2020’de En İyi Bloglama Platformu Nasıl Seçilir (Karşılaştırma)

Kendi blogunuzu başlatmak istiyorsunuz, ancak en iyi blog platformunu nasıl seçeceğinizi bulamıyor musunuz? Dışarıda birkaç farklı blog platformu olduğu için zor bir seçim. Hangisinin sizin için doğru olduğunu nasıl öğrenirsiniz??


Bu makalede, en popüler bloglama sitelerinin artılarını ve eksilerini inceleyerek en iyi bloglama platformunu seçmenize yardımcı olacağız.

En İyi Bloglama Platformu Nasıl Seçilir

İşte bu makalede karşılaştıracağımız popüler blog oluşturma platformları. Belirli bir platformla ilgileniyorsanız makalede ilerlemek için bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

  En İyi Bloglama Platformunu Seçme – Ne Aramalı?

  Listeye gitmeden önce, bir blog platformunda ne aradığınızı bilmek yardımcı olur.

  Başlangıç ​​olarak, kurulumu kolay, düşük öğrenme eğrisine sahip olan ve herhangi bir kodlama becerisi gerektirmeyen bir bloglama platformu isteyeceksiniz.

  Ayrıca, şimdi ve gelecekte ne tür bir blog oluşturmak istediğinizi düşünmeniz gerekir..

  Blogunuz büyüdükçe, sitenizin görünümünü değiştirmek ve büyüyen kitleniz için daha fazla özellik eklemek isteyebilirsiniz. Bu, büyümek için esnek ve esnek bir blog platformu seçmenin önemli olduğu anlamına gelir.

  Yanlış platformla başlamak daha sonra açmayı çok zorlaştırabilir.

  Son olarak, şu anda para bloglama yapma planınız olmasa bile, gelecekte bunu yapma seçeneğiniz olduğundan emin olmak akıllıca olacaktır.

  Tüm bunları göz önünde bulundurarak, yeni başlayanlar için en iyi blog platformlarını karşılaştıralım.

  1. WordPress.org

  WordPress.org En İyi Blog ve Web Sitesi Platformu

  WordPress.org, dünyanın en popüler bloglama yazılımıdır. 2003 yılında başlatılan WordPress, internetteki tüm web sitelerinin% 30’undan fazlasını güçlendiriyor.

  Not: WordPress.org’u, bu listede daha sonra bahsedilen bir blog barındırma hizmeti olan WordPress.com ile karıştırmak kolaydır. WordPress.org ve WordPress.com arasındaki fark hakkındaki kılavuzumuza bakın.

  WordPress.org, web sitenizi veya blogunuzu birkaç dakika içinde oluşturmanıza izin veren açık kaynaklı ücretsiz bir bloglama platformudur.

  Kendinden barındırılan bir çözümdür, yani bir WordPress barındırma sağlayıcısına kaydolmanız gerekecektir. Blogunuzun geleceği üzerinde tam kontrol sahibi olmak istiyorsanız WordPress harika bir seçenektir.

  Artıları

  • WordPress.org, web sitenizin her yönü üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar.
  • Blogunuzu büyütebilir ve forumlar, çevrimiçi mağaza ve ücretli üyelik gibi ekstra özellikler ekleyebilirsiniz. Bu, WordPress’i para kazanmak için en iyi blog platformu yapar.
  • WordPress için binlerce ücretsiz tema var. Bu, kalabalığın dışında duran güzel bir web sitesi oluşturmanıza olanak tanır.
  • Ayrıca 54.000’den fazla ücretsiz eklentiye erişebilirsiniz. Bu eklentiler, iletişim formları, galeriler vb. Gibi özellikler eklemenize izin veren WordPress blogunuz için uygulamalar gibidir..
  • WordPress arama motoru dostudur. Yayınlarınız için kolayca SEO dostu URL’ler, kategoriler ve etiketler oluşturabilirsiniz. Ayrıca, ek özellikler için çok sayıda harika SEO eklentisi var.

  Eksileri

  • Kendi web sitenizi yönetmek biraz öğrenme eğrisiyle gelir.
  • Kendi yedeklerinizi ve güvenliğinizi yönetmeniz gerekecek.

