WordPress Sitenizi Sosyal Ağa Dönüştürme

WordPress sitenizi sosyal bir ağa dönüştürebileceğinizi biliyor muydunuz? WordPress sosyal ağı, kullanıcıların kaydolmasına, birbirleriyle bağlantı kurmasına, mesaj göndermesine ve daha pek çok şeye olanak tanır. Bu makalede, WordPress sitenizi nasıl bir sosyal ağa dönüştüreceğinizi göstereceğiz.


BuddyPress ile Sosyal Ağ Oluşturun

WordPress Destekli Sosyal Ağınızı Başlatma

WordPress, ücretsiz BuddyPress eklentisini kullanarak kendi sosyal ağınızı oluşturmak için kullanımı en kolay platformdur. Süper esnek ve her türlü WordPress web sitesi ile güzelce entegre oluyor.

BuddyPress’i kullanmaya başlamak için kendi kendine barındırılan bir WordPress.org web sitesine ihtiyacınız olacak.

Henüz bir web siteniz yoksa, nasıl bir web sitesi kılavuzu oluşturacağımızdaki talimatları izleyin;.

BuddyPress nedir?

BuddyPress, WordPress.org’un bir kardeş projesidir. Web sitenize yükleyebileceğiniz ücretsiz bir WordPress eklentisi olarak mevcuttur.

WordPress sitenizi kendi çevrimiçi topluluğunuzu oluşturmanıza izin veren bir sosyal ağa dönüştürür. BuddyPress destekli tipik bir web sitesinin bazı özellikleri şunlardır:

 • Kullanıcılar web sitenize kaydolabilir
 • Kullanıcılar genişletilmiş kullanıcı profilleri oluşturabilir
 • Etkinlik akışları, kullanıcıların site genelindeki güncellemeleri takip etmesine olanak tanır
 • Kullanıcı gruplarıyla alt topluluklar oluşturabileceksiniz
 • Kullanıcılar birbirlerini arkadaş olarak ekleyebilir
 • Kullanıcılar birbirlerine özel mesaj gönderebilir
 • BuddyPress işlevselliği üçüncü taraf eklentiler kullanılarak genişletilebilir
 • Herhangi bir standart uyumlu WordPress temasıyla çalışır
 • Mevcut WordPress sitenizle kurulabilir

BuddyPress Kullanarak WordPress Sosyal Ağınızı Kurma

Yapmanız gereken ilk şey BuddyPress eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildikten sonra ziyaret etmeniz gerekir Ayarlar »BuddyPress eklenti ayarlarını yapılandırma sayfası.

BuddyPress Ayarları

Ayarlar sayfası farklı bölümlere ayrılmıştır. İlk olarak, sitenizde şu anda etkin olan BuddyPress bileşenlerini gösteren bileşenler sayfasını göreceksiniz..

Varsayılan bileşenler çoğu web sitesinde çalışır. Ancak, yanındaki kutuyu işaretleyip işaretini kaldırarak bir bileşeni etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz..

Değişikliklerinizi saklamak için ayarları kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Ardından, Sayfalar sekmesini tıklamanız gerekir. Burada sitenizdeki farklı BuddyPress bölümleri için kullanmak istediğiniz sayfaları seçebilirsiniz.

Varsayılan olarak, eklenti sizin için otomatik olarak sayfalar oluşturur. Bunları değiştirebilir ve isterseniz farklı bir sayfa kullanabilirsiniz.

Sayfaları ayarlama

Kayıt ve etkinleştirme sayfalarını seçme seçeneğini görmüyorsanız, WordPress sitenizde kullanıcı kaydını etkinleştirmeniz gerekir.

Şimdi ‘Seçenekler’ sekmesine geçmeniz gerekecek.

BuddyPress seçenekleri

Burada BuddyPress’te açıp kapatabileceğiniz farklı ayarlar bulacaksınız. Varsayılan ayarlar çoğu web sitesinde çalışır, ancak bunları gerektiği gibi gözden geçirebilir ve değiştirebilirsiniz.

