2020’de En İyi Domain Kayıt Şirketi Nasıl Seçilir (Karşılaştırma)

2020’nin en iyi alan adı kayıt şirketlerini mi arıyorsunuz? Alan adı tescil şirketleri, dünyadaki tüm web siteleri için alan adlarını kaydetmekten ve yönetmekten sorumlu şirketlerdir.


Doğru alan adı kayıt kuruluşunu seçmek çok önemlidir çünkü aldatılmak için pek çok yol vardır. Bu makalede, artılarını ve eksilerini karşılaştırarak en iyi alan adı kayıt kuruluşunu nasıl seçeceğinizi göstereceğiz..

En iyi alan adı kayıt kuruluşunu seçme

Bonus İpucu: Ücretsiz olarak bir alan adı kaydetmek istiyorsanız, listemizdeki 2 numaralı sağlayıcıya atlayın.

İşte bu kılavuzda öğreneceğiniz şeylere hızlı bir genel bakış.

  Alan Adı Kayıt Şirketi nedir

  Alan adı kayıt şirketi, alan adlarını satın almanıza ve kaydetmenize izin veren bir şirkettir. Tüm alan adı tescil şirketleri, alan adlarını yönetmekten sorumlu, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan ICANN (İnternet Tahsisli Adlar ve Numaralar Şirketi) tarafından akredite edilmiştir.

  Alan adları internetin herkes için kullanımını kolaylaştırır. Alan adları olmadan, web sitelerini ziyaret etmek için IP adresleri adı verilen uzun sayı dizeleri girmeniz gerekir.

  Alan adları, web sitelerinin hatırlanması kolay kelimeler kullanarak adres seçmesine izin vererek bu sorunu çözer; örneğin, wpbeginner.com veya google.com.

  Alan adları nasıl çalışır?

  Daha fazla bilgi edinmek için alan adı nedir ve nasıl çalışır konusunda başlangıç ​​kılavuzumuza bakın.

  Alan adlarını geniş çapta kullanılabilir hale getirmek için ICANN, şirketlerin akreditasyon için başvuru yapmasına ve alan adı kayıt şirketi olmasına izin verir.

  Bu şirketler daha sonra, alan adınızı satın aldığınızda daha iyi hizmet ve araçlar almanızı sağlayan alan adı lisansları satmak için birbirleriyle rekabet ederler.

  Alan Adı Kayıt Kuruluşları Gerçekten Ne Yapar?

  Tüm alan adı kayıtları, kayıt defteri adı verilen merkezi bir veritabanında saklanır. Bir alan adının tanınabilmesi için, ilgili tüm bilgilerle birlikte bu veritabanına eklenmesi gerekir.

  Bir alan adı kayıt kuruluşuna ICANN tarafından alan adınızın veritabanındaki bilgilerinizde sizin adınıza değişiklik yapmasına izin verilir. Bir alan adı kaydedicisi, web tarayıcınızı kullanarak bu değişiklikleri yapmak için kullanımı kolay araçlar da sağlar.

  Bununla birlikte, web sitesi adresiniz için en iyi alan adı kayıt kuruluşunu nasıl kolayca seçeceğinize bir göz atalım.

  Doğru Etki Alanı Kayıt Şirketi Nasıl Seçilir

  Tüm alan adı kayıt siteleri, tüm alan adı uzantılarını satma lisansına sahip değildir. Örneğin, bazı alan adı kayıt şirketleri yalnızca ülkeye özgü uzantılara sahip alan adları satabilir (.io, .in veya .ly gibi).

  Her alan adı kayıt şirketi, alan adı kaydı ile birlikte farklı hizmetler sunabilir. Bazı kayıt şirketleri, promosyon teklifleri olarak ucuz alanlar sunabilirken, diğerleri müşteri çekmek için ücretsiz eklentiler verebilir.