  Fiyatlandırma

  WordPress yazılımı ücretsizdir, ancak bir alan adınızın (yaklaşık $ 14,99 / yıl) ve barındırma (genellikle 7,99 $ / ay’dan başlayarak) olması gerekir..

  Herhangi bir web sitesi türünü başlatmak için bir etki alanı adı ve web barındırma gerekir.

  WPBeginner kullanıcıları, WordPress tarafından önerilen resmi bir hosting sağlayıcısı olan Bluehost ile ayda sadece 2.75 $ ‘a başlayabilirler. Kullanıcılarımıza web hosting ve ÜCRETSİZ alan adı üzerinden% 60 indirim sunuyorlar.

  Adım adım talimatlar için WordPress blogunun nasıl başlatılacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

  2. Sabit İletişim Web Sitesi Oluşturucu

  Sabit İletişim Web Sitesi Oluşturucu

  Sabit İletişim Web Sitesi Oluşturucu akıllı bir A.I. dakikalar içinde ücretsiz bir blog, işletme web sitesi ve hatta bir çevrimiçi mağaza oluşturmanıza olanak tanıyan güçlü bir web sitesi oluşturucu.

  Geniş şablon koleksiyonu ile başlayabilir ve kullanımı kolay bir sürükle ve bırak arayüzü kullanarak web sitesi tasarımınızı özelleştirebilirsiniz. Ayrıca özel bir logo yapımcısı, 550.000’den fazla görüntünün profesyonel stok fotoğraf kütüphanesi ve çok daha fazlası gibi diğer yardımcı araçlara da erişebilirsiniz..

  Artıları

  • Teknik beceri gerektirmeyen, kullanımı kolay sürükle ve bırak web sitesi oluşturucu.
  • Constant Contact, web sitenizi sizin için barındıracağından hızlı ve kolay kurulum.
  • Hizmeti denemenize ve hatta satın almadan önce çevrimiçi bir mağaza oluşturmanıza izin veren çok cömert ücretsiz plan.
  • Tüm ücretli planlara ücretsiz alan adı ve Ücretsiz SSL sertifikası dahildir.

  Eksileri

  • Geliştirici ekosistemi küçük olduğundan, WordPress gibi çok sayıda üçüncü taraf eklentisi yok.
  • Üçüncü taraf platformlarıyla sınırlı entegrasyon.
  • Sitenizi Constant Contact web sitesi oluşturucusundan başka bir platforma aktarmak zordur.

  Fiyatlandırma

  Constant Contact web sitesi oluşturucu, bir blog, işletme web sitesi ve hatta bir çevrimiçi e-Ticaret mağazası oluşturmanıza izin veren çok cömert bir ücretsiz plan sunuyor.

  Ücretsiz bir özel alan adına, ücretsiz SSL sertifikasına ve diğer güçlü platform özelliklerine ve diğer birçok web sitesi oluşturucusunun sunmadığı göz önüne alındığında büyük bir artı olan, size ücretsiz 10 dolar karşılığında Başlangıç ​​planına yükseltebilirsiniz. telefon desteği.

  Aylık 20 dolara mal olan iş planı, gelişmiş e-Ticaretle ilgili özelliklere erişmenizi sağlar.

  WordPress kullanmak istemeyen küçük bir işletmeyseniz, Fiyat için aldığınız her şeyi göz önünde bulundurarak Sabit İletişim bir sonraki en iyi seçimdir.

  3. HostGator tarafından Gator

  Gator Web Sitesi Oluşturucu

  Gator, WPBeginner web sitesini barındırmak için kullandığımız popüler web barındırma şirketi HostGator tarafından oluşturulan bir web sitesi oluşturucu ve blog platformudur. Gator bir sürükle sunuyor & bloglar, iş siteleri ve hatta bir çevrimiçi mağaza da dahil olmak üzere her türlü web sitesini oluşturmak için kullanabileceğiniz bir bırakma aracı.

  Gator oluşturucusunu HostGator web sitesi barındırma ile karıştırmamanız önemlidir. Yaptığımız gibi bir WordPress blogu başlatmak için HostGator barındırma hizmetini kullanabilirsiniz.

