Alan Adı ve Web Hosting Arasındaki Fark Nedir (Açıklanmaktadır)

Okuyucularımız tarafından sık sık bir alan adı ile web barındırma arasındaki farkın ne olduğunu açıklamamız istenir? Yeni başlayanların çoğu bunların iki ayrı şey olduğunu bilmiyor. Bu başlangıç ​​kılavuzunda, bir alan adı ile web barındırma arasındaki farkı açıklayacağız.


Alan adı ve web barındırma arasındaki fark

Alan Adı Nedir??

Alan adı, kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmek için tarayıcının URL çubuğuna yazdıkları web sitenizin adresidir.

Başka bir deyişle, web siteniz bir evse, alan adınız adres olacaktır.

Şimdi detaylı açıklamaya geçelim.

İnternet temelde kablolarla birbirine bağlanmış devasa bir bilgisayar ağıdır. Bunları kolayca tanımlamak için her bilgisayara IP Adresi adı verilen bir dizi numara atanır.

Bu IP adresi noktalarla ayrılmış sayıların birleşimidir. Genellikle IP adresleri şöyle görünür:

66.249.66.1

Bilgisayarların bu sayıları tanımlamak ve hatırlamakta bir sorunu yoktur. Ancak insanların internetteki web sitelerine bağlanmak için bu numaraları hatırlamaları ve kullanmaları mümkün değildir.

Bu sorunu çözmek için alan adları icat edildi.

Alan adı, web sitesi adreslerini hatırlamayı kolaylaştıran kelimeler içerebilir.

Şimdi internetteki bir web sitesini ziyaret etmek istiyorsanız, bir dizi sayı yazmanıza gerek yoktur. Bunun yerine, hatırlanması kolay bir alan adı yazabilirsiniz, örneğin, wpbeginner.com.

Alan adları hakkında daha fazla bilgi edinmek için, alan adları ve bunların nasıl çalıştığı ile ilgili başlangıç ​​kılavuzumuza göz atın..

Web Hosting Nedir?

Web Hosting Nedir?

Web hosting, web sitenizin tüm dosyalarının yaşadığı yerdir. Web sitenizin gerçekte yaşadığı yer gibidir..

Bu konuda düşünmek için iyi bir yol etki alanı adı evinizin adresi, o zaman web barındırma adresi işaret gerçek ev olmasıdır. İnternetteki tüm web siteleri, web barındırma gerektirir.

Birisi alan adınızı bir tarayıcıya girdiğinde, alan adı web barındırma şirketinizin bilgisayarının IP adresine çevrilir. Bu bilgisayar web sitenizin dosyalarını içerir ve bu dosyaları kullanıcıların tarayıcılarına geri gönderir.

Web barındırma şirketleri web sitelerini depolama ve sunma konusunda uzmanlaşmıştır. Müşterilerine farklı hosting planları sunuyorlar. Web siteniz için doğru barındırma seçimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için WordPress barındırma makalemize bakın.

Alan Adları ve Web Barındırma İlişkisi?

Alan adları ve web hosting iki farklı hizmettir. Ancak, web sitelerini mümkün kılmak için birlikte çalışırlar.

Temel olarak bir alan adı sistemi, sürekli güncellenen büyük bir adres defteri gibidir. Her alan adının arkasında, web barındırma hizmetinin web sitesinin dosyalarını depolayan bir adresi vardır.

Alan adları olmadan, insanlar web sitenizi bulmak mümkün olmayacak ve web hosting olmadan bir web sitesi inşa edemezsiniz.

Web sitesi oluşturmak için neye ihtiyacım var? Alan Adı veya Web Hosting?

Bir web sitesi oluşturmak için neye ihtiyacınız var?

Bir web sitesi oluşturmak için hem alan adına hem de web barındırma hesabına ihtiyacınız olacaktır.

Yalnızca bir alan adı satın almak size yalnızca o alan adını belirli bir süre (genellikle 1 yıl) kullanma hakkı verir..

Web sitenizin dosyalarını saklamak için web barındırma gerekir. Hosting aldıktan sonra, alan adı ayarlarınızı güncellemeniz ve web barındırma servis sağlayıcınıza yönlendirmeniz gerekir..

