Akismet nedir ve neden hemen kullanmaya başlamalısınız?

Her WordPress kurulumunda önceden yüklenmiş iki eklenti bulunur. Bunlardan biri kesinlikle listemizde bulunan Akismet, WordPress eklentilerine sahip olmalı. Akismet önceden kurulmuş olarak gelse de, varsayılan olarak etkinleştirilmez. Etkinleştirmek için bazı ek adımlar atmanız gerekecek. Bu yazıda Akismet’in ne olduğunu ve neden hemen kullanmaya başlamanız gerektiğini açıklayacağız. Ayrıca WordPress sitenizde Akismet’i nasıl kuracağınızı göstereceğiz.


Akismet nedir?

Akismet bir yorum spam filtreleme hizmetidir. Akismet ismi Automattic ve Kismet’ten geliyor. Auttomatic, Akismet’in arkasındaki şirket ve WordPress kurucu ortağı Matt Mullenweg tarafından kuruldu. Akismet, algoritmalarını kullanarak blog yorumlarını ve pingback spam’lerini yakalar. Bu algoritma hatalarından ve katılımcı web sitelerinin yaptığı eylemlerden öğrenir. Örneğin, bazı web siteleri benzer görünümlü içeriği spam olarak bildirmeye başladığında, Akismet gelecekte bu tür içeriği SPAM olarak tanımlamayı öğrenecektir. 14 Haziran 2013 itibarıyla Akismet, 83 Milyar spam yorumları.

Neden Akismet kullanmalısınız??

Popüler web sitelerinde spam yorumlarının miktarı% 85’e kadar çıkabilir. Bu, her 100 yorumdan sadece 15’inin meşru olduğu anlamına gelir. Yorum denetleme zaman alıcı bir iştir ve Akismet size zaman kazandırabilir. Akismet, beklemede olan denetim kuyruğunuza gelmeden önce spam yorumları yakalar. Bu, enerjinizi gerçek kullanıcıların yorumları denetlemeye odaklamanıza olanak tanır.

Kullanıcıların Eleştirisi

Geçmişte kullanıcılar Akismet’i yanlış pozitifler verdikleri için eleştirdiler. Yanlış pozitifler Akismet tarafından spam olarak işaretlenen meşru yorumlardır. Bu çeşitli nedenlerle olabilir. En yaygın nedenlerden biri, bir kullanıcının yorumunun birkaç blog tarafından spam olarak işaretlenmiş olması durumunda Akismet, bu kullanıcının tüm yorumlarını spam olarak işaretlemeyi öğrenir. Diğer tüm otomatik platformlar gibi, Akismet mükemmel değil, ama en iyisi var.

Yorumunuzun Spam Olarak Algılanıp Algılanmadığı Nasıl Bilinir?

Yorumunuz Akismet tarafından spam olarak işaretlendiyse, normalde olduğu gibi Bekleyen Denetleme bildirimini görmezsiniz. Bir siteye yorum gönderirseniz ve yorum metninizi denetlenmeyi bekleyen bir bildirimle birlikte görmezseniz, hemen site yöneticisine başvurmalısınız. Yorumunuzu spam kutusundan çıkarmaya yardımcı olabilirler ve fazla mesai Akismet hatalarından öğrenir.

WordPress’te Akismet Nasıl Kurulur

Yapmanız gereken ilk şey, eklentiler ve Akismet’i etkinleştirin.

WordPress'te Akismet'i Etkinleştirin

Akismet etkinleştirildikten sonra adresine yeni bir menü öğesi ekler. Eklentiler »Akismet Yapılandırma. Akismet Yapılandırması tıklandığında Akismet Yapılandırma ekranına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada, Akismet API Anahtarınızı girmeniz istenecektir. Bu sayfayı açık bırakın ve yeni bir tarayıcı penceresi açın. Akismet için bir API anahtarı oluşturduktan sonra bu sayfaya geri döneceğiz.

Akismet için API Anahtarı Nasıl Alınır

Akismet’i web sitenize kurmak için bir API Anahtarına ihtiyacınız var. Akismet web sitesine gidin ve bir WordPress Anahtar Düğmesi Alın’a tıklayın.

WordPress web siteniz için bir Akismet Anahtarı edinin

Bu sizi Akismet planları ve fiyatlandırma sayfasına götürecektir. Akismet, ticari olmayan ve kişisel siteler için ücretsizdir. İşletme web siteleri için farklı planlar ve paketler mevcuttur. Size en uygun seçeneği belirleyin. Fiyatlandırma onur sistemi üzerine kuruludur, bu nedenle teorik olarak düşük trafikli bir sitede kişisel bir plan kullanarak uzaklaşabilirsiniz. Hangi planı seçerseniz seçin, kalan adımlar benzer olacaktır. Devam etmek için Kaydol düğmesine tıklayın.

