2020’de Web Sitesi Nasıl Başlanır (Yeni Başlayanlar için Basit Kılavuz)

Bir web sitesini nasıl barındıracağınızı öğrenmek ister misiniz? WordPress gibi kendi kendine barındırılan web sitesi oluşturucuları size her türlü web sitesini oluşturma özgürlüğü sunar.


Zorluk, yeni başlayanların çoğunun bir web sitesine ev sahipliği yapmanın en iyi yolunu bilmemesidir. Birçoğu bile kendi web sitelerini barındırmanın özel teknik beceriler gerektirdiğine inanıyor.

Bu doğru değil.

Doğru yaklaşımı seçerseniz, sadece birkaç dakika içinde kendi web sitenizi kolayca barındırabilirsiniz. Çoğu durumda, bir facebook hesabı oluşturmak kadar kolaydır.

Bu başlangıç ​​kılavuzunda, herhangi bir teknik beceri öğrenmeden bir web sitesini nasıl barındıracağınızla ilgili kesin adımları göstereceğiz.

Ayrıca her şeyin perde arkasında nasıl çalıştığını da açıklayacağız. Bu, bir web sitesi barındırmanın farklı yollarını temel olarak anlamanıza yardımcı olur.

Hazır? Başlayalım.

Web sitesi nasıl barındırılır?

İşte bu kılavuzda öğrenecekleriniz.

  Bir Web Sitesine Ev Sahipliği Yapmak Ne Anlama Geliyor?

  Web sitesi barındırma, web sitesi dosyalarınızı sunucu adı verilen özel bir bilgisayara yerleştirdiğiniz anlamına gelir. Bu bilgisayar web sitesi dosyalarınızı internette herkesin erişebilmesini sağlar, böylece herkes onu ziyaret edebilir.

  Dünyadaki diğer kişilerin web sitesini görmesi için, bu özel bilgisayarlarda belirli bir yazılım seti yüklüdür. Bu yazılıma web sunucusu denir.

  Bir web sunucusunun temel işi, gelen istekleri almak ve istenen sayfayı kullanıcının tarayıcısına göndererek yanıt vermektir.

  Web sitesi barındırma

  Şimdi tüm bunlar bir sürü teknik jargon gibi gelebilir ve.

  Ancak, web sitenizi barındırmak için tüm bunları nasıl yapacağınızı öğrenmenize gerek yoktur. Neyse ki, bunu bir hizmet olarak sunan binlerce şirket var (çok düşük maliyetle).

  İnternetteki tüm web siteleri, web sitelerini barındırmak için bir web hosting şirketi kullanır. Netflix (Amazon’da barındırılıyor) ve PayPal (Google Cloud hosting tarafından barındırılıyor) gibi teknoloji devleri bile, barındırmaları için üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları kullanıyor.

  Tüm hizmetlerini tamamen kendi platformlarında barındıran Google, Microsoft ve Amazon gibi sadece birkaç şirket var.

  Bunu yapabilirler çünkü böyle büyük bir görevi üstlenmek için teknik ve finansal kaynaklara sahiptirler. Diğer tüm işletmeler (bizim dahil) web sitelerini barındırmak için bir web hosting şirketi kullanırlar.

  Bir Web Sitesine Ev Sahipliği Yapmanız Gerekenler

  Bir web sitesini barındırmak için aşağıdaki iki şeye ihtiyacınız olacak.

  • Web barındırma hizmeti sağlayıcısı
  • Alan adı

  Web barındırma hizmeti sağlayıcıları, web sitenizi barındırmak için kullanıma hazır web sunucuları sunar. Onlar tüm teknik malzeme ile ilgilenmek ve web sitesi sahiplerine hosting yönetmek için kullanımı kolay araçlar sağlar.

  Kullanıcılar kendi barındırdığı web sitenize nasıl ulaşıyor? Alan adlarının girildiği yer burasıdır.

  Alan adı, kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmek için tarayıcıya yazdığı web sitenizin adresidir. Örneğin, wpbeginner.com sizi bu web sitesine getirecektir.

  Temel olarak, bir alan adı, kullanıcının tarayıcılarını bu alan adıyla ilişkili web sitesi sunucusuna bağlamanın insan dostu bir yoludur. Daha fazla bilgi edinmek için alan adının ne olduğu ve alan adlarının nasıl çalıştığı ile ilgili kılavuzumuza bakın.

  alan adları nasıl çalışır

  Bu üst alan adı kayıt şirketlerinden birinden bir alan adı satın alabilirsiniz. Bunlar, alan adı tescili satma lisansına sahip şirketlerdir.