  Ancak, WordPress olmayan bir hepsi bir arada blog platformu ve barındırma çözümü arıyorsanız, Gator mükemmel bir seçenektir.

  Artıları

  • Blogunuzu özelleştirmek için kolay sürükle ve bırak oluşturucu & web sitesi tasarımı.
  • Hızlı kurulum – teknik zorluk yok.
  • Yedeklemeler, performans ve güvenlik HostGator tarafından gerçekleştirilir (baş ağrısı yok).
  • Tüm alanlara Ücretsiz Alan Adı ve SSL sertifikası dahildir.
  • Birkaç tıklamayla blogunuza kolayca çevrimiçi bir mağaza ekleyebilir.

  Eksileri

  • Ücretsiz bir hesap yok, ancak 45 günlük para iade garantisi var.
  • E-ticaret özellikleri yalnızca daha yüksek planlarla sınırlıdır.
  • Sınırlı sayıda uygulama ve uzantı.

  Fiyatlandırma

  WPBeginner kullanıcıları tüm Gator oluşturucu planlarında% 55 indirim alır. Başlangıç ​​planı aylık 3,46 ABD dolarıdır ve ücretsiz alan adı ve SSL sertifikası da dahil olmak üzere başarılı bir blog başlatmak için ihtiyacınız olan tüm özelliklerle birlikte gelir.

  Sadece Gator Web Sitesi Oluşturucu kupon kodumuzu kullandığınızdan emin olmanız gerekir: wpbeginner % 55 indirim.

  4. WordPress.com

  WordPress.com En İyi Blog ve Web Sitesi Platformu

  WordPress.com, WordPress.org kurucu ortağı Matt Mullenweg tarafından oluşturulan Automattic tarafından sunulan bir blog barındırma hizmetidir.

  WordPress.com ücretsiz olarak temel bir blog barındırma hizmeti sunmaktadır. Özel alan adı, ek depolama alanı ve diğer premium hizmetler gibi ek seçenekler satın alabilirsiniz.

  2005 yılında WordPress deneyimini daha geniş bir kitleye sunmak amacıyla başlatılan WordPress.com, kendi kendine barındırılan WordPress’in gelişmiş özelliklerini istemeyen kullanıcılar için iyi bir blog sitesi.

  Artıları

  • Kurulum gerekmez.
  • Kullanımı ve yönetimi kolay.
  • Bir WordPress.com alt alanından memnunsanız tamamen ücretsizdir. Ücretsiz web sitenizin adı şuna benzer: https://example.wordpress.com.

  Eksileri

  • Sitenizi genişletmek için sınırlı seçenekler. Blogunuzu özelleştirmek için özel temaları ve eklentileri kullanamazsınız.
  • Blogunuzda reklam yayınlayamazsınız. Bunun yerine, WordPress.com reklamlarını ücretsiz web sitenizde gösterecek.
  • Blogunuzun sahibi değilsiniz ve WordPress.com, hizmet şartlarını ihlal ettiğinizi tespit ederse hesabınızı askıya alabilir.

  Fiyatlandırma

  Temel WordPress.com hesabı ücretsizdir, ancak WordPress.com reklamları ve markalaması olacaktır.

  WordPress.com logosunu ve reklamlarını web sitenizden kaldırmak için kişisel planlarına ayda 4 ABD doları (yıllık faturalandırılır) yükseltebilirsiniz. Ayrıca özel bir alan adı da alırsınız (www.yoursite.com gibi).

  8 $ / ay (yıllık faturalandırılır) için ek tasarım araçları ve ekstra depolama alanı elde edebilirsiniz.

  İsimlerdeki benzerlik nedeniyle, yeni başlayanlar genellikle WordPress.com’un güçlü WordPress.org yazılımını aldıklarını düşünerek başlar. Sınırlamaları gördükten sonra, kullanıcılar genellikle daha fazla özellik ve web sitesi üzerinde kontrol sahibi olmak için WordPress.com’dan WordPress.org’a geçerler..

  5. Blogger

  Blogger'ın En İyi Bloglama Platformu

  Blogger, Google tarafından sunulan ücretsiz bir blog hizmetidir. Teknoloji konusunda bilgili olmayan kullanıcılar için blog oluşturmanın hızlı ve kolay bir yolunu sunar.

