5 En iyi İlgili Mesajlar WordPress Eklentileri

Kullanıcılarınız ilk yayını okuduktan sonra sitenizden ayrılıyor mu? Sayfa görüntülemelerini artırmak ve hemen çıkma oranını azaltmak site sahipleri için büyük bir zorluktur.


Kullanıcıları web sitenize dahil etmenin en iyi yolu, onlara alakalı içerik göstermektir. Daha fazla sayfa görüntüleme almanın etkili bir yolu olduğu kanıtlanmıştır.

Ayrıca, kullanıcıların başka türlü bulamayabilecekleri içeriği keşfetmelerine yardımcı olur. Birçok popüler blog, bu stratejiyi kullanıcıların zamanlarına harcadıkları zamanı artırmak için kullanır.

Bu stratejiyi kendi WordPress sitenizde kolayca kullanabilirsiniz. WordPress için tüm süreci sizin için otomatikleştirebilecek birçok ilgili yayın eklentisi var.

Ancak, bu eklentiler ilgili içeriği bulmak için farklı yaklaşımlar kullanır. Örneğin, bazıları alakalı gönderilerle aynı kategorideki gönderileri görüntüleyebilirken, diğerleri alaka düzeyini artırmak için birden fazla faktör kullanabilir.

Bu makalede, size artıları ve eksileri ile WordPress için en iyi ilgili yayın eklentilerinden bazılarını göstereceğiz.

WordPress için en iyi ilgili yayın eklentileri

Video öğretici

WPBeginner’a abone olun

Videoyu beğenmediyseniz veya daha fazla talimat gerekiyorsa, okumaya devam edin.

1. Yine Başka İlgili Mesajlar Eklentisi

Yet Another Related Posts Eklentisi

Diğer Bir İlgili Mesaj Eklentisi aka YARPP, 200.000’den fazla aktif yüklemeye sahip en popüler WordPress ile ilgili yayın eklentilerinden biridir. İlgili yayınların hem küçük resmini hem de metin görünümünü destekler.

Artıları:

YARPP, ilgili yayınları bulmak için yerleşik bir algoritma kullanır. Harika bir şablon sistemine sahiptir, küçük resimlere / metin ekranına izin verir, özel yazı türlerini destekler ve RSS feed’i ekranı.

Eksileri:

Çok büyük bir site çalıştırıyorsanız, YARPP çok kaynak yoğun olabilir. Eklentinin pro sürümü, YARPP’nin kendi sunucularında ağır kaldırma gerçekleştirerek bu sorunu çözüyor.

YARPP, WPML eklentisi ile uyumlu değildir. Çok dilli bir WordPress sitesi oluşturacaksanız, Polylang’ı seçmelisiniz.

Son olarak, YARRP, WP Engine gibi yönetilen WordPress barındırma sağlayıcılarında engellenir.

2. Bağlamsal İlgili Yayınlar

Bağlamsal İlgili Yayınlar

Bağlamsal İlgili Yayınlar, ilgili yayınları görüntülemek için başka bir WordPress eklentisidir. Yayınları bağlamsal olarak eşleştirerek alaka düzeyini artırmaya çalışır. İlgili yayınları küçük resimler ve metin olarak görüntüleyebilir.

Artıları:

Yalnızca metinle ilgili gönderiler için kutunun dışında çalışır ve daha basit bir ayarlar sayfasına sahiptir. Öne çıkan resim veya yazı küçük resmi bulunmadığında bir gönderinin içindeki resimleri küçük resim olarak kullanmaya çalışır.

Eksileri:

Eklenti, küçük resimleri görüntülemek için herhangi bir şablonla birlikte gelmez. Bunun yerine yalnızca madde işaretli bir listede küçük resim görüntüler. Kullanıcılar stil oluşturmak için kendi CSS’lerini ekleyebilir, ancak başlangıç ​​seviyesi kullanıcılar zor bulabilir.

Tıpkı YARPP gibi, bu eklenti daha büyük sitelerde de iyi ölçeklenmiyor. WPEngine gibi yönetilen WordPress sunucuları, bu eklentinin müşterileri tarafından kullanılmasını engelledi, çünkü daha büyük sitelerde sitenizi yavaşlatacak.