  En iyi alan adı kayıt şirketini seçerken aşağıdaki dört kritere bakarız:

  1. Fiyatlandırma ve Kayıt Süresi

  Kontrol etmek istediğiniz ilk şey alan adı fiyatlarıdır. Örneğin, bazı alan adı kayıt şirketleri ilk yıl kaydı için daha düşük fiyatlar sunabilir, ancak yenileme fiyatları farklı ve önemli ölçüde daha yüksek olabilir.

  Bir alan adını en az 1 yıl süreyle kaydedebilirsiniz. Ancak, bazı şirketler minimum 2 yıl gibi daha yüksek bir kayıt süresine ihtiyaç duyabilirler. Bir seferde 10 yıla kadar bir alan adı kaydedebilirsiniz.

  Yeni bir web adresi satın alıyorsanız, alan adınızı 1 yıl boyunca kaydetmenizi öneririz. Otomatik yenilemeyi açabilirsiniz, böylece alan adınızın süresi dolmaz.

  Ayrıca alan adı transferleri, yenileme ve diğer masraflar için ek ücretler olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir..

  2. Alan Adı Transferi

  Alan adları bir alan adı kayıt kuruluşundan diğerine taşınabilir. Normalde alan adınızı hemen aktarmanız gerekmez, ancak alan adı kayıt sitenizden memnun değilseniz, bu seçenek kolayca kullanılabilir olmalıdır.

  Aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey, kaydın ilk 60 günü boyunca bir alan adını aktaramayacağınızdır. Bu ilk döneme ICANN karar verir. Bundan sonra, istediğiniz başka bir kayıt kuruluşuna taşımanıza izin verilir.

  Çoğu alan adı kayıt şirketi, alan adlarını herhangi bir ek ücret ödemeden aktarmayı kolaylaştırır. Ancak, bazıları karmaşık hale getirmeye veya ekstra bir ücret talep etmeye çalışabilir.

  Kayıt şirketinden bir alan adı satın almadan önce alan adı transfer politikasını incelediğinizden emin olun.

  3. Alan Sona Erme Politikaları

  Alan adları belirli bir süre boyunca kaydedilir. Alan adı kaydınızı sona erme tarihinden önce yenileyebilirsiniz. Bununla birlikte, alan adınızı yenilemeyi unuttuysanız süresi dolar ve herkes kaydedebilir.

  İşletmeler için bu, birinin alan adını devralabileceği anlamına gelir. Bunun gerçekleşmediğinden emin olmak için alan adınız için otomatik yenilemeler ayarlayabilirsiniz.

  Otomatik yenileme özelliğini kullansanız bile, alan adı kayıt kuruluşlarının sona erme politikasını kontrol etmek iyi bir fikirdir. Bazı alan adı kayıt siteleri sona erdikten sonra bile ek süre tanınır. Bu ek süre, süresi dolmuş alan adınızı yenilemenize olanak tanır.

  İşletme sahiplerinin kredi kartlarının süresi dolduğu için alan adlarını kaybettikleri düzinelerce korku hikayesi duyduk ve kayıt şirketlerinin ödemesiz dönemi olmadı. Bu, doğru alan adı kayıt şirketini seçmenin son derece önemli olmasının birçok nedeninden biridir..

  4. Eklenti Hizmetleri

  Alan adı kayıt siteniz tarafından sunulan diğer hizmetleri de incelemek isteyebilirsiniz. Şu anda bu hizmetlere ihtiyacınız olmayabilir, ancak bu hizmetlere sahip olduklarını bilmek iyidir..

  Bu eklenti hizmetleri, alan adı gizliliği, alan adı park etme, uzatılmış süre sonu koruması ve daha fazlasını içerebilir. Bazı alan adı kayıt siteleri WordPress barındırma hizmeti, e-posta barındırma hizmeti, web sitesi oluşturucuları, e-posta pazarlama hizmetleri ve daha fazlasını satabilir..

