WordPress’e Google Takvim Ekleme

WordPress sitenize bir Google Takvimi eklemek istiyor musunuz? Google Takvim en kullanışlı uygulamalardan biridir. Programınızı yönetmenize, etkinlikleri paylaşmanıza ve çevrenizdeki her şeyi organize etmenize olanak tanır. Bu makalede, WordPress’e nasıl Google Takvimi ekleyeceğinizi göstereceğiz.


WordPress'e Google Takvim Ekleme

Bunu kolaylaştırmak için, aşağıda izleyebileceğiniz bir WordPress eklentisinin nasıl yükleneceği hakkında bir video eğitimi oluşturduk.

WPBeginner’a abone olun

Ancak, yalnızca metin talimatlarını takip etmek istiyorsanız, WordPress’te Google Takvim’i nasıl ekleyeceğinize ilişkin adım adım eğiticimizi takip edebilirsiniz..

Yapmanız gereken ilk şey, Basit Takvim – Google Takvim Eklentisi’ni yüklemek ve etkinleştirmektir. Etkinleştirildikten sonra ziyaret etmeniz gerekir Takvimler »Ayarlar eklentiyi yapılandırmak için sayfa.

Takvim kaynakları ayarları

Önce eklentiyi Google Takviminize bağlamanız gerekir. Bu, eklentinin takvim verilerinize erişmesini gerektirir. Bunun için bir Google API Anahtarı oluşturmanız ve sağlamanız gerekir.

Google Geliştirici Konsolu web sitesini ziyaret edin ve yeni proje oluştur düğmesini tıklayın.

Google Geliştirici Konsolu'nda proje oluşturma

Bu, projeniz için bir ad vermeniz gereken bir açılır pencere açacaktır. İstediğiniz herhangi bir şey olabilir, ancak projeyi tanımlamanıza yardımcı olacak bir şey kullanmanızı öneririz.

Projeniz için bir ad seçin

Şimdi API Anahtarlarını Etkinleştir ve Yönet bağlantısını tıklamanız gereken proje gösterge tablonuza yönlendirileceksiniz.

API Anahtarlarını Etkinleştir

Tüm Google ürünlerini ve hizmetlerini gösteren bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Google Apps API’ları bölümünün altında bulunan Google Takvim API’sını tıklamanız gerekir.

Google Takvim API'sını etkinleştirme

Sonraki sayfada, Takvim API’sını etkinleştirmek istediğinizi onaylamanız istenecektir. Devam etmek için Etkinleştir düğmesine tıklayın,

Takvim API'sı onayını etkinleştir

API’nız şimdi etkinken, API’ya nasıl erişeceğinize ve hangi kimlik bilgilerini kullanacağınıza ilişkin ayrıntılara yine de ihtiyacınız var. Devam etmek için kimlik bilgilerine git düğmesini tıklayın.

API kimlik bilgileri oluşturun

Bu sizi kimlik bilgilerini seçmeniz gereken bir sayfaya götürecektir. Google Takvim’i WordPress’e bağlamak için kimlik bilgisi olarak API anahtarını kullanacağız. Devam etmek için API anahtarı bağlantısını tıklayın.

API anahtarı oluşturmak için API anahtarı bağlantısını tıklayın

Şimdi anahtarı nerede kullanacağınızı seçmeniz istenecek. Bir web sunucusunda kullanacağınız için, devam etmek için Sunucu anahtarını tıklamanız gerekir.

anahtar türünü seçin

Son olarak, anahtar için bir ad sağlamanız gerekir. Bu, daha sonra kolayca tanımlayabileceğiniz herhangi bir şey olabilir. IP adresleri alanını boş bırakabilirsiniz.

API anahtarınızı adlandırın

Google Takviminizle kullanmak için başarıyla bir API anahtarı oluşturdunuz. Artık API anahtarını kopyalayıp eklentinin ayarlar sayfasına yapıştırabilirsiniz.

Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Google Takviminizi Herkese Açık Hale Getirme

Bir Google Takvimini paylaşmak istiyorsanız, takvim ayarlarını değiştirmeniz ve herkese açık hale getirmeniz gerekir. İşte Google Takviminizi herkese açık hale getirme konusunda adım adım bir kılavuz.