  Blogger, var olan en eski blog oluşturma platformlarından biridir. İlk kez 1999 yılında Pyra Labs tarafından piyasaya sürüldü. Daha sonra 2003’te Google, Blogger’ı satın aldı ve bugün bildiğimiz ürün olarak yeniden tasarladı.

  Blogger’da ücretsiz bir blog başlatmak için tek ihtiyacınız olan bir Google hesabı.

  Artıları

  • Blogger ücretsiz.
  • Herhangi bir teknik beceri olmadan kullanımı ve yönetimi kolaydır.
  • Google’ın sağlam güvenli platformu ve güvenilirliği avantajına sahiptir.

  Eksileri

  • Temel blog oluşturma araçlarıyla sınırlısınız ve blogunuz popülaritesi arttıkça yeni özellikler ekleyemezsiniz.
  • Tasarım seçenekleri sınırlıdır ve daha az şablon mevcuttur. Blogger için üçüncü taraf şablonları genellikle düşük kalitedir.
  • Blogger sık ​​güncelleme veya yeni özellik almıyor.
  • Google blogunuzu istediği zaman askıya alabilir, hatta Blogger hizmetini tamamen iptal edebilir. (Feedburner gibi uyarmadan projeleri terk etme geçmişleri var.)

  Blogger’ın diğer artıları ve eksileri için WordPress ile Blogger karşılaştırmamıza bakın (Artıları ve eksileri).

  Bazı kullanıcılar ücretsiz olduğu için Blogger’a başlar, ancak sonunda blogları büyüdükçe daha fazla özellik almak ve web siteleri üzerinde kontrol sahibi olmak için Blogger’dan WordPress’e geçerler..

  Fiyatlandırma

  Blogger, https://example.blogspot.com gibi bir Blogger alt alan adıyla ücretsizdir. Özel bir alan adı kullanmak istiyorsanız, üçüncü taraf bir alan adı kayıt kuruluşundan satın almanız gerekir.

  6. Tumblr

  Tumblr Bloglama ve Sosyal Ağ Platformu

  Tumblr, diğer bloglama platformlarından biraz farklı. Diğer blogları takip etme, yeniden bloglama, yerleşik paylaşım araçları ve daha fazlasını içeren sosyal ağ özelliklerine sahip bir mikroblog platformudur..

  Artıları

  • Tumblr, https://example.tumblr.com gibi bir Tumblr alt alan adıyla ücretsizdir. Ayrıca premium bir özel alan adı da bağlayabilirsiniz.
  • Kurulumu ve kullanımı çok kolaydır.
  • Entegre bir sosyal medya bileşeni var.
  • Mikroblog aracı olarak Tumblr, videoları, GIF’leri, resimleri ve ses formatlarını hızlı bir şekilde blog yazmayı kolaylaştırır.

  Eksileri

  • Tumblr, blogunuz büyüdükçe genişletemeyeceğiniz sınırlı özelliklerle birlikte gelir.
  • Tumblr için birçok tema var, ancak ek özellikler sunamıyorlar.
  • Tumblr blogunuzu yedeklemek veya diğer platformlara aktarmak zordur (Tumblr’dan WordPress’e nasıl geçileceğiyle ilgili kılavuzumuza bakın).

  Fiyatlandırma

  Tumblr kullanımı ücretsizdir. Tumblr blogunuz için özel bir alan (ayrı olarak satın alınır) kullanabilirsiniz ve ayrıca satın alınabilecek üçüncü taraf temaları ve uygulamaları da vardır.

  7. Orta

  Orta Bloglama platformu

  2012 yılında başlatılan Medium, yazarlar, blogcular, gazeteciler ve uzmanlardan oluşan bir topluluk haline geldi. Sınırlı sosyal ağ özellikleri ile kullanımı kolay bir blog platformudur.

  Medium, bir hesap oluşturabileceğiniz ve makalelerinizi yayınlamaya başlayabileceğiniz bir sosyal ağ sitesi gibi çalışır. Kaydolduktan sonra, bunun gibi bir profil adresiniz olacaktır: https://medium.com/@yourname. Ancak kendi alan adınızı kullanamazsınız.

