Yoast by WordPress SEO Eklentisi Nasıl Kurulur ve Kurulur

WordPress’te Yoast SEO eklentisini düzgün bir şekilde kurmak ve kurmak istiyor musunuz??


Yoast SEO piyasadaki en iyi WordPress SEO eklentisidir ve web sitenizi optimize etmek için en kapsamlı araç setini sunar.

Ancak, birçok yeni başlayanlar SEO lingo’ya aşina değiller ve hangi eklenti seçeneklerini açmaları gerektiğine karar vermekte zorlanıyorlar.

Bu kılavuzda, WordPress’te ayarlanmış tam Yoast SEO eklentisi boyunca size yol göstereceğiz ve web sitenize bir SEO desteği vereceğiz.

WordPress için Yoast SEO Eklentisini Düzgün Yükleme ve Ayarlama

Özellikleri

Yoast SEO, birçok yerleşik araç ve özelliğe sahip en kapsamlı WordPress SEO eklentisidir. İşte bu özelliklerden bazılarına hızlı bir genel bakış.

 • Gönderinin SEO başlığını ve meta açıklamasını gönderi bazında değiştirme.
 • Sınıflandırmalar için başlık ve meta açıklama desteği (ör. Kategori ve etiketler).
 • Google arama sonucu snippet önizlemeleri.
 • Odak anahtar kelime testi.
 • Meta Robot yapılandırması:
  • Kolayca noodp, noydir meta etiketleri ekleyin.
  • Kolayca noindex veya nofollow sayfaları, sınıflandırmalar veya tüm arşivler.
 • Geliştirilmiş kanonik destek, taksonomi arşivlerine, tek yayınlara ve sayfalara ve ön sayfaya kanonik ekleme.
 • RSS altbilgi / başlık yapılandırması.
 • Google Özel Arama’ya izin verirken kalıcı bağlantı temizleme işlemleri.
 • Yapı kırıntıları başlıklarına sahip ekmek kırıntıları desteği.
 • Şununla XML Site Haritaları:
  • Görüntüler
  • Gönderi türlerinin ve sınıflandırmaların yapılandırılabilir şekilde kaldırılması
  • Dizine eklenmemiş sayfalar veya yayınlar XML site haritasında gösterilmez (ancak siz de isterseniz).
 • XML Haber Site Haritaları
 • .htaccess ve robots.txt editörü
 • Google Search Console, Yahoo Site Explorer ve Bing Web Yöneticisi Araçları’nı doğrulama özelliği
 • Platinum SEO Pack ve All in One SEO eklentileri için temel içe aktarma işlevselliği. (Genesis çocuk temaları gibi temalardan işlevsellik aktarmak için SEO Veri Taşıyıcısını da kullanabilirsiniz).

Yoast SEO’nun premium sürümü daha da fazla özellik ile geliyor.

 • Yönlendirmeleri kolayca ayarlamanıza olanak veren bir yönlendirme yöneticisi.
 • Birden çok odak anahtar kelimesi kullanabilme
 • Dahili bağlantı önerileri
 • Odak anahtar kelimeleri dışa aktarabilme
 • Eklentinin her özelliğini anlamanıza yardımcı olacak video eğiticileri.
 • Sitenizin SEO’sundan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için Yoast’taki kişiler tarafından sağlanan premium destek.

Daha fazla özellik ve ayrıntı için Yoast SEO ile All in One SEO Pack karşılaştırmamızı görmek isteyebilirsiniz.

Video öğretici

WPBeginner’a abone olun

Videoyu beğenmediyseniz veya daha fazla talimat gerekiyorsa, okumaya devam edin.

Yoast SEO Eklentisi Nasıl Kurulur

İlk olarak, yapmanız gereken şey Yoast SEO eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildikten sonra, üzerinde Yoast SEO logolu SEO etiketli WordPress yönetici çubuğunda yeni bir menü öğesi göreceksiniz..

Yoast SEO eklentisi yüklü

Eklentiyi yükleyip etkinleştirdiğinize göre, bu güçlü eklentiyi nasıl doğru şekilde ayarlayacağınıza bakalım.

