WordPress’de Karışık İçerik Hatası Nasıl Giderilir (Adım Adım)

WordPress’de karışık içerik hatası görüyor musunuz? WordPress’teki karışık içerik hatası, yanlış HTTPs / SSL ayarlarından kaynaklanıyor. Çoğu zaman web sitenizin işlevselliğini etkilemez, ancak web sitenizin SEO ve kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir. Bu makalede, WordPress’te karışık içerik hatasını nasıl düzelteceğinizi göstereceğiz.


WordPress'de Karışık İçerik Hatası Nasıl Onarılır

WordPress’te Karışık İçerik Hatası Nedir??

Temmuz 2018’den sonra Google Chrome web sitesinin tüm http sürümlerini güvensiz olarak işaretleyeceğinden WordPress’e HTTPS / SSL eklemeniz önemle tavsiye edilir.

SSL, web sitenizden kullanıcıların tarayıcılarına aktarılan verilerin çevresine ek bir güvenlik katmanı ekler. Google gibi arama motorları, web sitenizde SSL kullanmanızı da önerir.

Tüm en iyi WordPress hosting şirketleri artık paketlerinin bir parçası olarak ücretsiz SSL sunuyor. Barındırma şirketiniz bunu sunmuyorsa, WordPress siteniz için Let’s Encrypt aracılığıyla ücretsiz SSL alabilirsiniz.

Web sitenize SSL’yi doğru şekilde uyguladıysanız, tarayıcı adres çubuğunda web sitenizin URL’sinin yanında yeşil bir asma kilit simgesi görürsünüz.

Güvenli içerik işareti

Diğer yandan, HTTPs / SSL ayarlarınız doğru bir şekilde ayarlanmamışsa, adres çubuğunda bir bilgi işareti veya kırık bir asma kilit simgesi göreceksiniz..

Karışık içerik nedeniyle tamamen güvenli değil

Bu, web siteniz bir SSL sertifikası kullanırken, web sitenizdeki bazı içeriğin hala HTTPS olmayan URL’lerden sunulduğunu gösterir.

Denetleme aracını kullanarak hangi içeriğin güvensiz protokol aracılığıyla sunulduğunu öğrenebilirsiniz. Karışık içerik hatası, her bir karışık içerik öğesinin ayrıntılarını içeren konsolda bir uyarı olarak görüntülenecektir.

Geliştirici araçlarında görüntülenen karışık içerik

Manuel olarak düzeltebileceğiniz tek bir öğe ise, devam edip yazı, sayfa veya tema dosyasını göründüğü şekilde düzenleyerek düzeltebilirsiniz.

Ancak, çoğu durumda bu öğeler WordPress tarafından dinamik olarak eklenir veya veritabanınızda saklanır. Bu durumda, hepsini tespit etmek ve manuel olarak düzeltmek zor olacaktır.

Bununla birlikte, WordPress’te karışık içerik hatasının nasıl kolayca düzeltileceğine bakalım.

WordPress’te Karışık İçerik Hatasını Düzeltme

Yapmanız gereken ilk şey SSL Güvensiz İçerik Düzeltici eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildikten sonra ziyaret etmeniz gerekir Ayarlar »SSL Güvenli Olmayan İçerik eklenti ayarlarını yapılandırma sayfası.

SSL güvenli içerik eklentisi ayarları

Bu eklenti, karışık içerik hatasına farklı düzeylerde düzeltmeler sağlar. Her birini, ne yaptıklarını ve sizin için hangisinin en iyi olduğunu açıklayacağız.

1. Basit

Bu, tüm yeni başlayanlar için en hızlı ve önerilen yöntemdir. Komut dosyaları, stil sayfaları ve WordPress medya kitaplığı görüntüleri için WordPress’teki karışık içerik hatasını otomatik olarak düzeltir.

2. İçerik

Basit yöntem web sitenizdeki karışık içerik hatasını düzeltmezse, bu yöntemi denemeniz gerekir. WordPress içeriği ve metin widget’larındaki düzeltmeleri kontrol etmenin yanı sıra, basit tüm özelliklerini kullanacaktır..

3. Widget’lar

Bu, içerik düzeyinde uygulanan tüm düzeltmeleri ve web sitenizdeki tüm WordPress widget’larına yüklenen kaynaklara ek bir düzeltmeyi içerir.

4. Yakalama

Bu yöntem, üstbilgiden altbilgiye kadar web sitenizin her sayfasında bulunan her şeyi yakalar ve tüm URL’leri HTTP’lerle değiştirir. Daha yavaştır ve web sitenizin performansını etkiler.

5. Tümünü yakala

Yukarıdaki tüm seviyeler başarısız olduğunda, bu yöntemi deneyebilirsiniz. Web sitenizde beklenmedik davranışlara yol açabilecek her şeyi düzeltmeye çalışır. Ayrıca performans üzerinde en olumsuz etkisi olacaktır.

Bir içerik düzeltme düzeyi seçtikten sonra, HTTPS algılama bölümüne ilerlemeniz gerekir. Burası, web sitenizdeki HTTP içeriğini nasıl tespit edeceğinizi seçebileceğiniz yerdir.

HTTPS algılama

Varsayılan seçenek, çoğu web sitesinde çalışan bir WordPress işlevini kullanmaktır.

Aşağıda, Cloudflare CDN, nginx web sunucusu ve daha fazlasını kullanıyorsanız özellikle yararlı olan diğer seçenekleri bulacaksınız. Özel kurulumunuza bağlı olarak web siteniz için geçerli olduğunu düşündüğünüz yöntemi seçin.

Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Artık bunun web sitenizdeki güvenli olmayan içerik sorunlarını çözüp çözmediğini görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz. Web sitenizi kontrol etmeden önce WordPress önbelleğinizi temizlediğinizden emin olun.

WordPress’teki karışık içerik hatası sabit değilse, eklentinin ayarlar sayfasını tekrar ziyaret edin ve düzeltme düzeylerini yeniden ayarlayın.

Bu makalenin, WordPress’teki karışık içerik hatasını nasıl düzelteceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca en yaygın WordPress hataları listemizi ve bunların nasıl düzeltileceğini görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me