  Artıları

  • Ortamın kurulumu kolaydır, kurulum gerektirmez ve kodlama becerisine gerek yoktur.
  • Benzer ilgi alanlarına sahip mevcut bir çevrimiçi topluluk topluluğuna erişmenizi sağlar.
  • Bir web sitesi tasarlamak yerine yalnızca yazmaya odaklanabilirsiniz.

  Eksileri

  • Tasarım veya marka oluşturma açısından özellikler çok sınırlıdır.
  • Araç kitlenizin sahibi olduğundan blogunuzu kaybetmeniz, tüm takipçilerinizi kaybetmeniz anlamına gelir.
  • Kendi alan adınızı kullanamazsınız. Facebook gibi bir profil sayfası alırsınız, ör. https://medium.com/@yourname.
  • Para kazanmak için kendi reklamlarınızı yayınlayamazsınız.

  Daha ayrıntılı karşılaştırma için WordPress vs Medium kılavuzumuza bakın – hangisi daha iyi?.

  Fiyatlandırma

  Ortamı kullanmak ücretsizdir.

  Platform ilk başta çekici görünse de, para kazanma ve kontrol eksikliği çoğu insanın Medium’dan WordPress’e geçmesine neden oluyor.

  8. Kare

  Squarespace Web Sitesi Oluşturucu ve Blog Platformu

  Squarespace, kolay sürükle ve bırak araçlarıyla güzel web siteleri oluşturmanızı sağlayan bir web sitesi oluşturma hizmetidir. Çevrimiçi bir varlık oluşturmak için kolay bir yol arayan küçük işletme sahiplerine odaklanır.

  2003 yılında başlatılan Squarespace, şu anda çevrimiçi milyonlarca web sitesine güç veriyor.

  Artıları

  • Squarespace, teknoloji meraklısı olmayan yeni başlayanlar için basit ve kullanımı kolaydır.
  • Profesyonelce tasarlanmış güzel şablonlara sahiptir.
  • SSL / HTTPs ve e-Ticaret mağazalarıyla ayrı ayrı alan adı sunar.

  Eksileri

  • Squarespace, tescilli platformlarında yerleşik olan özelliklerle sınırlıdır.
  • Entegrasyonlar belirli birkaç hizmet ve araçla sınırlıdır.

  Daha ayrıntılı bir karşılaştırma için WordPress vs Squarespace kılavuzumuza bakın..

  Fiyatlandırma

  Squarespace, web siteleri ve çevrimiçi mağazalar için farklı fiyatlandırma planlarına sahiptir.

  Kişisel web sitesi planı için fiyatlandırma 16 ay / ay veya 12 yıl / ay önce başlar. İş planı için fiyatlandırma 26 $ / ay veya yıllık 18 $ / ay ile başlar.

  Online mağazalar için fiyat 26 $ / ay ve 40 $ / ay.

  Kullanıcılar genellikle masraflarını en aza indirmek ve web sitelerine daha fazla özellik eklemek için Squarespace’den WordPress’e geçiyor.

  9. Wix

  Wix En İyi Bloglama Platformu ve Web Sitesi Oluşturucu

  Wix, web siteleri oluşturmak için barındırılan bir platformdur. Küçük işletmelere sürükle ve bırak araçlarını kullanarak bir web sitesi kurmaları için bir çözüm sunar. Wix Blog uygulamasını ekleyerek web sitenize bir blog da ekleyebilirsiniz..

  Wix.com 2006 yılında herkesin kodlama becerisine ihtiyaç duymadan kendi çarpıcı web sitesini oluşturabileceği bir platform olarak kuruldu. Şu anda dünya çapında 110 milyondan fazla kullanıcısı var.

  Artıları

  • Düzinelerce şablon ve üçüncü taraf uygulamaları kullanarak sitenizi özelleştirebilirsiniz.
  • Sitenizi kolay sürükle ve bırak araçlarıyla oluşturun; kodlama becerisine gerek yok.
  • Kurulum hızlı ve kolaydır.