  Barındırma ve alan adları arasındaki ilişkiyi anlamak için web barındırma ile alan adı arasındaki fark hakkındaki kılavuzumuza bakın.

  Not: bu makalenin sonraki bölümlerinde, nasıl ücretsiz bir alan adı alacağınızı göstereceğiz.

  Ama önce, web barındırma planlarının farklı türlerine bir göz atalım ve hangisinin web sitenizi barındırmak için en uygun olacağını değerlendirelim.

  Web Sitesi Barındırma Hizmeti Türleri

  Tüm web siteleri aynı değildir. Bazıları daha küçüktür ve trafiği azdır, diğerleri daha fazla içerik ve ziyaretçiyle daha büyüktür.

  Daha küçük bir web sitesi daha az kaynak gerektirir. Öte yandan, daha büyük ve daha popüler bir web sitesinin verimli çalışması için daha fazla kaynağa ihtiyacı olacaktır.

  Web sitesi barındırma şirketleri, belirli web sitesi ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış barındırma teklifleri farklı türleri sağlar. İşte en yaygın barındırma hizmetlerinden bazıları.

  1. Paylaşımlı Hosting

  Paylaşımlı bir barındırma hizmeti, yeni başlayan küçük web siteleri, bloglar ve küçük işletmeler için uygundur.

  Birden çok web sitesinin aynı sunucu kaynaklarını paylaşmasına izin vererek maliyetlerini düşük tutabilirler. Bu, web sitenizi barındırmayı uygun hale getirir.

  Fiyatlandırma: Aylık 2,75’den aylık 7,99 ABD dolarından başlayan fiyatlarla

  İçin uygun: Yeni bir blog başlatmak, küçük işletme web sitesi

  Önerilen paylaşılan barındırma sağlayıcımız: Bluehost

  Daha fazla bilgi edinmek için en iyi paylaşılan web barındırma hakkındaki gerçeğe ilişkin kılavuzumuza bakın.

  2. VPS Barındırma

  VPS hosting (Sanal Özel Sunucu hosting) hala paylaşılan bir hosting ortamıdır. Ancak, büyük trafik artışlarını karşılamak için esnek bir kaynak seti sunar.

  Web siteniz için barındırma kontrol panelinizden yönetebileceğiniz özel bir sunucu bölümü bulunur. Bu size her iki dünyanın en iyisini, özel kaynakların esnekliği ile paylaşılan barındırma maliyetini düşürür.

  Ücretlendirme: Ayda 29,99 ABD dolarından başlayan fiyatlarla

  Aşağıdakiler için uygundur: Orta ölçekli işletmeler, popüler bloglar ve e-Ticaret mağazaları.

  Önerdiğimiz VPS hosting şirketi: HostGator

  Daha fazla bilgi edinmek için siteniz için ne zaman VPS barındırma gerektiğine ilişkin makalemize bakın.

  3. Yönetilen WordPress Barındırma

  Yönetilen WordPress barındırma, özellikle WordPress için yapılmış özel bir barındırma hizmetidir. WordPress web siteniz için bir konsiyerj hizmeti gibidir..

  Yönetilen bir barındırma platformunda, barındırma şirketi web sitenizin güncellemelerini, yedeklerini ve önbelleğe almasını sağlar. Bu, içerik oluşturmaya ve işinizi büyütmeye odaklanmanıza olanak tanır.

  Fiyatlandırma: Aylık 35,00 $ ‘dan başlayan fiyatlarla

  Uygun: Popüler bloglar, işletme web siteleri, üyelik web siteleri

  Önerilen yönetilen WordPress hosting şirketimiz: WP Engine

  Daha fazla ayrıntı için, yönetilen bir WordPress barındırma işlemine ne zaman ihtiyacınız olduğunu açıklayan makalemize bakın.

  4. Özel Hosting

  Adanmış bir sunucu barındırma size kendi web sitenize adanmış sunucunun tamamını verir. Sunucunun tüm kaynaklarını, sunucu yönetimi için gelişmiş araçları, kendi yazılımınızı ve hatta kendi işletim sisteminizi kurabilirsiniz..

  Bazı teknik beceriler gerektirebilecek kendi sunucunuzu yönetiyor olacaksınız. Daha yüksek trafik hacmiyle başa çıkmak için yüksek performans gerektiren daha büyük web siteleri için gelişmiş bir seçenektir.

