WordPress Sitenizi Potansiyel Olarak Kötü Amaçlı Kod için Tarama

Genellikle kullanıcılarımız tarafından sorulur, WordPress sitenizi potansiyel olarak kötü amaçlı kod için taramanın bir yolu var mı? Bu sorunun cevabı EVET, EVET ve EVET. WordPress sitenizi potansiyel olarak kötü amaçlı veya istenmeyen kodlara karşı taramak için hem ücretsiz hem de ücretli araçlar vardır. Genellikle, web sitenizi düzenli olarak taramadığınız sürece kötü amaçlı yazılımlar ve kötü amaçlı kodlar uzun süre fark edilmeyebilir. Bu makalede, WordPress sitenizi kötü amaçlı yazılım ve potansiyel olarak kötü amaçlı kod için nasıl tarayacağınızı göstereceğiz.

Bir WordPress sitesini kötü amaçlı yazılım ve şüpheli kod için tarama

WordPress Sitenizi Kötü Amaçlı Yazılım ve Kötü Amaçlı Kod için Ne Zaman Taramalı?

WordPress sitenizi kötü amaçlı yazılım ve kötü amaçlı kod için taramanın en iyi zamanı. Yeni başlayanların çoğu WordPress güvenlik tarayıcısını hemen yüklemez, bu da kötü amaçlı yazılım veya kötü amaçlı kod enjeksiyonunun uzun süre fark edilmeyebileceği anlamına gelir.

Birçok kullanıcı bazı işaretler onları şüpheli hale getirene kadar hiçbir şey fark etmez. WordPress sitenizin saldırıya uğradığını gösteren yaygın işaretler listemize bakın.

WordPress siteniz saldırıya uğramamış veya etkilenmemiş olsa bile, WordPress sitenizi kötü amaçlı kod için nasıl tarayacağınızı öğrenmeniz gerekir. Web sitenizi gelecekteki saldırılara karşı korumanıza yardımcı olacaktır.

En önemlisi, WordPress sitenizi tam bir profesyonel gibi korumak için WordPress güvenliğini artırabilirsiniz (herhangi bir teknik beceri gerektirmez).

Bununla birlikte, WordPress sitenizi potansiyel olarak kötü amaçlı kod için nasıl kapsamlı bir şekilde tarayacağınıza bakalım.

1. Sucuri

Sucuri ücretsiz WordPress eklentisi gösterge tablosu

Sucuri, WordPress güvenliğinde endüstri lideridir. Ücretli bir hizmettir ancak ücretsiz olarak sınırlı WordPress tarama özelliği sunar.

Web sitenizi hızlı bir şekilde taramak için ücretsiz Sucuri Güvenlik eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Eklenti, WordPress dosyalarınızı değiştirilip değiştirilmediğini kontrol eder. Ayrıca olası zararlı kodları, iframe’leri, bağlantıları ve şüpheli etkinlikleri tarar.

Gerçek değer, en iyi WordPress güvenlik duvarı korumasına sahip ücretli planlarından gelir. DNS düzeyinde web sitesi uygulama güvenlik duvarı, şüpheli etkinlikleri veya kötü amaçlı yazılımları web sitenize ulaşmadan önce engeller.

Daha etkili olduğu için DNS düzeyinde bir web sitesi güvenlik duvarı kullanmanızı öneririz. Sucuri güvenlik duvarı, web sitenize statik içeriği kendi CDN’si aracılığıyla da sunar ve bu da size önemli bir performans artışı sağlar ve WordPress hızını artırır.

En önemlisi, web siteniz etkilenirse, o zaman Sucuri uzmanları hiçbir ek ücret ödemeden web sitenizi temizleyecektir. Saldırıya uğramış bir WordPress sitesini temizlemek, deneyimli WordPress kullanıcıları için bile oldukça zordur. Web sitenizi temizlemek için gerçek güvenlik uzmanlarına sahip olduğunuzu bilmek, işletme sahipleri için büyük bir huzur.

Web sitemizde Sucuri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için eksiksiz Sucuri incelememize bakın.

2. Kelime Çiti

Kelime çit taraması

Wordfence, WordPress sitenizi şüpheli kod, arka kapılar, kötü amaçlı URL’ler ve bilinen enfeksiyon kalıpları için kolayca taramanızı sağlayan başka bir popüler WordPress güvenlik eklentisidir..