WordPress SEO Eklentisi Yoast Kurulumu

Unutmamalısınız ki, seçtiğimiz ayarlar önerdiğimiz ayarlardır. Diğer uzmanların kendi tercihleri ​​ve takdirleri olabilir, bu nedenle ileri düzey kullanıcılar sevmedikleri her şeyi göz ardı edebilir.

Yeni başlayan biriyseniz ve Yoast’ın WordPress SEO eklentisini bizim gibi kullanmak istiyorsanız, lütfen adımları dikkatlice takip edin.

1. Adım. Veri Aktarımı

Birçoğunuz All in One SEO paketi gibi başka bir WordPress eklentisine veya Genesis gibi SEO verilerinizle ilgilenen bir tema çerçevesine sahipsiniz..

Bu eklentiyi başarıyla kullanmak istiyorsanız, diğerini devre dışı bırakmadan önce önceki verilerinizin hepsinin bu eklentiye aktarıldığından emin olmanız gerekir.

Bunu yapmak için, StudioPress tarafından SEO Veri Taşıyıcısını kullanmanızı öneririz. Bunu yeni bir blogda kuruyorsanız bu adımı atlayın.

Adım 2. Genel Ayarlar

SEO simgesine tıkladığınızda eklentinin ayarlar sayfasına yönlendirilirsiniz. ‘Genel’ sekmesine geçin, yapılandırma sihirbazını açmak için bir düğme göreceksiniz. Bu sihirbazı görmezden gelmenizi istiyoruz, çünkü sizi her seçenekte adım adım ele alacağız.

Kurulum sihirbazını kapat

Adım 3. Özellikler

Yoast SEO bir çok özellik ile birlikte gelir. Bu sayfa, bu özellikleri kolayca açıp kapatmanıza olanak tanır. Varsayılan olarak, bu sayfadaki tüm seçenekler açıktır.

Yoast özelliklerini etkinleştirme veya devre dışı bırakma

Bu makalenin ilerleyen kısımlarında bunlardan bazıları hakkında konuşacağız. Şimdilik, her bir öğeye ve ne işe yaradığına bir göz atalım.

 • SEO analizi: İçeriğiniz için SEO puanını ve analizini gösterir.
 • Okunabilirlik analizi: İçeriğiniz için okunabilirlik analizini ve puanı gösterir.
 • Temel taş içeriği: Bu özellik cornner taş içeriğini işaretlemenizi ve filtrelemenizi sağlar. Bunlar en önemli sütun makaleleriniz.
 • Metin bağlantı sayacı: Bu özellik, makaleye ve makaleye giden dahili metin bağlantılarının sayısını gösterir.
 • XML site haritaları: Web siteniz için XML site haritaları oluşturur.
 • Ryte entegrasyonu: Ryte üçüncü taraf bir hizmettir, sitenizi haftalık olarak kontrol eder ve siteniz deindexed ise Yoast SEO’yu bilgilendirir.
 • Yönetici çubuğu menüsü: WordPress yönetici araç çubuğunda Yoast SEO menüsünü gösterir.
 • Güvenlik: yazarlar için gelişmiş ayar yok: Güvenliği artırmak için yazarlardan gelişmiş SEO ayarlarını gizler.

4. Adım. Web Yöneticisi Araçları

Popüler arama motorları, site sahiplerinin sitelerini web yöneticisinin araçlar alanını kullanarak eklemelerine olanak tanır. Bu araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için eksiksiz Google Search Console kılavuzumuza bakın.

Yoast SEO, tüm üst arama motorlarıyla web sitenizi doğrulamayı kolaylaştırır. Bunu yapmak için her arama motoru için web yöneticisi araçları programına kaydolmanız gerekir.

Bundan sonra, web sitesine sahip olduğunuzu doğrulamak için bir meta etiket eklemeniz istenir. Arama motorlarından aldığınız meta kodu ilgili alanlara eklemeniz yeterlidir.

Yoast SEO'da web yöneticisi araçlarını doğrulama

Adım 5. Arama Görünümü

Yoast SEO ayarlarında Arama Görünümü, web sitenizin arama sonuçlarında nasıl görüneceğini kontrol eder. Bu, ana sayfanız, tek makaleler, arşivler ve sınıflandırmalarınız için çeşitli seçenekler içerir.