3. WordrPress ile İlgili Yazılar

WordPress için ilgili gönderiler

İlgili Yayınlar WordPress eklentisi, daha popüler ilgili yayın eklentilerine hafif bir alternatiftir. Yönetici alanındaki tüm kaynak yoğun görevleri yerine getirir ve ilgili yayınları görüntülemek için önbellek kullanır.

Artıları:

İlgili Yazılar WordPress performansa odaklanır. Daha hızlıdır ve web sitenizi yavaşlatmaz. İlgili yayınlar listesinin küçük resmini ve metinsel olarak görüntülenmesini destekler.

İlgili yayınları görüntülemek için her yerde kullanabileceğiniz bir widget ve kısa kod var.

Eksileri:

İlgili diğer yayın eklentilerini kullanıyorsanız, birkaç ekstra özelliği kaçırabilirsiniz.

4. Sınıflandırma ile İlgili Yazılar

Taksonominin ilgili gönderileri

WordPress’teki sınıflandırmalar, içeriği farklı terimlere göre sıralamak için kullanılır. Kategoriler ve Etiketler, çoğu WordPress blogunda kullanılan iki varsayılan WordPress sınıflandırmasıdır.

Taksonomiler Eklentisi ile İlgili Mesajlar, aynı sınıflandırma terimlerini kullanarak yayınları görüntülemenizi sağlar. Örneğin, yayınları “Kategori” veya “Etiketler” e göre görüntülemeyi seçebilirsiniz.

Eklenti daha sonra, görüntülenmekte olan kategoriyle veya kategoride belirtilen ilgili yayınları görüntüler.

Artıları

Kullanımı kolaydır ve her bir öğeyle ilgili olarak görüntülenen öğeler üzerinde sınırlı kontrol sağlar. Özel etkinlik ve gönderi türleri için çalışır, bu da diğer içerik öğeleri için ilgili öğeleri de görüntülemenize olanak tanır.

İlgili yayınları yayınlarda, küçük resim olsun veya olmasın veya kenar çubuğu widget’ında görüntüleyebilirsiniz.

Eksileri

Eklenti, diğer ilgili yayın eklentilerinden daha sınırlı seçenekler sunar. Yalnızca bir metrik olarak sınıflandırma terimlerini kullanır. Bu, sonuçlarınızın en iyi alakalı yayınlar olmayabileceği anlamına gelir.

5. Satır İçi İlgili Yazılar

Inline ile ilgili yayınlar

Satır İçi İlgili Yayınlar bu listedeki diğer eklentilerden farklıdır. İçeriğin altında ilgili yayınları göstermek yerine, bu eklenti bunları makalelerinizin içinde gösterir. İlgili içeriğin bu tür satır içi gösterimi haberler ve blog sitelerinde oldukça popülerdir.

Artıları:

Kullanıcılar içeriğe daha fazla ilgi duyduklarında ve tıklama olasılıkları daha yüksek olduğunda ilgili yayınları görüntüler. Kolay kuruluma sahiptir ve içeriğinizde satır içi alakalı yayın bağlantılarını nerede görüntülemek istediğinizi kontrol etmenizi sağlar.

Eksileri:

Her bir yazının sonunda ilgili yayınları görüntülemek istiyorsanız, başka bir eklenti yüklemeniz gerekir. Bir sitedeki ilgili iki yayın eklentisi çok kaynak yoğun olabilir.

Bonus İpuçları

İlgili yayınlar eklentisinin kaynak yoğun olabileceğini defalarca belirtmiştik. Bu eklentilerin bazıları paylaşılan bir WordPress barındırma işleminde iyi çalışmayabilir.

Bu durumda Özel İlgili Yayınlar eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti, bir gönderiye ilgili yayınları manuel olarak eklemenizi sağlar. Bağlantı ilişkisi her iki şekilde de çalışır, bu nedenle yeni bir gönderiyle ilgili gönderi olarak eski bir gönderi eklerseniz, eski gönderi de yeni gönderiyi ilgili olarak görüntüler.

Başka bir seçenek, eklentileri kullanmadan ilgili yayınların küçük resimlerle manuel olarak görüntülenmesidir.

Bu makalenin, WordPress web siteniz için en iyi ilgili yayın eklentisini bulmanıza yardımcı olmasını umuyoruz. WordPress’de sayfa görüntülemeleri artırma ve hemen çıkma oranını azaltma hakkında daha fazla ipucu için bu kılavuza göz atın..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map