UpdraftPlus ile WordPress Sitenizi Yedekleme ve Geri Yükleme

Yedeklemeler, herhangi bir WordPress sitesi için ilk güvenlik katmanıdır. Otomatik yedeklemelerin yanı sıra, gerekirse yedeklemeyi geri yüklemenin kolay bir yoluna sahip olmanız gerekir. Bu makalede, UpdraftPlus ile WordPress sitenizi nasıl kolayca yedekleyeceğinizi ve geri yükleyeceğinizi göstereceğiz.


UpdraftPlus

Neden Yedeklemeye İhtiyacınız Var? & WordPress için Geri Yükleme Çözümü?

Araştırmalar, veri kaybının ve kesinti süresinin küresel ekonomiye her yıl 1.7 trilyon dolara mal olduğunu gösteriyor.

İnternetteki tüm web siteleri veri kaybı ve güvenlik tehditlerine karşı savunmasızdır. Bir web sitesi sahibi olarak, verilerinizi kaybedebileceğiniz bazı yaygın senaryolardır:

  • Web siteniz saldırıya uğrayabilir ve bilgisayar korsanları verilerinizi yok edebilir.
  • Barındırma sağlayıcınız verilerinizi kaybedebilir
  • Sunucunuz hesabınızı sonlandırma ve tüm verilerinizi silme hakkını saklı tutar.

Web sitenizi ve yıllar içinde oluşturulan tüm değerli verileri kaybetmenize neden olabilecek başka birçok senaryo var.

Kendinizi bu tehditlere karşı korumanın en iyi yolu WordPress sitenizi düzenli olarak yedeklemek.

WordPress yerleşik bir yedekleme çözümü ile birlikte gelmez. Ancak, WordPress sitenizi otomatik olarak yedeklemenizi ve geri yüklemenizi sağlayan birkaç harika WordPress yedekleme eklentisi vardır..

UpdraftPlus en iyi WordPress yedekleme eklentilerinden biridir. Otomatik yedekleme zamanlamaları ayarlamanızı sağlar. Ayrıca, kötü bir şey olması durumunda WordPress sitenizi geri yüklemenize yardımcı olur.

Bunu söyledikten sonra, UpdraftPlus ile WordPress sitenizi nasıl kolayca yedekleyeceğinize ve geri yükleyeceğinize bakalım.

UpdraftPlus ile WordPress Yedekleme Oluşturma

Yapmanız gereken ilk şey UpdraftPlus eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildikten sonra ziyaret etmeniz gerekir Ayarlar »UpdraftPlus Yedekleri eklenti ayarlarını yapılandırma sayfası.

Ayarlar sayfası UpdraftPlus

Şimdi ayarlar sekmesini tıklamanız gerekiyor.

Burası, yedeklerinizi depolamak için otomatik bir yedekleme zamanlaması ve uzak bir konum ayarlayacağınız yerdir..

UpdraftPlus ayarları

Öncelikle dosyalarınız için bir yedekleme programı seçmeniz gerekir. Dosyalar WordPress temalarınızı, eklentilerinizi, resimlerinizi ve diğer yüklemelerinizi içerir.

Bundan sonra WordPress veritabanınız için bir yedekleme programı seçmeniz gerekir. WordPress veritabanı tabanlı bir yazılımdır. Tüm yayınlarınız ve sayfalarınız, yorumlarınız, web sitesi ayarlarınız veritabanında saklanır.

Yedekleme zamanlamanız, web sitenize ne sıklıkla yeni içerik eklediğinize bağlı olmalıdır.

Örneğin, her hafta iki blog yayını eklerseniz, iki haftada bir dosya yedeklemesi ve haftalık veritabanı yedeklemesi seçebilirsiniz.

Ardından, yedek dosyalarınızı nerede saklayacağınızı seçmeniz gerekir.

Yedeklerinizi web sitenizle aynı konuma kaydetmek kötü bir fikirdir. Web sitenizi kaybetmek, yedek dosyalarınıza erişimi de kaybedeceğiniz anlamına gelir.

Bu nedenle yedeklerinizi saklamak için bir uzak bulut depolama hizmeti seçmeniz gerekir.

UpdraftPlus, yedeklemelerinizi Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive ve diğer pek çok bulut depolama hizmetine kaydetmenizi sağlar. Yedeklerinizi bir e-posta adresine de gönderebilirsiniz.

