5 En İyi WordPress Görüntü Sıkıştırma Eklentisi Karşılaştırıldı

Web siteniz için en iyi WordPress görüntü sıkıştırma eklentisini mi arıyorsunuz? Görüntü sıkıştırma eklentileri, daha iyi hız ve performans için WordPress’teki görüntüleri kolayca optimize etmenizi sağlar. Bu makalede, WordPress için en iyi görüntü sıkıştırma eklentilerini karşılaştırdık.


En iyi WordPress görüntü sıkıştırma eklentileri

Ne Zaman WordPress Görüntü Sıkıştırma Eklentisine İhtiyacınız Var??

Resimlerin boyutu düz metinden daha büyüktür, yani yüklenmesi daha uzun sürer ve web sitenizi yavaşlatabilir.

Ancak muhtemelen “bir resim bin kelimeye bedeldir” dediğini duymuşsunuzdur. Görüntüler içeriğinizi daha çekici ve etkileşimli hale getirir.

WordPress web sitenizin hızını artırmak için görüntülerinizi web için optimize etmeniz gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, görüntüyü WordPress’e yüklemeden önce Photoshop veya başka bir görüntü düzenleme yazılımı kullanmaktır. Bu, web sitenizdeki görüntülerin kalitesi üzerinde çok daha fazla kontrol sağlar.

Ancak, tüm kullanıcılar görüntü düzenleme programı ile çalışmaktan rahat değildir. Bazıları her görüntüyü optimize etmek için çok fazla iş gibi ses yüklüyor.

Neyse ki, size yardımcı olabilecek birkaç WordPress görüntü sıkıştırma eklentisi var. Bu eklentiler, görüntülerinizi otomatik olarak sıkıştırarak ve web sitenizdeki daha küçük boyutlu sürümü kullanarak optimize eder.

Bununla birlikte, en iyi WordPress görüntü sıkıştırma eklentilerine ve bunların görüntü optimizasyonu, performans ve kalite açısından nasıl bir araya geldiğine bakalım.

1. reSmush.it

reSmush.it

reSmush.it en iyi WordPress görüntü sıkıştırma eklentisidir. Yükleme sırasında görüntüleri otomatik olarak optimize etmenin yanı sıra eski görüntüler için toplu optimizasyon seçeneği sunmanıza olanak tanır.

Görüntüleri optimize etmek için reSmush API’sını kullanır ve yüklemeleriniz için optimizasyon seviyesini seçmenizi sağlar. Dezavantajı, farklı sıkıştırma seviyelerine sahip olmamasıdır. Ayrıca, boyutu 5 MB’tan küçük yüklemeler için optimizasyonu da sınırlar. Tam boyutta bir resim eklemeniz gerekiyorsa, resimleri tek tek sıkıştırmadan hariç tutabilirsiniz.

2. EWWW Image Optimizer

EWWW Image Optimizer

EWWW Image Optimizer, WordPress görüntü sıkıştırma eklentisi için mükemmel bir seçenektir. Kullanımı kolaydır ve yüklediğiniz görüntüleri otomatik olarak optimize edebilir. Ayrıca önceden yüklediğiniz görüntüleri toplu olarak sıkıştırabilir ve optimize edebilir.

Tüm sıkıştırmaları kendi sunucularınızda gerçekleştirir, yani bir API anahtarı almak için bir hesaba kaydolmanız gerekmez. Ayrıca, diğer WordPress eklentileri tarafından oluşturulan ve medya kitaplığı klasörlerinizin dışında depolanan görüntüleri optimize edebilir. Eklentiyi kullanmak için bir hesap gerektirmez, ancak ek özellikler almak için API’larına kaydolabilirsiniz..

3. JPEG’i sıkıştırın & PNG resimleri

JPEG ve PNG görüntülerini sıkıştırma

JPEG sıkıştır & PNG, TinyPNG’nin arkasındaki ekip tarafından oluşturulur ve eklentiyi kullanmak için bir hesap oluşturmanız gerekir. Ücretsiz hesapla her ay yalnızca 100 resmi optimize edebilirsiniz. Yükleme sırasında görüntüleri otomatik olarak sıkıştırabilir ve eski görüntüleri toplu olarak optimize edebilirsiniz.

Eklenti ayarları, hangi görüntü boyutlarını optimize etmek istediğinizi seçmenize olanak tanır. Ayrıca, orijinal yüklemeleriniz için bir maksimum boyut da ayarlayabilirsiniz. Bu boyuttan daha büyük resimler eklenti tarafından otomatik olarak yeniden boyutlandırılacaktır.