Her birinde size yol göstereceğiz. Önce genel ayarlarla başlayalım,

1. Genel

Burada başlıklar arasında ayırıcı kullanmak istediğiniz sembolü seçebilirsiniz. Varsayılan seçenek bir tire işaretidir, hangi simgeyi seçeceğinizden emin değilseniz kullanabilirsiniz.

Yoast SEO'da görünüm ayarlarını arama

Bu sayfada, web sitenizin ana sayfası için SEO başlığını ve meta açıklamayı da seçebilirsiniz..

Ana sayfa başlığı ve açıklaması

Bundan sonra, web siteniz için bilgi grafiği ve şema seçeneklerini bulacaksınız. Web sitenizin bir kuruluşu mu yoksa bir kişiyi mi temsil edeceğini seçebilirsiniz.

Yoast SEO eklentisinde bilgi grafiği ve şema seçenekleri

Ayrıca, kişi için bir Avatar (profil resmi) veya bir işletme için web sitesi logosu da yükleyebilirsiniz..

2. İçerik Türleri

Yazdığınız her gönderi veya sayfa için bir SEO başlığı ve açıklaması seçebilirsiniz. Yoast SEO ayrıca onlar için kullanmak üzere otomatik bir şablon ayarlamanızı sağlar.

Bunları manuel olarak eklemeyi unutmanız durumunda, bu seçenekler Yoast SEO’nun bu seçenekleri otomatik olarak doldurmak için varsayılan ayarları kullanmasına izin verir.

Web sitenizdeki her içerik türü için görünüm ayarlarını arayın

Arama görünümünü, tarih snippet’ini ve her içerik türü için SEO meta kutusunun gösterilip gösterilmeyeceğini ayarlayabilirsiniz. Varsayılan seçenekler tüm web siteleri için işe yarar.

Bundan sonra, SEO başlık şablonu ve varsayılan bir meta açıklama ayarlayabilirsiniz.

Ancak, yalnızca SEO başlığını değiştirmenizi ve meta açıklama alanını boş bırakmanızı öneririz. Bu, Yoast SEO’nun makalenizin ilk birkaç satırından dinamik olarak bir açıklama oluşturmasına izin verir.

3. Medya

Varsayılan olarak, WordPress yazılarınıza ve sayfalarınıza eklediğiniz her resim veya medya için yeni bir sayfa oluşturur. Bu sayfa yalnızca ek ortamı görüntüler.

Bu ek sayfalarında, arama motorlarına bağlam sağlamak için önemli bir metin yoktur. Bu tür sayfalar, arama motorları tarafından düşük kaliteli içerik olarak kabul edilir ve SEO etkisi olumsuzdur.

Yoast SEO, kullanıcıları ek sayfası yerine ek dosyasına yönlendirerek bunu düzeltmenize yardımcı olur. Bu seçenek varsayılan olarak “Evet” olarak ayarlanmıştır ve değiştirmeniz gerekmez.

Ek sayfalarını devre dışı bırak

4. Taksonomi

Sınıflandırmalar sekmesinde, kategoriler, etiketler, özel sınıflandırmalar ve yazı biçimi arşivleri için başlıkları ve metaları yapılandırabilirsiniz.

Varsayılan şablon değişkenleri çoğu site için çalışmalıdır. Açıklamalara gelince, lütfen Yoast SEO’nun kategorilerinizden ve etiketlerinizden açıklama aldığını unutmayın.

taksonomiler

5. Arşivler

Arşivler sekmesi, web sitenizdeki çeşitli arşiv sayfaları için arama görünümü seçeneklerini kontrol etmenizi sağlar. Buna yazar, tarih, arama ve 404 sayfa dahildir.

Varsayılan seçenekler çoğu web sitesinde çalışır. Ancak, tek bir yazar blog’u çalıştırıyorsanız, yazar arşiv sayfalarını arama motorlarından devre dışı bırakmanız gerekir.

Yazar arşivlerinin arama sonuçlarında görünmesini devre dışı bırak

Tek bir yazar blogunda, yazar arşivi sayfaları tam olarak tarih arşivi veya blog sayfalarınız gibidir. Bu, SEO sıralamanızı etkileyen yinelenen içerik oluşturur.