  Alan Adı Kayıt Şirketi Seçerken Dikkat Edilecek En Önemli 3 Şey

  Alan adı tescil işindeki rekabet nedeniyle, bazı çok çekici tekliflerle şirketlerle karşılaşacaksınız. Bu teklifler iyi görünse de, hemen fark etmeyebileceğiniz bazı dezavantajlar olabilir.

  Bir alan adı kayıt şirketi seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta.

  1. Eklenti Fiyatlandırması

  Bazı alan adı tescil şirketleri, bir alan adı satın aldığınızda eklenti hizmetlerini otomatik olarak önceden kontrol edebilir. Bu seçeneklerin işaretini kaldırmazsanız, bu, faturanızı önemli ölçüde artırır. Genellikle bir .com alan adı size yıllık 14,99 ABD dolarından daha pahalı olmamalıdır. Varsa, kırmızı bir bayrak kaldırmalıdır..

  Ödeme sayfasına dikkat etmeli ve ihtiyacınız olmayan eklenti hizmetlerinin işaretini kaldırmalısınız. Bunun da ötesinde, kredi kartı ekstrenizde borçlandırıldığınız toplam tutarı iki kez kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir.

  2. Kötü Kullanıcı Deneyimi

  Çoğu alan adı kayıt şirketi, web sitelerinin kullanımını kolaylaştırmaya çalışır, böylece sizi müşteri olarak tutabilirler. Ancak, bazı alan adı kayıt siteleri tam tersini yapar.

  Bu, alan adı ayarlarınızı değiştirmenizi zorlaştıracaktır. Alan adını yeni bir ana bilgisayara veya yeni bir alan adı kayıt kuruluşuna aktarmak istiyorsanız bunu yapmanız gerekir.

  Bunu aramanın en kolay yolu, alan adı kayıt kuruluşunun çevrimiçi incelemelerini aramaktır. Çok az sayıda mutlu müşterinin çevrimiçi incelemeden ayrıldığını unutmayın, bu nedenle incelemeleri iyice okumak önemlidir.

  3. Gizli Ücretler

  Bir alan adı kayıt şirketi seçerken gizli maliyetleri ve ücretleri de aramanız gerekebilir..

  Bazı alan adı kayıt şirketlerinin ilk kayıtlar için daha ucuz alan adları için özel teklifleri olabilir. Yeni başlayanların çoğu bunu anlamıyor, ancak alan adının yenileme maliyeti genellikle oldukça farklı ve hatta daha yüksek.

  Tüm iyi alan adı kayıt siteleri, alan adınızı farklı bir şirkete aktarmanızı kolaylaştırır. Ancak, bazıları ek ücret ödeyecek.

  Bununla birlikte, en iyi alan adı kayıt şirketlerinden bazılarına ve birbirleriyle nasıl karşılaştırdıklarına bakalım.

  Alan Adı Satın Almak İçin En İyi Alan Adı Kayıt Kuruluşları

  Doğru alan adı kayıt kuruluşunu seçmek sizi gelecekteki olası sorunlardan kurtarır. Sadece markanızı korumanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda web sitenizi yeni bir sunucuya veya servis sağlayıcısına taşımanızı kolaylaştırır.

  Daha önce tartıştığımız kriterlere göre, bunlar alan adınızı alan adından satın almak için en iyi alan adı kayıt kuruluşlarıdır..

  1. Domain.com

  Domain.com

  2000 yılında başlatılan Domain.com, gezegendeki en popüler alan adı kayıt şirketlerinden biridir. Tüm üst düzey alan adı uzantılarını (TLD’ler) ve hatta düzinelerce ülke kodu üst düzey alan adını (ccTLD) kaydetmenize olanak tanır.

  Domain.com, alan adı araştırmanız için kullanabileceğiniz hızlı bir alan adı arama aracına sahiptir. Aramaları ayrıca size premium alanları da gösterir.