Web siteniz için bir Akismet Abonelik planı seçin

Kaydol’a tıkladığınızda, WordPress.com’a kaydolmanızın isteneceği bir sonraki ekrana getirilir. WordPress.com, Akismet’i getiren aynı şirket Automattic tarafından sunulan bir blog barındırma hizmetidir. Ancak WordPress.com, WordPress.org’un kendi barındırdığı web sitenizle aynı değildir. Daha fazla bilgi için, Kendinden Barındırmalı WordPress.org’a Karşı Ücretsiz WordPress.com [Infograph] ve WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki İlişkilere göz atın. Blog oluşturmadan bir WordPress.com hesabı oluşturabilirsiniz. Devam etmek için WordPress.com ile kaydolun düğmesini tıklayın. Bu, basit bir kayıt formu içeren bir açılır pencere açacaktır.

Akismet WordPress.com Hesabına Kaydolun

Zaten bir WordPress.com hesabınız varsa, zaten bir WordPress.com hesabım var bağlantısını tıklayabilirsiniz. Bir WordPress.com hesabınız yoksa, ayrıntıları doldurun ve bir tane oluşturun.

WordPress.com ile kimlik doğrulaması tamamlandığında, Akismet web sitesine geri döneceksiniz. Orada, ödeme bilgileriyle birlikte bazı kullanıcı bilgilerini vermeniz istenecektir. Ücretsiz planı seçtiyseniz, fiyat tutarını 0 dolara sürükleyin.

Akismet kayıt ve ödeme sayfası

Devam et düğmesini tıkladığınızda API anahtarınızı gösteren ekrana yönlendirilirsiniz. Ayrıca Akismet’ten API Anahtarınızı içeren bir e-posta alacaksınız.

Akismet API Anahtarınızı kopyalayın

Unutmayın, bir API anahtarı bir şifre gibidir. Kimseyle paylaşmayın. API anahtarınızı kaybetmeniz veya unutmanız durumunda, her zaman Akismet.com adresini ziyaret edebilir ve hesap sayfanıza erişmek için oturum açma düğmesini tıklayabilirsiniz. Oturum açtıktan sonra Akismet API anahtarınızın gizli olduğunu göreceksiniz. API anahtarınızı görüntülemek için Göster bağlantısını tıklayın.

Akismet API Anahtarınızı istediğiniz zaman Akismet Hesabı sayfanızdan alın

WordPress’te Akismet API Anahtarını Kullanma

Akismet API anahtarınızı kopyalayın ve WordPress web sitenizin yönetici alanına geri dönün. Adresine git Eklentiler »Akismet Yapılandırma ve API anahtarını yapıştırın. Bu ekrandaki seçeneklerin geri kalanı isteğe bağlıdır. Seçenekleri Güncelle düğmesini tıkladığınızda, Akismet şimdi anahtarınızı doğrulayacak ve size bir başarı mesajı gösterecektir:

Akismet tüm kurulum ve spam yakalamaya hazır

Akismet İstatistiklerini Sitenizin Arka ve Ön Tarafında Gösterme

WordPress web sitenize giriş yaptıktan sonra Akismet İstatistiklerine genel bir bakış göreceksiniz. Size Akismet tarafından yakalanan Spam yorumlarının sayısını ve şu anda kaçının spam kuyruğunuzda olduğunu gösterecektir. Yanlışlıkla silinen meşru bir yorumu kaçırmamak için spam sıranıza arada bir göz atmanız önemle tavsiye edilir..

WordPress Yönetici Panosunda Akismat İstatistiklerine Genel Bakış

Akismat istatistiklerinin ayrıntılı bir görünümünü aşağıda bulabilirsiniz Gösterge Tablosu »Akismat İstatistikleri menü seçeneği. Üzerine tıkladığınızda, web sitenizdeki spam ve jambon yorumlarının ayrıntılı istatistikleri gösterilecektir. Akismet tarafından etkinleştirildiğiniz için yakalanan spam yorumlarının sayısını da görebilirsiniz..

Web sitenizde Ham ve Spam için ayrıntılı Akismet İstatistikleri

Akismet’in web sitenizde yakaladığı spam yorumlarının sayısını görüntülemek istiyorsanız, Akismet Widget’ı kullanabilirsiniz. Adresine git Görünüm »Widget’lar, Akismet Widget’ı kenar çubuğunuza sürükleyip bırakın.

Eklentinin yakaladığı spam yorumlarının sayısını görüntülemek için Akismet widget'ı

Bu makalenin web sitenize Akismet kurmanıza, bir Akismet API Anahtarı almanıza ve Akismet’in neden önemli olduğunu öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Spam yorumları, birçok WordPress sitesinin karşı karşıya olduğu büyük bir sorundur. Siteniz büyüdükçe, spam miktarını azaltmak için Akismet ile birlikte çalışmak için başka seçeneklere ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz. Örneğin, WordPress’teki spam yorum botlarını bal küpü ile engelleyebilirsiniz. Çoğu spam gönderen kişi web sitenizde spam bağlantıları bırakmak istediğinden, web sitesi URL alanını yaptığımız gibi WordPress yorum formundan kaldırabilirsiniz. Ayrıca, WordPress’te yorum spam’leriyle mücadele etmek için ipuçları ve araçların bir listesini derledik. Sorular ve geri bildirimler için lütfen aşağıya bir yorum bırakın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map