6. Ekmek kırıntıları

Ekmek kırıntıları, dahili bağlantı için mükemmeldir, çünkü bulunduğunuz sayfaya giden açık bir yol veya iz tanımlar. Bu ekmek kırıntıları, arama sonuçlarında da görünür ve sitenize aramada ekstra avantaj sağlar.

Arama sonuçlarında görüntülenen kırıntıları

“Etkin” i tıkladığınızdan emin olun, bu daha fazla kırıntı ayarı gösterecektir.

Yoast SEO'da ekmek kırıntılarını ayarlama

Varsayılan ayarlar çoğu web sitesi için çalışmalıdır, ancak bir şeyi değiştirmek istiyorsanız devam edin. İşiniz bittiğinde değişiklikleri kaydet düğmesini tıklayın.

Daha sağlam kırıntı özellikleri istiyorsanız, Breadcrumb NavXT eklentisine bir göz atın, WPBeginner’da kullandığımız şey budur.

7. RSS

RSS Yayınları genellikle içerik kazıyıcılar tarafından web sitenizden içerik kopyalamak için kullanılır. Yoast SEO, RSS feed’inizdeki her gönderi için kendi sitenize bir backlink eklemenize izin verir.

Yoast SEO'da RSS ayarları

Bu şekilde, sitelerinden geri bağlantılar alırsınız ve Google orijinal kaynak olduğunuzu bilir.

Yazar bağlantınızı, Yayın bağlantısını, blog bağlantısını ve blog açıklamasını ekleme seçenekleri vardır. Yani yaratıcı olun. Bu, RSS feed’inize reklam eklemek için de kullanılabilir.

6. Adım. Arama Konsolu

Yoast SEO eklentisindeki Search Console bölümü, WordPress sitenizi Google Search Console’a (eski adıyla web yöneticisi araçları) bağlamanızı sağlar.

Ayrıca WordPress’i Arama Konsolu’na bağlayabilir ve Yoast SEO’nun arama konsolu verilerinizi almasına ve görüntülemesine izin verebilirsiniz.

Sadece SEO »Arama Konsolu sayfasına gidin ve “Google Yetkilendirme Kodunu Al” düğmesini tıklayın.

Arama konsolu

Bu sizi izin vermenizin isteneceği Google Search Console’a götürecektir. Bundan sonra, Yetkilendirme kodunu kopyalayıp eklenti ayarlarına yapıştırmanız gerekir.

Google Search Console, arama sıralamanız hakkında birçok yararlı bilgi sağlar. Google Arama Konsolu kılavuzumuzun tamamında bununla yapabileceğiniz her şeyi görün.

7. Adım. Sosyal

Daha önce söylediğimiz gibi, Yoast SEO, kapsamlı optimizasyon sağlamak için birçok özellikle dolu bir güç merkezidir..

Eklentinin harika bir özelliği, sitenizi Facebook, Twitter ve Google+ sosyal platformlarıyla entegre etmesidir..

SEO menüsünün altındaki Sosyal bağlantıyı tıkladığınızda bu platformları ayarlayabilirsiniz. Her birini nasıl yapılandıracağınızı göstereceğiz.

1. Hesaplar

Sosyal ayarların altındaki ilk sekme tüm sosyal hesaplarınız içindir. Bu, Yoast SEO’nun Google’a sosyal profilleriniz hakkında bilgi vermesini sağlar. Sitenizin ana sosyal profilleri için URL’leri ve Twitter kullanıcı adını eklemeniz yeterlidir.

Yoast SEO'ya sosyal hesaplar ekleyin

2. Facebook

Facebook sekmesi altında açık grafik meta veri seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekir. Yoast SEO’nun web sitenize Facebook açık grafik meta verileri eklemesine izin verir

Yoast SEO'yu kullanarak WordPress'te Facebook Açık Grafiğini etkinleştir

Bu, web sitenizden bir yayın Facebook’ta paylaşıldığında Facebook’un doğru küçük resim ve sayfa bilgilerini almasına yardımcı olacaktır..