  Özel kayıt, whois gizlilik koruması, ücretsiz whois, toplu kayıt, kolay aktarımlar, kolay DNS yönetimi, e-posta hesabı ve diğer ek hizmetler dahil olmak üzere üst düzey bir alan adı kayıt kuruluşundan bekleyebileceğiniz tüm alan adı yönetim araçlarına erişebilirsiniz. İsterseniz onlardan web hosting bile satın alabilirsiniz.

  Herhangi bir sorunuz varsa, canlı destek veya e-posta yoluyla yardımcı desteklerine başvurabilirsiniz..

  Domain.com, WPBeginner okuyucularına etki alanı ürünlerinde% 25 indirim sunuyor. Tek yapmanız gereken, web sitemizdeki bağlantıyı tıklamak veya domain.com kupon kodumuzu kullanmaktır: nameboy

  Web barındırma olmadan yalnızca bir alan adı kaydetmeniz gerekiyorsa, Domain.com’u şiddetle tavsiye ederiz. Ancak, bir blog veya web sitesi başlatmak istiyorsanız, ücretsiz bir alan adı alabileceğiniz için # 2 seçeneği sizin için daha iyi olabilir.

  2. Bluehost

  Bluehost

  Bluehost, dünyanın en büyük hosting şirketlerinden biridir ve resmi bir WordPress hosting ortağıdır. Web barındırma hizmetlerinin bir parçası olarak, alan adı kaydı da sunarlar.

  Bluehost, WPBeginner kullanıcılarına ücretsiz bir alan adı, SSL sertifikası ve bir web sitesi yapmak isteyen herkes için mükemmel bir anlaşma olan web barındırmada indirim sunuyor.

  Temel olarak, aylık 2,75 ABD dolarına başlayabilir ve ücretsiz alan adı alabilirsiniz.

  3. HostGator

  HostGator

  HostGator, web sitesi sahiplerine alan adları ve paylaşılan web sitesi barındırma için tek noktadan hizmet sunan bir başka popüler şirkettir. Güzel bir uzantı seçimi, alan adı gizliliği ve kullanımı kolay DNS yönetim araçları sunarlar.

  İşletmeniz için hızlı bir şekilde uygun bir alan adı bulmanıza yardımcı olan, kullanımı kolay bir alan adı arama aracına sahiptirler. Alan adı yönetimi alanı başlangıç ​​dostu ve iyi belgelenmiştir, bu da gerektiğinde alan adlarını aktarmayı kolaylaştırır.

  Alan adı ve barındırma dışında, aynı zamanda yepyeni bir sürükleme getirdiler & adında bir web sitesi oluşturucu. Ücretsiz alan adı sunuyorlar ve tüm web sitesi oluşturucu planlarıyla ev sahipliği yapıyorlar.

  4. GoDaddy

  GoDaddy

  GoDaddy, en eski ve en popüler alan adı kayıt şirketlerinden biridir. 18 milyondan fazla müşteri için 77 milyondan fazla alan adını yönetiyorlar.

  Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli popüler alan adı uzantıları sunarlar. Fiyatları oldukça rekabetçidir ve alan adınızın ilk yılında kayda değer bir indirim alabilirsiniz.

  GoDaddy, alan adınızı aktarmanıza veya ayarlarını değiştirmenize olanak tanıyan kullanımı kolay güçlü bir alan yönetimi arayüzüne sahiptir.

  İlişkili: Daha ucuz ve daha güvenilir olan en iyi 7 GoDaddy alternatifine bakın.

  5. Namecheap

  Namecheap

  Namecheap piyasadaki bir başka alan adı kayıt kuruluşudur. Doğru alan adını bulmanıza yardımcı olan ve tercih ettiğiniz alan adı kullanılabilir olmadığında önerilerde bulunan güçlü bir alan adı arama aracına sahiptirler.