4. ShortPixel Görüntü İyileştiricisi

ShortPixel

ShortPixel Image Optimizer başka bir yararlı WordPress görüntü sıkıştırma eklentisidir. E-posta adresinizi vererek bir API anahtarı almanızı gerektirir. Temel ücretsiz hesap, ayda 100 görüntüye kadar sıkıştırmanıza olanak tanır ve bu sınırı artırmak için ücretli planlarına geçmeniz gerekir..

Eklentiyi etkinleştirdiğiniz anda görüntüleri sıkıştırmaya başlar ve orijinal görüntülerinizi ayrı bir klasörde saklar. Ayrıca, kalite farkını görmek için orijinal dosyayı sıkıştırılmış sürümle karşılaştırmanıza olanak tanır. ShortPixel gelişmiş özelliklerle doludur ve size karşılaştırma formatlarını seçme olanağı verir.

5. WP Smush

WP Smush

WP Smush başka bir popüler WordPress görüntü sıkıştırma eklentisidir. Yükleme sırasında görüntüleri otomatik olarak sıkıştırır ve ayrıca eski görüntü dosyalarınızı sıkıştırmak ve optimize etmek için kullanılabilir. Ayrıca maksimum görüntü çözünürlüğü ayarlayabilirsiniz ve resimleriniz sıkıştırılırken daha makul boyutlara ölçeklenir.

Eklentinin ücretsiz sürümü, API anahtarlarını kullanmak için bir hesap oluşturmanızı gerektirmez. Toplu optimizasyon özelliği, aynı anda 50 görüntüye kadar optimize etmenize olanak tanır ve toplu optimize ediciyi daha fazla görüntü sıkıştırmak için yeniden çalıştırabilirsiniz.

Eklentinin ücretsiz sürümü bu kadar iyi sonuç vermiyor. Artıları ve eksileri ile WP Smush incelememize bakın.

Görüntü Sıkıştırma Eklentileri için Karşılaştırma Test Puanları

Artık farklı WordPress görüntü sıkıştırma seçeneklerini bildiğinize göre, performans açısından birbirleriyle nasıl karşılaştırdıklarına bakalım.

Bunu ölçmek için, bu eklentilerin her birini kullanarak aynı resmi yükleyerek testi gerçekleştirdik.

JPEG Görüntü Sıkıştırmasını Test Etme

Testlerimiz için aşağıdaki JPEG resmini kullandık, 118 KB dosya boyutunda.

JPEG test görüntüsü

Eklenti ayarlarının hiçbirine dokunmadık ve sıkıştırmayı kutudan çıkmış ayarlarla test ettik. İşte test sonuçlarımız:

PluginCompressed SizeSaved (%) Yöntemi
reSmush.it76 KB30.59%kayıpsız
EWWW Image Optimizer112 KB% 5kayıpsız
JPEG sıkıştır & PNG resimleri114,7 KB% 2,8kayıplı
ShortPixel Görüntü İyileştiricisi69,2 KB41.94%kayıplı
WP Smush112 KB% 5kayıpsız

PNG Resim Sıkıştırmasını Test Etme

Ardından, rakiplerimizin görüntüyü nasıl optimize ettiğini görmek için bir PNG resmini test etmek istedik.

Test için aşağıdaki PNG resmini kullandık ve 102 KB dosya boyutunda.

PNG test görüntüsü

İşte test sonuçlarımız:

PluginCompressed SizeSaved (%) Yöntemi
reSmush.it36 KB% 63.8kayıpsız
EWWW Image Optimizer97,5 KB% 1.9kayıpsız
JPEG sıkıştır & PNG resimleri34.3% 64kayıplı
ShortPixel Görüntü İyileştiricisi37 KB% 63.5kayıplı
WP Smush99 KB% 2.9kayıpsız

WordPress için En İyi Görüntü Sıkıştırma Eklentisi?

Görüntü sıkıştırma eklentinizde esnek seçenekler aramıyorsanız, reSmush.it, görüntü dosyası boyutunda gerçek farkı yaparak performans açısından en iyi sonuçları verir..

Görüntü sıkıştırma için ödeme yapmak istiyorsanız, testlerimizde gerçekten iyi performans gösteren ShortPixel’i deneyebilirsiniz.

EWWW Image Optimizer esnek ayarlara sahip harika bir eklentidir, ancak gerçek farkı yaratan sıkıştırma düzeylerine erişmek için ücretli API anahtarlarına ihtiyacınız olacaktır..

En iyi WordPress görüntü sıkıştırma eklentilerinin bu karşılaştırmasını yararlı bulduğunuzu umarız. WordPress’teki yaygın resim sorunları listemizi ve bunların nasıl düzeltileceğini de görmek isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me