  Fiyatlandırma: $ 79.99 başlayan fiyatlar

  Şunlar için uygundur: Kurumsal düzeyde işletmeler, çok popüler web siteleri, e-Ticaret mağazaları

  Önerdiğimiz Dedicated hosting şirketi: SiteGround veya HostGator

  Not: WPBeginner web sitesini barındırmak için HostGator özel sunucularını kullanıyoruz.

  Bir Web Sitesine Ev Sahipliği Yapmak İçin Doğru Planı Seçme

  Gördüğünüz gibi, tüm farklı barındırma planları farklı sunucu yapılandırması ve fiyatlandırması ile birlikte gelir. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir plan seçmeniz gerekecek.

  WPBeginner’da, kullanıcıların düşük maliyetli paylaşılan bir barındırma planıyla başlamalarını ve ardından işleri büyüdükçe yeni sürüme geçmelerini öneriyoruz. Bu, paradan tasarruf etmenizi ve yalnızca gerçekten ihtiyacınız olan hizmetler için ödeme yapmanızı sağlar.

  Paylaşılan barındırma planları aylık 7,99 ABD doları (yıllık ücretli) ve alan adı için 14,99 ABD Dolarından başlar.

  Şimdi yeni başlıyorsanız, bu hala önemli bir yatırımdır.

  Neyse ki, Bluehost kullanıcılarımıza hosting ve ücretsiz alan adı indirimi sunmayı kabul etti. Temel olarak, ayda 2,75 ABD dolarına başlayabilirsiniz..

  Onlar dünyanın en büyük hosting şirketlerinden ve resmi olarak önerilen bir WordPress hosting sağlayıcısıdır.

  → Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın ←

  Diğer paylaşılan barındırma planları için en iyi barındırma şirketleri karşılaştırmamıza bakın.

  Bir hosting hesabına kaydolduktan sonra, bir sonraki adım web sitenizi oluşturmaktır. Ayrıntılı talimatlar için web sitesi oluşturma hakkındaki kılavuzumuza bakın.

  Bir Web Sitesi Barındırma Maliyeti

  Şimdiye kadar web hosting firmalarının masraflarını karşıladık. Ancak, bir web sitesi barındırma maliyetleriniz çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir.

  İlk şey seçtiğiniz hosting planı. Daha küçük paylaşılan barındırma planlarıyla başlamanızı ve ardından işletmeniz ve web siteniz büyüdükçe yeni sürüme geçmenizi öneririz..

  Bir web sitesi oluşturmaya başladığınızda, web sitesi şablonları, yazılım uzantıları ve diğer hizmetler gibi başka şeylere de para harcamanız gerekebilir..

  Amacınız sadece gerçekten ihtiyacınız olanı satın almak ve mümkün olduğunda ücretsiz araçları kullanmak olacaktır.

  Bir WordPress web sitesi oluşturma maliyeti ve fazla harcamadan nasıl kaçınılacağına dair mükemmel bir kılavuzumuz var.

  Bilgisayarınızda Bir Web Sitesi Nasıl Barındırılır

  Kullanıcılarımız tarafından sık sık kendi bilgisayarlarında bir web sitesi barındırabilecekleri sorulur..

  Evet yapabilirsin.

  Ancak, bir web sitesini bilgisayarınızda barındırmanızın tek nedeni, bir siteyi internete koymadan önce yerel olarak test etmek istediğinizdir..

  Yeni başlayanlar, bilgisayarlarına yerel bir sunucu yükleyerek web geliştirme, WordPress ve kodlama öğrenmeyi yararlı buluyor.

  Windows ve Mac’te yerel sunucunun nasıl kurulacağına dair eğiticilerimize bakın.

  Bu, yerel bir sunucuyu herkese açık hale getirmeden yüklemenize olanak tanır.

  Bir web sitesini barındırmak ve herkese açık hale getirmek için yerel bir sunucu kullanmanızı önermiyoruz. Ancak, bunu maceracı hisseden kullanıcılar için nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

  Yerel Ana Bilgisayar Sunucunuzu Çevrimiçi Hale Getirme

  Yerel sunucunuzda bir web sitesi barındırdığınızda, bu siteyi yalnızca siz kullanabilirsiniz. Web sitenizi internete koymak için ayarlarını değiştirmeniz gerekir.

  İlk olarak, web sunucusu yazılımınızın httpd.conf adlı yapılandırma dosyasını bulun.

  Windows’ta WAMP kullanıyorsanız, onu C: \ wamp \ bin \ apache \ apache [version #] \ conf] klasörü altında bulabilirsiniz..

