stránky. Takéto počítače sa nazývajú servery a hostiteľské spoločnosti ich ponúkajú ako službu.

  Ak chcete vytvoriť svoj web, potrebujete názov domény aj webhosting.

  Je však dôležité pamätať na to, že ide o dve samostatné služby a môžete si ich kúpiť od dvoch rôznych spoločností.

  Teraz by vás zaujímalo, ako by to fungovalo, keby ste ich kúpili od dvoch samostatných spoločností?

  Musíte iba upraviť nastavenia názvu domény a zadať informácie o serveri Name Server, ktorý vám poskytla hostiteľská spoločnosť. Informácie o serveri Name Server určujú, kam sa majú odosielať žiadosti používateľov o názov vašej domény.

  Odporúčame vám získať názov domény aj hosting od tej istej spoločnosti. Takto ich môžete ľahko spravovať pod rovnakým účtom.

  Viac informácií nájdete v našom sprievodcovi rozdielom medzi názvom domény a webhostingom.

  Rôzne typy doménových mien

  Názvy domén sú k dispozícii v mnohých rôznych príponách. Najobľúbenejší je .com. Existuje mnoho ďalších možností, ako sú .org, .net, .tv, .info, .io a ďalšie. Odporúčame však vždy používať príponu .com.

  Pozrime sa podrobnejšie na rôzne typy dostupných názvov domén.

  Doména najvyššej úrovne – TLD

  Doména najvyššej úrovne alebo TLD sú všeobecné rozšírenia domén, ktoré sú uvedené na najvyššej úrovni v systéme názvov domén.

  Existujú stovky TLD, ale najobľúbenejšie sú .com, .org a .net. Iné TLD sú menej známe a neodporúčame ich používať. Napríklad .biz, .club, .info, .agency a mnoho ďalších.

  Doména najvyššej úrovne kódu krajiny – ccTLD

  Doména najvyššej úrovne kódu krajiny alebo ccTLD sú názvy domén špecifické pre jednotlivé krajiny, ktoré končia príponou kódu krajiny ako .uk pre Spojené kráľovstvo, .de pre Nemecko, .in pre Indiu..

  Používajú ich webové stránky, ktoré chcú zacieliť na publikum v konkrétnej krajine.

  Sponzorovaná doména najvyššej úrovne – sTLD

  Sponzorovaná doména najvyššej úrovne alebo sTLD je kategória TLD, ktorej sponzor predstavuje konkrétnu komunitu, ktorej slúži rozšírenie domény..

  Napríklad .edu pre vzdelávacie organizácie, .gov pre vládu Spojených štátov, .mil pre armádu Spojených štátov a ďalšie.

  Kto je zodpovedný za systém doménových mien?

  Internetová spoločnosť pre pridelené názvy a čísla (ICANN) spravuje systém názvov domén. Je to nezisková organizácia, ktorá vytvára a implementuje zásady pre názvy domén.

  ICANN udeľuje povolenie spoločnostiam s názvom Registrátor doménových mien na predaj doménových mien. Títo registrátori domén môžu vo vašom mene vykonávať zmeny v registri doménových mien.

  Registrátori doménových mien môžu predávať doménové mená, spravovať ich záznamy, obnovovať ich a prevádzať iným registrátorom.

  Ako vlastník názvu domény ste zodpovedný za to, aby ste registrátorovi oznámili, kam má odoslať žiadosti. Zodpovedáte tiež za obnovenie registrácie svojej domény.

  Ako si vybrať doménové meno pre svoj web?

  Výber názvu domény

  V súčasnosti existuje viac ako 350 miliónov registrovaných doménových mien a každý deň sa zaregistrujú tisíce ďalších.

  To znamená, že všetky dobré sú už zaregistrované alebo budú zaregistrované veľmi skoro. To kladie veľký tlak na nových používateľov, aby prišli s nápadom domény pre svoju webovú stránku.

  Tu je niekoľko rýchlych tipov, ktoré vám pomôžu vybrať názov domény pre ďalšiu webovú stránku.

  • Držte sa názvu domény .com, pretože je to najpopulárnejší, ľahko zapamätateľný a ľahko propagovateľný.
  • Uistite sa, že je kratšia a ľahko zapamätateľná
  • Uľahčite vyslovovanie a kúzlo
  • Nepoužívajte čísla ani spojovníky
  • Použite generátory názvov domén, aby ste prišli s chytrými nápadmi na názvy domén

  Ďalšie tipy a praktické rady nájdete v našom sprievodcovi o tom, ako vybrať najlepší názov domény pre vaše webové stránky.

  Ako kúpiť doménové meno?

  Názvy domén si môžete kúpiť od jedného z mnohých registrátorov doménových mien. Názov domény zvyčajne stojí 14,99 za rok. Niektoré populárne spoločnosti s názvom domény sú:

  • Domain.com (Ak chcete získať zľavu, použite tento kupón Domain.com)
  • Choď oci

  Nákup domény vám však automaticky neposkytuje hostingové služby. Na to budete potrebovať aj webhostingový účet.

  Mnoho spoločností poskytujúcich hosting WordPress ponúka služby registrácie domén. To vám umožní spravovať obe služby pod jedným účtom a nemusíte sa obávať ani zmeny nastavení servera názvov pre svoju doménu..

