WordPress’te Breadcrumb Gezinme Bağlantılarını Görüntüleme

WordPress sitenizde kırıntı gezinme bağlantılarını görüntülemek istiyor musunuz? Breadcrumb navigation, kullanıcılara ana sayfada göreli olarak bir web sitesinde nerede olduklarını söyleyen ikincil bir navigasyon sistemidir. Bu makalede, WordPress’de kırıntı gezinme bağlantılarının nasıl görüntüleneceğini göstereceğiz.


WPBeginner web sitesinde görüntülenen kırıntıları

Breadcrumb Navigation nedir ve neden ihtiyacınız var??

Galeta gezinme, bağlantıların bir izi olarak sunulan hiyerarşik gezinme menüsünü tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Genellikle kullanıcıların bağlantı hiyerarşisinde yukarı ve aşağı gitmesini sağlayan ikincil bir gezinme olarak kullanılır.

Breadcrumb gezinme bağlantıları WordPress’teki varsayılan gezinme menüsü sisteminden farklı.

Galeta gezinme işleminin amacı, kullanıcıların bir web sitesinde gezinmesine yardımcı olmaktır. Kullanıcıların bir sitede nerede olduklarını anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, arama motorlarının bir web sayfasındaki bağlantı hiyerarşisini anlamasına yardımcı olur.

Google gibi arama motorları, arama sonuçlarında bir sitenin başlığının altında ekmek kırıntıları göstermeye başladı. Bu, web sitenize sonuçlarda daha fazla görünürlük sağlar ve tıklama oranınızı artırır.

Arama sonuçlarında kırıntı navigasyonu

Bunu söyledikten sonra, WordPress’te kırıntı gezinme bağlantılarının nasıl ekleneceğine bakalım.

Breadcrumb NavXT Eklentisini Kullanarak Breadcrumb Navigation Ekleme

Bu, bir WordPress sitesine ekmek kırıntısı navigasyonu eklemenin en kolay yoludur. Çok esnektir, kullanımı kolaydır ve hayal edebileceğiniz daha fazla seçeneğe sahiptir. WPBeginner’da neden Breadcrumb NavXT kullandığımızı görün.

Yapmanız gereken ilk şey Breadcrumb NavXT eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir. Etkinleştirildikten sonra ziyaret etmeniz gerekir Ayarlar »Breadcrumb NavXT eklenti ayarlarını yapılandırma sayfası.

Breadcrumb NavXT eklentisi için ayarlar sayfası

Varsayılan ayarlar çoğu web sitesinde çalışmalıdır. Ancak ayarları gerektiği gibi özelleştirmek için değişiklikler yapmak istersiniz.

Ayarlar sayfası farklı bölümlere ayrılmıştır. Genel ayarlar sekmesinde, eklentinin sitenizde global olarak nasıl davranacağını tanımlayabilirsiniz.

Boncuk kırıntısı gezinme bağlantıları şablonunu değiştirmenizi sağlar. Bu bağlantı şablonlarının bağlantı etiketinde Schema.org parametrelerini kullandığını da fark edeceksiniz.

Eklenti ayarları altındaki gönderi türleri sekmesi, gönderiler, sayfalar ve tüm özel gönderi türleri için kırıntı bağlantıları ayarlamanızı sağlar.

Gönderi hiyerarşisini nasıl görüntülemek istediğinizi seçebilirsiniz. Eklenti varsayılan olarak Site Başlığını kullanır > Kategori > Yazı başlığı. Kategorileri etiketler, tarihler veya posta üst öğesiyle değiştirebilirsiniz.

Sınıflandırmalar ve yazarlar sekmeleri, kırıntı gezinme bağlantılarınız için benzer şablonlara sahiptir.

Değişikliklerinizi saklamak için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Web sitenizde Breadcrumb NavXT gösteriliyor

Eklenti, tema dosyalarınızı düzenlemenizi gerektirir. Bu kodu, ekmek kırıntısı gezinmesini görüntülemek istediğiniz temanıza veya alt temanın header.php dosyasına eklemeniz gerekir.

<?php if (function_exists (‘bcn_display’))
{
) (Bcn_display;
}?>

Artık herhangi bir yayını veya sayfayı ziyaret ederek web sitenizi ziyaret edebilir ve kırıntı gezinme bağlantılarını görebilirsiniz..

Yoast SEO Eklentisini Kullanarak Breadcrumb Gezinme Bağlantıları Ekleme

Yapmanız gereken ilk şey Yoast SEO eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. WordPress için Yoast SEO eklentisini nasıl kuracağımız ve kuracağımızla ilgili adım adım kılavuzumuz var.

Etkinleştirildikten sonra, SEO »Gelişmiş sayfasına gidin ve “Ekmek kırıntılarını etkinleştir” seçeneğini işaretleyin.

Yoast kırıntı ayarları

Bir kez kontrol edildiğinde, kırıntıların sitenizde nasıl görüneceğini değiştirmek için çeşitli seçenekler bulacaksınız. Varsayılan ayarlar çoğu kişi için çalışır, ancak istediğiniz herhangi bir şeyi değiştirmekten çekinmeyin.

İşiniz bittiğinde, ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklayın.

Sitenizde Yoast’ın Breadcrumb Gezinmesini Gösterme

Bazı WordPress temaları Yoast’ın ekmek kırıntılarını zaten destekliyor. Temanızın sayfada kırıntı gezintisi gösterip göstermediğini görmek için web sitenizi ziyaret edebilir ve tek yayınları ve sayfaları tıklayabilirsiniz..

Temanız otomatik olarak kırıntı gezinmesini görüntülemiyorsa, WordPress temanıza küçük bir kod snippet’i eklemeniz gerekir.

Bu kodu temanıza veya alt temanın header.php dosyasına eklemeniz yeterlidir. Kodu dosyanın sonuna doğru yerleştirmelisiniz.

<?php if (function_exists (‘yoast_breadcrumb’))
{Yoast_breadcrumb (‘

)’;} ?>

Ekmek kırıntılarının gezinmesini görmek için artık web sitenizi ziyaret edebilirsiniz..

Bu makalenin WordPress’te kırıntı gezinme bağlantılarını görüntülemenize yardımcı olduğunu umuyoruz. Ayrıca, iş siteleri için 24 WordPress eklentisine sahip olmamız gerektiğini görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me