  Mac’teki MAMP kullanıcıları bunu / Applications / MAMP / conf / apache / folder içinde bulacak.

  Bu dosyayı Not Defteri veya TextEdit gibi düz bir metin düzenleyicisi kullanarak açabilirsiniz. Bundan sonra, ile başlayan satırı bulmanız gerekir

  Dinle 80

  IP adresiniz ve bağlantı noktası numaranızla değiştirmeniz gerekir. IP adresinizi “ip ip adresim nedir?” Adlı Googling ile bulabilirsiniz, noktalarla ayrılmış sayısal bir dize gösterecektir. İşte bu kodun IP’nizle nasıl görünmesi gerektiğine bir örnek:

  Dinle 64.233.160.1:80

  Ardından, aşağıdaki satırı bulmanız gerekir:

  SunucuAdı localhost: 80

  Devam edin ve localhost: 80’i IP adresinizle değiştirerek değiştirin.

  SunucuAdı 64.233.160.1

  Ardından, WAMP için aşağıdaki satırı bulmanız gerekir:

  MAMP kullanıyorsanız, aşağıdaki satırı arayın:

  Bu satırın altında, aşağıdakilerle değiştirmeniz gereken erişim izinlerini göreceksiniz:

  Sipariş İzin Ver, Reddet
  Herkesten izin ver

  Artık yapılandırma dosyanızı kaydedebilir ve yeni izinlerle yerel sunucunuzu yeniden başlatabilirsiniz.

  Artık herkes web sitenize localhost yerine erişmek için IP adresinizi kullanabilir. Bu ideal bir durum değildir, çünkü kullanıcılarınızın IP adresini hatırlaması zor olacaktır.

  Alan adları bu noktada işe yarar.

  Alan Adınızı Yerel Olarak Barındırılan Bir Web Sitesine İşaret Etme

  Alan adınızı kendi bilgisayarınızda barındırdığınız bir web sitesine yönlendirmek, kullanıcıların başka herhangi bir sitede olduğu gibi siteye erişmesine olanak tanır.

  İlk olarak, alan adınızın DNS ayarlarını düzenlemeniz gerekir. Aşağıdaki ekran görüntülerinde Domain.com’u kullanıyoruz:

  Alan adınız için DNS ayarlarını düzenleme

  Bundan sonra, Ad olarak @ işaretiyle A ad kaydını düzenlemeniz gerekir. Eğer bir hesabınız yoksa, devam etmek için Yeni kayıt ekle düğmesini tıklayın.

  Alan adınız için bir kayıt ekleme

  Değer alanına, bilgisayarınızın IP adresini girmeniz ve değişikliklerinizi kaydetmek için DNS’yi Güncelle düğmesini tıklamanız gerekir.

  Yerel sunucunuz olan bilgisayar doğrudan internete bağlıysa, işiniz bitti demektir..

  Ancak, bilgisayarınız internete yönlendirici üzerinden bağlıysa, bağlantı noktalarını yönlendirmeniz gerekir. Bunu yapmak için, tarayıcınızın adres çubuğuna yönlendiricinin IP adresini girerek yönlendiricinizin yönetici arayüzüne giriş yapmanız gerekir.

  Üreticiye bağlı olarak, yönlendirici arayüzünüz biraz farklı görünebilir. Bağlantı noktası yönlendirme, sanal sunucu veya NAT etiketli seçeneği bulmanız gerekir.

  Port yönlendirme

  Ardından, web veya HTTP trafiğini bağlantı noktası 80’e yönlendirmeniz gerekir. IP adresi alanına, bilgisayarınızın IP adresini yerel ağa girmeniz gerekir. Bu IP adresi, bilgisayarınızı yerel ağda tanımlayan dahili adrestir.

  Bundan sonra, değişiklikleri uygulamanız ve yönlendiricinizi yeniden başlatmanız gerekir.

  Bir Web Sitesini Kendiniz Yapmanın Dezavantajları

  Web sitenizi yerel bir bilgisayarda barındırmak kötü bir fikirdir. Bu yüzden yeterli kaynak, beceri ve teknik bilgiye sahip teknoloji devleri bile bir barındırma hizmeti sağlayıcısıyla gitmeyi tercih ediyor.

  Yerel bilgisayarda bir web sitesi barındırmanın sadece birkaç dezavantajı.