BuddyPress Sayfalarını Web Sitenizde Görüntüleme

BuddyPress’i kurduktan sonra web sitenizi ziyaret ederseniz, sitenize yeni bir şey eklenmez. Bunu değiştirmek için WordPress gezinme menünüze BuddyPress sayfaları eklemeniz gerekir.

Başını aşmak Görünüm »Menüler sayfa. Sol sütundan BuddyPress sayfalarını seçin ve menü ekle düğmesine tıklayın.

BuddyPress navigasyonu

Değişikliklerinizi saklamak için kaydet menüsü düğmesini tıklamayı unutmayın.

Bağlantıları görmek için şimdi web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

BuddyPress bağlantıları

Bir bağlantıyı tıkladığınızda BuddyPress sayfasına yönlendirilirsiniz. Örneğin, etkinlik bağlantısı BuddyPress sosyal ağınızda neler olup bittiğini gösterir. Bu sayfadan bir durum güncellemesi de gönderebilirsiniz.

Etkinlik sayfası

BuddyPress tüm standart uyumlu WordPress temalarıyla çalışır. Ayrıca temanızda BuddyPress’e özgü şablonlar bulunmaması durumunda kendi şablonları ile birlikte gelir.

Temanız BuddyPress ile uyumlu değilse, BuddyPress için en iyi WordPress temaları listemize göz atın.

BuddyPress’te WordPress Sosyal Ağınızı Yönetme

Çevrimiçi bir topluluk oluşturmak, site yöneticilerinin aktif katılımını gerektirir. Spam ile mücadele etmek ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle denetlemek istersiniz.

Zaten Akismet kullanıyorsanız, BuddyPress bunu spam yakalamak için kullanacaktır. Ancak, bazı istenmeyen içerik yine de kaybolabilir.

BuddyPress bununla başa çıkmak için yerleşik araçlarla birlikte gelir.

Şuraya gidin Aktivite sayfasını eklediğinizde, web sitenizde farklı eylemlerle son etkinlikleri göreceksiniz.

BuddyPress'te kullanıcı etkinliğini yönetme

Etkinlik öğelerini eyleme göre sıralayabilir, öğeleri silebilir veya spam olarak işaretleyebilirsiniz.

Benzer şekilde, Kullanıcılar kullanıcı hesaplarını yönetme sayfası. Kullanıcıları silebilir, profillerini düzenleyebilir veya şüpheli hesapları spam olarak işaretleyebilirsiniz.

Kullanıcı hesaplarını yönetme

Kayıtları yönet sayfasını ziyaret ederek yeni kullanıcıları yönetebilirsiniz. Bu, yeni kullanıcıları doğrudan etkinleştirmenize, onlara etkinleştirme e-postasını yeniden göndermenize veya spam hesaplarını silmenize olanak tanır.

Yeni kayıtları yönetin

BuddyPress’te Grup Oluşturma ve Yönetme

BuddyPress sizin ve kullanıcılarınızın grup oluşturmasına izin verir. Bu gruplar web sitenizde alt topluluklar olarak işlev görür. Her grubun kendi üyeleri ve etkinlik akışları olabilir. Kullanıcılar bu gruplara katılabilir, diğer kullanıcıları davet edebilir, mesaj gönderebilir ve daha pek çok şey yapabilir.

Yeni bir grup oluşturmak için Gruplar sayfasını tıklayın ve üstteki yeni ekle düğmesini tıklayın.

Yeni grup ekle

Bu sizi yeni grup ekle sayfasına götürecektir. Öncelikle grubunuz için bir ad ve açıklama sağlamanız gerekir. Bundan sonra, devam etmek için group Grup oluştur ve devam et ’düğmesini tıklayın.

BuddyPress'te yeni bir grup oluşturma

Sonraki sayfada, grubun gizlilik ayarlarını ve diğer kullanıcıları gruba kimlerin davet edebileceğini seçebilirsiniz. BuddyPress herkese açık, özel ve gizli gruplar oluşturmanıza olanak tanır.