Web sitenizi arka planda otomatik olarak tarar ve istediğiniz zaman manuel olarak da tarama başlatabilirsiniz.

Taramanın ilerlemesini tarama sayfasındaki sarı kutularda görebilirsiniz. Tarama bittiğinde, Wordfence size sonuçları gösterecektir..

Web sitenizde herhangi bir şüpheli kod, virüs bulaşma, kötü amaçlı yazılım veya bozuk dosya bulduğunda sizi bilgilendirir. Ayrıca, bu sorunları gidermek için yapabileceğiniz işlemleri de önerecektir..

Wordfence ayrıca bir uygulama seviyesi güvenlik duvarı ile birlikte gelir. Bu güvenlik duvarı kaba kuvvet saldırılarını ve saldırıları önlemenize yardımcı olur. Ancak, web sitenizde çalışır, bu da biraz daha az etkili kılar.

Daha fazla ayrıntı için WordPress’te Wordfence güvenliğini yükleme ve ayarlama ile ilgili adım adım kılavuzumuza bakın.

3. Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Güvenliği

Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Güvenlik

Anti-Malware Güvenliği, WordPress’i kötü amaçlı kod ve kötü amaçlı yazılımlara karşı taramanıza yardımcı olabilecek çok güçlü bir WordPress güvenlik eklentisidir..

Eklenti, şüpheli kod, komut dosyaları, .htaccess tehditleri, arka kapılar ve web sitenizin tüm klasörlerinde ve dosyalarında bilinen enfeksiyon kalıplarını arar. Tamamlanması biraz zaman alabilen kapsamlı bir tarama gerçekleştirir.

Eklenti yazarı tanımları aktif olarak sürdürür, yani keşfedildikçe yeni tehditleri tespit etmek için sürekli olarak gelişirler..

Eklentinin, aslında yanlış pozitif olan birçok potansiyel tehdit gösterebileceğini unutmayın. Bu dosyaları çok fazla iş olabilecek kaynak dosyalarla manuel olarak karşılaştırmanız gerekecektir..

Ayrıca bir güvenlik duvarı seçeneği içerir. Güvenlik duvarı aslında bir DNS seviyesi güvenlik duvarından daha az etkili olan bir yazılım seviyesi güvenlik duvarıdır.

WordPress’te Kötü Amaçlı Yazılım veya Şüpheli Kod Nasıl Temizlenir?

Saldırıya uğramış WordPress'i temizleme

Yapmanız gereken ilk şey, tüm WordPress şifrelerinizi hemen değiştirmek. Bu, WordPress kullanıcı hesaplarınızı, WordPress barındırma hesabınızı, FTP veya SSH kullanıcı hesaplarınızı ve WordPress veritabanı şifrenizi içerir.

Bu, bu parolalardan birinin güvenliği ihlal edilirse, bilgisayar korsanlarının erişimi yeniden kazanmak için kullanamayacağını garanti eder..

Daha sonra, bir eklenti kullanarak veya phpMyAdmin ve FTP aracılığıyla manuel olarak tam bir WordPress yedeklemesi oluşturmanız gerekir. Bu adım, temizleme sırasında bir şey olursa yine de web sitenizin virüslü durumuna geri dönmenizi sağlar.

Bundan sonra, web sitesini sizin için temizlemek için bir WordPress güvenlik uzmanı tutmanızı öneririz. Sucuri’yi öneriyoruz, ücretli planlarının her birinde kötü amaçlı yazılım kaldırma hizmeti bulunuyor. Web siteniz zaten etkilenmiş olsa bile, sizin için temizler.

Ayrıca kendiniz de temizlemeyi deneyebilirsiniz. Zor bir iştir ve çok zaman alabilir. Sakin olun ve yeni başlayanlar için saldırıya uğramış bir WordPress web sitesinin nasıl düzeltileceğiyle ilgili adım adım kılavuzumuzdaki talimatları izleyin.

Bu makalenin, WordPress sitenizi kötü amaçlı yazılım ve potansiyel olarak kötü amaçlı kod için nasıl tarayacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Saldırıya uğramış bir WordPress sitesinde arka kapıyı düzeltmeyle ilgili kılavuzumuzu görmek de isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me