Ardından, bir Facebook Uygulama Kimliği girmeniz gerekiyorsa

Bunun altında, ana sayfanız için SEO başlığı ve açıklaması içeren bir küçük resim sağlama seçeneğini bulacaksınız. Bu resim ve açıklama, birisi sitenizin ana sayfasını Facebook’ta paylaştığında kullanılacaktır.

Ön sayfa ayarları

Ayrıca, varsayılan bir küçük resim URL’si de sağlayabilirsiniz. Bu resim, küçük resmi veya başka bir resmi olmayan tüm makaleler için kullanılacaktır.

3. Twitter

Twitter’a gelince, sitenizin ana bölümüne Twitter kartları ekleyebilirsiniz..

Kullanılacak kart türünü de seçebilirsiniz. Büyük resimli özet kullanmanızı öneririz.

Yoast SEO'daki Twitter kartları ayarları

4. Pinterest

Pinterest, Facebook gibi Açık Grafik meta verilerini kullanır. Facebook ayarları altında açık grafik meta veri kutusunun işaretli olduğundan emin olun.

Bundan sonra, Pinterest tarafından sağlanan site doğrulama kodunu girmeniz yeterlidir. Sitenizi eklemek ve doğrulamak için Pinterest hesap ayarlarınızı ziyaret etmeniz yeterlidir. Buraya girmeniz gereken bir meta etiket alacaksınız.

Sitenizi Pinterest'te Yoast SEO kullanarak onaylayın

8. Adım. Araçlar

Yoast SEO, bazı gelişmiş görevleri gerçekleştirmenizi sağlayan bazı yerleşik araçlarla birlikte gelir. Yeni başlayanların çoğunun bu araçları kullanması gerekmeyebilir. Ancak, size her bir aracı ve ne yaptığını göstereceğiz.

Yoast SEO içindeki araçlar

1. İthalat ve İhracat

Daha önce başka bir WordPress SEO eklentisi veya yerleşik SEO işlevlerine sahip bir tema kullandıysanız, SEO verilerini içe aktarmak için bu aracı kullanabilirsiniz..

SEO ayarlarını ve verilerini içe aktarma

Yoast SEO eklentisinin ayarlarını içe ve dışa aktarmak ve farklı bir WordPress sitesinde kullanmak için de kullanabilirsiniz..

2. Dosya düzenleyici

WordPress siteniz büyüdükçe, genellikle web sitenizin .htaccess dosyasına veya robots.txt dosyasına bazı kod eklemenizi isteyen eğiticilerle karşılaşabilirsiniz..

Her ikisi de yapılandırma dosyalarıdır ve web sitenizin SEO’su üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Yoast SEO, her iki dosyayı da doğrudan WordPress yönetici alanından düzenlemenizi sağlar.

Yoast SEO'da robots.txt ve .htaccess dosyasını düzenleme

3. Toplu editör

Yoast SEO’daki toplu editör aracı, tüm blog yayınlarınız ve sayfalarınız için hızlı bir şekilde SEO başlığı ve açıklaması eklemenizi sağlar.

Başlıklar sekmesinin altında, bu blog yayını için yeni SEO başlığınızı eklemek için boş bir alan bulacaksınız. Bundan sonra değişikliklerinizi kaydetmek için Kaydet bağlantısını tıklayın.

SEO başlığını ve açıklamasını toplu düzenleme

Açıklama eklemek için açıklamalar sekmesine geçmeniz gerekir. Bir kez daha, her blog yazısı veya sayfası için bir açıklama ekleyebilecek ve kaydedebileceksiniz..

Toplu açıklama

Adım 9. Yönlendirme Yöneticisi (Premium)

Yoast SEO Premium güçlü bir yönlendirme yöneticisi ekler. Bu, WordPress sitenizde hızlı bir şekilde yönlendirmeler ayarlamanıza olanak tanır.

Yönlendirme yöneticisini kullanarak 404 hatalarını hızlı bir şekilde düzeltebilir, kullanıcıları eski bir makaleden yenisine yönlendirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Yoast SEO'daki yönlendirme yöneticisi

Not: Yönlendirmeler, web sitenizin SEO’sunda önemli bir rol oynar. SEO eklentinizle bağlamamanızı öneririz.