Grup gizlilik ayarları

Herkese açık gruplar tüm kullanıcıların katılması için kullanılabilir.

Özel gruplar gruplar dizininde listelenir, ancak kullanıcıların katılmak için istekte bulunması gerekir. Onaylanırsa, içeriğini görüntüleyebilirler.

Gizli gruplar yalnızca grubun parçası olan üyeler tarafından görülebilir. Bu gruplar gruplar dizininde listelenmez ve arama sonuçlarında görünmezler.

Gizlilik seçeneklerini ayarladıktan sonra, devam etmek için sonraki düğmeyi tıklayın.

Artık grubun profil fotoğrafı olarak kullanılacak bir fotoğraf sağlayabilirsiniz.

Grup için profil fotoğrafı

Ardından, grup için bir kapak fotoğrafı eklemeniz ve bir sonraki düğmeyi tıklamanız gerekir.

Son olarak, diğer kullanıcıları gruba katılmaya davet edebilirsiniz. Yalnızca eklediğiniz kullanıcıları arkadaş olarak davet edebilirsiniz. Henüz hiç arkadaş eklemediyseniz, kullanıcıların grubu keşfetmesini ve kendi başlarına katılmasını beklemeniz gerekir..

Kullanıcıları gruba katılmaya davet et

Bitir düğmesine tıklayın, BuddyPress şimdi grubunuzu ayarlayacak.

Kullanıcılar, sitenizdeki web sitenizdeki grupların dizinini gösteren gruplar sayfasını ziyaret ederek grupları görüntüleyebilir.

Gruplar dizini

Bir grup adına tıklamak, grubun kullanıcıların bir gruba katılabileceği, güncellemeler gönderebileceği ve grup etkinliğini takip edebileceği sayfayı gösterir.

Grup sayfası

E-posta Bildirimlerini Yönetme

BuddyPress sitenizin kullanıcıları sosyal akışlarındaki yeni etkinlikler hakkında uyarabilmesinin tek yolu e-posta bildirimleridir. Kullanıcıların katılımını teşvik etmek için bu e-posta mesajlarını özelleştirmek isteyebilirsiniz.

BuddyPress, WordPress sosyal ağınız tarafından gönderilen e-posta bildirimlerini değiştirmenize izin verir. Bu, iletileri sitenizin marka ve tonuna uyacak şekilde değiştirmenize yardımcı olur.

Ziyaret edebilirsiniz E-postalar sayfasını ziyaret ederek varsayılan e-posta bildirimlerinin listesini görebilirsiniz. E-posta başlığını ve e-postanın bir kullanıcıya gönderildiği durumu göreceksiniz.

BuddyPress'te e-posta bildirimlerini düzenleme

Yeni bir e-posta bildirimi oluşturmak için üst taraftaki Yeni Ekle düğmesini tıklayabilirsiniz. Değiştirmek için bir e-posta mesajının altındaki düzenle düğmesini de tıklayabilirsiniz.

E-posta bildirimlerini düzenleme

Son olarak, e-posta renklerini, üstbilgi ve altbilgi alanlarını değiştirmek için e-posta özelleştiriciyi de kullanabilirsiniz..

E-postaları özelleştir

BuddyPress Sorunlarını Giderme

BuddyPress ile karşılaşacağınız sorunların çoğu WordPress sorunlarına benzer. Orada listelenip listelenmediğini görmek için yaygın WordPress hataları listemizi kontrol ettiğinizden emin olun..

Kullanıcılarınız e-posta bildirimleri alamıyorsa, WordPress’in e-posta göndermeme sorununu nasıl çözeceğiyle ilgili kılavuzumuzdaki talimatları izleyin.

Diğer tüm sorunlar için, neye neden olduğunu ve nasıl çözüm bulabileceğinizi anlamak için WordPress sorun giderme kılavuzumuza göz atın..

Şimdilik bu kadar.

Bu makalenin, WordPress sitenizi BuddyPress kullanarak bir sosyal ağa dönüştürmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Yeni başlayanlar için nihai adım adım WordPress güvenlik kılavuzumuzu da görmek isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map