WordPress’e Üstbilgi ve Altbilgi Kodu Ekleme (Kolay Yol)

Hiç WordPress web sitenize veya bölümünüze bazı kod parçacıkları eklemeniz istendi?


Genellikle Google Analytics, Facebook Pixel, Google Arama Konsolu vb. Web hizmetleriyle entegre olmaya çalışırken WordPress’e üstbilgi ve altbilgi kodu eklemeniz istenir.

WordPress üstbilginize veya altbilginize bazı özel CSS veya Javascript kodu eklemenizi isteyebilecek WordPress eğiticilerine de rastlayabilirsiniz..

Varsayılan olarak, WordPress web sitenizin üstbilgisine ve altbilgisine kod ekleme seçeneği sunmaz. Neyse ki yeni başlayanlar için kolay bir çözüm var.

Bu makalede, WordPress’e kolayca üstbilgi ve altbilgi kodunu nasıl ekleyeceğinizi göstereceğiz. Amaç, WordPress tema dosyalarınızı doğrudan düzenlemeden kodu güvenli bir şekilde eklemektir.

WordPress'e Üstbilgi ve Altbilgi Kodu Ekleme

WordPress Üstbilgi ve Altbilgi Kodunu Eklemenin En İyi Yolu

WordPress üstbilgi ve altbilgi kodu eklemek istiyorsanız, üç olası çözüm vardır:

 1. Temanızın header.php ve footer.php dosyalarını elle düzenleyerek
 2. Temanızın yerleşik üstbilgi ve altbilgi kodu özelliği ile
 3. Eklenti kullanma

İlk seçenek başlangıç ​​dostu değildir çünkü doğrudan header.php ve footer.php dosyalarını manuel olarak düzenleyerek üstbilgi ve altbilgi kodu eklemenizi gerektirir.

Bu yöntemi kullanmanın bir başka dezavantajı, temanıza bir güncelleme yüklerseniz kodunuzun kaldırılmasıdır.

İkinci seçenek, temanızın yerleşik özelliğini kullanmaktır. StudioPress tarafından geliştirilen Elegant Themes ve Genesis Framework gibi bazı WordPress temaları, WordPress üstbilginize ve altbilginize hızlı bir şekilde kod ve komut dosyaları eklemek için yerleşik bir seçenek sunar.

Yerleşik bir özelliğe sahip bir tema kullanıyorsanız, güvenli ve basit bir çözüm gibi görünüyor. Ancak temanızı değiştirirseniz, web sitenize eklenen tüm kod snippet’leri kaybolacaktır. Buna Google Arama Konsolu’ndaki site doğrulaması, Google Analytics üzerinden web sitesi analizi vb. Dahildir..

Bu nedenle, kullanıcılara her zaman üçüncü seçeneği, üstbilgi ve altbilgi eklentisini kullanmalarını öneriyoruz. Bu seçenek, WordPress’e üstbilgi ve altbilgi kodu eklemenin en kolay ve en güvenli yöntemidir.

Okuyucuların çok talep ettikten sonra, ekibimiz, kullanıcıların WordPress’te üstbilgi ve altbilgiye kolayca kod eklemesine izin vermek için% 100 ücretsiz bir Üstbilgi ve Altbilgi Eklentisi oluşturdu.

Üstbilgi ve Altbilgi Ekle

Üstbilgi ve Altbilgi Ekle eklentisini kullanmanın bazı faydaları şunlardır:

1. Kolay, Hızlı ve Organize: Sitenizin üstbilgi ve altbilgisine kolay ve hızlı bir şekilde kod eklemenizi sağlar. Ayrıca, tüm altbilgi ve başlık kodlarınızı tek bir yerde saklamanızı sağlayarak organize olmanızı sağlar.

2. Hataları Önler: Tema dosyalarınızı manuel olarak düzenlerseniz oluşabilecek hataları önlemeye yardımcı olur.

3. Endişelenmeden Temanızı Yükseltin veya Değiştirin: Eklenti üstbilgi ve altbilgi kodunuzu ayrı bir yere kaydeder, böylece silinecek koddan endişe etmeden temanızı güncelleyebilir veya değiştirebilirsiniz..

Bununla birlikte, Üstbilgi ve Altbilgi Ekle eklentisini kullanarak WordPress’e üstbilgi ve altbilgi kodunun nasıl kolayca ekleneceğini görelim.

Video öğretici

WPBeginner’a abone olun

Video eğiticisini izlemek istemiyorsanız, aşağıdaki metin sürümünü okumaya devam edebilirsiniz:

WordPress’de Üstbilgi ve Altbilgiye Kod Ekleme

Yapmanız gereken ilk şey, Üstbilgi ve Altbilgi Ekle eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Eklenti etkinleştirildikten sonra şu adrese gidin: Ayarlar »Üstbilgi ve Altbilgi Ekle yönetici panelinizden. Bundan sonra, üstbilgi ve altbilgiye kod eklemek için iki kutu göreceksiniz.

Üstbilgi ve Altbilgi eklenti ayarlarını ekleme

Kodu iki kutudan birine yapıştırmanız yeterlidir. İşiniz bittiğinde, değişikliklerinizi saklamak için Kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Eklenti şimdi kodu otomatik olarak WordPress sitenizdeki ilgili konumlara yükleyecek.

Saklamak istemediğiniz kodları istediğiniz zaman düzenleyebilir ve kaldırabilirsiniz.

Eklentiyi her zaman yüklü ve etkin durumda tutmanız gerekir. Eklentiyi devre dışı bırakmak, sitenize tüm özel kodları eklemeyi durduracaktır.

Eklentiyi yanlışlıkla devre dışı bırakırsanız, kod yine de WordPress veritabanınızda güvenle saklanır. Eklentiyi yeniden yükleyebilir veya yeniden etkinleştirebilirsiniz; kod tekrar görünmeye başlayacaktır..

Not: Değişiklikleri kaydettikten sonra WordPress önbelleğinizi temizlemeniz gerekebilir, böylece kod web sitenizin ön ucunda düzgün görünür.

Birçok yeni başlayanın Ekle Üstbilgi ve Altbilgi eklentisini kullanmasının en büyük nedenini, Google Analytics’i web sitelerine eklemektir. Bunun için ücretsiz MonsterInsights eklentisini kullanmanızı öneririz. WordPress için en iyi Google analitiği eklentisidir ve Google analitik izlemeyi sadece birkaç tıklamayla düzgün bir şekilde ayarlamanıza yardımcı olur ve size WordPress panonuzun içinden faydalı istatistikler gösterir.

Bu makalenin, WordPress’e üstbilgi ve altbilgi kodunu nasıl kolayca ekleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca en iyi e-posta pazarlama hizmetleri ve en iyi iş telefonu hizmetleri karşılaştırmamızı görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map