Seçmek için uzak bir servisi tıklamanız yeterlidir, aşağıdaki kurulum talimatlarını göreceksiniz.

Bu öğretici adına, Dropbox’ı UpdraftPlus ile uzaktan yedekleme depolama hizmetiniz olarak nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

Devam edip seçmek için Dropbox’a tıklayıp sayfanın altına inip değişiklikleri kaydet düğmesine tıklayacağız..

UpdraftPlus ayarlarınızı kaydedecektir. Ancak, UpdraftPlus’a Dropbox hesabınıza erişim izni vermeniz gerekiyor.

Uzak depolama alanı kurulum yönergelerine gidin ve ‘Dropbox ile Kimlik Doğrulama’ seçeneğinin yanındaki bağlantıyı tıklayın.

Dropbox'ı yedeklemeler için uzak depolama hizmetiniz olarak ayarlama

Bağlantı sizi Dropbox e-postanızı ve şifrenizi kullanarak oturum açmanızın isteneceği Dropbox web sitesine götürecektir..

Giriş yaptıktan sonra UpdraftPlus’ın Dropbox hesabınıza erişmesine izin vermek isteyip istemediğiniz sorulacaktır..

UpdraftPlus'ın Dropbox'a erişmesine izin ver

UpdraftPlus yalnızca ‘Uygulamalar» UpdraftPlus ”klasöründe kendi klasörüne erişim iznine sahip olacaktır. Devam etmek için “İzin ver” düğmesini tıklayın.

Kurulumu tamamlamak için ‘Kurulumu Tamamla’ düğmesine tıklamanız gereken UpdraftPlus web sitesine yönlendirileceksiniz.

Kurulumu tamamlayın

Şimdi WordPress sitenize geri götürüleceksiniz ve UpdraftPlus ayarları sayfasını tekrar göreceksiniz. Sayfanın altına doğru ilerleyin ve Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklayın.

Artık yedeklerinizi saklamak için yedekleme zamanlaması ve uzak konum ayarladınız.

UpdraftPlus ile Manuel WordPress Yedekleri Oluşturma

UpdraftPlus, daha önce seçtiğiniz zamanlamaya göre otomatik olarak yedeklemeler oluşturabilir. Ancak, istediğiniz zaman manuel olarak yedeklemeler de oluşturabilirsiniz.

Önce ziyaret etmelisin Ayarlar »UpdraftPlus Yedekleri ve “Şimdi Yedekle” düğmesini tıklayın.

UpdraftPlus ile manuel yedekleme oluşturma

Bu, dosyaları / veritabanı yedeklemesini seçme seçenekleri ve yedeklemeyi uzak depoya göndermek isteyip istemediğinizi gösteren bir açılır pencere görüntüler. (hangi WordPress dosyalarını yedeklemelisiniz?)

Manuel yedekleme

Devam etmek için “Şimdi Yedekle” düğmesini tıklayın.

UpdraftPlus şimdi dosyalarınızın ve veritabanınızın yedeğini oluşturmaya başlayacak. İlerleme durumunu ayarlar sayfasında görebileceksiniz.

Yedekleme İlerlemesi

Web sitenizin boyutuna bağlı olarak işlem biraz zaman alabilir.

UpdraftPlus ayrıca yedek dosyalarınızı uzak konuma yüklemeye başlayacak.

UpdraftPlus ile WordPress Yedeklemenizi Geri Yükleme

Yedekleme oluşturmak kolaydır, ancak yedeklemelerin gerçek yararlı kısmı onları aynı kolaylıkla geri yükleme yeteneğidir.

UpdraftPlus, WordPress sitenizi bir yedekten geri yüklemenizi kolaylaştırır.

WordPress siteniz saldırıya uğradıysa veya yeni başlamak istiyorsanız, önce her şeyi silmeniz ve WordPress’i tekrar yüklemeniz gerekir.

Ardından, yeni yeni WordPress sitenize UpdraftPlus eklentisini tekrar yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekecek.

Etkinleştirildikten sonra ziyaret etmeniz gerekir Ayarlar »UpdraftPlus Yedekleri sayfasına gidin ve Geri Yükle düğmesine tıklayın.

Bu sizi yedeklemeler sayfasına götürecektir. UpdraftPlus, sunucunuzu web sitenizdeki / wp-content / updraft / klasöründe mevcut bir yedek bulup bulamayacağını görmek için tarar.