Aynı etki alanından hem alan adını hem de barındırma hizmetini satın alabilirsiniz. Genellikle bir alan adı maliyeti $ 14.99 / yıl ve web barındırma normalde $ 7.99 / ay.

İlk web sitenize başlıyorsanız, bu çok fazla gelebilir.

Neyse ki, WordPress tarafından önerilen resmi bir barındırma sağlayıcısı olan Bluehost, kullanıcılarımıza ücretsiz bir alan adı sunmayı ve web barındırmada% 60’ın üzerinde indirim sağlamayı kabul etti.

Hosting satın alıp alan adınızı kaydettikten sonra web sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Adım adım açıklamalı talimatların tamamı için, web sitesi oluşturma hakkındaki kılavuzumuza bakın.

Onları birlikte satın almam gerekiyor mu? Yoksa ayrıca satın alabilir miyim?

İki farklı şirketten alan adı ve web hosting satın alabilirsiniz. Ancak, bu durumda DNS ayarlarını düzenleyerek alan adınızı web barındırma şirketinize yönlendirmeniz gerekir.

Öte yandan, alan adınızı ve web şirketini aynı şirketten satın alırsanız, alan adı ayarlarını değiştirmeniz gerekmez.

Her iki hizmeti de aynı kontrol panelinde yönetmek ve yenilemek çok daha kolay.

Alan adlarını ayrı olarak satın almak istiyorsanız, Godaddy ve NameCheap gibi en iyi sağlayıcılardan yapabilirsiniz..

Alan Adımı Farklı Bir Şirkete Taşıyabilir miyim?

Alan adını taşıma

Evet yapabilirsin. Normalde alan adını kaydettirdiğinizde, onu kullanma ve istediğiniz yere aktarma hakkına sahipsiniz..

Örneğin, alan adınızı Godaddy’den satın aldığınızı ve barındırma hizmetinizi Bluehost’tan satın aldığınızı varsayalım. Artık alan adınızı Bluehost’a taşımak istiyorsunuz, böylece yönetimi ve yenilemesi daha kolay.

Bunu kolayca yapabilirsiniz. Her iki şirket de alan adınızı aktarmak için izleyebileceğiniz ayrıntılı adım adım talimatlara sahiptir.

Not: Aktarımı başlatmak için kayıt veya yenilemeden sonra en az 45 gün beklemenizi öneririz. Etki alanı adlarını denetleyen uluslararası kuruluş olan ICANN, bir aktarım başlatıldığında bir yıllık yenilenme gerektirir. Alan adınızı bu süreden önce aktararak o yılın yenileme ücretini kaybedebilirsiniz.

Web Alanımı Değiştirmeden Başka Bir Web Hosting Şirketine Taşıyabilir miyim?

Evet, bunu da yapabilirsiniz. Alan adının sahibi sizsiniz ve ayarlarını herhangi bir web barındırma şirketine yönlendirmek için değiştirebilirsiniz.

Örneğin, Godaddy’den alan adınızı ve barındırma hizmetinizi satın aldınız ve şimdi web barındırma hizmetinizi Bluehost’a taşımak istiyorsunuz. Yalnızca dosya ve verileri aktararak sitenizi bir ana bilgisayardan diğerine taşıyabilirsiniz. Bundan sonra alan adı ayarlarınızı düzenlemeniz ve yeni web barındırma sağlayıcınıza yönlendirmeniz gerekir.

Başka bir örnek, alan adınızı WordPress.com’dan satın aldınız (WordPress.com ile WordPress.org arasındaki fark hakkındaki kılavuzumuza bakın). Daha sonra kendi kendine barındırılan WordPress.org web sitesine geçmek istiyorsunuz.

İlk olarak, bir WordPress barındırma hesabına kaydolmanız gerekir. Bundan sonra sitenizi WordPress.com’dan WordPress.org’a taşıyabilirsiniz. Son olarak, WordPress.com’daki alan adı ayarlarınızı düzenleyecek ve yeni WordPress barındırma sağlayıcınıza yönlendireceksiniz..

Bu makalenin, bir alan adı ile web barındırma arasındaki farkı öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Ayrıca, yeni başlayanlar için popüler web sitesi oluşturucularının artıları ve eksileriyle karşılaştırmamızı görmek isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me