Gutenberg nasıl devre dışı bırakılır ve WordPress’de Klasik Editör Nasıl Tutulur

Gutenberg’i devre dışı bırakmak ve klasik WordPress düzenleyicisini sitenizde tutmak istiyor musunuz? Gutenberg, klasik WordPress editörünün yerini alacak yeni bir WordPress editörüdür. Modern görünse de, birçok kullanıcı kullanımı zor buluyor ve klasik editörü tutmayı tercih ediyor. Bu makalede, Gutenberg’i nasıl kolayca devre dışı bırakacağınızı ve klasik editörü WordPress’te nasıl koruyacağınızı göstereceğiz.


Gutenberg'i devre dışı bırakın ve klasik editörü WordPress'te tutun

Gutenberg nedir?

Gutenberg, WordPress yazma deneyimini modernleştirmek amacıyla yaklaşan bir WordPress editörüdür.

Gutenberg önizleme

Bir sayfa oluşturucu eklentisi gibi çalışmaya çalışır ve öğeleri bir gönderiye veya sayfaya sürükleyip bırakmanıza olanak tanır. Amaç, daha fazla esneklik sunmak ve WordPress kullanıcılarının zengin multimedya içeriği ile içerikleri için benzersiz düzenler oluşturmalarını sağlamaktır.

WordPress 4.9.8’den bu yana, çekirdek WordPress ekibi WordPress kontrol panelinde Gutenberg’i denemek için bir çağrı ekledi. Bu ek bilginin amacı milyonlarca WordPress kullanıcısından geri bildirim almak ve Gutenberg’i ilk sürümüne hazır hale getirmektir.

Gutenberg belirtme çizgisi

Gutenberg, bu yıl (2018) gelmesi beklenen WordPress 5.0 sürümüyle varsayılan WordPress editörü olacak..

WordPress’de Gutenberg Düzenleyicisini Neden Devre Dışı Bırakın?

Birçok kullanıcı, mevcut durumdaki Gutenberg’in canlı siteler için hazır olmadığını düşünüyor. Bu, 5 üzerinden 2.3 Gutenberg eklentisinde derecelendirme ortalaması. Bu makaleyi yazarken, 676 tek yıldızlı derecelendirme vs 288 beş yıldızlı derecelendirme var.

Olumsuz eleştirilere rağmen, WordPress çekirdek ekibi Gutenberg’i WordPress 5.0’da varsayılan editör yapmakla ilerliyor.

Bu, birçok kullanıcıyı çok endişelendiriyor. Gutenberg’i devre dışı bırakma ve klasik editörü tutma seçeneği var.

Neyse ki, WordPress çekirdek ekibi tarafından bunu yapmanızı sağlayan bir eklenti var.

Gutenberg’in nasıl kolayca devre dışı bırakılacağına ve klasik WordPress düzenleyicisini kullanmaya devam edelim.

Yöntem 1. Gutenberg’i Klasik Editör Eklentisi ile Devre Dışı Bırakma

Bu yöntem için, temel WordPress katılımcıları tarafından geliştirilen ve sürdürülen Klasik Editör eklentisini kullanacağız.

Yapmanız gereken ilk şey, Klasik Editör eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Eklenti kutudan çıkar çıkmaz çalışır ve aktivasyon üzerine Gutenberg editörünü devre dışı bırakır.

Bu eklenti aynı zamanda hem Gutenberg’i hem de Klasik editörü aynı anda tutma seçeneği sunar. Bunu eklentinin ayarlarından yapılandırabilirsiniz.

Sadece Ayarlar »Yazma sayfanıza girin. Bunu “Klasik düzenleyici ayarları” altında yapma seçeneğini göreceksiniz.

Klasik editör ayarları

Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Artık yeni bir bağlantı göreceksiniz. Gönderiler düzenleyiciyi kullanarak yeni yayınlar oluşturmak için menü.

Klasik düzenleyiciye geç

Klasik düzenleyiciyi kullanarak eski makaleleri de düzenleyebilirsiniz. Sadece Yazılar »Tüm Yazılar sayfasında, yayınların altında bir “Düzenle (Klasik)” bağlantısı göreceksiniz.

Klasiği düzenle

Yöntem 2. Gutenberg Eklentisini Devre Dışı Bırakma ile Klasik Editör Kullanın

Gutenberg’i belirli kullanıcı rolleri ve yayın türleri için devre dışı bırakmak istiyorsanız, bu yöntem bunu yapmanıza yardımcı olacaktır..

İlk olarak, Disenberg Gutenberg eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildikten sonra ziyaret etmeniz gerekir Ayarlar »Gutenberg’i devre dışı bırak eklenti ayarlarını yapılandırma sayfası.

Gutenberg ayarlarını devre dışı bırak

Eklenti, web sitenizdeki tüm kullanıcılar için varsayılan olarak Gutenberg’i her yerde devre dışı bırakır. Ancak, bunu belirli kullanıcı rolleri ve yayın türleriyle sınırlamak istiyorsanız, ‘Devre Dışı Bırak’ seçeneğinin işaretini kaldırmanız gerekir.

Seçimi kaldırmak, Gutenberg’i belirli kullanıcı rolleri, yayın türleri, tema şablonları veya tek tek yayınlar için seçici olarak devre dışı bırakmak için daha fazla seçenek görüntüler.

Gutenberg'i seçici olarak devre dışı bırak

Gutenberg ile uyumlu olmayan bir WordPress eklentisi kullanıyorsanız, ancak sitenizdeki diğer alanlar için Gutenberg kullanmak istiyorsanız bu seçenek yararlıdır.

WordPress, internetteki tüm web sitelerinin% 31’inden fazlasını destekleyen dünyanın en popüler web sitesi oluşturucusudur.

E-Ticaret mağazalarından üyelik topluluklarına kadar her türlü web sitesini binlerce eklenti, tema ve güce sahiptir..

Bu üçüncü taraf araçların çoğu klasik WordPress editörüne dayanmaktadır. Çekirdek ekip, geliştiricilere eklentilerini ve temalarını Gutenberg ile uyumlu hale getirmeleri için yeterli zaman vermeye çalışıyor. Ancak, bunların çoğunun Gutenberg editörü ile tam olarak uyumlu olmaması mümkündür..

Durum buysa, bu ayarlar sizin için çok yararlı olabilir.

Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Umarız bu makale Gutenberg’i devre dışı bırakmanıza ve klasik editörü WordPress’te tutmanıza yardımcı olmuştur. Ayrıca en çok aranan WordPress ipuçlarını, püf noktalarını ve kesmek listemizi görmek de isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me