  Eksileri

  • Ücretsiz hesap sınırlıdır ve sitenizdeki Wix markasını ve reklamlarını gösterir.
  • Ücretsiz üçüncü taraf uygulamaları sınırlıdır.
  • Bir şablon seçtikten sonra değiştiremezsiniz.
  • E-ticaret özellikleri ücretli planlarla sınırlıdır ve bu özellikler bile sınırlıdır.
  • Blog özellikleri listedeki diğer platformlarla eşleşmiyor.

  İki platformun ayrıntılı bir karşılaştırması için Wix ve WordPress makalemize bakın.

  Fiyatlandırma

  Temel Wix web sitesi oluşturucu ücretsizdir. Ücretsiz bir Wix hesabıyla, şuna benzer bir Wix alt alan adı alırsınız: https://username.wixsite.com/example.

  Ancak, aylık 4,50 ABD doları için özel bir alan ekleyebilirsiniz. Premium planları aylık 8,50 $ ‘dan başlıyor ve 24,50 $ / ay’ a kadar çıkıyor..

  10. Hayalet

  Hayalet Basit Bloglama Platformu

  Ghost, tamamen blog yazıları yazmaya odaklanan özelliklere sahip minimalist bir blog platformudur. 2013 yılında başlatılan Ghost, barındırılan bir platform olarak ve kendiniz kurabileceğiniz / barındırabileceğiniz bir yazılım olarak kullanılabilir. Her iki seçeneğe de göz atacağız.

  Artıları

  • Blog yazma ve yazma odaklı.
  • Temiz, dağınık ve sezgisel kullanıcı arayüzü.
  • JavaScript ile yazılmış, bu yüzden süper hızlı.
  • Barındırılan sürüm için kurulum gerekmez.

  Eksileri

  • Uygulamalarla özelleştirmek kolay değil.
  • Basitleştirilmiş kullanıcı arayüzü, seçeneklerin çok sınırlı olduğu anlamına gelir.
  • Sitenizin görünümünü değiştirmek için yeterli tema yok.
  • Kendiniz yüklerseniz karmaşık kurulum.

  Konu hakkında daha fazla bilgi için WordPress vs Ghost karşılaştırmamıza göz atın..

  Fiyatlandırma

  Kendinden barındırılan sürümün özel bir alan adı (yılda yaklaşık 14,99 ABD doları) ve web barındırma (ayda yaklaşık 7,99 ABD Doları’ndan başlayan) gerekir.

  Barındırılan sürüm için fiyatlandırma, 100 bin sayfa görüntüleme sınırına sahip 2 personel için aylık 29 ABD Doları’ndan başlar. Üçüncü taraf bir alan adı kayıt kuruluşundan özel bir alan adı satın almadığınız sürece, blogunuz ghost.io ile biten bir Ghost alt alanı olacaktır..

  En İyi Bloglama Platformu İçin Seçimimiz

  WordPress.org’un diğer tüm blog sitelerinden daha iyi performans gösterdiğine inanıyoruz. Güçlü, kullanımı kolay, uygun fiyatlı ve mevcut tüm blog platformları arasında en esnek olanıdır. WordPress’i kullanmanız için tüm nedenler.

  Kendi WordPress sitenizi başlatmanıza yardımcı olmak için, 7 Kolay Adımda bir blogun nasıl başlatılacağı konusunda eksiksiz bir rehber oluşturduk.

  Yardıma ihtiyacınız olursa, WPBeginner’ın uzman ekibi blogunuzu ücretsiz olarak kurmanıza bile yardımcı olabilir. Ücretsiz WordPress blog kurulum hizmetimiz hakkında daha fazla bilgi edinin.

  Bir WordPress alternatifi arıyorsanız, en iyi blog platformu için ikinci tercihimiz Constant Contact web sitesi oluşturucu olacaktır..

  Onların ücretsiz A.I destekli sürükle & drop website builder, blog’dan işletme web sitesine, çevrimiçi mağazaya kadar her türlü web sitesini oluşturmayı kolaylaştırır.

  Bu makalenin, bir sonraki blogunuz için en iyi blog oluşturma platformunu seçmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Blog trafiğinizi artırmak için kanıtlanmış 27 ipucu hakkındaki kılavuzumuzu da görmek isteyebilirsiniz..

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map