Google Takvimler’e gidin ve paylaşmak istediğiniz takvimin yanındaki açılır simgeyi tıklayın.

Google Takvim paylaşma

Bu sizi takvim paylaşım ayarlarına götürür. Takviminizi herkese açık hale getirmek için yanındaki kutuyu işaretlemeniz ve ardından kaydet düğmesini tıklamanız gerekir.

Google Takviminizi herkese açık hale getirme

İhtiyacınız olan son şey, benzersiz takvim kimliğini elde etmektir. Takvimi WordPress’te görüntülemek için bu kimliğe ihtiyacınız olacaktır. Takvim ayrıntıları sekmesini tıklayın.

Takvim ayrıntıları sekmesi

Takvim adresi bölüm sayfasına gidin. Burada takvim kimliğinizi bulacaksınız. Bu kimliği kopyalamanız ve bir metin dosyasına yapıştırmanız gerekir. Bir sonraki adımda bu takvim kimliğine ihtiyacınız olacak.

Google Takvim Kimliğini kopyalama

WordPress’e Yeni Takvim Ekleme

WordPress sitenizi Google Takvimlerinize başarıyla bağladınız. Bir sonraki adım WordPress’e Google Takvim eklemek.

Sadece Takvimler »Yeni Ekle sayfa. WordPress’te yazı veya sayfa düzenleme ekranlarına çok benzer bir ekran göreceksiniz.

WordPress'e yeni takvim ekleme

Takviminiz için bir başlık girerek başlayın. Eklentinin, metin alanına zaten bazı kısa kodlar ve metin eklediğini fark edeceksiniz. Bunu olduğu gibi bırakabilir ve metin düzenleyicisinin altındaki takvim ayarları kutusuna ilerleyebilirsiniz..

Takvim ayarları kutusundaki Google Takvim sekmesini tıklamanız ve Takvim Kimliğinizi yapıştırmanız gerekir.

WordPress'e Takvim Kimliği Ekleme

Takvimin WordPress sitenizde nasıl görüneceğini özelleştirmek için takvim ayarları kutusundaki diğer sekmeleri de tıklayabilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, takviminizi kaydetmek için yayınla düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Google Takvim’i WordPress Sitenizde Görüntüleme

Yeni oluşturduğunuz Google Takvim, WordPress sitenizde henüz görünmüyor. Yine de takvimi bir WordPress yayınına veya sayfasına eklemeniz gerekir.

Bir WordPress yayını veya sayfası oluşturun veya düzenleyin. Yayın düzenleyicisi ekranında yeni “Takvim Ekle” düğmesini göreceksiniz.

Yazı düzenleme ekranında takvim ekle düğmesi

Bu, bir açılır menüden yeni eklediğiniz takvimi seçebileceğiniz bir açılır pencere görüntüler.

Ayrıca gönderi düzenleme ekranındaki takvim meta kutusundan seçerek bir mesaja takvim ekleyebilirsiniz..

Google takvimini bir gönderiye veya sayfaya ekleme

Google takviminizi bir kenar çubuğu widget’ında görüntülemek istiyorsanız, Basit Takvim eklentisinin bunun için bir widget’ı vardır.

Ziyaret etmeniz gerekecek Görünüm »Widget’lar sayfasına gidin ve kullanılabilir widget’lar listesinde Basit Takvim widget’ını bulun. Ardından, widget’ı bir kenar çubuğuna sürükleyip bırakın.

Widget ayarlarında, açılır menüden takviminizi seçmeniz gerekir. Widget ayarlarınızı saklamak için kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Widget kullanarak bir kenar çubuğuna Google Takvim ekleme

Hepsi bu, artık Google Takvim’inizi çalışırken görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz. Eklentinin takvimdeki etkinliklerinizi güzelce vurgulayacağını fark edeceksiniz. Fareyi bir etkinliğe götürürseniz, etkinlik ayrıntılarını görüntüler.

WordPress sayfasına katıştırılmış Google Takvim

Bu makalenin, Google Takvim’i WordPress’e nasıl ekleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. WordPress’te Google Analytics’i yükleme hakkındaki kılavuzumuzu da görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me