Ancak, web sitenizdeki her şeyi sildiğiniz için yedek dosyaları bulamaz.

Yedek dosyaları bilgisayarınıza kaydettiyseniz, manuel olarak yüklemek ve geri yüklemek için ‘Yedek dosyaları yükle’ bağlantısını tıklayabilirsiniz..

Yedek dosyaları manuel olarak yükleyin

UpdraftPlus’ı uzak konuma da (Dropbox, Google Drive vb.) Bağlayabilirsiniz. Bu şekilde UpdraftPlus uzaktaki yerleri tarayabilir ve önceden depolanmış yedeklerinizi kullanabilir.

Ayarlar sekmesini tıklayın ve ardından yedeklerinizi depolamak için daha önce kullandığınız uzak konumu seçin.

Uzak depolama yerini yeniden bağlayın

Uzak depolama hizmeti ile web sitenizin kimliğini doğrulamak için talimatları izleyin.

Ayarlarınızı geri yüklemek için sayfanın altındaki Chan Değişiklikleri Kaydet ’düğmesini tıklamayı unutmayın.

Artık ‘Mevcut Yedeklemeler’ sekmesine geri dönebilir ve remote Uzak konumu yeniden tara ’bağlantısını tıklayabilirsiniz.

Uzaktan yedekleme

UpdraftPlus artık uzak depolama konumundaki yedekleri arayacak ve aşağıda görüntüleyecektir.

Artık bir yedeklemenin yanındaki geri yükle düğmesini tıklayabilirsiniz.

UpdraftPlus şimdi size neyi geri yüklemek istediğinizi soracaktır. Tüm seçenekleri seçmeniz ve ardından ‘Geri Yükle’ düğmesini tıklamanız gerekir.

Geri yükleme seçenekleri

UpdraftPlus artık yedek dosyalarınızı uzak konumdan getirecek ve sitenizi yedeklemeden geri yüklemeye başlayacak.

UpdraftPlus İncelememiz

UpdraftPlus güçlü bir WordPress yedekleme eklentisidir ve yedekleme zamanlamasını ve uzak depolama konumunu seçme esnekliği isteyen DIY kullanıcıları için mükemmel bir seçenektir.

UpdraftPlus ücretsiz olduğu için, kullanıcılar arasında popüler bir seçimdir. Ancak, Web Sitesi Geçişi, UpdraftVault, öncelik desteği ve daha fazla seçenek gibi premium eklentilere erişmek için UpdraftPlus Premium’a yükseltebilirsiniz. Premium seçeneğin maliyeti yıllık 70 $.

Ancak çoğu WordPress yedekleme eklentisi gibi, UpdraftPlus web sitenizin gerçek zamanlı yedeklemelerini yapma yeteneğinden yoksundur.

Gerçek zamanlı yedeklemeler, sınırsız depolama alanı istiyorsanız ve Dropbox gibi bir üçüncü taraf depolama hizmeti ödemek istemiyorsanız, bunun yerine VaultPress kullanmanızı öneririz. WPBeginner’da kullandığımız şey bu.

VaultPress’in dezavantajı maliyetlidir. Bir site için gerçek zamanlı yedekleme planı yılda 165 dolara mal oluyor, bu da iki siteden erişmenizi sağlayan iki kattan fazla UpdraftPlus premium ve ücretsiz sürümle karşılaştırılamıyor.

Son düşünceler

Yedeklemeler, acil bir durumda web sitenizi kurtarmanıza olanak tanır. Ancak, web sitenizi bilgisayar korsanlığı, kötü amaçlı yazılım, kod yerleştirme vb.Gibi yaygın güvenlik tehditlerine karşı koruyamazlar..

WPBeginner’da sitemizi korumak için Sucuri’yi kullanıyoruz (Sucuri’nin 450.000 WordPress saldırısını engellememize nasıl yardımcı olduğunu görün).

WordPress sitenizin güvenli olduğundan emin olmanız gerekir. WordPress güvenliğinizi güçlendirmek için nihai WordPress güvenlik kılavuzumuzdaki talimatları izleyin.

Hepsi bu, umarız bu makale UpdraftPlus ile WordPress sitelerini kolayca yedeklemenize ve geri yüklemenize yardımcı olmuştur.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me