  • Bir web sunucusunu çalıştırmak için, yüksek hızlı bir internet bağlantısına bağlı bir bilgisayara günde 24 saat koymanız gerekir.
  • Ayrıca web sunucusu yazılımı için güncellemeler yüklemeniz, yedeklemeleri tutmanız, bir yedekleme sunucusunda plan yapmanız ve daha pek çok şey yapmanız gerekir.
  • Web sitenizi barındıran bilgisayar, bilgisayar korsanlığı girişimlerine, kötü amaçlı yazılım yerleştirmeye ve DDOS saldırılarına da açık olacaktır. Bu, ağınızdaki diğer tüm bilgisayarların güvenliğini de etkileyebilir.
  • İnternet servis sağlayıcınızdan size ekstra bir maliyet getirecek statik bir IP adresi satın almanız gerekecektir..

  Tüm bunları yapmak çok fazla zaman, çaba ve teknik beceri gerektirecektir. Bu nedenle web sitenizi yerel bir bilgisayarda kendiniz barındırmak kötü bir fikirdir.

  Web Sitesi Barındırma hakkında SSS

  Binlerce yeni başlayanın kendi web sitelerini başlatmasına yardımcı olduktan sonra, olası her soruyu duyduk. Aşağıda, bir web sitesine ev sahipliği yapmak isteyen kişilerden en sık sorulan sorulardan bazıları verilmiştir.

  1. Bir web sitesini barındırmak için neden bir barındırma sağlayıcısına ihtiyacım var??

  Barındırma hizmeti sağlayıcıları, web sitelerine hizmet verecek bir platformun korunması konusunda uzmanlaşmıştır. Çalışanlarında sunucularını 7/24 izleyen mühendis ve sistem yöneticileri var.

  Bu, sunucu yazılımını yönetmek yerine web sitenizi oluşturmaya ve işinizi büyütmeye odaklanmanıza olanak tanır.

  2. İki şirketten alan adı ve hosting alabilir miyim?

  Evet yapabilirsin. Ancak, bunları aynı şirketten satın almak, her ikisini de aynı kontrol paneli altında yönetmenize olanak tanır. Ayrıca Bluehost gibi bazı sağlayıcılar, hizmetlerini kullanmak için bir teşvik olarak ücretsiz bir alan sunuyorlar.

  3. Bir alan adı alıp web sitemi daha sonra barındırabilir miyim?

  Evet, yalnızca bir alan adı satın alabilirsiniz. Ancak, bir barındırma sağlayıcısı seçinceye kadar web sitenize işaret etmeyecektir.

  Bir alan adı kaydettirmeniz için Domain.com’u öneriyoruz. Alan adınızı daha sonra herhangi bir barındırma sağlayıcısına bağlamanızı kolaylaştıracak başlangıç ​​dostu alan yönetimi araçları sunarlar..

  4. Web sitemi yerel bilgisayarımda barındırabilir ve daha sonra bir barındırma sağlayıcısına taşıyabilir miyim?

  Evet, yapabilirsin. Ancak, bir web sitesi yapmak konusunda ciddi iseniz, o zaman bir barındırma sağlayıcısı ile başlamak daha iyidir.

  5. Bir web sitesini bir sağlayıcıyla barındırabilir ve başka bir sağlayıcıyla değiştirebilir miyim?

  Evet, web sitenizi istediğiniz zaman başka bir hosting şirketine taşıyabilirsiniz. Ayrıntılı talimatlar için web sitenizi yeni bir ana bilgisayara nasıl taşıyacağınız hakkındaki makalemize bakın.

  6. Web sitemi nerede barındırırım?

  Orada çok fazla hosting şirketi var, yeni başlayanlar için doğru seçim yapmak zor olur.

  Yıllar boyunca, piyasadaki en iyi hosting şirketleriyle çalıştık. Bu bize iyi bir barındırma platformu yapan şey hakkında bilgi verdi.

  Başlangıç ​​web siteleri için Bluehost öneririz. WordPress’i otomatik olarak yüklerler ve başlangıç ​​dostu bir kontrol paneli, yerleşik önbellekleme, güvenlik ve daha fazlasını sunarlar. Bunun üzerine, WPBeginner okuyucularına barındırma + ücretsiz alan adı indirimi sunuyorlar.

  Daha fazla öneri için, artıları ve eksileri ile en iyi barındırma şirketlerinin tam listesine bakın.

  Ücretsiz web barındırma sunan birkaç şirket var, ancak bu konuda çok dikkatli olmanızı öneririz.

  Bu makalenin web sitenizi nasıl barındıracağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Web siteniz için nasıl ücretsiz işletme e-posta adresi alacağımızla ilgili kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me