Bunun yerine, yönlendirmelerinizi yönetmek için Yönlendirme gibi özel bir yönlendirme yöneticisi kullanmalısınız. Bu, Yoast SEO’yu kullanmayı bıraksanız bile yönlendirmelerin çalışmaya devam etmesini sağlar.

Daha fazla bilgi için WordPress’te yeniden yönlendirme ayarlama kılavuzumuza bakın.

Adım 10. Yazılarınızı ve Sayfalarınızı Yoast SEO ile Optimize Etme

Sadece bu eklentiyi kurmak ve kurmak yeterli değildir. Bu eklentinin avantajını en üst düzeye çıkarabilmeniz için ayarları gönderi bazında özelleştirmeniz gerekir.

WordPress’teki her bir yayını / sayfayı optimize ederek avantajları nasıl en üst düzeye çıkarabileceğinize bir göz atalım.

Herhangi bir yayını veya sayfayı düzenlediğinizde, yayın düzenleyicisinin altında yeni bir Yoast SEO meta kutusu göreceksiniz.

Bir yayın düzenleyicisinin altındaki Yoast SEO meta kutusu

Odak anahtar kelimesi veya anahtar kelime ekleyerek başlayabilirsiniz. Bu, kullanıcılarınızın bu yayını bulmak için arama motorlarına gireceğini düşündüğünüz ana anahtar kelimedir.

Bundan sonra, Yoast SEO, yazı içeriğinizi SEO ve Okunabilirlik analizi için kontrol edecektir. Makalenizi daha da geliştirmek için analizi görüntüleyebilirsiniz.

Bazen yazı başlığınız ve SEO başlığınız aynı olmayabilir. Her zaman, özel bir SEO açıklaması yazmalısınız, çünkü alıntı oluşturucu yalnızca en önemli paragraf olmayan ilk paragrafı alır.

Profesyonel İpucu: Yoast SEO’daki SEO ve okunabilirlik analizi raporu, içeriğinizi geliştirmede oldukça doğru ve son derece yararlıdır. Ancak, kendinizi öldürmeyin, aksi takdirde kullanıcılarınız için daha iyi içerik oluşturmak yerine analizi takip etmek için daha fazla zaman harcayacaksınız..

Yoast SEO eklentisi ile sayfa optimizasyonu hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog yayınlarını SEO için nasıl optimize edeceğinizle ilgili makalemize bakın.

Adım 11. SEO için Taksonomileri Optimize Etme (Kategoriler ve Etiketler)

Gönderiniz ve sayfalarınız gibi, kategori, etiket ve yazar arşiv sayfaları için SEO başlığını ve meta açıklamalarını da geçersiz kılabilirsiniz.

Sadece ziyaret edin Mesajlar »Kategoriler sayfasına gidin ve herhangi bir kategorinin altındaki düzenle bağlantısını tıklayın. Kategori düzenleme sayfasında aşağıya inin ve Yoast SEO meta kutusunu göreceksiniz.

Yoast SEO'da bir kategori veya etiketi optimize etme

Bunu tüm kategorileriniz, etiketleriniz ve özel sınıflandırma arşivleriniz için yapabilirsiniz.

Adım 12. E-ticaret Ürünlerini Optimize Etme

Yoast SEO, WooCommerce kullanarak çevrimiçi mağazalar ve e-ticaret web siteleri için tam destek ile birlikte gelir. Bu, blog sayfalarını ve sayfaları optimize edeceğiniz gibi ürün sayfalarınızı optimize etmenizi sağlar.

Web sitenize yeni bir ürün eklerken tüm e-Ticaret SEO seçeneklerini bulacaksınız. Ayrıca herhangi bir eski ürünü düzenleyebilir ve bir odak anahtar kelimesi, SEO başlığı, SEO açıklaması ve daha fazlasını girerek optimize edebilirsiniz.,

SEO için ürünleri optimize etme

Daha fazla ayrıntı için adım adım talimatlarla birlikte eksiksiz WooCommerce SEO kılavuzumuza bakın.

Umarız bu kılavuz Yoast tarafından WordPress SEO eklentisini kurmanıza ve kurmanıza yardımcı olur. Ayrıca yeni başlayanlar için adım adım WordPress SEO kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map