  Odporúčame používať Bluehost. Ponúkajú používateľom WPBeginner a bezplatné doménové meno a 60% zľava na hostenie. V podstate môžete začať za 2,75 $ mesačne.

  Najčastejšie otázky o názvoch domén

  V priebehu rokov sme pomohli tisícom začiatočníkov založiť svoje prvé webové stránky. Počuli sme takmer každú možnú otázku týkajúcu sa doménových mien, na ktorú môžete myslieť.

  Nasledujú odpovede na niektoré z najčastejšie kladených otázok o názvoch domén.

  1. Čo je to subdoména?

  Subdoména je v podstate podradená doména pod hlavným názvom domény. Napríklad videos.wpbeginner.com je subdoménou wpbeginner.com.

  Po registrácii domény máte povolenie na vytvorenie subdomén pre seba.

  Webové stránky subdomény bežne používajú na vytváranie podradených stránok pod rovnakým názvom domény. Firemná webová stránka môže napríklad vytvoriť subdoménu pre svoj blog alebo online obchod ako store.example.com alebo blog.example.com.

  2. Môžem zrušiť svoju registráciu názvu domény?

  Niektorí registrátori domén vám umožňujú kedykoľvek zrušiť registráciu vašej domény. Ak zrušíte svoju registráciu, ostatní sa budú môcť zaregistrovať.

  Ostatní registrátori doménových mien vám umožňujú jednoducho nechať uplynúť platnosť registrácie vašej domény.

  Vo väčšine prípadov za registráciu domény nedostanete žiadnu náhradu. Niektorí registrátori domén však majú pravidlá pre vrátenie platby, ktoré by ste s nimi mohli pred zrušením registrácie prediskutovať.

  Ak nemáte zapnutú funkciu automatického obnovovania, platnosť vašej domény jednoducho vyprší po uplynutí registračného obdobia, za ktoré ste zaplatili..

  3. Môžem svoj web presunúť na iný názov domény?

  Áno môžeš. Svoje doménové meno môžete nasmerovať na hostiteľský server. Môžete tiež ponechať oba názvy domén smerujúce na ten istý web.

  Vyhľadávače však považujú tento obsah za duplikát a to ovplyvní vaše hodnotenie.

  Máme sprievodcu krok za krokom, ako správne presunúť webovú stránku na nový názov domény a presmerovať nastavenia, aby ste tak nepoškodili SEO.

  4. Môžem predať názov domény?

  Áno, môžete predať svoje doménové meno. Názvy domén sú ako web pre nehnuteľnosti. Existuje veľký dopyt po dobrých značkových vlastných doménach.

  Obchodovanie s názvami domén je priemysel s miliónmi dolárov. Keďže doménové mená sú také lacné, inteligentní podnikatelia vždy hľadajú skvelé nápady na názov domény, aby si mohli dať ruky do rúk.

  Ak chcete predať svoje doménové meno, existuje veľa webových stránok na trhu ako Sedo, GoDaddy a ďalšie, kde môžete svoju doménu uviesť na predaj..

  Populárni registrátori, ako je doména.com, vám tiež umožňujú kúpiť si prémiové domény priamo z funkcie vyhľadávania domén.

  Súvisiace články: Pozrite si najlepšie alternatívy GoDaddy na nákup domén.

  5. Čo je to ochrana súkromia domény? Potrebujem to?

  ICANN vyžaduje, aby ľudia registrujúci doménové mená zverejňovali e-mail, fyzickú adresu, telefónne číslo a ďalšie osobné informácie.

  Ochrana osobných údajov domény je samostatná doplnková služba, ktorú predávajú registrátori domén. To vám umožní zobraziť informácie o proxy namiesto vašich skutočných osobných informácií.

  Ak nechcete, nemusíte kupovať súkromie domény. Ak sa však obávate súkromia, môžete si túto službu kúpiť za malú cenu.

  6. Môžem si kúpiť viac ako jedno doménové meno?

  Áno, môžete si kúpiť ľubovoľný počet domén.

  7. Kde sa môžem dozvedieť viac o vytváraní webových stránok?

  Práve tu. WPBeginner je najväčšia webová stránka zdrojov WordPress pre začiatočníkov. Máme návody, sprievodcov krok za krokom a videá vytvorené špeciálne pre začínajúcich používateľov.

  Tu sú niektoré z užitočných zdrojov, ktoré nájdete na WPBeginner (všetky sú úplne zadarmo).

  • Ako vytvoriť webovú stránku (sprievodca krok za krokom pre začiatočníkov)
  • Videá WPBeginner – Naše série videotutoriálov WordPress pre začiatočníkov
  • WPBeginner Dictionary – Náš slovník pojmov, ktoré vám pomôžu porozumieť slovu WordPress
  • Blog WPBeginner – tu zverejňujeme naše príručky WordPress, návody a sprievodcov krok za krokom.
  • WPBeginner na YouTube – Potrebujete ďalšie video pokyny? Prihláste sa na odber nášho kanála YouTube s viac ako 126 000 odberateľmi a 12 miliónmi prehratí.

  Dúfame, že tento článok vám pomohol zistiť, čo je názov domény a ako fungujú domény. Môžete tiež navštíviť náš zoznam najlepších bezplatných generátorov doménových mien a nájsť skvelé nápady pre ďalšie doménové meno.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map