  Ayrıca, alan adı gizliliği ve premium DNS gibi alan adı eklenti hizmetleri de sunarlar. Alan adı yönetim alanları temiz, ancak GoDaddy’nin yeni arayüzü kadar kullanıcı dostu değil.

  NameCheap ile ilgili güzel bir şey, tüm alan adlarıyla ücretsiz alan gizliliği sunmalarıdır.

  NameCheap kullanıyorduk ancak alan adları yönetim panellerine giriş yaparken çok fazla sorun yaşadığımız için ana alanlarımızı diğer sağlayıcılara aktardık.

  6. DreamHost

  DreamHost

  DreamHost başka bir popüler alan adı kayıt şirketi ve web barındırma hizmeti sağlayıcısıdır. Okuyucularımıza Paylaşılan Sınırsız barındırma planına kaydolan herkes için alan gizliliği içeren ücretsiz bir alan adı sunuyorlar.

  Ayrıca, ücretsiz özel kayıt da dahil olmak üzere yılda $ 8.99 karşılığında hosting satın almadan bir alan adı kaydedebilirsiniz..

  DreamHost, 400’den fazla TLD sunar ve DreamHost gibi büyük bir alan adı sağlayıcısından bekleyebileceğiniz tüm alan adı yönetim araçlarıyla birlikte gelir.

  7. Shopify

  Shopify

  Shopify, herkesin herhangi bir teknik beceri olmadan bir e-ticaret mağazasını kolayca başlatmasına izin veren popüler bir e-ticaret platformudur. Ayrıca popüler bir alan adı kaydedicisidir ve özel alan adınızı kullanarak hızlı bir şekilde bir mağaza kurmanıza izin verir.

  Shopify ayrıca, işletmeniz için kullanılabilir bir alan adı almanıza yardımcı olan güçlü bir işletme adı oluşturucu ile birlikte gelir. İsterseniz alan adınızı başka herhangi bir hizmete taşıyabilirsiniz.

  Bir dezavantajı, alan adları için e-posta adresleri sunmamasıdır. Bunun yerine, e-posta ileticileri kullanabilir veya G Suite veya Office365 gibi bir üçüncü taraf e-posta hizmetini kullanabilirsiniz.

  Bonus Premium Alan Adı Kaydı

  8. Alanlar

  BuyDomains

  BuyDomains, arama terimlerinizle eşleşen premium alan adlarını aramanıza olanak tanır. Premium alan adları, zaten kayıtlı olan ancak üçüncü taraflardan satılabilen alan adlarıdır. Bu alanlar genellikle daha akılda kalıcı, daha kısa ve brandable olur, bu yüzden daha pahalıdırlar.

  Uygun bir alan adı bulamazsanız ve bütçeniz varsa, premium bir alan adı aramak için BuyDomains’i kullanabilirsiniz.

  Son Düşünceler – En İyi Alan Adı Kayıt Şirketi

  Kelimenin tam anlamıyla Hover, Google Domains, Tucows, dahil olmak üzere listede dahil etmediğimiz yüzlerce başka alan adı kayıt şirketi ve satıcısı var 1&1 İyonos, Ağ Çözümleri, vb..

  Bunun nedeni, hepsinin öncelikle aynı hizmetleri sunması ve kullanıcılarımızın seçim felçlerine neden olmadan en iyi ve en güvenli alan adı kayıt şirketini seçmelerini kolaylaştırmak istiyoruz.

  Görüşümüze göre, Domain.com küçük işletmeler ve büyük şirketler için pazardaki en iyi alan adı kayıt kuruluşudur. En uygun fiyatlandırmayı sunarlar ve tüm özelliklere sahiptirler..

  Bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, web barındırmalarına kaydolurken hem Bluehost hem de HostGator’dan ücretsiz bir alan adı alabilirsiniz..

  Bu makalenin, işletmeniz için en iyi alan adı kayıt kuruluşunu nasıl seçeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Web siteniz için nasıl ücretsiz işletme e-posta adresi alacağımızla ilgili kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me